Vilniaus slėptuvės


Dažnai naujokai, kalbėdami apie UE Lietuvoje perspektyvas, teigia, kad Vilnius yra jau išsisėmęs ir nieko naujo ir įdomaus jame surasti jau nebepavyks - galbūt todėl, kad jiems patiems surasti nieko naujo nepavyksta. Tiesos tame šiek tiek yra - keletą metų aktyviai tyrinėjant miestą, pamatyti kažką didelio ir įspūdingo būna kuo toliau, tuo sunkiau.

Dabar, tam, kad surasti kažką tikrai įdomaus ir nematyto, reikia ne tik daug valandų praleisti prie žemėlapio, bet ir dar daugiau vakarų praleisti mieste, praktiškai tikrinant potencialiai įdomias vietas. Tos vietos, dažniausiai, nebūna vertos atskiro straipsnio (jose padarai vos vieną kitą nuotrauką), bet būna savaip įdomios. Šiandien apie tokias vietas ir pakalbėsime - pažiūrėsime nuotraukas iš virš dešimties smulkesnių ir ne taip gerai išsilaikiusių slėptuvių, išsimėčiusių po visą Vilnių. Dalis šių nuotraukų naujos, dalis - jau pažįstama projekto Facebook lankytojams. Žodžiu, nedidelis jovalas, visi kiaušiniai vienoje pintinėje.

Faktas kaip blynas - didžioji dalis Vilniaus slėptuvių yra visiškai tuščios. Dalį įrangos išparduoda arba išmeta pastato savininkai, dalį - nepageidaujami asmenys, kurie, pasitraukus apsaugai, greitai suranda kelią į vidų. Metaliniai stelažai, gultai ir suoliukai iškeliauja pirmieji, kaip niekam nereikalingi ir užimantys nemažai vietos, kuriuos noriai priima į metalo laužą. Dėl to, didžioji dalis pagrindinių patalpų Vilniaus slėptuvėse arba tuštauja, arba būna užkrautos skirtinga, su slėptuvėmis niekuo nesusijusia įranga.

Dažnai slėptuvės (arba jų dalys) - būna naudojamos kaip sandėliai. Į jas savininkai dažnai prineša visokio reikalingo, o kartais ir nereikalingo šlamšto.

Kartais jose būna sumesti stelažai

Stelažai

Dar vienas, štabo kambaryje

Stelažas

Ši slėptuvė - pilna nebenaudojamų pučiamųjų muzikos instrumentų

Muzikos instrumentai

Tūbos

Tūbos

Baritonas

Mygtukai

Arba taip

Baritonas

Būgnas, ant lentynos

Būgnas

Slėptuvės po gamyklomis dažnai būna paverstos archyvais. Labai patogu - darbuotojams toli vaikščioti nereikia, o ir patalpos visus saugumo reikalavimus atitinka.

Archyvas

Archyvas

Bylos

Bylos

O kartais - pritaikytos civilinėms ar verslo reikmėms - kaip ofisai, parduotuvės, sporto salės ar net kavinės - klubai.

Šiame bunkeryje būta baro

Baras

O šiame - įrengta sporto salė

Sporto salė

Svarstis

Svarstis

Štangos diskas

Štanga su diskais

Moderniai įrengtas kovos menų klubas, dar vienoje

Kovos menų klubas

Dekoracijos

Dekoracijos

Tačiau, net labiausiai perdarytose ar išplėštose slėptuvėse, šiek tiek autentikos dažniausiai dar galima surasti. Dažniausiai tai būna hermetinės durys, vandens tiekimo ir ventiliacijos įranga.

Įėjimo hermetinės durys

Hermetinės durys

Geriamo vandens cisternos

Cisternos

Dar viena - mažesnė

Cisterna

Filtravimo patalpos - su didžiuliais slėptuvių oro filtrais

Filtravimo patalpa

Arba taip

Filtravimo patalpa

Kartais šios patalpos būna užpiltos vandeniu

Filtravimo patalpa

Rankinis oro cirkuliavimo mechanizmas - jei neliktų elektros

Rankinis filtravimas

Arba taip

Rankinis filtravimas

Vamzdžių raizgalynė

Vamzdžių raizgalynė

Į nesaugomas slėptuves anksčiau ar vėliau patraukia metalistai - asocialai, gyvenantys iš smulkių vagysčių ir metalo plėšimo. Pirmiausiai būna išpjaunami dyzeliniai varikliai - dėl spalvotųjų metalų gausos. Dėl to, neišardyti dyzeliai slėptuvėse - itin retas reiškinys.

Dyzelinių variklių skyrius

Variklių patalpa

Variklio likučiai

Ciferblatas

Todėl, daugiausiai autentikos išlieka pagalbinėse slėptuvių patalpose. Tarp dažniausiai sutinkamų eksponatų - dujokaukės GP-5, GP-7, su skirtingos spalvos filtrais, skirtais apsisaugoti nuo skirtingų nuodingų medžiagų.

Dujokaukė GP-5 - dažniausiai sutinkamas eksponatas

Dujokaukių filtrai

Skirtingi dujokaukių filtrai

Dujokaukės

Kartais jie būna su šlangelėmis

Šlangelės

Ten, kur paprasto filtravimo nepakakdavo, būdavo naudojamos izoliuojančios dujokaukės (IP-4, IP-5), perdirbančios iškvėpiamą orą, sukuriančios pilnai izoliuotą nuo išorės aplinką. Tokios dujokaukės vietoj filtro naudodavo specialias regeneracines kasetes, perdirbančias iškvėpiamą orą cheminės reakcijos būdu.

Izoliuojančios dujokaukės IP-5 likučiai

IP-5 likučiai

Dėžė su regeneracinėmis kasetėmis RP-4

RP-4 dėžė

Slėptuvių štabuose kartais dar galima surasti įvairiausių prietaisų ir ryšio įrangos. Dažniausiai tai būna telefonai, seni telegrafo prietaisai ir panaši įranga.

Telegrafo aparatas СТА-М67

СТА-М67

Vėlyvojo sovietmečio srovės matuoklis

Įtampos matuoklis

Svarstyklės?

Svarstyklės

Daugiau įrangos

Įranga

Tačiau, beveik visose slėptuvėse dar galima surasti sivilinės saugos plakatų ir kitos mokomosios medžiagos. Dažnai viskas būna suversta ant žemės, kartu su civilinės gynybos mokomosiomis knygomis, šalmais, ИП-4 individualiais paketais ir kita slėptuvėje išlikusia įranga.

Plakatai ir šalmas

Plakatas ir šalmas

Plakatai ant grindų

Plakatai ant grindų

Istrukcija, kaip pasigaminti veido kaukę

Instrukcija

Karinis lapelis

Karinis lapelis

Kolega

Tiesiog slėptuvė

Užrašai

Užrašai

Šiam kartui tiek. Tikiuosi, buvo kažkas naujo ir nematyto. Iki kitų kartų!

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *