Kelionė į Baltarusiją - Slonimo sinagoga


Prie Slonimo sinagogos atvažiavome dar naktį, ieškodami kur apsistoti nakčiai. Planuojant kelionę tikėjomės nakvoti apleistuose pastatuose, tačiau, su tuo Baltarusijoje nelabai gerai sekėsi. Visi pastatai čia buvo naudojami, apleistą rasi vos vieną kitą. Todėl, važiavome pilni vilčių - tikėjomės bent čia po įtemptos dienos pailsėti. Deja, pamačius vidų, noras čia nakvoti iš karto dingo - tūkstančiai viduje apsigyvenusių paukščių taip užteršė visas sinagogos patalpas, kad nebuvo nei kur miegmaišį pasitiesti, nei kuo normaliai kvėpuoti. Teko ieškoti geresnės nakvynės vietos ir čia sugrįžti kitos dienos ryte.

Sinagoga, kuri mus taip sudomino, buvo pastatyta 1642-tais metais, žydų bendruomenės, pačiame Slonimo miesto centre. Nuolat nuo represijų besisaugančiai žydų bendruomenei reikėjo ne paprastų maldos namų, bet pastato, kuriame būtų galima pasislėpti nuo priešų, todėl, sinagoga išore labiau priminė tvirtovę nei religinį statinį - storos sienos, maži, į ambrazūras panašūs langeliai pirmame aukšte. Nors pastato fasadas beveik nebuvo puošiamas, vidus buvo dekoruotas pagal visas žydų religines tradicijas - sienų tapyba, dalis kurios išliko iki šių dienų, lipdiniai, paauksuotos inkrustacijos.

Kitas rytas - turgadienis. Rami ir nuošali aikštė (taip naktį atrodė visa erdvė, supanti sinagogos pastatą) buvo pilna žmonių. Prekyba senom gerom 90-tųjų tradicijom - rėkaujančios bobos, kaukaziečiai, marozai ir šiaip kažkokie neaiškūs tipai, pardavinėjantys viską - nuo rūbų iki audio kasečių.

Sinagoga ir turgaus šurmulys

Sinagoga

Iš kiemo pusės

Iš kiemo pusės

Tvora paremta prie pastato tokiais balkiais

Tvora

Sinagogos fasadas

Sinagogos fasadas

Pagridinis įėjimas

Įėjimas

Per išdaužytą langą galima įžengti į vidų, į pagrindinę sinagogos patalpą. Ji savo grožiu nenusileido nuotraukom, kurias mačiau planuodamas kelionę. Patalpos viduryje - bima - pakyla Toros, žydų šventojo rašto, skaitymui, gausiai išpuošta.

Pagrindinė patalpa ir bima

Pagrindinė patalpa

Bimos pagrindas - keturios kolonos

Kolonos

Goth's undead

Goths undead

Viskas viduje išraizgyta siūlais - gal paukščiams?

Išraizgyti siūlai

Ornamentai, viršuje

Bimos viršus

Kripta, užversta šiukšlėmis, po apačia

Kripta

Pagrindinė sinagogos vieta - aron-kodeš - niša sienoje, kurioje buvo laikoma Tora - šventasis žydų raštas, suvyniotas į didelius ritinius. Virš nišos - inkrustacija, iliustruojanti dešimties dievo įsąkymų rinkinį ir pastoviai deganti lemputė - menora. Aron-kodeš būdavo statomi sienose, nukreiptose į Jeruzalės pusę, Europos kultūroje - į rytus.

Aron-kodeš

Aron-kodeš

Įėjimas į sinagogą

Įėjimas į sinagogą

Iš kitos pusės

Iš kitos pusės

Virš įėjimo - balkonas, vadinamas ezrat-našim - jame pamaldų metu stovėdavo moterys. Maišytis tarpusavyje pamaldų metu žydai negali iki šiol.

Ezrat-našim

Ezrat-našim

Neopagonių retorika

Neopagonių retorika

Siauri pirmo aukšto langeliai iš karto indikuoja apie gynybinę pastato paskirtį. Senovėje vietiniai gyventojai žydų nemėgdavo, dėl uždaro gyvenimo būdo. Nepasitenkinę gyventojai laukdavo bet kokio incidento, kad išprovokuoti žydų bendruomenės pogromą - žudynių metu storos sinagogų sienos išgelbėdavo ne vieną gyvybę.

Pirmo aukšto langeliai - kaip ambrazūros

Pirmo aukšto langeliai

Antro aukšto langai

Antro aukšto langai

Šiuo metu kyla kalbos dėl sinagogos restauravimo. Deja, žydų bendruomenė lėšų jos atstatymui neturi, o valstybė, panašu, turi ir didesnių finansinių problemų, nei nykstantis žydų paveldas.

Laikas parodys.

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *