Paliūniškio atsarginė kariuomenės vadavietė


Vizito į Latviją metu, užsukome į objektą, žiniasklaidoje vadinamą paprastai – „Pabaltijo karinės apygardos vadavietė“. Deja, kam konkrečiau ji vadovavo, dėl medžiagos trūkumo, vienareikšmiškai nustatyti nepavyks. Yra prielaida, kad ši vadavietė – 18-tosios transporto aviacijos divizijos, nors nėra faktų nei šiai hipotezei patvirtinti, nei paneigti.

Karinis dalinys – netoli Paliūniškio, kairėje kelio į Vabalninką pusėje. Dviguba gelžbetoninė tvora, aptempta spygliuota viela, su sargybiniais bokšteliais, iš pietinės ir šiaurinės dalinio pusės bei keli sargybos postai, saugojo nedidelę teritoriją su gyvenamuoju pastatu, elektros pastote ir dideliu bunkeriu-vadaviete, turinčiu tris įėjimus. Tokių bunkerių viduje dažniausiai būdavo įrengtos ne tik patalpos stebėjimui ir vadovavimui, bet ir dideli maisto, amunicijos sandėliai, elektros skydinės ir dyzeliniai generatoriai. Deja, dabar viduje karaliauja tuštuma.

Sovietams pasitraukus, dalinį iš pradžių saugojo Karaliaus Mindaugo motorizuotas pėstininkų batalionas. Vėliau objektas buvo perduotas Valstybės turto fondui, dalinio apsaugai skyrusiam privatų apsauginį. Bet laikui bėgant viskas keitėsi – kartais apsauga čia būdavo, kartais – jau nebe. Patapos pamažu tuštėjo – laidai, metaliniai vamzdžiai ir net patalpų langai ir durys, pamažu buvo išnešti iš bunkerio ir antžeminių patalpų. Dažnai pažaisti dažaisvydį suvažiuodavo vietinis jaunimas. Kartais jis čia suvažiuoja ir dabar.

Važiuojant mišku pasitinka tvora

Štai tokia dalinio teritorija

Teritorijoje – betono blokai, didesni ir mažesni pastatai

Dyzelinių generatorių saugykla

Matosi kareivinės

Įėjimas

Viduje

Keista matyti papuošimus

Takelis veda prie vadavietės, į kurią įėjimų – daug

Vienas iš įėjimų

Dar vienas

Čia jau viskas išgriauta

Ženkime į vidų

Koridorius, viduje

Jo šonuose – patalpos

Tokie kabinetai

Arba – tokie

Kartais pasitaiko ir didesnių

Čia jau numontuotos grindys

O čia – viskas sveika

Koridoriaus pabaigoje – išsišakojimas į du angarus

Štai toks vienoje pusėje

Kitoje

Kolega

Koridorius veda link išėjimo

Jau matosi lauko šviesa

Išėjimas

Iš lauko

Tiek visas dalinys, tiek bunkeris – visiškai tušti. Važiuoti neverta – yra daug įdomesnių vietų.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *