„Sigmos“ poilsiavietė – profilaktoriumas


Visiems jau seniai žinoma vieta, kurioje iš viso nereikėjo trauktis fotoaparato, tačiau… gavęs pasiūlymą nuvažiuoti tiesiog negalėjau atsisakyti. Ir nors nieko naujo tyrinėtojų bendruomenei šiuo straipsniu aš neparodysiu, iš nuotraukų bus galima spręsti, kaip vieta pasikeitė per pastaruosius pusantrų metų.

Medžiagos apie šią poilsiavietę nėra daug. Žinoma, kad ši poilsiavietė priklausė 1966 metais įkurtam Lietuvos gamybiniam susivienijimui „Sigma“, kuris apjungė septynias įmones ir tris projektavimo – konstravimo organizacijas Sovietų Sąjungoje, įskaitant Vilniuje esančią skaičiavimo mašinų gamyklą. Anot istorijos, surastos internete, „Sigma“ turėjo daug poilsiaviečių, į kurias būdavo siunčiami gamyklos darbuotojai, su didelėmis nuolaidomis. Tarp jų buvo ir 100 vietų vila – bendrabutis Palangoje, poilsio bazė „Rūta“ prie Bebrusų ežero, Molėtų rajone ir poilsiavietė – profilaktoriumas prie Baldžio ežero, Vilniaus rajone.

Pionierių stovykla – profilaktoriumas „Sigma“ užbaigta statyti 1981 metais. Profilaktoriumas buvo reklamuojamas taip:

„Profilaktoriume neatsitraukiant nuo gamybos dvidešimt keturias dienas galima prie puikaus Balžio ežero žalių pušų prieglobstyje. Kambariai šviesūs, erdvūs, po 2-3 vietas, visi patogumai. Medikai, patikrinę atvykusio ilsėtis ir gydytis sveikatos būklę, reikalui esant, paskiria įvairias procedūras, pvz., vonias, masažą, medikamentinę terapiją. Profilaktoriume veikia stomatologinis kabinetas, kuriame ne tik gydomi, bet ir protezuojami dantys. Pravedama gamybinė mankšta. Veikia vandens procedūrų kabinetas su plaukymo baseinu. Be to, kad pacientai galėtų atsikvėpti po dienos darbų įtampos, profilaktoriume organizuojamos įvairios pramogos, žaidimai, demonstruojami kino filmai.“

Tolesnis poilsiavietės likimas – neaiškus. Vienintelis dalykas, kurį pavyko surasti – 2010 metų straipsnis, skelbiantis, kad naujieji „Sigmos“ savininkai nori ją paversti individualių namų kvartalu. Pagal paruoštą planą, profilaktoriumo teritorija būtų padalinta į smulkesnius sklypus, skirtus indivudualiems namams. Teritorijoje būtų projektuojama privažiavimų-akligatvių sistema, kvartalo viduryje – transporto žiedas. Nors kvartalas būtų uždaras, bet už sklypo ribų esančiomis žaidimo aikštelėmis ir lieptu į ežerą galėtų naudotis visi norintys.
Saugant vertingą gamtą ir gausius medžius, užstatymas turėjo būti vykdomas jau esamų pastatų vietose.

Kompleksą sudaro keli maži nameliai, skirti gyventi pacientams ir keli administraciniai – gydomasis, valgykla, katilinė ir t.t.

Vienas iš gyvenamųjų kompleksų – su išdaužytais langais ir įgriuvusiu stogu

Kompleksas

Šiame namelyje greičiausiai ir apsigyveno benamiai, apie kuriuos buvau įspėtas – iš vidaus girdėjosi šuns lojimas. Nutarėme jiems netrukdyti ir pasivaikščioti kituose namukuose.

Gyvenamojo namo foje

Foje

Koridorius, vedantis į svečių kambarius

Koridorius

Gana nebūdingas poilsiavietei radinys – dujokaukė

Dujokaukė

GP-4 visame gražume

GP-4

Spinta

Spinta

O čia – vaikiškos dujokaukės – pakankamai retas radinys

Vaikiškos dujokaukės

Nepamiršta ir apie tikinčiuosius

Testamentas

Laiptai į antrą aukštą

Laiptai

Benamių vieta

Benamių vieta

Visas gyvenamasis namelis iš šono

Namelis

Dalis kitų poilsiavietės pastatų – gydymo ir reabilitacijos.

Reabilitacijos centras

Reabilitacija

Iš arčiau

Iš arčiau

Nors jis taip pat beveik tuščias, jo kabinetuose dar galima rasti dokumentų ir kitų įdomių dalykų.

Pirmo aukšto koridorius

Koridorius

Trečio aukšto kabinetas

Trečio aukšto kabinetas

1989 metų kalendorius

Kalendorius

Profsąjungų kelialapis, tų pačių 1989 metų

Kelialapis

Sulaužyti televizoriai, gretimame kambaryje

Televizoriai

Audio juosta

Juosta

Įgriuvęs stogas

Stogas

Rūsys viename iš namų

Rūsys

Dėžės nuo vaisių

Dėžės

Nupjautas vamzdis

Katilinė

Sandėliukas

Sandėliukas

Štai tiek nuotraukų šį kartą. Ar verta važiuoti? Nebeverta. Anksčiau jame dar buvo ką apžiūrėti, dabar beliko tik griuvėsiai.

* Straipsnyje panaudota medžiaga iš http://spec.lt.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *