Šiek tiek senovinių rūsių


Šiandien neparodysiu beveik nieko naujo, tik sukelsiu daug padraikų nuotraukų į vieną vietą. Dalis šių nuotraukų bus jau matytos Pamiršta.lt Facebook puslapio sekėjams, dalis - dar niekur nepublikuotos, besivoliojančios sename nuotraukų archyve. žodžiu, nors daugumai čia nebus nieko naujo, kai kam tai gali pasirodyti įdomu.

Kalbėsime apie senovinius rūsius, kuriems visada jaučiau silpnybę. Anksčiau, prieš perstatant senąjį Vilniaus centrą, jais buvo galima pereiti visą senamiestį skersai ir išilgai. Sumaišius jį su senamiesčio kolektorium, į kurį kai kurie iš tų rūsių turėjo išėjimą, gaudavosi atominis junginys - didžiulis labirintas, kuriame nepasiklysti galėdavo tik patys geriausi. Dabar, deja, viso to nepamatysi - rūsiai jau atskirti vienas nuo kito, seni praėjimai - užmūryti. Kiekvienas savininkas atsitvėrė savo asmeninę erdvę. Po šias erdves šiandieną ir pasivaikščiosime.

Vaikščiosime be sistemos, kadangi patys rūsiai jos seniai nebeturi. Tiesiog, parodysiu kelis kažkam matytus, kažkaip nematytus rūsius, kuriuose per savo digeriavimo karjerą teko pabuvoti. Pradėsime nuo centro - Gedimino vardo prospekto, kuriame, iš dominuojančios carinės statybos, išliko nemažai senų namų.

Šis rūsys - Gedimino prospekto kieme, su įėjimu per žemyn besileidžiantį stogelį, iš pirmo žvilgsnio primenantį slėptuvės įėjimą. Matyt, kadaise čia būta namo, kuriam sugriuvus, rūsys buvo panaudotas kaip šiluminis mazgas gretimiems namams.

Viduje - skliautinė patalpa

Rūsys

Patalpa - užversta šiukšlėmis

Šiukšlės

Senas šviestuvas, viršuje

Šviestuvas

Šalia šiukšlyno - išpjautas metalinis vandens bakas

Išpjautas bakas

Ir didelė kuro cisterna, gretimame kambaryje

Kuro cisterna

Smala aptekėjęs cisternos šonas

Smaluotas šonas

Išėjimas

Patalpa

Šiek tiek panašus rūsys - po pastatu Labdarių gatvėje, remonto būklėje užstrigusiu jau kažkelintus metus. Norui esant, galima patekti ir į pastatą, tačiau jame nėra nieko įdomaus.

Rūsys Labdarių gatvėje

Patalpa

Perėjimas į kitą dalį

Perėjimas

Katino kailiukas

Katinas

O šitas nedidelis rūselis - po Pranciškonų bažnyčia. Nieko ypatingo, vos pora patalpų, su į sieną gražiai įkomponuotais akmenimis.

Rūsys po bažnyčia

Rūsys

Į sieną įmūryti akmenys

Akmenys

Arba taip

Akmenys

Su raudona šviesa

Akmenys

Išėjimas į lauką

Išėjimas

Kartais rūsiai būna išdarkyti šiluminių mazgų ir panašių įrengimų. Kaip šis rūselis Užupyje, gražus, nors ir sistemingai naikinamas tvarkomas, šiluminį mazgą įrenginėjančių darbininkų.

Nusileidimas į rūsį

Nusileidimas į rūsį

Rūsio patalpa

Rūsys

Prie sienos paliktos kopėčios

Kopėčios

Gražiai įmūryti į sieną akmenys

Akmenys

Konstruojamas naujas nusileidimas

Nusileidimas

Išėjimas iš rūsio

Išėjimas

Renovacija vyksta ir netoliese, Augustinų vienuolyno rūsyje. Tik čia ji vyksta ne tik rūsyje, bet ir visame vienuolyne. Netrukus čia įsikurs mažai girdėtas Europos humanitarinis universitetas - bent jau kažkoks jo padalinys.

Rūsys Augustinų vienuolyne

Rūsys

Arba taip - su autoportretu

Koridorius

Skliautuotos rūsio patalpos

Skliautas

Mediniai pastoliai

Skliautas

Patalpose - naujas mūras komponuojamas su senomis sienomis

Sena siena

Senos arkos likučiai

Arkos likučiai

Išėjimas iš rūsio

Išėjimas

Ir paskutinė rinkinio dalis - Verkių parko požemiai. Mažai kas žino, kad dabar vienas prieš kitą stovintys Verkių parko pastatai, nėra reprezentaciniai rūmiai - tik vakariniai rūmai su buvusia oficina. Pagrindiniai rūmai buvo stipriai apgadinti prancūzmečiu, kai juose apsigyvenę iš Rusijos besitraukiantys sumušti, sušalę Napoleono kareiviai, besišildydami išardė ir sukūreno medines ir itin svarbias pagrindinių rūmų konstrukcijas. Naujam šių rūmų savininkui, Liudvikui Adolfui Vitgenšteinui, neliko nieko kito, kaip perkelti reprezentacinius rūmus į rytinį pastatą - oficiną - o reprezentacinių rūmų liekanas tiesiog sulyginti su žeme. Sulyginus juos su žeme, liko jų senoviniai rūsiai, į kuriuos nesunku patekti, apsiginklavus laipiojimo įranga.

Verkių rūmų rūsiai

Skliautinė patalpa

Kolona

Kolona

Sena arka

Senovė

Kitose patalpose - senos ir naujos architektūros mišinys

Arka ir betonas

Sena arka - naujas betonas

Arka iš arčiau

Kontrastas

Kontrastas

Senovinis skliautas ir užmūrytas praėjimas

Skliautas ir praėjimas

Nauja patalpa

Nauja dalis

Tai tiek šiam kartui, apie senovinius rūsius. Tikiu, ateityje pavyks surasti dar daugiau naujo ir nematyto.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *