VEF Radiotehnika RRR


Šiandien papasakosiu apie dar vieną Rygoje aplankytą objektą, šiuo metu labai populiarų tarp vietinių digerių – apleistą korpusą gamykloje VEF Radiotehnika RRR.

Akcinė bendrovė „VEF Radiotehnika RRR (išsišifruoja kaip Rīgas Radio Rūpnīca, Rygos radio gamykla) buvo įkurta 1927 metais verslininko A. Leibovic. Naujai susikūrusios Latvijos šalies vyriausybė stengėsi padėti vietiniams technikos gamintojams, priimdama įstatymus, darančius vakarietiškos technikos importą nepelningu. A. Leibovic nutarė pasinaudoti šia spraga, pradėjęs pirkti surinktą Lumophon, Kramolin, Loewe-Optha įmonių įrangą, dar užsienyje ją ardyti į sudedamąsias dalis ir importuoti į Latviją kaip radiodetales, kurias surinkus vietoje, produktas būdavo pristatomas kaip nuosavas gaminys.

Atėjus sovietams gamykla patyrė daug pertvarkymų – 1940-tais ji buvo nacionalizuota ir sujungta su įmone Kolifox, taip pat gaminusia radiotechniką, junginį pavadinus „Radiopionieris“. Vokiečių okupacijos metu įmonė buvo dar kartą sujungta su įmone „A. Apsītīs un F. Žukovskis“, taip gaudama iki dabar išlikusį ir visiems žinomą pavadinimą – „Radiotechnika“. Artėjant II-ojo pasaulinio karo pabaigai, vokiečiai suprato, kad ilgai išsilaikyti Baltijos regione jiems nepavyks, todėl davė nurodymus visas gamykloje naudotas stakles supakuoti ir išvežti į Vokietiją. Darbuotojai, norėdami išsaugoti įmonės turtą, rizikuodami savo gyvybe, į vokiečių dėžes krovė visokias šiukšles – akmenis, metalo laužą, stakles tuo metu saugodami giliai rūsiuose.

Į modernius cechus, apie kuriuos dabar ir pakalbėsime, įmonė persikraustė 7 dešimtmetyje, tuo metu, kai Sovietų Sąjungos elektronika pradėjo pamažu atsilikinėti nuo vakarietiškos. Nepaisant to, įmonės produkcija, žymima logotipu RRR, tiek Sąjungoje, tiek vakaruose, vis labiau ir labiau plito. 7 dešimtmečio pabaigoje Radiotehnika RRR tapo didžiausiu radio priemonių gamintoju visoje Sovietų Sąjungoje, kurios klestėjimo metu, įmonės teritorijoje (156 000 kv. m.) dirbo beveik 16 tūkst. darbuotojų. Įmonė sėkmingai gamino radiolas, automagnetolas, radio imtuvus, uždirbdama premijas savo darbuotojams ir vadovybei. Per metus gamybos linijos pagamindavo daugiau nei 1 mln. akustinių sistemų. Pagal tų metų statistiką, daugiausia radio technikos vienam gyventojui pasaulyje tais metais būdavo pagaminama būtent čia – Radiotechnikoje.

1990 metais, sugriuvus Sąjungai, įmonę ištiko krizė – nutrūko ekonominiai ryšiai, smarkiai sumažėjo pirkėjų, dėl ko prasidėjo masiniai darbuotojų atleidimai. Norėdama išvengti bankroto, įmonė atsisakė radio technikos gamybos ir perėjo vien prie akustinių sistemų, kurias pradėjo eksportuoti į Angliją, Vokietiją, Italiją ir rytų Europos šalis. 2006 metais Radiotechnika paėme 2 mln. latų kreditą, norėdama modernizuoti įrengimus ir pasidaryti kapitalinį remontą. Deja, iki ateinant 2008 metų krizei, modernizuota gamyba įsibėgėti nespėjo ir dėl finansinių įsiskolinimų 2010 metais jai teko atsisakyti savo pagrindinio gamybos cecho. Šio didžiulio pastato pirmame aukšte dabar yra įsikūręs prekybos centras Prizma. Viršutiniuose aukštuose likę įrengimai, dokumentai, darbo įrankiai buvo negailestingai sustumti į krūvas, kartu su nuolaužomis ir šiukšlėmis. Tolesnis įmonės likimas – nedaug žadantis. Nors įmonė iki šiol gamina akustines sistemas, pripažintas tiek Latvijoje, tiek kitose valstybėse, jos produkcija į Latvijos parduotuvių lentynas nepatenka.

Mokantiems rusiškai rekomenduoju pažiūrėti istorinį filmuką „Дым отечества – RRR“. Ten, atmetus propogandinę potekstę – labai daug informacijos tiek apie gamyklą, tiek apie jos produkciją.

Patekti į objektą galima dvejopai. Kolegos iš Latvijos mums parodė originalų būdą – šiluminių trasų koridoriais, einant kuriais, po poros šimtų metrų ir keleto posūkių galima patekti į rūsį, o iš jo – į pagrindinį kompleksą.

Šiluminės trąsos

Šiluminė trąsa

Pagrindinis kompleksas

Kompleksas

Ant žemės – šiukšlės, sustumtos į krūvas

Šiukšlės

Iš kitos pusės

Šiukšlės

Langai į gatvę

Langai

Pertvara

Pertvara

Dar vienas cechas

Cechas

Šviesos žaismas ant sienos

Šviesos žaismas

Šviesos žaismas laiptinėje

Laiptinė

Judame link administracinės dalies

Administracinė dalis

Kolega nusprendė nusifotografuoti

Kolega

Dokumentai ir laikraščiai – suversti ant žemės

Dokumentai

Po kojomis

Laikraščiai

Kabinetas

Kabinetas

Grįžkime į cechą

Cechas

Iš paskutinio aukšto galima išlipti ant gamyklos cecho stogo

Stogas

Administracinis pastatas

Administracinis pastatas

Administracinis pastatas ir likusi gamyklos teritorija

Administracija ir gamykla

Tai tiek. Klausimas – ar verta eiti? Greičiau taip, nei ne – vieta įdomi tiek savo istorija, tiek patekimo būdu. Ačiū už dėmesį.

P.S. Plačiau apie Radiotechnikos administracinį pastatą – naujame straipsnyje.

Socialiniai tinklai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *