Žemųjų Šančių kolektorius


Ieškodamas, kur galima pasivaikščioti po žeme, visada jaučiau silpnybę senoviniems kolektoriams – dažnai sumūrytiems iš plytų, ovalo arba kiaušinio formos požeminiems statiniams, Lietuvą pasiekusiems XIX a. pabaigoje. Dažnai juos galima surasti didesniuose industriniuose miestuose – Vilniuje, Klaipėdoje ir Kaune.

Senasis Kauno (dar vadinamas Žemųjų Šančių) kolektorius buvo būtent toks – ovalo formos plytinis tunelis, kurį labai rekomenduoju aplankyti visiems kauniečiams. Remiantis šaltiniais, jo statyba prasidėjo 1924-tais, kartu su likusia Kauno kanalizacijos bei vandens tiekimo sistema. Per du metus buvo pabaigta 450 metrų ilgio atkarpa po Mažeikių gatve, kurios aukštis svyravo nuo 1.25 iki 2 metrų, o gylis – nuo 4 iki 9 metrų, priklausomai nuo reljefo. Ja turėjo nutekėti visas kritulių vanduo iš Žemųjų Šančių.

Kolektorius neaukštas, bet pakankamai platus, kad juo būtų galima keliauti nedidelei kompanijai be didesnio diskomforto. Tunelis, sumūrytas iš gražių gelsvos spalvos plytų, šakojasi į keletą smulkesnių linijų, pabaigoje, ties dabartiniu Juozapavičiaus prospektu.

Kolektoriaus statyba

Kolektoriaus statyba

Kolektoriaus tunelis dabar

Tunelio posūkis

Tunelio skliautas – pasidengęs pelenais

Tunelis

Tunelio aukštis

Tunelyje po Mažeikių gatve

Su kopetėlėmis

Laipteliai į viršų

Žiūrint į viršų

Laipteliai link šulinio

Kolektoriuje lengvai telpa bent pora žmonių

Kanalas lietaus vandeniui

Kolega, prie tarpinės patalpos

Prie pirmojo slenksčio

Šulinys, viršuje

Šulinys

Už poros šimtų metrų tunelis pradeda šakotis

Išsišakojimas

Užmūryta atšaka

Užmūryta atšaka

Dar vienas išsišakojimas, didesnis

Išsišakojimas

Kolega, prie išsišakojimo

Kolega prie išsišakojimo

Bendra nuotrauka

Susiaurėjęs tunelis

Vieta, iliustruojanti, kad norint išvysti įspūdingus požemius visai nebūtina keliauti į požemiais garsėjančius Kijevą arba Odesą. Užtenka pavažioti link laikinosios sostinės ir nepabijoti drėgmės. Ačiū už dėmesį!

Šaltiniai

Socialiniai tinklai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *