Nebaigta statyti vadavietė Kijeve


Vienas iš įspūdingiausių lankytų objektų tiek Kijeve, tiek galbūt, bendrai – nebaigta statyti vadavietė faktiškai Kijevo centre. Šiame didžiuliame, 11 metrų skersmens ir 150 metrų ilgio, tunelio formos bunkeryje, įrengtame virš šimto metrų gylyje po žeme, turėjo būti įrengti trys požeminiai aukštai patalpų, su išėjimu į Kijevo metropoliteną. Dabar ši vieta – stūkso giliai po žeme, apleista ir nenaudojama, kaip grandiozinis militarizmo monumentas.

Į šią vietą patekimas buvo kaip niekada originalus – saugoma teritorija, bėgiojantys šunys bei didelis, kelių metrų skersmens metalinis šulinys, iš kurio apačios pučiamas šiltas metropoliteno oras. Jo gylis – virš šimto metrų, dugno nesimato net šviečiant su galingu prožektoriumi ir į jį reikia leistis … konstrukcijomis, besilaikant už vietomis išsikišusių varžtų ir kitų išsikišimų. Ir visa tai turi būti daroma aklinoje tamsoje, apčiuopomis, be jokios šviesos, kurią gali pastebėti teritoriją saugantys apsauginiai. Užtenka vieno neatsargaus judesio ir lėksi žemyn – ne pati geriausia vieta prisiminti laipiojimo sienomis įgūdžius.

Bet mūsų kompanijos pavojai nesustabdys – po gero pusvalandžio visi saugiai nusileidžiame į apačią. Bunkerio prieigose – ištisas inžinerinių tunelių tinklas su pagalbinėmis patalpomis, kuriose kadaise virė gyvenimas. Beeidamas aprūdijusiomis, šachtas primenančiais tuneliais, jaučiausi lyg koks Indiana Džounsas, slinkdamas prie lobio senoviniais urvais. Po tokio patekimo galima tikėtis visko.

Tunelių tinklas

Vagonetė ant bėgių

Paliktos statybinės vagonetės

Tuščios vagonetės

Išėjimas prie šulinio

Užrašas ant sienos

Pakeliui – ne vienerios hermetinės durys

Masyvios hermetinės durys

Atidarymo ir uždarymo sistema

Skydinės

Dar viena vagonetė

24181458429285

Kai kurie tuneliai savo forma labiau primena anglies šachtą, nei inžinerinį tunelį. Nuėjusi nuo bėgių vagonetė ir kolegos speliologinis šalmas šį įspūdį dar labiau sustiprina.

Nuėjusi nuo bėgių vagonetė

Nuėjusi nuo bėgių vagonetė

Viena iš atšakų dabar užkišta vamzdžiais

Viena iš atšakų

Variklis, paliktas viename iš tunelių

Variklis viename iš tunelių

Vadavietės prieigose – paskutinis išsišakojimas

Vadavietės prieigose

Šiuo tuneliu galima išeiti link vadavietės. Niekada nepamiršiu to jausmo, kai pirmą kartą ją pamačiau – žandikaulis nukrito ant žemės ir ten pasiliko gerai valandai. Niekada nebuvau matęs tokio dydžio požeminių konstrukcijų.

Žengimas į vadavietę

Įėjimas į vadavietę

Didžiulis bunkeris

Žiūrint nuo tiltelio

Kolegos

Kolegos

Pajudinus svirtį bunkerį užlieja šviesa

Apšviestas bunkeris

Padariau bendrą nuotrauką

Kolegos bunkerio gale

Per iš vadavietės išsišakojusį tuneliuką galima prieiti prie veikiančių metro linijų. Neapsigaukite dėl tuneliuko gabaritų – jame net ir aukščiausias žmogus gali pilnai išsitiesti.

Išsišakojimas

Išsišakojimas

Pasidariau nuotrauką sau

Mano nuotrauka

Tyliai tyliai, ant pirštų galiukų, šviesdami tik sau po kojomis, kulniuojame tuneliuku. Čia, per deležinėse duryse esantį plyšį, galima matyti veikiančią metro liniją. Sulaikę kvėpavimą laukiame, kol pro mus lėtai praplauks raudonkepuraitė (taip digeriai vadina metro stoties viršininkes, nešiojančias raudonas kepures) ir laukiame traukinio.

Traukinys pagaliau pajuda

Bet laikas grįžti atgal

Įėjimas į bunkerį

Paskutinis žvilgsnis į vadavietę

Bunkeris nuo įėjimo

Belieka tik išjungti šviesas, ir tyliai pasišalinti

Belieka tyliai pasišalinti

Vėl šulinys, iš apačios pučiantis šiltas bitumu kvepiantis oras, palengva silpnėjantis ventiliacijos gaudesys, lipimas siena – po to ką pamatėme apačioje, niekas nepalieka didelio įspūdžio. Net kopimas siena aukštyn, nesukėlė emocijų bangos. Neužilgo virš mūsų galvų vėl buvo tamsus Kijevo dangus ir susikaupę lietaus debesys.

Išvados

Viena geriausių kada nors lankytų vietų. Aš rimtai. Ir nors objekto koordinačių ar tikslaus patekimo būdo atskleisti aš niekam negalu, galiu nuoširdžiai palinkėti patirti tai, ką aš patyriau. Tai atperka su kaupu visus sunkumus. Sėkmės!

Socialiniai tinklai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *