Ir dar kartą pasibastykime po požemius Šeškinėje


Teismų mėgėjams - autorius su aprašytais veiksmais neturi nieko bendro. Visas straipsnis - išgalvota istorinė fikcija, nuotraukos - gautos anonimiškai el.paštu.

Po naujų metų sėdime namuose ir negalime ištrūkti iš Vilniaus. Čia, žinoma, pirmiausiai ačiū žmonėms, apgulusiems prieš šventes parduotuves, dėka kurių pagal naujus Covid-19 užkrėtimus Europoje patekome į garbingą pirmą vietą ir privertėme vyriausybę imtis drastiškų veiksmų. Dėl to ir prieš šventes negalėjome ištrūkti į Lenkiją, ir neturėjome Naujųjų metų naktį gero fejerverko, ir sėdime užsidarę namuose iki sausio pabaigos.

Bet tiek laiko neiškelti kojos iš namų yra neįmanoma (drąsiai gali nuvažiuoti stogas), todėl stengiamės nepažeidžiant karantino po truputį judėti pirmyn - pirmiausiai, su inžinerinių tinklų tyrinėjimu. Jų per pastaruosius kelis metus matėme daug, aplankėme praktiškai visas didesnes sistemas Vilniuje, bet tuo jos ir įdomios, kad jose visada rasi kažką naujo. Šioje sistemoje iš viso praleidau gal 30 valandų, bet vis dar randu nelankytų kampų - tokio ji dydžio ir komplikuotumo. Padariau nedidelį žemėlapį, kad būtų maždaug aišku, apie ką eina kalba.

Žemėlapis čia labiau orientacinis

Žemėlapis

Stora raudona linija čia pažymėtos magistralės, į kurias sueina smulkesni tuneliai iš gyvenamųjų namų kvartalų, pažymėtų žemėlapyje apskritimais. Balta spalva iš akies pažymėjau tunelius poroje tokių kvartalų - tam, kad būtų bent maždaug aišku, kokio dydžio ir komplikuotumo viskas yra. Panašūs labirintai yra ir kituose kvartaluose, tik jų piešti neturiu nei laiko, nei noro - kam tikrai įdomu, surasti pilną inžinerinių trasų planą nebus problema. Šiuo planu tenorėjau parodyti, kad šiais tuneliais išties galima pereiti visą šią Šeškinės dalį po žeme skersai-išilgai. Visas gi inžinerinių tunelių tinklo ilgis - virš 8 kilometrų.

Vaikščiodamas viduje išties pasijauti kaip koks partizanas arba knygnešys, kaip išsireiškė kolega - galima išlipti per bet kurį namą kitame rajono gale, atsidarius uždarytą išėjimą iš vidaus. Nepaisant to kad mažesnės, į namus vedančios atšakos yra išties painios, jose pasiklysti sunku - "M" žymeklis ant sienų rodo kryptį link artimiausios magistralės. Kelionę pradėkime nuo Šeškinės gatvės magistralinio tunelio, kurio vienas galas baigiasi prie Šeškinės Hesburger, kitas - prie pat Akropolio, po stovėjimo aikštele.

Tuneliai mums jau bus daug kartų matyti

Kartais jie yra perskirti grotomis

Vietomis jie daro posūkius

O vietomis - būna tarpinės patalpos

Šioje vietoje trasa kerta Ukmergės gatvę

Laiptai į viršų

Vietomis pasitaiko tarpinės patalpos

Tas ventilis kažkuo primena laivo šturvalą

Kuo ne kapitonas ant tiltelio?

Kolega

Taip atrodo išsišakojimai, vedantys į namų kvartalus

Paprastai jei būna kiek mažesni už magistralinius

Aukštesnis žmogus juose turi palenkti galvą

Prasideda išsišakojimai, vedantys į namus

Taip atrodo vienas iš tokių įvadų į namą

Ši sistema yra įdomi pirmiausiai tuo, kad joje yra prieinamos beveik visos boilerinės. Prisimenate tuos pastatus tarp gyvenamųjų namų, su užmūrytais langais, kuriuose kartais krapštosi komunalininkai? Tai vat, link jų taip pat galima išeiti šiluminiais tinklais.

Įėjimas į boilerinę paprastai atrodo taip

O va ir pati boilerinė

Taip, ji iš dviejų aukštų

Taip atrodo visa erdvė

Arba - taip

O taip atrodo tiltelis antrame aukšte

Čia pasižymi įrengimus inspektuojantys darbininkai

Nors ir neaišku, ką ten inspektuoti

Niekada boilerinėse neteko matyti nei vieno veikiančio įrengimo

Hello Kitty

Grįžimas į tunelių sistemą atrodo taip

Paskutinis žvilgsnis į įrengimus

Vėl grįžtame į labirintus namų kiemuose

O iš jų - atgal į magistralę

Šis tunelis pasibaigia jau netoli Akropolio

Pabaigai norėčiau dar parodyti kelias senas, bet puslapyje dar nerodytas nuotraukas iš šiluminių trąsų sistemos Viršuliškėse, nors praeinama atšaka ten sąlyginai nedidelė, vos poros kilometrų ilgio.

Tunelis atrodo labai panašiai

Vietomis jame pasitaiko tokie tilteliai

Vietomis - posūkiai

Atskiras sekcijas skiria tokios sienos su durelėmis

Įrenginiai, pabaigai

Ačiū už dėmesį ir smagaus likusio karantino! Beje, jei kam įdomi ši tema, daugiau Vilniaus inžinerinių tinklų galima rasti senuose straipsniuose.

Iki kitų kartų!

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. ABC parašė:

    O kaip yra senesniuose Vilniaus rajonuose - Žirmūnuose, Lazdynuose, Karoliniškėse? Ar irgi yra praeinamų tunelių sistema, ar kažkaip kitaip vedamos šilumos trasos?

    1. Pamiršta.lt parašė:

      Lazdynuose tuneliai per maži, nepraeinami, Žirmūnai per senas rajonas, ten dar tokių priemonių netaikė, o va dėl Karoliniškių šiuo metu nežinau - rankos kol kas nedaėjo. Reikėtų aiškintis.

      1. userw parašė:

        Karoliniskese yra, bet ne tokios dideles trasos

      2. Andrius parašė:

        Žirmūnuose yra, bet tik mažomis atkarpomis. Lazdynai kiek pamenu neturi. Praeinami kolektoriai yra Pašilaičiuose, Šeškinėje, Pilaitėje. Jei įdomu, galėčiau plačiau papasakot

        1. Pamiršta.lt parašė:

          Žirmūnuose mano žiniomis nėra. Iš prieinamų dar paminėčiau Justiniškes.

        2. Alek4s parašė:

          Imanoma suzinit kur iejimas?

          1. Pamiršta.lt parašė:

            Projekto taisyklės neleidžia dalintis tokia informacija. Plačiau DUK: https://pamirsta.lt/duk/

          2. Santechnikas parašė:

            "Boilerinėse" nepamatysi jokio rimtesnio veikiančio įrengimo, nes jos jau seniai ne boilerinės, o tik vamzdžių mazgas.

      3. Liudas parašė:

        Ar įmanoma tuneliuose pagauti mobilųjį ryšį? Bent prie šulinių į viršų užlipus?

        1. Pamiršta.lt parašė:

          Kaip kur, bet dažniausiai šiek tiek ryšį gaudo.

  2. beinitas parašė:

    Labai įdomu, ačiū už pasidalinimą!

  3. Gdc parašė:

    Kaip situacija su elektra? Kur nekur yra tie junglikliai su raudonu ir juodu mygtuku, kartais net po du, jūsų nuotraukose šviesa yra, tačiau man ėjus, po vienos pirmų atkarpų elektra dingsta, yra nebent jungikliai "rezervas", kurie nieko nedaro.

    1. Pamiršta.lt parašė:

      Kai kur galima įjungti, kai kur negalima. Mes daug elektros nejunginėjome, nes tai būtų nesaugu, jeigu netikėtai pasirodytų darbininkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *