Paliūniškio atsarginė kariuomenės vadavietė


Vizito į Latviją metu, užsukome į objektą, žiniasklaidoje vadinamą paprastai – „Pabaltijo karinės apygardos vadavietė“. Deja, kam konkrečiau ji vadovavo, dėl medžiagos trūkumo, vienareikšmiškai nustatyti nepavyks. Yra prielaida, kad ši vadavietė – 18-tosios transporto aviacijos divizijos, nors nėra faktų nei šiai hipotezei patvirtinti, nei paneigti.

Karinis dalinys – netoli Paliūniškio, kairėje kelio į Vabalninką pusėje. Dviguba gelžbetoninė tvora, aptempta spygliuota viela, su sargybiniais bokšteliais, iš pietinės ir šiaurinės dalinio pusės bei keli sargybos postai, saugojo nedidelę teritoriją su gyvenamuoju pastatu, elektros pastote ir dideliu bunkeriu-vadaviete, turinčiu tris įėjimus. Tokių bunkerių viduje dažniausiai būdavo įrengtos ne tik patalpos stebėjimui ir vadovavimui, bet ir dideli maisto, amunicijos sandėliai, elektros skydinės ir dyzeliniai generatoriai. Deja, dabar viduje karaliauja tuštuma.

Sovietams pasitraukus, dalinį iš pradžių saugojo Karaliaus Mindaugo motorizuotas pėstininkų batalionas. Vėliau objektas buvo perduotas Valstybės turto fondui, dalinio apsaugai skyrusiam privatų apsauginį. Bet laikui bėgant viskas keitėsi – kartais apsauga čia būdavo, kartais – jau nebe. Patapos pamažu tuštėjo – laidai, metaliniai vamzdžiai ir net patalpų langai ir durys, pamažu buvo išnešti iš bunkerio ir antžeminių patalpų. Dažnai pažaisti dažaisvydį suvažiuodavo vietinis jaunimas. Kartais, jis čia suvažiuoja ir dabar.

Nuotraukos

Pirmasis pastatas dalinio teritorijoje – elektros pastotė.

Elektros pastotė

Elektros pastotė

Prie pat jos – vienas iš nusileidimų į bunkerį

Nusileidimas

Bunkeryje – visiškai tuščia

Bunkeryje

Dalis patalpų – skliautinės

Skliautas

Arba taip

Skliautas

Dalis – horizontaliomis lubomis

Patalpa

Dar vienas kambarys

Kambarys

Bunkerį kerta koridorius

Koridorius

Vingiuoja tarp patalpų

Koridorius

Matosi išėjimas

Išėjimas

Greta bunkerio – dar vienas namas, buvusios kareivinės.

Kareivinės

Kareivinės

Koridorius, jų viduje

Koridorius

Tuščia kareivinių patalpa

Kareivinių patalpa

Išėjimas

Išėjimas

Tiek visas dalinys, tiek bunkeris – visiškai tušti. Važiuoti neverta – yra daug įdomesnių vietų.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *