Radiotechnika RRR


Visi Rygos urbanistiniai svečiai, ieškantys įdomių vietų, anksčiau ar vėliau patenka čia, į vieną didžiausių ir svarbiausių Rygos gamyklų - VEF Radiotechnika RRR. Šiame didžiuliame pastatų komplekse viskas taip sparčiai keičiasi, kad net man, Rygą aplankančiam bent kartą į mėnesį, būna sunku žinoti aktualią situaciją. Atrodo, dar visai neseniai - tiktais prieš pora metų - didžiulis korpusas stovėjo tuščias ir niekam nerūpėjo, o jau po pusmečio jo visame pirmame aukšte - naujutėlaitė Norfos parduotuvė. Dar žiemą teko pernakvoti vienoje iš visiškai apleisto antro aukšto patalpų, dabar ten dieną naktį zuja statybininkų gauna. Šiuolaikinės parduotuvės, pirmiausiai Norfa ir Rimi, vis po gabaliuką "atsikanda" kažką iš likusio apleisto sovietinio gamyklos palikimo. Tačiau, kovodamos už būvį "apleistumo" jėgos pasiduoti neketina, plėsdamos savo teritoriją į kitą pusę nuo glamūrinių parduotuvių. Tarp paskutinių užkariavimų - dar neseniai naudotas didžiulis administracinis pastatas, aukštai iškilęs virš rajono namų.

Trumpa istorija

Akcinė bendrovė "VEF Radiotehnika RRR (išsišifruoja kaip Rīgas Radio Rūpnīca, Rygos radio gamykla) buvo įkurta 1927 metais verslininko A. Leibovic. Naujai susikūrusios Latvijos šalies vyriausybė stengėsi padėti vietiniams technikos gamintojams, priimdama įstatymus, darančius vakarietiškos technikos importą nepelningu. A. Leibovic nutarė pasinaudoti šia spraga, pradėjęs pirkti surinktą Lumophon, Kramolin, Loewe-Optha įmonių įrangą, dar užsienyje ją ardyti į sudedamąsias dalis ir importuoti į Latviją kaip radiodetales, kurias surinkus vietoje, produktas būdavo pristatomas kaip nuosavas gaminys.

Atėjus sovietams gamykla patyrė daug pertvarkymų - 1940-tais ji buvo nacionalizuota ir sujungta su įmone Kolifox, taip pat gaminusia radiotechniką, junginį pavadinus "Radiopionieris". Vokiečių okupacijos metu įmonė buvo dar kartą sujungta su įmone "A. Apsītīs un F. Žukovskis", taip gaudama iki dabar išlikusį ir visiems žinomą pavadinimą - "Radiotechnika". Artėjant II-ojo pasaulinio karo pabaigai, vokiečiai suprato, kad ilgai išsilaikyti Baltijos regione jiems nepavyks, todėl davė nurodymus visas gamykloje naudotas stakles supakuoti ir išvežti į Vokietiją. Darbuotojai, norėdami išsaugoti įmonės turtą, rizikuodami savo gyvybe, į vokiečių dėžes krovė visokias šiukšles - akmenis, metalo laužą, stakles tuo metu saugodami giliai rūsiuose.

Į modernius cechus, apie kuriuos dabar ir pakalbėsime, įmonė persikraustė 7 dešimtmetyje, tuo metu, kai Sovietų Sąjungos elektronika pradėjo pamažu atsilikinėti nuo vakarietiškos. Nepaisant to, įmonės produkcija, žymima logotipu RRR, tiek Sąjungoje, tiek vakaruose, vis labiau ir labiau plito. 7 dešimtmečio pabaigoje Radiotehnika RRR tapo didžiausiu radio priemonių gamintoju visoje Sovietų Sąjungoje, kurios klestėjimo metu, įmonės teritorijoje (156 000 kv. m.) dirbo beveik 16 tūkst. darbuotojų. Įmonė sėkmingai gamino radiolas, automagnetolas, radio imtuvus, uždirbdama premijas savo darbuotojams ir vadovybei. Per metus gamybos linijos pagamindavo daugiau nei 1 mln. akustinių sistemų. Pagal tų metų statistiką, daugiausia radio technikos vienam gyventojui pasaulyje tais metais būdavo pagaminama būtent čia - Radiotechnikoje.

1990 metais, sugriuvus Sąjungai, įmonę ištiko krizė - nutrūko ekonominiai ryšiai, smarkiai sumažėjo pirkėjų, dėl ko prasidėjo masiniai darbuotojų atleidimai. Norėdama išvengti bankroto, įmonė atsisakė radio technikos gamybos ir perėjo vien prie akustinių sistemų, kurias pradėjo eksportuoti į Angliją, Vokietiją, Italiją ir rytų Europos šalis. 2006 metais Radiotechnika paėme 2 mln. latų kreditą, norėdama modernizuoti įrengimus ir pasidaryti kapitalinį remontą. Deja, iki ateinant 2008 metų krizei, modernizuota gamyba įsibėgėti nespėjo ir dėl finansinių įsiskolinimų 2010 metais jai teko atsisakyti savo pagrindinio gamybos cecho. Šio didžiulio pastato pirmame aukšte dabar yra įsikūręs prekybos centras Prizma. Tolesnis įmonės likimas - nedaug žadantis. Nors įmonė iki šiol gamina akustines sistemas, pripažintas tiek Latvijoje, tiek kitose valstybėse, Latvijos parduotuvių lentynose jos prodkcijos nėra.

Didžiulis Radiotechnikos administracinis pastatas aukštai iškyla virš Imanta gyvenamojo rajono. Tai - tebėra aukščiausias ir įspūdingiausias šio rajono statinys. Sunku patikėti, kad jis taip greitai ir netikėtai ištuštėjo - dar visai neseniai čia dirbo dešimtys organizacijų - nuo biochemijos, gydymo laboratorijų iki įrašų studijos. Pradėsime nuo pirmo aukšto ir foje. Jame - buvęs sargo postas. Anksčiau čia dieną - naktį budėdavo apsauga.

Radiotechnikos administracinis pastatas

Radiotechnika

Pirmo aukšto foje

Foje ir apsaugos postas

Už apsaugos posto - pirmo aukšto koridorius, tiesiog kraute užkrautas paliktais daiktais. Rakandai tiesiog sukrauti vienas ant kito, matyt, taupant vietą.

Palikti daiktai

Rakandai

Tarp jų - išardytas patefonas

Išardytas patefonas

Senukas televizorius, ant palangės

Televizorius

Magnetofonas Вега РМ-235С

Magnetofonas

Patefonas Вега ЭП-110 стерео

Patefonas

Daugiau senos, išlupinėtos įrangos

Sena įranga

Mokomieji rinkiniai

Rinkinys

Pagyros raštas

Pagyros raštas

Senos reklaminės iškabos liekana

Iškaba

Langai į vidinį kiemą

Langai į vidinį kiemą

Visa pastato struktūra yra labai paprasta. Kiekviename aukšte, per visą pastato ilgį - koridorius. Koridoriaus galuose - foje liftams ir laiptinė į kitus pastato aukštus.

Koridorius

Koridorius

Arba toks - papuoštas gamyklos produkcijos elementais

Koridorius

Foje su liftais, ta pati tematika

Liftų foje

Patalpos - taip pat labai skirtingos. Vienose visai nėra ką žiūrėti, kitose - priešingai, viskas labai gražu ir įdomu. Štai čia - visiškai tuščia.

Tuščia patalpa

Tuščia patalpa

Lubos išlaužytos vandalų

Išlaužytos lubos

O čia - išliko kilimai ir kitos dekoracijos

Dekoracijos

Stikliniai ofiso langai

Ofiso langai

Kai kur - nebaigto remonto žymės

Nebaigtas remontas

Dar vienas remontas

Foje

Tačiau didžioji dalis patalpų vis dėlto kažką savito turi. Dažniausiai tai - seni baldai ir kita ofisinė, dar savininko neišnešta, įranga.

Palikta spintelė

Spintelė

O čia - nuversta ant žemės spinta

Nuversta spinta

Dar daugiau ofisinės įrangos

Ofisinė įranga

Patalpos čia - pačios įvairiausios

Biochemijos laboratorija

Gydymo įstaiga, su visu sandėliu sulaužytų spaudimo matuoklių

Spaudimo matuoklis

Čia - buvęs biuras, sprendžiant iš kopijavimo prietaisų ir kitos ofisinės įrangos

Kopijavimo aparatas

Iš pirmo žvilgsnio - sveikas lazerinis spausdintuvas

Spausdintuvas

Klaviatūra ir išlupinėtas ofisinis kompiuteris

Išlupinėtas kompiuteris

Klaviatūra

Klaviatūra

Elektrinis kavinukas

Kavinukas

Viename iš aukštų buvo įrengtas duomenų centras. Kaip pasakojo vietiniai digeriai, metalo vagys ištisas serverių spintas iš čia nuleidinėjo su virvėm per išdaužytą langą. Dabar ir duomenų centro liko tik tuščios patalpa ir didelis priešgaisrinis balionas.

Duomenų centro aukštas

Duomenų centro aukštas

Iš kitos pusės

Duomenų centras

Priešgaisrinis balionas iš arčiau

Priešgaisrinis balionas

Aukštu aukščiau - apleista įrašų studija. Lengvai šiurpi atmosfera, primenanti garsų studiją iš žaidimo Dying Light.

Įrašų studija

Įrašų studija

Iš kitos pusės

Iš kitos pusės

Dar vienas kambarys

Kambarys

Per sudaužytus studijos langus matosi Imanta kvartalas

Sudaužytas langas

Į kitą pusę - elektrinės kaminai

Elektrinės kaminas

Studijos aukšte - dar daugiau priešgaisrinių balionų

Balionai

Greta - graži ventiliacijos sistema

Ventiliacijos sistema

Vienuoliktame aukšte, abiejose pastato pusėse yra įrengti maži dekoratyviniai balkoniukai. Į juos galima išlipti, nors juose stovėti, ghmz, nėra labai jauku.

Balkonas

Balkonas

Į kitą pusę

Balkonas

Viename iš kambarių - nedidelis kompiuterinių dalių sandėliukas. Didžioji dalis jau išplėšta, tačiau CDROM, diskelių skaitytuvų ir kitokios smulkios įrangos čia pilna.

Kambariukas

Kambariukas

Išardytų kompiuterių korpusai, lentynoje

Korpusai

Dėžė su CDROM ir diskelių skaitytuvais

CDROM ir diskelių skaitytuvai

Sulaužyto LCD monitoriaus matrica

Monitoriaus matrica

Klaviatūra Logitech - tokios klaviatūros čia visur

Klaviatūra

Motyvacinės kasetės

Kasetės

Bekylant ant stogo - liftų patalpa

Liftų patalpa

Ant stogo - geras vaizdas į apylinkes, ypač nuo šonuose įrengtų bokštelių su antenomis. Antenos veikiančios - greičiausiai todėl, tryliktame aukšte dar yra užrakintų patalpų.

Stogas nuo bokštelio

Stogas su bokšteliais

Bokštelio konstrukcija, po kojomis

Bokštelio konstrukcija

Radiotechnikos gamyklos stogai

Gamyklos stogai

Ant šio Radiotechnikos stogo, vieną gražų vakarą padarėme tusofkę. Visos Latvijos UE pažibos susirinko - daugybė pažįstamų, daugiau nei 30 žmonių. Į tokį svarbų renginį atvykę, privalėjom pasipuošti - kelionės metu po €2 nupirkti kostiumai tam kuo puikiausiai tiko.

Tūsas ant stogo

Kompanija ant stogo

Raidės "Radiotechnika"

Radiotechnika

Arba taip

Radiotechnika

Saulė, virš buvusios gamyklos

Gamyklos stogai

Bendra kompanijos nuotrauka

Kompanijos nuotrauka

Mūsų kostiumai, iš karto tapę vakaro pažiba, nusipelno atskiros fotosesijos. Ypač jo nusipelno Pranskės feikiniai marškiniai, užsivelkantys kaip maža prijuostė ant bet kokio kito rūbo, imituojantys normalius marškinius su kaklaraiščiu - tol, kol vaikštoma su švarku, viskas atrodo gerai.

Kolega Pranskė

Pranskė

Pranskė ir Rūta - pasipuošę

Pranskė su Rūta

Bendra mūsų kompanija - visi svečiai iš Lietuvos

Lietuvių kompanija

Sutemus užsikūrė laužas, suspirgo šašlykai ant žarijų. Puikios dienos puiki pabaiga visiems, bet tik ne mums - mūsų laukė dar daug rimtų vietų.

Kepa šašlykai

Kepa šašlykai

Naktiniai gamyklos stogai

Gamyklos stogai

Radiotechnika - raidės

Radiotechnika

Užkandinė ir kaminas, tolumoje

Užkandinė ir kaminas

Vaizdas galutinai sutemus

Vaizdas sutemus

Išvados

Nesumeluosiu sakydamas, kad ši vieta, o ir bendrai - visa šita kelionė, buvo viena įspūdingiausių per visą šį sezoną. Deja, didžiausių nuotykių kol kas pasakoti negaliu - tos vietos dar sulauks mūsų pakartotinio vizito. Šiam kartui tiek, iki kitų kartų!

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *