Žemųjų Šančių kolektorius


Ieškodamas, kur galima pasivaikščioti po žeme, visada jaučiau silpnybę senoviniems kolektoriams - dažnai sumūrytiems iš plytų, ovalo arba kiaušinio formos požeminiems statiniams, Lietuvą pasiekusiems XIX a. pabaigoje. Dažnai juos galima surasti didesniuose industriniuose miestuose - Vilniuje, Klaipėdoje ir Kaune.

Senasis Kauno (dar vadinamas Žemųjų Šančių) kolektorius buvo būtent toks - ovalo formos plytinis tunelis, kurį labai rekomenduoju aplankyti visiems kauniečiams. Remiantis šaltiniais, jo statyba prasidėjo 1924-tais, kartu su likusia Kauno kanalizacijos bei vandens tiekimo sistema. Per du metus buvo pabaigta 450 metrų ilgio atkarpa po Mažeikių gatve, kurios aukštis svyravo nuo 1.25 iki 2 metrų, o gylis - nuo 4 iki 9 metrų, priklausomai nuo reljefo. Ja turėjo nutekėti visas kritulių vanduo iš Žemųjų Šančių.

Kolektorius neaukštas, bet pakankamai platus, kad juo būtų galima keliauti nedidelei kompanijai be didesnio diskomforto. Tunelis, sumūrytas iš gražių gelsvos spalvos plytų, šakojasi į keletą smulkesnių linijų, pabaigoje, ties dabartiniu Juozapavičiaus prospektu.

Kolektoriaus statyba

Kolektoriaus statyba

Kolektoriaus tunelis dabar

Kolektoriaus tunelis

Tunelio skliautas - padengtas pelenais

Tunelio skliautas

Aukštis - sulig žmogum

Aukštis

Su kopetėlėmis

Kopetėlės

Kolektoriuje lengvai telpa bent pora žmonių

Kolektorius

Kas keliasdešimt metrų - tarpinė patalpa

Tarpinė patalpa

Virš galvos - šulinys

Šulinys

Kopetėlės

Kopetėlės

Už poros šimtų metrų tunelis pradeda šakotis

Išsišakojimas

Užmūryta atšaka

Užmūryta atšaka

Dar vienas išsišakojimas, didesnis

Išsišakojimas

Kolega, prie išsišakojimo

Kolega

Kairiąjame tunelyje

Kolega

Bendra nuotrauka

Bendra nuotrauka

Vieta, iliustruojanti, kad norint pamatyti įspūdingus požemius visai nebūtina keliauti į Kijevą arba Odesą. Užtenka pavažioti link laikinosios sostinės ir nepabijoti drėgmės. Ačiū už dėmesį!

Šaltiniai

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *