Vilniaus taksi parkas


Šiandien pakalbėsime apie pastatą, pelnytai laikomą vienu iš Naujininkų simbolių – Vilniaus taksi parką, esantį Pelėsos gatvėje, prie pat geležinkelio bėgių. Šis didžiulis kompleksas, matomas praktiškai iš visų Naujininkų, kadaise aptarnaudavo Vilnių ir Vilniaus rajoną, atlikdamas vilniečiams ir miesto svečiams svarbią funkciją, sujungdamas į vieningą ir darnų kolektyvą daugiau nei pusantro tūkstančio darbuotojų.

8 aukštų didžiuliame komplekse buvo laikomi ne tik automobiliai (kurių stovėjimo aikštelėse tilpdavo virš 500), bet ir pati taksi parko administracija, užėmusi dalį administracinės paskirties patalpų. Pirmuose dviejuose komplekso aukštuose buvo įsikūrusios remonto dirbtuvės, prižiūrinčios taksi parko automobilius.

Automobiliai buvo nuolat modernizuojami – senos „Pobiedos“ ir „Moskvič 401“, sovietizmui artėjant į pabaigą, buvo pakeistos į modernias Volgas. Jų Vilniaus taksi parko pastate tilpdavo kiek daugiau nei 500. Į kitus pastato aukštus mašinos įvažiuodavo dviaukščiu ovalo formos serpantinu, kylančiu iki pat kupolo, pastato viršuje. Šis serpantinas ir dabar išliko pati įdomiausia pastato vieta, traukiančia miesto tyrinėtojus, fotografus ir neformalias ekskursijas.

Taksi parkas sovietmečiu

Sprendžiant iš prisiminimų internete, Chruščiovo laikais buvo daroma įdomi iniciatyva – prie tuomet naujų Moskvič 401 taksi vairo pasodinti vien moteris. Dabar internetuose nesunku surasti, kuo viskas baigėsi.

Po nepriklausomybės paskelbimo prasidėjo privatizacija, kuri pastatą palietė ne iš teigiamos pusės – atsirado daugybė savininkų, niekaip nepasidalinančių, kam reikėtų tvarkyti jau lašantį stogą ir gendančias komunikacijas. Nors šiuo metu taksi parke yra įsikūrę daugiau nei 40 įmonių – automobilių plovykla, remonto dirbtuvės, stovėjimo aikštelės, parduotuvės ir dažasvydis, pinigų pastato tvarkymui nei vienas iš savininkų artimiausiu metu skirti neplanuoja.

Taksi parkas nuo degalinės pusės

Taksi parkas

Pradėkime nuo požemių. Po pastatu yra išsikerojęs ilgas inžinerinių tunelių tinklas, dabar dalinai užverstas šiukšlėmis, užpiltas vandeniu ir mazutu. Turėjome progą ten apsilankyti.

Tunelis po taksi parku

Šiukšlynas

Dalis koridorių – visiškai sausi

Sausas koridorius

Dalyje – purvinas vanduo ir sudėti plytgaliai žmogui nesušlapti kojų

Plytgaliai vandenyje

Purviniausi tuneliai – užpilti juodos spalvos neaiškia medžiaga, greičiausiai, mazutu.

Purvini tuneliai

Purviniausi tuneliai

Suverstos padangos

Padangos

Tunelio prieigose tarp šiukšlių galima pamatyti įdomių dalykų.

Sudaužytas kasos aparatas

Kasos aparatas

Dėžės su čekiais

Čekiai

Pati įdomiausia pastato vieta – didžiulis serpantinas, sujungiantis visus pastato aukštus. Į šonus nuo jo šakojasi patalpos – buvusios stovėjimo aikštelės. Kadangi patalpos dabar, daugiausiai, naudojamos, ten nosies įkišti nesigaus.

Serpantinas

Serpantinas

Įdomus pastebėjimas – mašinos važiuodavo per kas antrą aukštą. Tai leisdavo užvažiuoti į viršų vienu metu dviems automobiliams, nesudarant kamščių.

Įvažiavimas į serpantiną

Serpantinas

Serpantinas, žiūrint iš apačios

Serpantinas

Fotografuojantis kolega

Kolega

Bortelis

Bortelis

Iš pačio viršaus

Serpantinas iš viršaus

Einame toliau. Pasivaikščiokime dalinai naudojamomis patalpomis, kuriose dar gyvena sovietinė dvasia – autentiški jungikliai ir užrašai.

Statinės ir padangos

Statinės ir padangos

Įvažiavimas į garažą

Įvažiavimas į garažą

Koridorius, juosiantis serpantiną

Koridorius

Automobilių remontas

Sėdynių remontas

Moterų tualetas

Moterų tualetas

Graffiti išmarginta laiptine galima išlipti link stogo

Laiptinė

Gatvės meno elementai

Laiptinė

Stogas

Stogas

Nuo stogo atsiveria puiki Naujininkų ir miesto centro panorama. Tiesa, fotografavimo sąlygos galėjo būti ir geresnės. Bet argi pasirinksi laiką?

Tiltas per geležinkelį

Tiltas per geležinkelį

Į geležinkelio stoties pusę

Geležinkelio stotis

Stotis iš arčiau

Stotis

Bendrabučiai

Bendrabučiai

Automobilių kapinynas

Automobilių laužynas

Naujininkų daugiabučiai

Daugiabučiai

Ant stogo – nedidelis kupolas, dengiantis serpantiną

Kupolas

Pažvelgus į apačią

Serpantinas

Ant pastatuko viršaus – bokštelis ryšio antenoms

Bokštelis

Ir nedidelė liftinė, prie laiptinės

Lifto įrengimai

Naktį vaizdas daug gražesnis.

Centras ir stotis

Centras ir stotis

Stotis

Stotis

Geležinkelio bėgiai

Bėgiai

Švitrigailos gatvės viadukas

Švitrigailos viadukas

Ardomi automobiliai

Ardomi automobiliai

Išvados

Vieta tikrai verta dėmesio. Atmosfera – autentiška ir grėsminga, serpantinas – įspūdingas, vaizdas nuo viršaus – tikrai vertas dėmesio. Ačiū kolegai už kompaniją ir iki kitų kartų!

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *