Baltijos apskrities PLG atsarginė vadavietė


Šiandien аpžiūrėsime vieną didžiausių Latvijos požeminių objektų, kuriuos, prieš pora metų, dar buvo galima ir verta aplankyti. Kalbėsime apie rezervinę Baltijos apskrities priešlėktuvinės gynybos vadavietę Kadagoje, miestelyje Rygos rajone, veikusią nuo XX a. 7 dešimtmečio pradžios.

Vadavietė priklausė 27-ąjam priešlėktuvinės gynybos korpusui, saugojusiam Baltijos regiono oro erdvę ir buvo paruošta perimti visas pagrindinės vadavietės funkcijas, ją sunaikinus arba nutrūkus ryšiams. Suskambus pavojaus signalui, čia turėjo slėptis dalis Baltijos karinės apskrities vadovybės, galėję pagrindinės vadavietės sunaikinimo metu, perimti vadovavimą sistemai.

Didžiulis bunkeris, užimantis daugiau nei 7000 kv.m., turėjo tris atskirus sektorius, sujungtus tarpusavyje koridoriais. Kiekvienas iš šių sektorių turėjo po du požeminius aukštus ir po atskirą įėjimą, kadaise apsaugotą dvejomis hermetinėmis durimis. Viename iš sektorių buvo įrengtas techninis skyrius, su generatorine (4 generatoriai, po 500KW), elektros skydine, katiline, arteziniu gręžiniu, oro padavimo ir filtravimo sistemomis ir panašiais įrenginiais, užtikrinančiais vadavietės funkcionavimą pilnos izoliacijos metu. Antrame sektoriuje buvo įrengtas skaičiavimo centras (tuometiniai kariniai kompiuteriai), kartu su ryšio aparatūra, automatine telefonijos sistema (ATС) ir telegrafo bei ryšių sutankinimo įranga. Trečiame ir pačiame svarbiausiame sektoriuje, buvo įrengtos dvi pagrindinės valdymo salės, kuriose, ant ant sienos iškabintų didžiulių ekranų kiaurą parą regiono oro erdvę stebėdavo budintys kariškiai. Pagrindinės vadavietės sunaikinimo metu, vadovavimas turėjo būti vykdomas iš čia.

Paini vidaus struktūra gerai matosi šiame žemėlapyje, sudarytame Artūro iš Necton.lv, nors ir su mano pagalba. Jame, išlaikant mastelį, yra sužymėtos visos bunkerio sekcijos ir jų vidinė struktūra, iš viršaus šiek tiek primenanti raidę „T“. Šiaurinis korpusas yra plokščias, panašus į jau lankytą rezervinį ryšių centrą Nemenčinėje, tuo tarpu, pietrytinis ir pietvakariniai korpusai – skliautuota konstrukcija – 13 metrų pločio angaras.

Planas

Planas

Nusileisti į vadavietę galima per nedidelį, niekuo neišsiskiriantį pastatuką, savo dydžiu primenantį paprastą elektros skydinę. Tokių pastatukų teritorijoje daug – kiekvienas iš bunkerio skyrių turėjo savo pagrindinį ir avarinį išėjimą.

Vienas iš įėjimų

Nusileidimas

Tuščios patalpos, viduje

Patalpa

Čia – kažkokia techninė patalpa

Techninė patalpa

Administracijos kabinetas

Kabinetas

Koridorius techninėje sekcijoje

Koridorius

Ši patalpa anksčiau buvo apklijuota garsą sugerenčiomis plokštėmis

Garsui nelaidus kambarys

O čia – buvo sanitarinis mazgas

Sanitarinis mazgas

Koridorius, vedantis link „angaro“ – oro erdvės stebėjimo patalpos

Koridorius

Stebėjimo patalpa, kur kiaurą parą budėdavo kariškiai

Erdvės stebėjimo patalpa

Laipteliai į antrą jos aukštą

Laiptai

Kabinetas viršuje, prie pat skliauto

Kabinetas

Nusileidimas į apačią

Nusileidimas

Hermetinių durų seniai nebėra – metalo vagys gerai pasidarbavo

Hermetinių durų vieta

Ko gero, įdomiausias vadavietės akcentas – informacinis skydas, ant kurio surašyti visi kiti svarbūs PVO sistemos mazgai. Prie jų turėjo degti lemputės, indikuojančius apie jų būklę. Šio bunkerio šaukinys – „Осмотр“, o pagrindinė vadavietė buvo „Арка“. Vilnius turėjo savo vadavietę šaukiniu „Откол“, o Rygos vadavietė – „Форсаж“.

Skydas

Skydas

Techninis skyrius. Ant šių lentynų kažkada stovėjo ryšio aparatūra

Lentynos

Tikriausiai, ventiliacijos variklių vieta

Cisternų vieta

Įrangos likučiai generatorinėje patalpoje

Įrangos likučiai

Išardytas generatorius

Išardytas generatorius

Išpjautos ventiliacijos sistemos likučiai

Ventiliacijos įranga

O čia – dyzelinio variklio liekanos

Generatorius

Iš dyzelinio skyriaus galima patekti į patalpą, kurioje būdavo laikomos dyzelio pilnos cisternos.

Užrašas prie liuko

Užrašas

Cisterna

Cisterna

Dujokaukės nenusiimti – senas užrašas

Užrašas

Išėjimas

Išėjimas

Nors bunkeris visiškai tuščias, jame apsilankyti tikrai verta, vien dėl įspūdingų gabaritų. Retai surasi tokią įdomią ir atmosferingą vietą. Ačiū Grauzti.lv komandai.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *