B5 Richard - slapta vokiečių požeminė gamykla


Vienas iš įdomiausių ir tuo pačiu, labiausiai pamirštų WWII karinių objektų vakarų Europoje - slapta požeminė nacių gamykla B5 Richard, itin svarbi vokiečių kariuomenei karo pabaigoje. Nuo 1944-tų požeminės gamyklos Trečiąjame Reiche buvo kuriamos ne be reikalo - antihitlerinei koalicijai pagaliau įgavus pilną dominavimą Vokietijos oro erdvėje, visos didžiausios nacių gamyklos ir industriniai miestai buvo pradėtos reguliariai bombarduoti, taip trikdant vokiečių kariuomenės aprūpinimą ir naujos ginkluotės kūrimą. Dėl to, po nesėkmingų pastangų gamyklas tinkamai apsaugoti klasikinėmis priešlėktuvinėmis priemonėmis, vokiečiams neliko nieko kito, kaip perkelti gamybą į nebenaudojamas šachtas Vokietijos pietuose ir okupuotose teritorijose - ypač Austrijoje, Čekijoje ir Prancūzijoje.

Viena iš tokių vietų ir buvo B5 Richard - trijose klinties šachtose, prie dabartinės Čekijos miestelio Litomerice, įkurta požeminė gamykla, kurios atskiros dalys gamino tankų variklius tankams "Tigras" ir "Pantera", elektronines lempas ir kitas dalis. Šios šachtos, ir taip nemažai išsišakojusios nuo savo įkūrimo 1864-tais, 4000 konclagerių belaisvių pagalba buvo dar labiau išplėstos ir tarpusavyje sujungtos tuneliais, taip sukuriant vieną didžiausių vidurio Europoje požeminių tunelių tinklų - skirtingais šaltiniais, 25-30 kilometrų ilgio. Kuruojant SS ir turint beveik neribotą darbininkų skaičių, surinktą iš konclagerių kalinių, statybos judėjo greitai - 1944-tų metų pabaigoje trečdaliu buvo pabaigta Richard I, pirmoji šachtos dalis, kur įsikūrė tankų variklių Maybach HL 230, naudotų sunkiuosiuose tankuose "Tigras", gamykla. Šiek tiek vėliau, greta esančioje šachtoje Richard II, koncernas OSRAM pradėjo gaminti elektronines lempas, naudotas radaruose ir raketose. Trečioji dalis, Richard III, turėjusi tarnauti kaip naftos produktų perdirbimo gamykla, iki kritus Berlynui nebuvo užbaigta.

Senos nuotraukos

Dabar gamykla - avarinės būklės, pagrindinis tunelis, vedantis į kalno gilumą - vietomis užgriautas, specifiškai gelžbetoniu tvirtinti tuneliai neišlaiko uolienų svorio ir vietomis iki pusės užversti. Dalis gamyklos dar iki šiol neišminuota, dalis - nuo 1964-tų metų buvo naudojama kaip radioaktyvių atliekų saugykla, kitas dalis uždarė vokiečiai, slėpdami atskiras sekcijas nuo artėjusių sovietų dalinių.

Patekti į gamyklą galima per vietomis užgriautą tunelį

Pagrindinis tunelis

Viena iš įgriuvų

Įgriuva

Patalpos, šonuose

Patalpa

Arba taip

Patalpa

Dalis jų - neįrengtos, dėl ko primena šachtas

Šachtos

Įgriova

Įriuva

Jau sutvirtinta siena

Sutvirtinimas

Perlipant koridoriaus įgriovą

Įgriova

Nuolaužos, viršuje

Įgriovos viršuje

Vėliau prasideda sutvirtintos gelžbetoniu skliautuotos patalpos. Jų čia tiek daug, kad kelios valandos vaikščiojimo prabėgo greitai ir nepastebimai.

Sutvirtintas skliautas

Skliautas

Atramos

Patalpa

Dar viena variacija, kitokios formos

Atrama

Visur - daugybė išsišakojimų. Deja, keliaudamas bomžturo stiliumi, miegodamas kur ir kaip papuola, o ir ne pačiu geriausiu metų laiku, dėl nuovargio ir peršalimo nuotraukų daug nedariau, tačiau, patikėkite, čia nepastebimai prabėga ištisos valandos. Visur struktūra panaši - žingsniuoji tuneliais, vietomis nuolaužomis užverstais iki pusės, atrasdamas tuščius kabinetus, praėjimus ir dar daugiau skliautinių patalpų.

Vienas iš daugelio išsišakojimų

Išsišakojimas

Daugiau skliautų

Skliautai

Siluetas

Siluetas

Kabinetas - vienas iš labai daug

Kabinetas

Kadaise tvarkyta dalis

Tvarkyta dalis

Tolesnės atšakos - neįrengtos, dėl ko labiau primena šachtas

Atšaka

Netgi bėgiai vagonetei čia yra

Bėgiai

Tos pačios šachtos - jau paruoštos tvirtinimui, nuolaužos čia išvalytos

Šachtos

Kolegos siluetas

Siluetas

Keliose patalpose - radiniai, sunku nuspręsti, ar sudėta digerių, ar metalistų

Radiniai

Skardinės, varžtai - visko dar daugiau

Radiniai

Kažkas panašaus į Geocache - žaidimas

Žaidimas

Stanislav Vilim atminčiai, tunelio pabaigoje

Atminčiai

Šiam kartui tiek. Daugiau požeminių vokiečių gamyklų - netrukus.

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *