Babelitis požeminė elektrinė


Malonu vėl sugrįžti į trasą. Seniai laikas mesti nesibaigiančias keliones po dvarus, stogus ir kitas klasikinėmis tapusias vietas ir parodyti kažką unikalaus ir ypatingo. Kažką tokio specifiško, kaip mūsų apleistas Panerių geležinkelio tunelis – nieko panašaus visose Baltijos šalyse nesurasi. Tas tunelis, pasąmprotavus – Vilniaus vizitinė kortelė, įsimintina tiek savo turiniu, tiek forma. Atėjo laikas ir Rygai ištraukti ant stalo saviškę, duodant mums galimybę patiems palyginti ir įvertinti – kieno palieka didesnį įspūdį.

Šiandien parodysiu Rygos vizitinę kortelę – vietą, į kurią panašių daugiau niekur Baltijos šalyse nepamatysi – Bābelītis požeminę elektrinę, statytą dar tarpukariu prie Babelitis ežero (Bābelītis ezers), Rygos pakraštyje.

Elektrinės lokacija

Babelitas elektrinė

Istorija

Elektrinės istorija prasideda 1939 metais, kai virš Europos iškilus karo grėsmei ketvirtojo Latvijos prezidento Kārlis Ulmanis vyriausybė nutarė parodyti iniciatyvą ir pasiūlė sukurti rezervinę elektrinę, sostinės pagrindinės 20MW galingumo Kegumo jėgainės pažeidimo ar sunaikinimo atveju. Pagal planą, naujoji 10MW galingumo elektrinė karo atveju turėjo 15 minučių bėgyje automatiškai pasileisti ir prisijungti prie pagrindinės Rygos elektros tiekimo sistemos, užtikrinant pagrindinės miesto infrastruktūros – tramvajaus linijų, ligoninių, poliklinikų ir valstybinių įstaigų aprūpinimą elektra.

Netrukus elektrinė buvo iškilmingai atidaryta. Atidarymo ceremonijoje dalyvavo pats prezidentas Kārlis Ulmanis ir jo vyriausybės atstovai – tokio tipo pilnai automatizuota elektrinė, ne tik Baltijos regione, bet ir visoje Europoje buvo pirmoji. Elektrinė iš karto buvo pakrikštyta lakonišku šaukiniu „K“ (Kara – karinė).

Tolimesnė elektrinės istorija – miglota. Žinoma, kad nuo 1942 metų, vokiečių okupacijos laikotarpiu, elektrinė buvo sėkmingai eksploatuojama. 1944 metais, pasitraukdami iš Rygos, vokiečiai elektrinę susprogdino kartu su kitais Latvijos strateginiais objektais. Ir nors dideli pažeidimai iš karto sugriovė visas viltis dėl elektrinės atstatymo, sovietų valdžia elektrinės likučius netrukus perdavė Rygos aviacijos technikos mokyklai, kuri išlikusius degalų rezervuarus perdarė į mazuto saugyklas ir teritoriją eksploatavo iki pat 80-tųjų.

Struktūra

Babelitis elektrinės širdis – didžiulė 32 metrų ilgio, 12 metrų pločio ir 5 metrų aukščio generatorių salė, apsaugota nuo viršaus storomis gelžbetoninėmis pertvaromis ir gerai paslėpta nuo pašalinių akių, Babelitis kaimynystėje esančiame miškelyje. Šioje patalpoje stovėjo pagrindinis 10MW galingumo turbogeneratorius, turintis užtikrinti nepertraukiamą elektros energijos tiekimą Rygos miestui, akumuliatoriai, reikalingi šios sistemos paleidimui ir kiti pagalbiniai mechanizmai – vandens siurblinės, pagalbiniai dyzeliniai generatoriai. Ši salė 1.8 metrų aukščio ir 0,9 metro pločio tuneliais jungėsi su dviem didžiulėmis (10 metrų skersmens ir 6 metrų aukščio) požeminėmis kuro cisternomis, 3000kv. m. talpos kiekvienoje, skirtose kurui talpinti. Kadangi elektrinė buvo pilnai automatizuota ir autonomiška, personalo patalpų joje nebuvo numatyta. Vienintelė išimtis – operatoriaus kambariukas, skirtas elektrinės darbą stebinčiam darbuotojui.

Elektrinės schema, http://www.necton.lv schema, lietuviškas vertimas – mano

Elektrinės planas

Nuotraukos

Prie elektrinės atvažiavome sutemus. Ir nors būtų daug gražiau padaryti nuotraukų su saulės spinduliais, krentančiais per įgriuvusį elektrinės skliautą – laiko mes nesirenkame. Įėjome per techninį tunelį.

Techninis tunelis

Techninis tunelis

Techniniu tuneliu galima išeiti prie kuro cisternų. Kuro saugyklų gabaritai – įspūdingi. Sunku jas pilnai apimti ir nuotraukose parodyti jų tikrus gabaritus. Saugyklų viduje kadaise stovėjo metalinės cisternos, dabar jau seniai išpjautos.

Kuro cisterna

Kuro saugykla

Kita kuro cisterna – su šuliniu viršuje

Kuro cisterna

Šešėlių žaismas

Šešėlių žaismas

Tunelio išsišakojimas. Dešinioji atkarpa veda link generatorių salės.

Tunelio išsišakojimas

Šia tunelio atkarpa galima išeiti link generatorių salės. Generatorių salėje – įgriuvusios lubos

Įgriuvusios lubos

Iš kitos pusės

Iš kitos pusės

Kolega Mindaugas, laipiojantis nuolaužomis

Nuolaužos

Nepažeista salės dalis

Nepažeista salės dalis

Čia kadaise būta koridoriaus

Koridorius

Pro šone esančią įgriūvą galima išlipti į lauką.

Iš lauko įgriuva atrodo taip

Įgriuva

Generatorių salė, žiūrint iš viršaus

Generatorių salė

Žodžiu, viena iš Rygos Must see vietų – tikrai verta dėmesio, verta 10 balų.

Šaltiniai

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *