Daugpilio elektros įrengimų gamyklos bunkeris


Šiandien pristatysiu vieną iš Daugpilio kelionės objektų – nemažo dydžio bunkerį Daugpilio industriniame rajone. Deja, nepaisant savo nemažo dydžio, bunkeris yra tuščias. Bet bunkeris čia buvo svarbus tik iš dalies.

Straipsnio pilnas pavadinimas turėtų būti „Elektros įrengimų gamyklos bunkeris, arba koks nuostabus dalykas yra Google Street View“. Taip, būtent šiai visiems žinomai funkcijai šiandien ir reikėtų atiduoti duoklę. Mažai kas žino, kiek pastarasis įrankis palengvina urbanistinę veiklą – jo pagalba pavyksta susidaryti bent „žalią supratimą“ apie miestą, į kurį keliauji. Su Street View „pervažiavus“ industrinę miesto teritoriją galima surasti atramos taškus, į kuriuos jau gali važiuoti realiai.

Šis bunkeris įdomus tuo, kad praktiškai visą jo perimetrą pavyksta pervažiuoti su Google Street View. Iš virtualaus Google automobiliuko galima apžiūrėti visą buvusios elektros įrengimų gamyklos „Dauer-D“ teritoriją. Ši gamykla, vienas iš Daugpilio pramonės gigantų iš senų patalpų galutinai išsikraustė 2012 metais. Tais pačiais metais bunkeris buvo paliktas likimo, o jei tiksliau – metalo ir kitokio plauko vagių, rankoms.

Įvažiuojame į teritoriją nedideliu keliuku. Iš abiejų pusių – servisai, metalo supirktuvės ir panaši veikla. Dešinėje pusėje lieka buvusi gaisrinė.

Buvęs gaisrinės postas
Gaisrinės postas

Kairėje – „Dauer-D“ gamybinis pastatas

Gamybinis pastatas

Pravažiavę ilgą griuvėsį atsitrenkiame į didelę aikštelę, iš visų pusių apsuptą garažais. Štai čia ir slepiasi mūsų intereso objektas.

Aikštelė

Aikštelė

Patyrusi akis iš karto pastebės ventiliacijos šachtas ir kelis nusileidimus į bunkerį. Kitu kampu šios grožybės matosi šiek tiek geriau.

Kitu kampu

Aikštelė kitu kampu

Iš karto viskas paaiškėja. Ir aplinka, ir apsauga, ir maštabai. Ir su patekimu viskas aišku – langiukai virš įėjimo matosi net nepadidinus. Vadinasi, jau galima važiuoti ir tikrinti vietoje. Net jeigu durys viršuje bus užkaltos – patekti bus galima per išdaužytus langus. Ar aišku, kaip viskas veikia?

Tiesa, šios nuotraukos dar nieko nereiškia. Joks virtualus įrankis nepaaiškins, ar hermetinės durys, vedančios į bunkerį, yra atrakintos. O gal tas bunkeris dabar jau naudojamas? Taip irgi dažnai pasitaiko. Bet kaip minėjau – kažkoks atspirties taškas jau yra.

Bet grįžkime prie mūsų bunkerio. Bunkeris pasiekiamas per vieną iš įėjimų.

Įėjimas

Įėjimas

Nusileidus laipteliais pasitinka pusiau išverstos šarvuotos hermetinės durys

Hermetinės durys

Vos įžengus pro duris – matosi užrašai

Užrašai

Bunkeryje – viena didžiulė patalpa, aukštomis lubomis, ir kelios mažesnės – ventiliacijos, dyzelinė ir dar pora kitokių.

Pagrindinė patalpa

Pagrindinė patalpa

O čia – iš kitos pusės

Iš kitos pusės

Kitoje patalpos pusėje – užrakintos hermetinės durys, vedančios prie dar vieno išėjimo. Tokių išėjimų bunkeryje yra trys.

Užrakintos hermetinės durys

Užrakintos durys

Pasivaikščiokime po patalpas.

Skydinės spinta

Vienoje iš slėptuvės patalpų. Visos patalpos – absoliučiai tuščios

Vienoje iš patalpų

„Civilinės saugos objekto valdymo punktas“ – užrašas ant durų

Civilinės saugos objekto valdymo punktas

Nedidelė skydinė – ant kolonos

Skydinė

Ritė nuo laidų, numesta bunkerio kampe

Ritė nuo laidų

Einame prie dar vieno, dar nebandyto, išėjimo. Durys paliktos atviros.

Šarvuotos durys

Atidarytos hermetinės durys

Už jų – laiptai link išėjimo

Laiptai link išėjimo

Dėmesį patraukė pusiau išardytas šarvuotų durų rakinimo mechanizmas

Šarvuotų durų rakinimo mechanizmas

Tai viskas – daugiau bunkeryje nėra nieko. Visiškai nieko.

Išvados

Nors bunkeris kaip šluote išluotas, kažkas jame mane patraukė. Nežinau, gal šarvuotos durys ir sterili (sąlyginai) švara? Bet kuriuo atveju – specialiai dėl jo į Daugpilį važiuoti tikrai neverta, bet būnant netoliese, ir niekur neskubant… ko gero verta nusileisti. Iki kitų kartų!

Socialiniai tinklai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *