Buzludzha - Bulgarijos komunistų partijos būstinė


Sunku nepastebėti, kaip smarkiai šalies ideologija įtakoja namų ir paminklų architektūrą, ypač buvusiose komunistinėse šalyse. Per ją sistema rodė savo galią - gigantiški ir siurealūs monumentai, didžiuliai, platūs prospektai, įspūdingi ir pompastiški namai - lyg demonstruotų žmogui jo menkumą, sukelti baimę ir iššaukti paklusnumą siekdami. Sistema demonstravo savo galią ir tarptautiniu mąstu, norėdama visus pralenkti, pasirodyti, lyg kompleksuotas paauglys, siekiantis, kad visose sferose aplinkinių žvilgsniai būtų nukreipti tik į jį. Šiandienos vieta - tokio bandymo rezultatas.

Kalbėsime apie Bulgarijos komunistų partijos būstinę, pastatytą 1981 metais, ant Buzludzha kalno viršūnės, kasmet traukiančią tūkstančius miesto tyrinėtojų pasigrožėti nuostabiu urban decay. Įspūdingą ir gigantomanišką kompleksą, forma primenantį skraidančią lėkštę, turėjusį atminti du reikšmingus įvykius Bulgarijos istorijoje - 1878 metų nepriklausomybę nuo turkų ir 1944 metų pergalę II-jame pasauliniame kare, septynis metus statė daugiau nei 6000 darbininkų, kartu su jiems talkinusiais 20 didžiausių Bulgarijos meno meistrų. Meistrai inkrustavo salę, fasadą ir terasą, darbininkai - įrengė 107 metrų stelą, su šviečiančia raudona žvaigžde - tris kartus didesne už žvaigždes, puošiančias Maskvos Kremlių. Ši būstinė tapo vienu didžiausių ir ekstravagantiškiausių pasaulio komunistinės epochos monumentų. Tokiu ji išlieka ir iki šiol.

Buzludzha monumentas - senos foto

Bulgarijos kelionei įpusėjus čia atvykome ir mes, važiuodami nuo Sofijos ir neseniai lankytų tankų link pajūrio. Prie kalno atvykome vėlai ir lipome į viršų pėstute, bandydami įveikti įsismarkavusį vėją, stebėdami iš visų pusių matomas tolimas miestų šviesas. Kelionė buvo sunki - pilna kuprinė daiktų, fotoaparatas, štatyvas, galingas prožektorius ir panaši įranga privertė ne kartą prisėsti ant žemės ir atgauti kvapą. Tačiau, užlipus į viršų jautėsi, kad nuveikei kažką labai svarbaus.

Buzludzha naktį

8327184285922

Siluetas

Siluetas

Simbolika, salės viršuje

Simbolika

Kolega Marius iškelia rankas

Iškeltos rankos

Pavargę ir ieškodami, kur užnakvoti, apėjome visą kompleksą iš vidaus. Neradę vietos tinkamai nuo vėjo pasislėpti, patraukėme žemyn, kur kalno papėdėje užkūrę laužą, improvizuotoje palapinėje iš tento, pralaukėme iki ryto, kol prašvis.

Iš ryto vėl patraukėme į viršų

Buzludzha

Skraidanti lėkštė iš apačios

Skraidanti lėkštė

Prie pat lėkštės - užkaltas įėjimas

Prie įėjimo

Dar nesudilo seni agitaciniai užrašai

Šūkiai

Buzludzhos pagrindinė salė, pro kiaurą stogą šviečiant rytiniems saulės spinduliams, atrodė daug geriau, nei naktį. Praeitos nakties nuaro greitai nebeliko - įdomu, kaip objekto apšvietimas keičia įspūdį iš aplinkos.

Pagrindinė salė dieną

Pagrindinė salė

Yrančios lubos

Lubos

Marksas ir Engelsas

Marksas ir Engelsas

Simbolika, viršuje

Simbolika

Pagrindinę salę iš visų pusių supa kadaise gausiai inkrustuota plytelėmis terasa. Per langus matosi nuostabaus grožio kalnai - vieta monumentui buvo parinkta labai gera.

Pro langus matosi kalnai

Kalnai

Inkrustacijų likučiai

Terasa

Konstrukcijos pasilypėjus aukščiau

Terasa

Įveikus praėjimų labirintą, galima patekti į stelą. Palipus kopetėlėmis daugiau nei šimtą metrų, patenkame, iš pradžių, prie žvaigždės, vėliau - link techninių patalpų ir stogo.

Prie žvaigždės

Žvaigždė

Buzludzha ir apylinkės nuo stelos

Buzludzha nuo stelos

Bet grįžkime atgal.

Paradinis nusileidimas nuo kalno

Nusileidimas

Fakelai

Fakelai

Užsidedu sau pliusą, viena įspūdingiausių UE vietų - aplankyta. Ačiū už dėmesį ir sėkmės!

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *