Alančių dvaras


Iki Liublino unijos Alantės žemės ėjo iš rankų į rankas. 1569 m. Alančių ir aplinkinių kaimų žemes pagal kontraktą gavo Vilniaus pakamaris Levonija, kilęs iš kunigaikščių Žilinskų giminės. 1696 m. Alančių žemes iš Trakų vaivados Aleksandro Oginskio įsigijo Ukmergės žemės teisėjas Andrius Širvinskas. Po pastarojo mirties jo našlė Petronėlė Talatovaitė ir 4 jos sūnūs 1716 m. atidavė Alančius už skolas kreditoriams. 1718 m. juos nupirko Mykolas Franskevičius. 1777 m. Alančius valdė Smolensko vaivada Jonas Franskevičius, o 1795 m. Alančių savininkais buvo Adomas ir Ieva Staševičiai. Nuo 1876 dvarą įsigijo Antanas Rudamina iš Dusetiškių Rudaminų giminės, karaliaus rotmistro, Vilniaus tribunolo maršalo Petro Rudaminos anūkas. Po Antano Rudaminos mirties, 1884 m., kurį laiką turto reikalais rūpinosi brolis Ričardas, nes dukterys dar buvo nepilnametės. Kai 1896 m. Florencijoje mirė Rudaminos žmona Elena Rudaminienė-Žoltauskaitė, dvaro paveldėtojomis liko Ieva ir Marija-Magdalena Rudaminaitės.

XIX a. pabaigoje dvaro ansamblį sudarė 8 statiniai: dvaro rūmai, oficina, keli ūkiniai pastatai. 1923 m. Alančių dvare buvo vienas ūkinis kiemas su 83 gyventojais, 1940 m. aprašant dvarą pažymėta, kad jis labai didelis, parkas senas, į vidų įeinama pro plačius stilingus mūro vartus. Ten pat rašoma, kad dvaras visiškai tuščias ir tik maža jo dalis nuomininkų apgyvendinta. Dabar dvare beliko tik 6 pastatai, iš kurių patys rūmai ir rūmų oficina – griuvėsiai. Likusieji pastatai naudojami vietinių ūkininkų.

Malonu matyti, kad dabar dvare yra prasidėję restauravimo darbai – teritorijoje paliktos statybinės medžiagos, matosi darbų rezultatai. Internete pavyko surasti, kad naujas savininkas planuoja atkurti centrinius rūmus su dviem pagalbiniais pastatais ir juose įrengti Lietuvių išeivijos muziejų, į kurį dalį eksponatų ketinama atsigabenti iš Lituanistikos studijų centro Čikagoje (JAV).

Nuotraukos

Dvaro fasadas

Fasadas

Iš kitos pusės

Dvaras

Prie įėjimo prikrauta statybinių medžiagų

Statybinės medžiagos

Viduje – visiškai tuščia, liko tik plikos sienos.

Sukrautos plokštės

Plokštės

Vietoj stogo – šviečia dangus

Dangus

Visos perdangos viduje – pilnai sugriautos. Beliko tik išorinės pastato sienos.

Išorinės sienos

Sienos

Į kitą pusę

Sienos

Sugiauta vidinė siena

Vidinė siena

Langai

Langai

Sukrautos plytos, renovacijai

Plytos

Dvaro ofisina – taip pat sugriauta.

Dvaro ofisina

Ofisina

Sugriauta siena

Siena

Netoli ofisinos – dvaro arklidės, statytos įkomponuojant akmenis į mūrą.

Arklidės iš šono

Arklidės

Arklidžių viduje – tuščia

Arklidžių viduje

Pusiau sugriautas svirnas

Svirnas

Dekoruota siena

Siena

Stogo konstrukcijos

Stogas

Išvados

Pabaigai – galima pasidžiaugti, kad vis daugiau dvarų Lietuvoje suranda atsakingus šeimininkus. Ar verta eiti? Neverta.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *