Vaitkuškio dvaras


Dar vienas apleistas dvaras Ukmergės rajone.

Vaitkuškio dvaras formavosi nuo XVI iki XVIII amžiaus. XVI a. pradžioje Vaitkuškio apylinkėse buvo daug smulkių žemės savininkų. Vienas iš jų buvo Vaitkus, nuo kurio pavardės ir kilo dvaro pavadinimas. Žemės valdų dydis jas parduodant, paveldint ir gaunant kraičio nuolat kito. Vaitkuškio apylinkes po Vaitkaus valdė Kšemiencas, Mednickis, Volkas, Okuška. Apie 1550 m. Vaitkuškis atiteko Skorulskiams. Vedybų ir pirkimo sandėrių dėka iki maždaug 1760 m. Skorulskiai plėtė savo valdas: 1639 m. Melchioras Skorulskis valdė apie 30 žemės plotų Antakalnio, Deltuvos ir Vaitkuškio apylinkėse, o 1720 m. Antanui Skorulskiui jau priklausė beveik visos Vaitkuškio apylinkės. 1730 m. jis dar įsigijo Ilgio ir Puntos ežerus.

Napoleonas Orda akvarelė, 1875-1876 metai

Dvaras

Skorulskių giminės klestėjimo Lietuvos DK laikotarpis – XVII a. Vėliau Skorulskiai išmirė arba nusigyveno. 1764 m. Mykolas Skorulskis, Antano sūnus, sudėjęs savo, seserų ir brolių paveldėtą turtą, už 160000 auksinų pardavė visą Vaitkuškį Mykolui Kosakovskiui.

Stanislovas Kazimieras Kosakovskis dvaro salone

Stanislovas Kazimieras Kosakovskis

Vaitkuškio dvaras, 1895 metai

Vaitkuškio dvaras

Iš kitos pusės

Vaitkuškio dvaras

Yra išlikusios kelios nuotraukos iš rūmų vidaus.

Vaitkuškio dvaro salonas

Vaitkuškio dvaro salonas

Mėlynasis salonas

Mėlynasis salonas

1923 m. rūmuose įsikūrė Ukmergės apskrities žemės reformos komisija. Tarpukaryje dvare gyveno ir jį valdė Kosakovskių giminaitė E. Moravska. Dvaro pastatuose buvo įkurdintas Lietuvos kariuomenės I – ojo pėstininkų pulko dalinys (iki 1932 m. pab.). 1926 m. rūmų patalpose buvo įrengta našlaičių prieglauda. 1932 m. dvarą nuomavosi Misevičius. 1939 m. prasidėjus II pasauliniam karui dvare apgyvendinti internuoti Lenkijos kareiviai. 1940 m. sovietų valdžios dvaras nacionalizuojamas. 1941 m. liepos – rugpjūčio mėnesiais naciai dvare įkūrė žydų getą iš kur jie buvo varomi į Pivonijos mišką nužudymui. Rūmai smarkiai nukentėjo II pasaulinio karo metais. Pokario metais apleisti ir bešeimininkiai dvaro rūmai ardomi ir niokojami vis yro ir nyko, kol šiuo metu liko tik perstatytas (1984 m.) bokštas ir buvusių arklidžių fragmentai.

Nuotraukos

Griuvėsiai

Vaitkuškio dvaras

Viduje – auga medžiai

Medžiai

Iš kitos pusės

Iš šono

Smaigalis

Smaigalis

Į gatvės pusę

Į gatvės pusę

Iš šono

Iš šono

Bokštelis, perstatytas 1984 metais, šiuo metu naudojamas

Bokštelis

Išvados

Važiuoti neverta – iš kadaise didingų dvaro rūmų neliko praktiškai nieko. Vienintelis galimai įdomus objektas – bokštelis – šiuo metu naudojamas.

Straipsnyje panaudotos nuotraukos – Kipro Kaspučio

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *