Abromiškių dvaras


Abromiškių dvarą 1571 m. pastatė Abrahamas Poniatovskis. Nuo jo vardo kildinamas ir kaimo pavadinimas. Mirus žmonai Onai Gryniūtei-Poniatovskienei dvaras buvo parduotas Trakų tijūnui Bychovcui. XVIII-XIX a. dvarą valdė prancūzų kilmės grafai de Raesai. Įsikūrus šiems turtingiems bei įtakingiems didikams, dvaras suklestėjo. Senieji rūmai buvo rekonstruoti klasicizmo stiliumi, atsirado tvenkinys, įveistas didžiulis sodas ir bitynas. Vasarą dvare vykdavo aktyvus kultūrinis gyvenimas – buvo rengiami literatūriniai vakarai, vaidinimai, pokyliai. Pasakojama, kad 1812 m. birželio 27 d. pakeliui į Vilnių Abromiškių dvare nakvojo Napoleonas. 1860 m. Kazimierai de Raes ištekėjus už grafo Pranciškaus Pliaterio Abromiškės atiteko Pliateriams, kurie dvarą valdė iki 1937 m. Jie gerokai rekonstravo Raesų pastatytus medinius rūmus, pristatydami du triaukščius flygelius. Dauguma dvarą valdžiusių Raesų ir Pliaterių giminės palikuonių palaidoti Sabališkių kapinaitėse ir čia esančioje koplyčioje.

1922 m. 8,55 ha dvaro žemės įsigijo Augustinas Žilinskas. Iš dėdės sužinojęs, kad numatoma dvarą parduoti, tuometinis Lietuvos ministrų kabineto kanceliarijos pirmininkas ir meno kūrinių kolekcionierius Mykolas Žilinskas dvarą su parku nusipirko. Užėjus karui M. Žilinskas emigravo. Po daugelio metų grįžęs į Lietuvą M. Žilinskas skyrė pinigų rūmų ir parko sutvarkymui, bet nesulaukė, kol tai bus padaryta, nes dėl teisinės painiavos liko neįvykdytas testamento reikalavimas, kad Abromiškių dvarą M. Žilinskas paskyrė Lietuvos rašytojų sąjungai.

Nuo 1951 m. metų dvare veikė Vievio ligoninė, vėliau – paštas, felčerinis punktas, biblioteka, menininkų dirbtuvės, parduotuvė. 1977 m. Abromiškėse buvo įkurta Elektrėnų šiluminės elektrinės sanatorija – profilaktoriumas, o 1980 m. – Širdies ir kraujagyslių sistemos fiziologijos ir patalogijos instituto Elektrėnų klinika. Vėliau dvaras ėjo iš rankų į rankas. Dvaras priklausė ir žurnalistui, politikui Virginijui Martišauskui, televizijos laidų vedėjai Editai Mildažytei. 2012 metais, dvarui beveik galutinai sugriuvus, situacija pasikeitė iš esmės. Naujas dvaro savininkas, kompanija „Galvės investicijos“ pradėjo dvaro ir dvaro parko rekonstrukcijos darbus. Pagal planą, dvaras turėtų būti atidarytas 2014-2015 metais, kaip svečių namai su keliomis reprezentacinėmis salėmis. Renovuotame dvaro parke galėtų vykti įvairūs visuomeniniai renginiai.

Nuotraukos

Dvaro parke – kertami medžiai

Parkas

Dvaro fasadas, užkaltais langais

Fasadas

Malonu matyti, kad dvaras aktyviai restauruojamas – prie mūrinės jo dalies stovi pastoliai, medinės dalies stogas jau beveik sutvarkytas.

Pastoliai

Pastoliai

Fasado kolonų apačios – su papuošimais

Dekoracijos

Vietinių „pupyčių“ plakatas

Pupytės

Pradėkime nuo rūsio. Jame – pilna statybinių rakandų.

Įėjimas

Įėjimas

Kolona ir statybinės priemonės

Rūsys

Dar viena kolona

Kolona

Akmenys įkomponuoti tarp plytų

Akmenys ir plytos

Formuojamos rūsio lubos

Lubos

Arba taip

Rūsio lubos

Improvizuotomis kopėčiomis galima pakilti į pirmą aukštą.

Pakilimas

Pakilimas

Užkaltas pirmo aukšto langas iš vidaus

Langas

Patalpos – statomos iš naujo

Viduje

Kitu kampu

Statybos

Dengiamas naujas stogas

Naujas stogas

Daugiau užkaltų langų

Užkalti langai

Visur prikrauta lentų ir kitų statybinių medžiagų

Sukrautos lentos

Palėpė

Palėpė

Kitu kampu

Palėpė

Išvados

Tai tiek. Nors eiti į vidų neverta, galiu tik pasidžiaugti, kad šis dvaras pradėtas tvarkyti. Linkėjimai ir pagarba savininkams.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *