Lenkų bunkeriai Vilkpėdėje


Atėjus antrajai koronaviruso bangai nusprendžiau pakelti temą, prie kurios sėsti ketinau jau seniai, bet vis neprieidavo rankos - požeminių amunicijos sandėlių komplekso Vilkpėdėje, taip grįžtant prie vienintelės vėlyvosios Vilniaus fortifikacijos - lenkų gynybinio žiedo, kurį jau esu išsamiai aprašęs šiame straipsnyje. Taigi, jei jums žodžiai "lenkų bunkeriai" nieko nesako, prieš skaitant čia rekomenduoju jį permesti akimis.

Kodėl po tiek metų nusprendžiau prie jos grįžti? Nes vieną rudens popietę, su kolega Vilkpėdėje ieškant Antrojo pasaulinio karo reliktų, radome dar vieną lenkų bunkerį, perstatytą sovietmečiu, apie kurį anksčiau nieko nežinojau. Tada pasidarė aišku, kad turima informacija, kad Vilkpėdėje išliko tik vienas lenkų bunkeris, pasikliauti negalima ir reikia klausimą kelti iš naujo - pasivaikščioti po Vilkpėdės mišką pačiam ir įvertinti situaciją savo akimis. Tą padarę radome ir daugiau lenkų sandėlių liekanų. Joms ir bus skirtas šiandienos straipsnis.

Taigi, iš lenkų požeminių amunicijos sandėlių komplekso išliko ne vienas, kaip anksčiau galvojome, o keturi bunkeriai, nepavyko lokalizuoti tik penktojo, dviaukščio (primenu - kiekvienas kompleksas turėjo po 5 bunkerius, iš kurių vienas būdavo dviaukštis). Du iš tų keturių bunkerių yra sveiki, o dar du - sugriauti, į vieną jų dar bandžiau įšliaužti per užgriautą tunelį, bet nelabai sėkmingai. Žemėlapyje jie išsidėstę taip: žalia spalva čia pažymėti išlikę bunkeriai, raudona - lokalizuoti, bet sugriauti - tikriausiai sovietmečiu.

Vilkpėdės lenkų bunkeriai - patikslinta vieta

Pradėsime nuo kairiausio, žaliu žymekliu pažymėto bunkerio - apie jį esu kalbėjęs pirmame straipsnyje. Įdomus jis nebent tik tuo, kad vietoje trijų patalpų amunicijai jame yra vos dvi, plius, neįprastai ilgas vakarinis tunelis, kurio vieną dalį vietiniai gyventojai atsimūrijo ir ten įsirengė sandėliuką. Bunkeris - vos ne labiausiai apleistoje ir nušiktoje Vilniaus vietoje, kur galima dažnai pamatyti benamių ir kitokių neaiškių žmogystų.

Štai taip tas bunkeris dabar atrodo

Įėjimas į vakarinį tunelį, kur dabar sandėliukas

Rytinis įėjimas ir bomžų lizdas, greta

Įėjimas ir ventiliacijos šachta, virš jo

Viduje gi viskas atrodo taip

Įdomu tai, kad čia smūgį absorbuojantis koridorius apgaubia vos dvi patalpas

Pirmoji iš jų, panašu, turi autentiškas duris

Pati gi patalpa atrodo taip

O čia - antroji

Neįprastai ilgas vakarinis tunelis, perkirstas plytine siena

Už jos prasideda sandėliukas (deja, tuščias)

Grįžtant atgal

Antro iš kairės, raudonai schemoje pažymėto bunkerio, radome tik liekanas - išmėtytas po visą mišką betono nuolaužas. Savaime tai dar nieko nereikštų, nuolaužų gali likti nuo bet ko, bet vienoje nuolaužoje akivaizdžiai matosi tunelio viršutinis skliautas ir ventiliacijos šachta. Dabar abejonių negali būti - bunkerio tikrai būta čia.

Bunkerio vieta

Štai kaip ta nuolauža atrodo - matosi ventiliacijos šachta

Ta pati šachta iš ketvirtojo, sugriauto bunkerio - kad niekam nekiltų abejonių

Pradžioje ji kyla į viršų ir po to suka horizontaliai, link ventiliacijos ertmės virš įėjimo

Nuotraukose sunkiai matosi, bet realybėje abejonių dėl to, kad čia ta pati konstrukcija nekyla, visiems siūlau nuvažiuoti ir įsitikinti patiems. Bet čia užbėgau į priekį.

Sekantis gi bunkeris (tiksliau, jo vakarinis įėjimas) - atrodo taip

Tunelis baigiasi užvirintomis sovietinėmis hermetinėmis durimis

Ieškodami antro įėjimo (bunkeriai jų turėjo po du) - išėjome į kažkokią teritoriją

Iš karto net nesuprasi, bet įėjimas slepiasi už šio mūrinio sovietinio priestato

Bunkeris, panašu, kažkada buvo naudojamas kaip archyvas, nors dabar - apleistas

Sovietmečiu čia buvo įstatytos hermetinės durys

Dvi pirmos patalpos atrodo taip

Stelažai, antrojoje

Kitos dvi - paverstos archyvu

Viskas užkrauta supuvusiomis dėžėmis

Kairėje - sovietmečiu įrengtas tualetas

O už šių stelažų - šachta, vedanti į ventiliacijos bokštelius, kalno viršuje

Žvilgsnis atgal

Prie šių hermetinių durų buvome priėję iš kitos pusės

Sovietmečiu pristatyti ventiliacijos bokšteliai, kalno viršuje

Nesitikėjau tokio radinio - sveiko Vilkpėdės lenkų bunkerio! Bet ties tuo nuo mūsų sėkmė nenusigręžė, netrukus prie pat trečiojo lenkų bunkerio radome dar ir ketvirtą, nors ir sugriautą, bet puikiausiai identifikuojamą.

Pirmas, vakarų pusės įėjimas, atrodo taip

Įėjimo tunelis - užverstas beveik iki pat viršaus

Nepatingėjau dašliaužti iki jo pabaigos - ten, deja, niekur nepateksi

Visai netoli pirmojo įėjimo, prie pat naujų plytų baltos tvoros - antras

Deja, juo taip pat niekur nepraeisi, viskas konkrečiai susprogdinta

Va tokie reikalai. Tikiuosi, parodžiau ką nors naujo ir nematyto - iš penkių lenkų bunkerių, kuriuos turėjo toks kompleksas, lokalizavome keturis. Dar vienas įrodymas, kad net ir istorinėse knygose dėstomais faktais negalima pasikliauti aklai - dar prisimenate, kaip Burbiškių miško lenkų amunicijos sandėliai buvo klaidingai pažymėti Szymon Kucharski žemėlapyje? Bet kokiu atveju, šia gaida šiandienos pasakojimą baigiu - visiems gero vakaro ir ačiū už skaitymą!

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *