Maidanas kaip karo mugė


Šis straipsnis jau daug laiko gulėjo pusiau nebaigtoje stadijoje, galbūt dėl laiko trūkumo, o gal todėl, kad šios temos tikslingai vengiau, dėl pasikeitusių aplinkybių. Ruošdamas straipsnį norėjau į Maidaną pažvelgti per savo sarkazmo ir ironijos prizmę, bet to padaryti nebegalėjau – konfliktai barikadose atsinaujino, milicijos žiaurumas pasiekė naują, dar niekur nematytą lygį, o kritikuoti žūstančius barikadose neapsivertė liežuvis. Dabar, sulaukus happy end’o, tą būtų galima padaryti, bet nežinia, ar vertėtų – straipsnio informacija pasidarė nebeaktuali ir pasenusi. Tik valandos įdėto darbo privertė jį pabaigti iki galo.

Rašydamas norėjau panaudoti kuo labiau provokuojantį pavadinimą – gal tai padėtų žmonėms greičiau atsibusti iš letarginio sapno? Žinau, kad papiktinsiu daugumą, žinau, kad sulauksiu daugybės neigiamų komentarų. Galbūt net į Maidaną daugiau neįžengsiu – kraus man lazdoms per kuprą šaunūs Maidano bičiuliai. Bet tebūnie, tikiuosi šio puslapio publika ne tiek pasiduoda masiniam pamišimui.

Temą analizuosiu ne politikos kontekste – manęs ji nei truputėlio nedomina. Ir ne todėl, kad apie Maidaną kaip apie laisvės kovotojus dabar net didžiausi tinginiai nepatingėjo parašyti, ne todėl, kad esu šiek tiek apoltiškas (sakyčiau – sveikai apolitiškas, nes per didelis susidomėjimas politika automatiškai skatina susireikšminimą, mąstymą kategorijomis ir iš to sekančią raganų medžioklę) ir Kijevo centro konfliktą stebėjau iš toli ir labai pro pirštus. Todėl, kad politika ir priežastis čia – antraeiliai dalykai.

Įspėju visus politizuotojus – kairiuosius ir dešiniuosius, socialistus ir anarchistus – straipsnyje politikos nesurasite. Nesurasite čia nei pafoso, nei smerkimo. Čia bus tik subjektyvius pastebėjimai žmogaus, kuris iš mažo ir komformistiško miestelio vienai dienai netikėtai pateko į didelį miestą, kur vyksta suaugusių žaidimai ir kur iki pilno chaoso dabar trūksta tik labai nedaug. Grynai kaip laukinis čiabuvis, iš savo genties amazonės džiunglėse patekęs į šiuolaikinį teismo posėdį, ir nesuprantantis, kas čia iš tikrūjų vyksta ar mažas vaikas, atitrūkęs nuo tėvų ir įsliūkinęs į salę, kur vyksta filosofinė diskusija – nors nesupranta, kas čia vyksta, bet viskas labai įdomu. Toks jums greičiausiai pasirodys ir mano straipsnis.

Rašydamas straipsnį pasistengsiu perteikti tik tai, ką pamačiau. Tenesupyksta politiškai aktyvūs aktyvistai, Maidano gynėjai ir kita publika už mano pastebėjimus, bet rašysiu tik tai, ką pats pastebėjau. Nesivaikau politinių interesų, nesistengiu sužeminti kilnių tikslų, man niekas nesumokėjo už nuomonės šališkumą (nors visai neprieštaraučiau, jei sumokėtų). Tiesiog į Maidaną pažvelgiau iš filosofinės pusės.

Maidano barikados

Revoliucijos paliestas Maidanas man paliko groteskiškai entuziastingą ir muginę nuotaiką. Barikados ir palapinės nori nenori, palieka butaforijos ir netikrumo įspūdį. Vos įžengus už barikadų kolega paminėjo, kad viskas primena Kaziuko mugę ir buvo velniškai teisus – man irgi visa tai paliko labiau karo mugės, nei tikro pasipriešinimo įspūdį. Atrodo, kad pusė miesto netikėtai išprotėjo, ir visą prigimtinį žmogaus destruktyvumą nutarė išlieti vizualiai, karo ir destrukcijos tematika.

Barikados iš šalies plazdena vėliavom

Įžengiant į Maidaną

Tarp besiplazdenančių vėliavų iškeltas bokštelis su manekenu, su užmaukšlinta dujokauke. Simbolika, pabrėžianti visą Midano vizualinę butaforiją.

Barikados iš šalies

Barikados iš šalies

Antroji gynybos linija (gynybos linijų yra net trys) – apkabinėta nuotraukomis, akcentuojančiomis įsimintiniausias (o gal labiau – sentimentaliausias) Maidano egzistavimo akimirkas. Čia rasite ir vaikiną, apsisiautusį Ukrainos vėliavą, giedantį himną, ir dar vieną vaikiną, grojantį fortepijonu (taip taip, tarp barikadų lauke yra pastatytas fortepijonas, kuriuo gali groti kiekvienas norintis ir mokantis), ukrainietiško specnazo apsuptyje, porelę, išreiškiančią vienas kitam šiltus jausmus karo ir destrukcijos šurmulyje ir dar daugiau kitų kilnių momentų. Čia galime susigraudinti arba pasijuokti, prisimenant muilo operas. Pigus sentimentalumas, nors gal masėms jis turėtų veikti?..

Nuotraukos ant tvoros

Gynybos linija ir nuotraukos

Nuotraukos – profesionalios ir kokybiškos

Nuotraukos ant gynybos linijos

Užkniso – užrašas

Nuotraukos ant gynybos linijos tvoros

Spygliuota viela, ant barikadų

Spygliuota viela

Praėjimas į Maidaną – per siaurą tarpą, kuriame vos gali prasilenkti pora žmonių.

Praėjimas į barikadas

Sveiki atvykę į barikadas. Jose puikiai sugyvena skirtingų kategorijų žmonės. Čia rasite ir paauglių, užsidėjusių medžiagines kaukes, su per dideliais kerzavais batais ir ledo ritulio apsaugomis ant kelių, ir tikrų tikriausių neo nacių, skustomis galvomis ir į visus skersuojančiomis pozyvomis, labai nedraugiškai reaguojančius į kameras ir fotoaparatus, ir daug daug daug fotografų, reporterių ir kitos žurnalistijos, atėjusios pasigrožėti į šį spektaklį, siūlančios vienam ar kitam gynėjui papozuoti svarbiam leidiniui. Kitaip tariant – visi patenkinti – jaunimas turi progos pamaištauti, fotografai ir žurnalistai turi iš ko valgyti duoną. Abipusis pamišimas, kuriame ne vieta sveikam žmogui.

Žengiame per barikadas

Žengiame per barikadas

Didžioji dalis barikadų – iš sniego maišų

Sniego maišų barikados

Sniego maišų barikada

Dar viena barikada

Prie kiekvienos barikados budi po kelis gynėjus

Maidano gynėjas

Didžioji dalis Maidano teritorijos – užstatyta palapinėmis. Jų čia daugybė – skirtingų tipų ir skirtingų formų. Daugiausia – kariško tipo sovietinių palapinių, su įrengtais pečiukais viduje. Dalis palapinių priklauso partijoms arba kitoms politinėms jėgoms – politiniai marginalai stengiasi išnaudoti Maidano konfliktą savo naudai. Įdomesni momentai.

Sunkvežimis

Sunkvežimis

Lentelės su pavadinimais

Vardai arba pavadinimai

Palapinė su vėliavom

Palapinės

Dalis palapinių – apklijuotos skirtingais plakatais

Palapinės su plakatais

Raudona palapinė

Palapinės su plakatais

Čia – dar daugiau vėliavų

Palapinės

Kritika Janukovičiui ir Berkutui

Berkut ir Janukovič

Dar viena palapinė su pečiuku

Palapinė su pečiuku

Malkos palapinių miesteliui sąndėliuojamos tiesiog gatvėje

Maidano mugė

Prikapotos malkos

Malkos palapinių miesteliui

O šiaip – bendra atmosfera labiau muginė, nei karinė. Daugybė žmonių atėjo pažiopsot, pasifotografuoti su gynėjais, šiaip pasivaikščioti ir pasidžiaugti kolektyvizmo dvasia. Šiuo tarpukariu (kitaip nepavadinsi) pavojaus čia nesijautė.

Bulvaras primena vilnietišką Kaziuko mugę. Tik pardavimų čia mažiau

Bulvaras

Mažiau – dėl to kad vis dėlto yra. Kaip ir taikos metu, Maidano aikštėje vaikšto mergaitės, apsirengusios įvairiais žvėreliais, besisiūlančios fotografuotis su turistais, o paskui už tai prašančios užmokesčio.

Nusifotkinome ir mes. Tik pinigų nemokėjome.

Nusifotkinome ir mes

Bendrai Maidanas – pilnas butaforijos, pigaus heroizmo ir entuziazmo, persipynusio su negrabiai išreikštu sentimentalumu. Žinau, kad daugelis šių dalykų buvo būtini, norint atkreipti paprasto ir galbūt mažiau išprususio žmogaus dėmesį, taip artinant protestuotojų pergalę, bet taip buvo. Faktas.

Майдан Незалежності aikštėje įrengtoje scenoje – pasirodymas. Girdėjau kaip pasakotojas deklamavo eiles apie Maidaną, kurios savo originalumu iki skausmo priminė mūsų Užsienio reikalų ministerijos darbuotojų sueiliuotą dainą apie Europos pirmininkavimą. Kiekviena pasirodymo dalis pasibaigdavo šūkiu „Šlovė Ukrainai!“.

Scena

Scena ir pasakotojas

Po visą šią mugę vaikšto gynėjai su kaukėmis, dujokaukėmis ir beisbolkėmis, taip užtikrindami vidinę tvarką ir palaikydami kovingumą.

Gynėjai

Vaikinai su skydais

Groteskiška gynėjų nuotrauka – motociklininkų ir dviratininkų šalmai, beisbolkės, iš mentų per pirmąsias riaušes atimti skydai ir pas kai kuriuos – lakierkos ir treninginės kelnės.

Destrukcija žengia

Destruktyvumas

Gynėjas su lazda

Gynėjas su lazda

Protestuotojų užimti pastatai

Iki soties pasivaikščiojus Maidano barikadose trumpam užsukome į pastatą, užimtą opozicijos. Prie įėjimo – kontrolė, tikrina pasus, nors ir nelabai atidžiai. Galbūt tam, kad į pastatą nelįstų visiški valkatos.

Kontrolės punktas iš vidaus

Kontrolės punktas

Viduje – daug žmonių

Lengvas chaosas ir plakatai

Visos sienos apklijuotos plakatais

Plakatų siena

Primena naujametinius vakarėlius sovietiniuose filmuose. Betrūksta tik konfeti.

Laiptinė

Prie pagrindinės salės, kurioje kažkas pastoviai kalba – dar vienas kontrolės postas. Du marozai skustomis galvomis, stovintys poste, nelabai mandagiai reikalauja, kad įeinantys nusiimtų kepures.

Pagrindinė salė

Pagrindinė salė

Daug susirinkusių žmonių

Pagrindinė salė

Toje pačioje salėje – medikų punktas, skendintis butaforijoje

Medikų punktas

Narnija ir kabanti dujokaukė

Plakatai

Į salę plaukte plaukia nauji žmonės

Įeinantys žmonės

Brechun – rus. pizdielintojas (atsiprašant už keiksmažodį) – galima suprasti kaip užuominą

Užuomina

Valgykla – lankomiausia pastato dalis. Kur kur, o čia žmonių tikrai netrūko. Nors šiaip jų netrūko visur, kur pradėdavo dalinti maistą (o tokių vietų būdavo daugiau), užtekdavo iš kurios nors palapinės šūktelėti „maistas“ ir eilė prie jos išsirikiuodavo žaibišku greičiu. Taip atsiskyrė dar viena Maidano žmonių kategorija – ištroškusiusieji labiau duonos, nei pramogų.

Dalinamas maistas

Dalinamas maistas

Užkandžiavimas

Užkandžiavimas

Po užkandžiavimo patraukėme į Ukrainos namus – didelį administracinį pastatą Maidano pakraštyje, taip pat užimtą protestuotojų.

Įėjimas į Ukrainos namus

Įėjimas į Ukrainos namus

Prie įėjimo – vieno iš Maidano lyderių džipas, stilistika puikiai įsipaišantis į karo mugės tematiką. Betrūko tik baikerių palydos ir degančių laužų.

Lyderio automobilis

Automobilis

Norint patekti į pastatą, reikia pereiti per barikadas

Barikados

Dar kartą parodę pasus, patenkame į vidų

Įėjus į pastatą

Gražus pastato akcentas – kupolas, įstiklintas spalvotais vitražais

Kupolas

Po kupolu – terasos

Kupolas

Į viršutinius pastato aukštus patekti negalima. Ir nors tokių draudimų paisome toli gražu ne visada – čia geriau taisyklių nepažeisti, Maidano apsauga nemėgsta juokauti ir nestokoja paranojos.

Studentų kampelis. Kažkas panašaus į mūsų LUNI

Studentų kampelis

Filmo peržiūra

Filmo peržiūra

Kitame pastato kampe – didelis susibūrimas. Pagyvenęs vyras susirinkusiems žmonėms šneka kažką apie profsąjungas. Čia reikia pastebėti, kad šnekančių Maidane – ant kiekvieno kampo. Kaip senuose amerikietiškuose filmuose – visi turi ką pasakyti.

Pasakojama apie profsąjungas

Pagyvenęs vyras

Literatūros kampelis, iš suneštinių knygų

Literatūros kampelis

Gruševskio gatvės barikada

Gruševskio gatvės barikada – skirtingai nuo kitų Maidano vietų, kur vyrauja pakyli ir muginė atmosfera – palieka slogų įspūdį. Rimčiausia susirėmimų vieta ir saugoma rimtai – žmonių, pasiryžusių eiti iki galo, čia netrūksta. Čia nesutiksite paauglių su motociklininkų šalmais ir treninginėmis kelnėmis, čia vyrauja karinė apranga ir vyriškas brutalumas. Vienintelis nenatūralus akcentas – rusų karo grupės Liube muzika, užleista pilnu garsu.

Barikados gynėjas

Barikados gynėjas

Į barikados vidų įleidžia tik barikados gynėjus ir padėjėjus, su leidimais. Savo akimis mačiau kaip vyras visais būdais stengėsi įkalbėti apsaugą, kad jį įleistų, bet be rezultatų. Žodžiu – čia ne vieta turistams. Jie gali vaikščioti tik barikados prieigose.

Barikados prieigos

Barikados prieigose

Laužas ir gynėjai

Barikados prieigose

Dinamo stadiono fone

Barikados prieigose

Neapsieita ir be anarchistų atributikos

Anarchija

Smalsuoliai barikadą gali apžiūrėti pasilypėję ant sniego maišų pylimo. Iš čia kasdien plaukte plaukia šimtai fotografijų – kas antras žmogus vaikščiojo su fotoaparatu.

Pylimas

Pylimas

Pylimas ir Dinamo stadionas fone

Pylimas ir stadionas

Ant šio pastato, aprūkusio nuo nuolat deginamų padangų ir kadaise mėtytų molotovo kokteilių, iškabintas plakatas „Čia gyvena žmonės“. Kažkam reikia gyventi tokiomis salygomis.

Apdegęs pastatas

Turistinė vieta

Pasilypėjus ant pylimo matosi barikados vidus.

Kontrolės punktas. Čia tikrinami leidimai

Kontrolės punktas

Bendrai dėl leidimų – apsauga Maidano teritorijoje yra neblogai organizuota – žmonės suskirstyti dešimtinėmis, o dešimtinės – šimtinėmis. Kiekvienas iš šių junginių, organizuotų kariniu principu, turi savo vadą ir unikalų numerį. Va šiuos numeriukus ir tikrina barikados apsauga.

Barikados vidus

Barikados vidus

Sudegusi technika, įkomponuota į barikadą

Sudegusi technika

Iki pamatų išdegusi parduotuvė pirmame pastato aukšte

Parduotuvė pirmame aukšte

Bevaikštant po barikadą suradome Lietuvos vėliavą, su kuria privalėjome nusifotografuoti. Tiesa, turėjome palaukti savo eilės – prie jos ilgai pozavo ir fotografavosi kažkokia rusų grupelė.

Marius, Darius, Jurga ir Andrius, prie Lietuvos vėliavos. Aš kaip fotografas, likau už kadro

Prie Lietuvos vėliavos

Su kaukėmis

Prie Lietuvos vėliavos

Pora žodžių apie kaukes. Jei kitose barikadose kaukės nešiojimas – labiau stiliaus, nei būtinybės reikalas, tai čia, degėsiams dar teberūkstant, tai yra ko gero vienintelis būdas bent šiek tiek apsaugoti kvėpavimo takus nuo pažeidimo. Pabandykit visą dieną pakvėpuot mašinų padangų degėsiais, ne taip paprasta.

Išvados

Ko jau ko, o straipsnių ir video iš Maidano tikrai netrūksta. Iš jų galima susidaryti įspūdį, ko nori ir ko siekia minėti žmonės, skirtingais kampais, skirtingomis perspektyvomis. Bet aš, skirtingai nuo kitų žurnalistų ir nepriklausomų stebėtojų, mačiau visai kitus dalykus – masinį pamišimą ir karo žaidimą, sujungiantį skirtingo amžiaus ir subkultūrų žmones. Žaidimą, skirtą suaugusiems, žaidžiamą suaugusiųjų priemonėmis, leidžiantį net menkiausiam žmogui pasisakyti, paburnoti ant pasaulio – užtenka tik priimti žaidimo taisykles.

P.S. Iki pilno komplekto betrūksta tik raganų medžioklės.

P.P.S. Šeštadienio vakarą, grįžinėdami per Maidaną, patvoryje radome lazdomis kruvinai sudaužytą vyrą, negalintį net ant kojų savarankiškai pastovėti. Anot Maidano gynėjų, (trijų kaukėtų marozų su beisbolkėmis rankose), pasidarbavusių lazdomis, šį žmogų kaip pedofilą atpažino viena nuskriaustoji mergaitė. Gal raganų medžioklė jau prasidėjo?

Straipsnis ruoštas vasario pradžioje, aprimus kovos veiksmams Maidane. Nors dabartinė autoriaus nuomonė yra pasikeitusi, straipsnis atspindi jo poziciją Maidano klausimu minėtu laikotarpiu.

Socialiniai tinklai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *