Baltijos apskrities PLG atsarginė vadavietė


Šiandien аpžiūrėsime vieną didžiausių Latvijos požeminių objektų, kuriuos, prieš pora metų, dar buvo galima ir verta aplankyti. Kalbėsime apie rezervinę Baltijos apskrities priešlėktuvinės gynybos vadavietę Kadagoje, veikusią nuo XX a. 7 dešimtmečio pradžios, priklausiusią 27-ąjam priešlėktuvinės gynybos korpusui, saugojusiam Baltijos regiono oro erdvę. Suskambus pavojaus signalui ji buvo paruošta perimti visas pagrindinės vadavietės funkcijas. Taipogi, čia turėjo slėptis dalis Baltijos karinės apskrities vadovybės.

Bunkeris, užimantis daugiau nei 7000 kv.m., turėjo tris atskiras sekcijas, sujungtas tarpusavyje koridoriais. Kiekvienas iš šių jų turėjo po du požeminius aukštus ir po atskirą įėjimą, kadaise apsaugotą dvejomis hermetinėmis durimis. Vienoje iš dalių buvo įrengtas techninis skyrius, su generatorine (4 generatoriai, po 500KW), elektros skydine, katiline, arteziniu gręžiniu, oro padavimo ir filtravimo sistemomis ir panašiais įrenginiais, užtikrinančiais vadavietės funkcionavimą. Kitoje buvo įrengtas skaičiavimo centras (tuometiniai kariniai kompiuteriai), kartu su ryšio aparatūra, automatine telefonijos sistema (ATС) ir telegrafo bei ryšių sutankinimo įranga. Trečioje ir pačioje svarbiausioje dalyje buvo įrengtos dvi pagrindinės salės, kuriose, ant ant sienos iškabintų didžiulių planšetų buvo stebima regiono oro erdvė.

Paini vidaus struktūra gerai matosi šiame žemėlapyje. Jame, išlaikant mastelį, yra sužymėtos visos bunkerio sekcijos ir jų vidinė struktūra, iš viršaus panaši į raidę "T". Šiaurinis korpusas yra plokščias, panašus į jau lankytą rezervinį ryšių centrą Nemenčinėje, tuo tarpu, pietrytinis ir pietvakariniai korpusai - 13 metrų pločio skliautuotas angaras.

Planas

Planas

Nusileisti į vadavietę galima per nedidelį, niekuo neišsiskiriantį pastatuką, savo dydžiu primenantį paprastą elektros skydinę. Tokių pastatukų teritorijoje daug - kiekvienas iš bunkerio skyrių turėjo savo pagrindinį ir avarinį išėjimą.

Vienas iš įėjimų

Nusileidimas

Tuščios patalpos, viduje

Patalpa

Čia - kažkokia techninė patalpa

Techninė patalpa

Vienas iš kabinetų

Kabinetas

Bunkerio techninėje sekcijoje - koridorius

Koridorius

O ši patalpa anksčiau buvo apklijuota garsą sugerenčiomis plokštėmis

Patalpa

Panašu į buvusį sanitarinį mazgą

Sanitarinis mazgas

Prie oro erdvės stebėjimo patalpos veda koridorius

Koridorius

Stebėjimo patalpa, kur kiaurą parą budėdavo kariškiai

Stebėjimo patalpa

Laiptai į antrą jos aukštą

Laiptai

Prie pat skliauto, viršuje - daugiau kabinetų

Kabinetas

Dar daugiau

Kabinetas

Skliautas

Skliautas

Hermetinių durų vieta

Išpjauta

Ko gero, įdomiausias vadavietės akcentas - informacinis skydas, ant kurio surašyti visi kiti svarbūs PVO sistemos mazgai. Prie jų turėjo degti lemputės, indikuojančius apie jų būklę. Šio bunkerio šaukinys - "Осмотр", o pagrindinė vadavietė buvo "Арка". Vilnius turėjo savo vadavietę šaukiniu "Откол", o Rygos vadavietė - "Форсаж".

Skydas

Skydas

Čia - techninis skyrius, koridorius

Techninis skyrius

Ant šių lentynų kažkada stovėjo ryšio aparatūra

Spintos

Vienos iš durų dar išliko

Durys

Tuščia techninė patalpa

Techninė patalpa

Čia buvo ventiliacijos sistema

Ventiliacija

Įrangos likučiai generatorinėje

Įranga

Išardytas generatorius

Generatorius

Išpjautos ventiliacijos sistemos likučiai

Ventiliacija

O čia - dyzelinio variklio liekanos

Variklis

Prie generatoriaus - kuro cisternos

Kuro cisterna

Seni užrašai

Užrašai

Išėjimas

Išėjimas

Nors bunkeris visiškai tuščias, jame apsilankyti tikrai verta, vien dėl įspūdingų gabaritų. Retai surasi tokią įdomią ir atmosferingą vietą. Ačiū Grauzti.lv komandai.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *