Savaitgalis Latvijoje


Žinia, kiekvienas pats pasirenka, kaip panaudoti savo laiką. Tik nuo paties žmogaus priklauso, kaip praeis jo diena. Štai vieni savaitgalius leidžia baruose, kur, gerdami tą patį, jau tūkstantį kartų ragautą alų, kalba nuvalkiotomis temomis, su tokiais pačiais likimo draugais, kiti - veikia, arba, bent jau pasistengia nuveikti ką nors turiningo, paliekančio ką nors naujo žmoguje. Reikia suprasti, kad televizoriaus idėja niekur nedingo, ji tik eilinį kartą transformavosi, pakeitė pavidalą, užsimaskavo po naujomis realijomis, sustiprėjusi labiau, nei bet kada. Didžiausia šios naujos televizijos auka - tie, kas nežiūri televizoriaus.

Su banalybe ir kasdienybe būtina kovoti - bet kokios metafizinės būtybės dekaloge turi būti akcentuota, kas, pirmiausiai, yra žmogus. Jis nuo gyvūno skiriasi tik judėjimu pirmyn, kažko naujo darymu. Ir nesvarbu, ar turint laisvo laiko trauksi sudarinėti Nemenčinės ryšių centro planą, ar braidysi Labanoro girios pelkėmis, ar, galbūt, sėdėsi ir dažysi savo dviratį - vartojimas bus pakeistas kūryba, apatija - iniciatyva, nuopolis - tobulėjimu ir judėjimu pirmyn. Kitaip tariant, tik kuriant tolstama nuo televizoriaus. Nes televizoriaus vertybės - S&S - stabilumas ir stagnacija, žudo visuomenę labiau nei cigaretės arba pigi žolė.

Nuo banalybės nusprendėme pabėgti ir mes, formuodami savaitgalio ekipažą iš rimtų keliauninkų. Kelionės tikslas buvo to vertas - didžiulis ryšių centras Latvijos miškuose, su tobulai išsilaikiusia įranga ir kitais autentikos likučiais. Tokioms kelionėms neskaičiuoji pinigų, nežiūri oro prognozių - ar vėjas, ar lietus su šlabdriba - orai nebe kliūtis. Viskas pasidaro paprasta - važiuojam? Važiuojam. O visa kita - tik detalės.

Kelionę pradėjome nuo Daugpilio, užbaigėme Rygoje. Važiavome su nakvyne, tad valkatavimui laiko buvo per akis. Keli geri objektai - Daugpilio tvirtovė, Latvijos TSR Civilinės Gynybos štabas ir slaptas ryšių bunkeris - jau seniai aprašyti ir nugulę archyvuose. Čia pasistengsiu paskelbti tai, kas liko nepaminėta.

Pradėsime nuo Rygos, netoli kurios, miškuose, yra MVD dalinys, į kurį trumpam užsukome. Jame - nieko per daug įdomaus, tik keli geriau bei prasčiau išsilaikę pastatai.

Miškelis

Matosi apleisti pastatai

Čia - vienas iš garažų

Dešinėje matosi slėptuvė

Kareivinės

Dar vienos

Virš įėjimo matosi išblukusi žvaigždė

Užrašai, viduje

Chimzos likučiai

O čia - jau Daugpilis, kuriame, netoli Dauguvos upės jau kurį laiką stovi nenaudojamas, apaugęs graffiti piešiniais ir pamažu pūnantis ir pjaustomas į metalo laužą laivas - barža. Ne tai, kad baisiai įspūdinga, bet visai įdomu, pravažiuojant pakeliui.

Laivas nuo keliuko

Laivas

Nesunku užsilipti ant denio

Ant denio

Keltuvas

Keltuvas

Kėlimo mechanizmų likučiai

Mechanizmas

O čia - dar viena slėptuvė, Daugpilio industriniame rajone. Ji įdomi tuo, kad praktiškai visą jos perimetrą pavyksta pervažiuoti su Google Street View. Iš virtualaus Google automobiliuko galima apžiūrėti visą buvusios elektros įrengimų gamyklos „Dauer-D“ teritoriją.

Nusileidimas

Nusileidimas

Viduje

Viduje

Įėjimo hermetinės durys

Hermetinės durys

Štabas

Štabas

Ieškodami eilinio bunkerio, užsukome į automobilių gamyklos RAF administracinį pastatą. Nors bunkeris buvo visiškai tuščias, kituose pastato aukštuose pavyko surasti įdomių ir akį traukiančių dalykų.

Čia pilna didelio formato nuotraukų

Nuotrauka

Darbininkai prie staklių

Darbininkai prie staklių

Visokių plakatų

Jų čia - labai daug

Galima išmokti tvarkyti zaporožiečius

Arba - programuoti staklėmis

Gamyklos buitis

Visur pilna bylų

Jų čia - pilnos spintelės

Manualas

Byla - staklių aprašymas

Automobilio ZIL-MMZ-555 kapitalinio remonto aprašas

1992 metų kalendorius

Žigulių remonto instrukcijos

Ir dar daugiau sovietinių plakatų

O čia - dar viena gamykla, vėlgi, automobilių RAF, tik jau iš kito miesto. Čia, nepaisant griaunamo pagrindinio cecho, galima buvo pasivaikščioti ceche teritorijos pakraštyje.

Cechas

Kranas, jame

Visur - skydinės, įrangos likučiai...

Kai kas - praardyta

Daugiau

Įdomu, kokią funkciją visa tai atliko

O čia - dar sveikas prietaisas

Dar viena skydinė

Štai taip

Antrame aukšte - daugiau patalpų

Plakatų

Kėdės ir gazuoto vandens aparatas

Kažin, ar dar veiktų?

Daugiau skydinių

Cechas iš viršaus

Užpilti vandeniu įrengimai, rūsyje

Plakatas

Nakvynės vietą pasirinkome originalią - apleistą namelio, greičiausiai, buvusios pirtelės, palėpę, į kurią įlipti buvo ne taip paprasta - remiantis kojomis į šonuose išsikišančius rąstus. Vieta ideali - aplinkui nei gyvos dvasios, greta - apleisti slidininkų bazės įrengimai.

Namelis, kurio palėpėje trumpam apsigyvenom

Dujiniu primusu šildoma vakarienė

Greta namelio - didelis keltuvų ir platformų tinklas

Aikštelės viršuje - erdvi platforma

Iš viršaus mūsų automobilis ir namelis atrodo kaip žaisliniai

Puiki panorama į kalnuotą Latvijos reljefą

Miškas ir upė

Kolegos

Įspūdingos išvaizdos apgriuvusi bažnyčia, mus pasitiko netikėtai, keliaujant pro šalį kalnuotais Latvijos žvyrkeliais. Nusprendėme išlipti ir apsižvalgyti.

Bažnyčia

Iš šono

Viduje - griuvėsiai

Lubos - įgriuvusios

Altoriaus vieta

Vieniša kolona

Supuvusiais laiptais galima užlipti į bokštą, prie varpo

Varpo užrašai

O čia - šimtai dėžių su perdirbimui skirtomis dujokaukėmis

GP-4

GP-5

Dėžutės

Pabaigai - 16-os aukštų namo stogas, ant kurio užsilipome pavažinėjus po Daugpilio industrinę teritoriją, pašlapinus anticheminius kostiumus užsemtame forte - bastione ir iki soties prisivaikščiojus Daugpilio tvirtovėje.

Gyvenamasis namas ir didelė gamykla

Prospektas

Miegamasis rajonas

Automobilis - Ryga, Jelgava, Bauska, Panevėžys, Vilnius. Kelionė pasibaigė, liko tik daug teigiamų įspūdžių, kelios atminties kortelės nuotraukų ir jausmas, kad savaitgalis buvo išnaudotas turiningai. Iki kitų kartų!

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *