Klubas „Vault“


Į temą neseniai išėjusiam kultiniam žaidimui Fallout, prikausčiusiam nemažą gerbėjų ratą prie kompiuterių ekranų, pristatau naują vietą, pilną bunkerinės tematikos ir post apokaliptinio pasaulio atmosferos. Kalbėsime apie buvusį alternatyvios muzikos klubą „Vault“, nuo 2002 metų veikusį 1970-tais metais pastatytoje netipinėje slėptuvėje – garaže, priskirtai dviems įmonėms – J. Vito kailių gamybiniam susivienijimui (200 žmonių) bei Vilniaus specialiajam konstravimo biuriui (180 žmonių).

Ši slėptuvė buvo pasirinkta neatsitiktinai – nuošali vieta ir egzotiškas interjeras lyg ir simbolizavo norą užsidaryti nuo aplinkinio pasaulio, paskęsti muzikoje, tarp bendraminčių. Paskutinį kartą kviesdama visus susirinkti 2007 metų gegužės 7 dieną, „Vault“ komanda, savo pavadinimo filosofiją paaiškino taip:

Anglosaksiškoji žodžio Vault reikšmė sufleruoja apie patalpą, uždarą išoriniam pasauliui – tokią, kurioje galima ką nors paslėpti, o norint – ir pasislėpti pačiam. Jūra žmonių, kuriems trumpam įgrįso saulės spinduliai, truputį pabodo įprastas, neviršijantis 120 bpm gyvenimo ritmas, gal šiek tiek įsiėdė grynas oras ir plaukiantys debesys, tyliai čiulbantys paukščiai ir negarsūs gatvės muzikanto akordai, gali papasakoti kiekvienas savo istoriją apie „Vault“ reikšmę ir prasmę.

Kiekvienas iš begalės šio bunkerio slenkstį per penkerius gyvavimo metus mįnusių žmonių pamatė kitokią tamsą, pajautė 180 ar net dvigubai daugiau bpm natūraliai sintetinio skambesio, išgirdo virš dešimties kilovatų pulsuojančių garsiakalbių sieną, sutiko kitų tokių pat sielų, ieškančių slėptuvės nuo to, kas įprasta. Visi jie gali papasakoti istoriją apie pajaustą undergroundą, tapusį kūnu Subačiaus gatvelėje sostinėje – klubą „Vault“, gegužės 4 išleisiantį paskutinius garsus ir amžinai nugrimsiantį jį bent kartą išgyvenusių žmonių atsiminimuose.

Ir jie buvo teisūs – „Vault“ prisiminimuose gyvens ilgai. Net man, užkietėjusiam rokeriui, teko girdėti šį pavadinimą. Kelis metus iš eilės, bunkeris buvo vienu svarbiausių undergroundinės muzikos traukos centrų, ne tik Vilniuje, bet ir Lietuvoje, organizuodamas hardcore, drum and base, techno, industrial, trance muzikos koncertus ir festivalius.

2007 metais klubas užsidarė, muzikos mėgėjai – pasitraukė kitur. Prie to iš dalies prisidėjo tai, kad jis buvo įsikūręs atokiame rajone, toli nuo naktinio miesto gyvenimo. Bunkerio patalpose įsikūrė teatro artistai, pora metų naudoję patalpas savo spektakliams. Vėliau pasitraukė ir jie, palikdami po savęs tik virtualią publiką – sukabintus ant lubų manekenus. Dabar bunkeris liko toks pats tuščias ir tylus, kaip ir didžioji dalis kitų Vilniaus civilinės gynybos slėptuvių.

Klubas „Vault“

Taigi, klubas „Vault“ yra įsikūręs netradicinėje vietoje – šalia Markučių medinukų, toli nuo senamiesčio šviesų ir spindinčių fasadų. Juos čia atstoja tik nykūs medinukai su industrinio peizažo gaidele. Rimtai, kas būtų sumastęs tokioje pamirštoje vietoje ieškoti klubo?

Prie Vault

Prie slėptuvės

O klubas yra. Ir dar visai nemažas, nors iš šalies to gal ir nematyti. Patekti į jį galima per „Vault“ užrašu padabintą įėjimą nuo gatvės, arba per didžiulius hermetinius vartus, per kuriuos į bunkerį anksčiau įvažiuodavo krovininiai automobiliai.

Pagrindinis įėjimas

Įėjimas

Užrašas virš durų

Užrašas

Įvažiavimas sunkvežimiams

Įvažiavimas

Prie šių hermetinių vartų reikėtų vaikščioti atsargiau – vietinė fauna tankiai „užminavo“ praėjimą.

Privažiavimas prie vartų

Įvažiavimas

Vaizdas į gatvės pusę

Įvažiavimas

Už įvažiavimo durų – dar vieni masyvūs hermetiniai vartai, su tarpine patalpa, smūgio bangai absorbuoti.

Antrieji vartai, už pirmųjų

Antrieji vartai

Tarpinė patalpa

Tarpinė patalpa

Taip vartai atrodo iš patalpų vidaus

Hermetiniai vartai

Su žmogumi, kad būtų galima įsivaizduoti gabaritus

Hermetiniai vartai

Prie pat hermetinių vartų – DJ ir atlikėjų scena.

Scena atlikėjams

Scena

Kampu

Scena

Kolega, prie scenos ir įėjimo

Kolega prie scenos

UŽ scenos – didelė koncertų patalpa. Sprendžiant iš nuotraukų, žmonių čia susirinkdavo tikrai nemažai. Daug tūsų nuotraukų sukaupta klubo Facebook puslapio nuotraukų archyve. Deja, jose interjero praktiškai nesimato.

Pagrindinė patalpa

Patalpa

Į scenos pusę

Patalpa

Link įėjimo

Patalpa

Netoli nuo scenos – artistų manekenai, makabriškai sukabinti ant geležinių konstrukcijų. Tikra virtuali publika mūsų fotosesijai.

Sukabinti manekenai

Manekenai

Kolega atiduoda pagarbą numirusiems

Pagarba

Kitoje pusėje – baras

Baras

Baro puošyba ir padangos – kėdės

Baras ir kėdės

Dar daugiau puošybos – dabar jau rūbinėje

Puošyba

Su „barmenu“ viduje

Baras

Tamsus siluetas

Tamsus siluetas

Lentynos, baro viduje

Lentynos

Prie pagrindinio įėjimo – sienų puošyba.

Link įėjimo

Link įėjimo

Fallout tematika

Fallout

Už jos – papildomos patalpos ir išėjimas

Link išėjimo

Tebestovinčios hermetinės durys

Hermetinės durys

Dar vienos durys

Dar vienos durys

Plaktas ant grindų kalba apie artistus

Plakatas

Techninėje bunkerio pusėje – sandėliai, VIP salė ir praėjimas link tualetų.

Praėjimas link tualetų

Link tualetų

Didelis graffiti, prie jų

Graffiti

Akivaizdus panašumas – betrūksta tik prisidegti cigarą

Kolega

Techninės patalpos, naudotos kaip sandėlys

Techninė dalis

Išlikę ventiliacijos vamzdžiai

Išlikę vamzdžiai

Kolegos siluetas, pabaigai

Siluetas

Tai tiek šiam kartui iš Vault’o, įspūdžiais kviečiu dalintis komentaruose. O mums laikas eiti toliau – yra dar daug naujų ir nelankytų Vilniaus vietų.

Socialiniai tinklai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *