Kaip lankėme latvius


Galbūt tą žino ne visi, tačiau, exploreriai dažnai keliauja vieni pas kitus. Dažniausiai, tai būna puiki galimybė susipažinti su kitos šalies nematytomis vietomis. 2012 metų rudens latvių komandos Grauzti.lv vizitas buvo būtent toks - seni puslapio sekėjai tą, tikriausiai, prisimena. Tada Vilniui atstovavome dviese, su Donatu, parodę jiems geriausias Vilniaus ir Lietuvos vietas. Dabar atėjo laikas atsakomąjam vizitui.

Kelionė buvo sugalvota, kaip visada, spontaniškai - asmeniškai man visos geriausios idėjos kildavo ne planuotai, o "čia ir dabar". Savaitę skyrus namų darbams - visa Latvijos medžiaga buvo klaikiai pasenusi, reikėjo per naujo sužiūrėti, kas įdomu, kas ne - gimė planas, šiek tiek panašus į Kauno kelionės planą - šeštadienio dieną pajudame link Rygos, pakeliui lankydami viską, kas verta dėmesio, sutemus - lipame ant stogų, grožėdamiesi naktine panorama ir pernakvoję Rygoje, sekmadienį grįžtame atgal, užsukdami pakeliui į šachtinę raketinę bazę "Elėja" - vietą, kurią norėjau jau seniai aplankyti. Ir šį planą įgyvendinome, bent iš dalies.

Su latviais susitikome prie Balozi miestelio, netoli Rygos, apžiūrėdami vieną slėptuvę, pakeliui. Kolegos parodė iniciatyvą ir paruošė mums visą šeštadienio vakaro planą savo nuožiūra, dėl ko, aplankėme tas vietas, kurių nebūtumėme sužinoję, be jų. Pradėsime nuo slėptuvės, prie kurios susitikome - tokių slėptuvių kelionės metu buvo daug. Kai kuriose jų fotografavau, kai kuriose - nebuvo nei jėgų, nei laiko, šiame straipsnyje parodysiu tai, ką užfiksavau.

Pirmoji slėptuvė - štai tokia

Čia buvo įsikūrusi parduotuvė

Dėl to, viskas čia užversta kažkokiais daiktais

Dvejos hermetinės įėjimo durys

Atsarginis išėjimas

O čia - dar viena slėptuvė, kurioje vietiniai digeriai sutikinėja naujus metus. Į ją įlipimas - per solidolu išteptą ventiliacijos šachtą.

Slėptuvė

Kolegos

Visur - plakatai, užrašai

Civilinės gynybos kampelis

Kolega

O ši slėptuvė, po Audums gamykla, buvo įdomi ne kiek savo išsilaikymu, kiek patekimo į vidų būdu, pareikalavusio pasivartyti purve, šiukšlėse ir gerai pasipurvinti, lendant į vidų senomis, XIX a. pabaigoje įrengtomis šiluminėmis trasomis, sujungiančiomis visus gamyklos pastatų rūsius į požeminį labirintą.

Šiluminės - štai taip

Šiluminė trasa

Vietomis tuneliai susiaurėja

ŠIluminė trasa

Labai gražūs skliautai

Skliautai

Išpjautos vandens cisternos

Vandens cisternos

Didesnė patalpa, su arkomis

Patalpa

Siluetas

Siluetas

Žalios spalvos atspindys, nuo kolegos žalio lazeriuko

Žalia spalva

Per ventiliacijos šachtą galima patekti į didelę slėptuvę, įrengta po gamyklos teritorija. Joje – šiukšlės, šiek tiek plakatų, įrangos bei niekur nematyti skliautiniai koridoriai.

Slėptuvė

Slėptuvė

Viduje

Slėptuvė

Patalpose - šiukšlynas

Patalpa

Nors, ant sienų dar tebekabo plakatai

Plakatai

Užrašai

Užrašai

Stelažas

Stelažas

Viena geriausių Rygos kanalo panoramų atsiveria nuo elektros laidų bokštų, įrengtų abiejose Rygos kanalo pusėse. Dėl specifinės vieno iš bokštų formos vietiniai tyrinėtojai šiuos bokštus pakrikštijo "šakutė" ir "šakutė 2" arba dar paprasčiau - "morderiu".

Vienas iš bokštų

Fotografuoti nuo jo sunku - viršūnė stipriai svyruoja nuo vėjo

Kanalas nuo čia - visame gražume

Visur - šviesos

Kanalas

Miestas, tolumoje

Rygos naftos bazė

Daugybė cisternų

Dar viena vakaro vieta - kranas industrinėje teritorijoje

Ant krano lipome po tris

Matosi garažai ir servisai

Trosai

Prie jo - industrinės paskirties pastatai

Indai chemikalams

Iš arčiau

O čia - viena žymiausių Rygos ir bendrai, Latvijos gamyklų - Radiotechnika RRR. Tiksliau, vienas iš jos cechų, į kurį galima patekome per šiluminių trasų koridorius.

Štai taip jis atrodo dabar

Lubų kompozicija

Visur - griuvėsiai

Kolega

Antrame aukšte - administracinė dalis

Buvę kabinetai

Dokumentai ir laikraščiai - suversti ant žemės

Po kojomis

Kabinetas

Bendra nuotrauka, prieš pasišalinant

Jau pernakvojus - dar viena vieta - Suži desantininkų miestelis. Didžiulė teritorija, nusėta kareivinėmis ir namukais, buvo statyta prie caro, išplėsta sovietmečiu.

Teritorija

Koridorius kareivinėse

Stalas mūšio lauko maketui

Čia turėjo stovėti lovos

Valgykla

Jaunciema popieriaus fabrikas. Iš karto gavau pasirinkimą (make your choice) - arba lipti ant bokšto, arba apžiūrėti tuščią bunkerį, arba pasibastyti gamykloje. Pasirinkau pirmą variantą. Nuo bokšto visai neblogas vaizdas. Tiesa, nuotraukų nedariau - kopetėlių apsauga labai siaura, sunku lipti su foto kuprine. Nusileidęs dar spėjau pasivaikščioti teritorijoje.

Fabrikas

Antrame aukšte

Dar vienas cechas

Atsisveikiname su latviais, dar kartą kviečiame į Vilnių ir traukiame atgalios. Pakoregavus planą belieka tik vienas objektas - šachtinė raketinė bazė "Elėja". Ją pasiekėme jau temstant, nesunkiai suradome, kaip patekti vidun ir ten praleidome dar pora valandų.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *