Miestas vaiduoklis "Skrunda"


Dažnai žmonės klausia, kur keliaučiau, jei turėčiau marias laisvo laiko ir neribotą biudžetą. Į tai jie paprastai tikisi klišinio atsakymo - Černobylio su savo Pripete ir apleista AS. Bet paprastas žmogus nežino, kad tikrų tikriausią černobylį galima sutikti ir daug arčiau, vos už kelių šimtų kilometrų, Latvijos vakaruose - miestelyje Skrunda, kur nukeliauti galima daug paprasčiau.

Teisybės delei prisipažinsiu, kad į šį miestą - vaiduoklį esu keliavęs ne kartą. Prieš pora metų, keliaudamas per Liepoją, Rudbarzi ir Vainode buvau ten trumpam užsukęs - pasižvalgyti ir įvertinti situaciją. Tada man į vidų patekti nepavyko - iš vienos pusės bazę miestelį saugojo pelkės, o iš kitos - karingai nusiteikę sargai apsaugos būdelėje. Tačiau, tada aš per daug nesigraužiau - maniau, kad nieko ypatingo nepamatysiu. Ir kaip aš klydau.

Miestelio istorija

Jau įpusėjus šaltąjam karui ir ištobulėjus balistinėms raketoms, abiejų supervalstybių dėmesys nukrypo į specialias radiolokacines pastotes, gebančias susekti balistinių raketų paleidimus. Įspėjus apie branduolinį smūgį iš anksto, laiko suorganizuoti tinkamą atsaką būtų daug daugiau - tiek pasiruošti atsakomąjam smūgiui, tiek pasislėpti specialiose slėptuvėse šalies bei kariuomenės vadovybei. Todėl, jau 7 dešimtmečio pradžioje, visoje Sovietų Sąjungoje pradėjo dygti įslaptinti miesteliai, su sudėtingomis radarų sistemomis, pilnai autonomiški, turintys savo katilines, elektros pastotes, maisto sandėlius ir vandens gręžinius.

Ne išimtis buvo ir Skrunda. Tiesa, sakyti "Skrunda" būtų ne visai korektiška, kadangi taip vadinasi visai greta karinio miestelio esantis paprastas taikus miestelis. Tikslus dalinio pavadinimas buvo "Skrunda-1", в/ч 18951, «Комбинат», t.y. "kombinatas", dar kartą pakeistas į "Skrunda-2" po paskutinės modernizacijos. Nors pats miestelis buvo įkurtas 1980 metais, teritorija kariškiams jau priklausė nuo 1963-tųjų, kai netoliese buvo pradėtos tuo metu naujausio ankstyvojo įspėjimo radaro, Dnestr-M, statybos. Radaras, konstruotas 5 metus, savo išvaizda priminė ilgą dviaukštį pastatą, ant kurio stogo kyšojo dvi antenos. Šis kompleksas galėjo susekti ir identifikuoti dangaus kūnus, 2500 km atstumu.

Днестр-М kompleksas Skrundoje, wikimapia.org bei ss-op.ru nuotr.

Įsibėgėjus šaltąjam karui, balistinėms raketoms skiriamas ypatingas dėmesys skatino spartų jų tobulėjimą. Patobulėjusioms raketoms aptikti reikėjo esamų radarų modernizacijos. Viena iš tokių modernizacijų, pavadinta Dnepr (Днепр), Skrundoje buvo pradėta statyti 1968 metais, netoli nuo pirmojo, vos paleisto į eksploataciją Dnestr-M radaro. Naujasis kompleksas buvo stipriai patobulintas - išplėstas jo matymo kampas, raketų aptikimo atstumas buvo padidintas iki 4800 kilometrų.

Radaras Днепр, http://ss-op.ru nuotr.

Štai čia ir atsirado Skrunda-1 - didėjant specialistų skaičiui, atsirado poreikis kurti karinį miestelį, kuriame jie galėtų apsigyventi. Statybų metu buvo pastatytos gyvenamosios, medicininės paskirties patalpos, štabas, ligoninė, sporto salė, karininkų klubas, sauna ir vaikų darželis. Apsaugos daliniui buvo skirti du triaukščiai kareivinių pastatai, įkurti miestelio pakraštyje. 1980 metais miestelyje jau gyveno virš 600 šeimų (virš 5000 žmonių), kurių tarpe buvo technikai, su šeimomis, bei radarus aptarnaujantys specialistai.

Teritorijos schema

1984 metais atėjo laikas dar vienai modernizacijai - šalia dviejų veikiančių radarų buvo pradėtas statyti naujas kompleksas "Darjal" (Дарьял), savo charakteristikomis pranokęs visus prieš tai įrengtus radarų kompleksus. Tiesa, iki Sovietų Sąjungos griūties jo taip ir nesuspėjo pabaigti. Miestelio pavadinimas buvo eilinį kartą pakeistas, iš Skrunda-1 į Skrunda-2, jame atsirado nauji pastatai, tarp jų ir dabar nebaigta statyti katilinė.

Radiolokacinis kompleksas Дарьял, schema, http://ss-op.ru nuotr.

Radaro statybų sovietai pabaigti nesuspėjo - sugriuvo Sovietų Sąjunga. Po jos griūties Rusija ir naujai susikūrusi Latvijos vyriausybė pasirašė susitarimą, pagal kurį Rusija įsipareigojo iki 1998 metų nutraukti radarų eksploataciją ir išvesti iš karinio miestelio visus specialistus. 1995 metais, iš karinio miestelio pradėjo trauktis Rusijos kariuomenė. Tais pačiais metais tiek Dnepr, tiek Dnestr, tiek tuo metu dar įslaptintas radaras Darjal buvo susprogdinti besitraukiančių Rusijos kariškių. Pastarojo radaro sprogdinimo procedūra turėjo nemažai atgarsių žiniasklaidoje, todėl dabar ją nesunku surasti internete.

Дарьял radaro sprogdinimas

1999 iš Skrunda-2 miestelio pasitraukė paskutinis Rusijos kariškis. Teritorija iš karto ištuštėjo - dešimtys gyvenamųjų namų, kuriuose anksčiau gyveno radarų specialistai su savo šeimomis, liko apleisti ir užkalti. Internete pavyko surasti senų nuotraukų, kuriose matosi tiek pati Skrunda, tiek joje tarnavęs personalas. Labai rekomenduoju peržiūrėti prieš toliau skaitant straipsnį - yra tikrai įspūdingų vaizdų.

Senoji Skrunda

Skrunda šiandien

Visą teritoriją galima apžvelgti viršuje pateikta schema - joje matosi tiek pastatyti radarai, tiek dvi didžiosios sekcijos, su sužymėtais pastatais. Užbėgant už akių, radarų pozicijos - nėra vertos dėmesio. Po jų susprogdinimo teritorijos buvo gražiai išvalytos, ir dabar, apie radarų kompleksus mena tik betoniniai pamatai. Dėl to, pradėsime nuo gyvenamosios dalies, kuri, pravažiavus kontrolės punktą, lieka dešinėje. Joje - dešimtys tuščių plytinių penkiaaukščių, kaip kokiame Vilniaus Antakalnyje ar Žirmūnuose - tie patys takeliai, skverai bei kiemai.

Keliukas, kertantis teritoriją

Keliukas

Prasideda gyvenamoji dalis

Daugiabučiai

Kur pažiūrėsi - černobyliški daugiabučiai

Daugiabučiai

Pasivaikščiokime tarp jų

Daugiabučiai

Čia - galima prisėsti ir pailsėti

Suoliukas

Kuo ne Žirmūnai?

Daugiabutis

Tik nuotaika čia kiek slogesnė

Daugiabutis

Vaistinė

Vaistinė

O čia - jau vėlesnė, panelinė statyba

Panelinė statyba

Užėjus į bet kurio namo vidų galima iki soties pasivaikščioti per ištuštėjusius kambarius. Kai kuriuose iš jų - palikti baldai, plakatai ant sienų ir kiti reliktai, menantys čia gyvenusius žmones. Viename tokių kambarių teko pora kartų nakvoti - keistas jausmas, tuo pačiu ir traukiantis, ir baugus.

Daugiabutis iš arčiau

Daugiabutis

Išlaužtas įėjimas į laiptinę

Laiptinė

Čia - namo numeris ir butai

Lentelė

Laiptinė

Laiptinė

Prasimuša gamta

Gamta

Įėjimai į butus - išlaužti

Įėjimas į butą

Virtuvė, kambariai - viskas tuščia

Kambarys

Tik vietomis - palikti seni daiktai

Arbatinukas

Kambariuose - seni piešiniai ant sienų

Piešiniai

Plakatai

Plakatas

Iš balkono - tokie vaizdai

Balkonas

Iš paskutinio aukšto galima išlipti ant stogo

Išlipimas ant stogo

Išklijuota laikšraščiais pusrūsio siena

Pusrūsis

Viena įspūdingiausių ir tuo pačiu, šiurpiausių Skrundos vietų - apleistas vaikų darželis. Kadaise čia mokėsi kariškių vaikai, dabar liko gyventi tik praeities vaiduokliai.

Vaikų darželis

Vaikų darželis

Koridorius, trupančiomis sienomis, viduje

Koridorius

Foje - paliktas likimo valiai gėlynas

Gėlynas

Turėklai

Turėklai

Antrame aukšte - dar vienas koridorius

Koridorius

Čia pilna klasių, dabar taip pat tuščių

Klasė

Dar viena klasė - šiek tiek švaresnė

Klasė

Kas liko iš mechaninių žaislų

Žaislai

Greta klasių - tarnybinės patalpos

Tarnybinė patalpa

Valgykla

Valgykla

Dar viena laiptinė žemyn

Laiptinė

Persirengimo kambarys

Persirengimo kambarys

Spintelės

Spintelės

Paliekame vaikų darželį ir traukiame link teritorijos pakraštyje įrengtos slėptuvės. Slėptuvių teritorijoje yra dvi, viena kurių išsilaikiusi geriau, kita - prasčiau. Priėjus mūsų vedliai nustemba - dar visai neseniai šios įėjimo durys buvo sveikos. Dabar jos - nuluptos ir supjaustytos į mažesnius gabalus, išvežimui.

Įėjimas į slėptuvę

Įėjimas į slėptuvę

Matosi supjaustytos slėptuvės durys

Supjaustytos durys

Slėptuvės viduje - stelažai

Stelažai

"Griežtai laikykis išėjimo iš slėptuvės taisyklių" - sako užrašai

Užrašas

Slėptuvės patalpose - suversti ventiliacijos sistemos filtrai

Filtrai

Daugiau supjaustytų hermetinių durų

Hermetinės durys

Dujinio degiklio žymuo

Dujinio degiklio žymės

Už šios slėptuvė - karininkų pirtelė, apjuosta tvora su spygliuota viela

Pirtis

Pirtelės pirmame aukšte - rusiška krosnis

Rusiška krosnis

Yra ir baseinas, rūsyje

Baseinas

Visas antras aukštas - paverstas poilsio kambariu

Poilsio kambarys

O čia - apleista ligoninė, greta

Apleista ligoninė

Koridorius - kaip ir visose ligoninėse

Koridorius

Informacinis stendas, viename kambarių

Informacinis stendas

Čia - panašu į buvusią operacinę

Patalpa

Galima pasimokyti, kaip reikia stabdyti kraujavimą

Plakatas

Ginekologinis skyrius

Ginekologinis skyrius

Dar vienas kabinetas

Kabinetas

Geriausiai visa Skrundos-2 teritorija matosi nuo vandens bokšto, įrengto miestelio pakraštyje. Prieiti prie bokšto nėra taip paprasta nesušlampant kojų - neprižiūrimoje teritorijoje pilna supelkėjusių vandens telkinių.

Vanduo

Vanduo

Matosi vandens bokštas

Vandens bokštas

Griūvanti platforma, bokšto viduje

Platforma

Vandens bako viršus - laikosi ant garbės žodžio

Vandens bako viršus

Skrunda-2 nuo vandens bokšto

Skrunda-2

Kolega

Kolega

Netoli vandens bokšto - antroji Skrundos slėptuvė

Slėptuvės įėjimas

Dėl nuošalios vietos ji nuo vagių nukentėjo labiau

Patalpa

Dar viena patalpa ir išėjimas link ventiliacijos šachtos

Patalpa

Daugiau skelbimo lentų ir užrašų

Užrašai

Vienas iš įdomiausių miestelio pastatų - buvęs karininkų klubas, kitoje teritorijos pusėje nei vandens bokštas ir karininkų pirtis.

Karininkų klubas

Karininkų klubas

Viduje - erdvios patalpos

Patalpa

Foje - gražūs vitražai, su sovietine simbolika

Vitražai

Biblioteka, antrame aukšte

Biblioteka

Tokių kambarių čia ne vienas

Kambarys

O čia - pagrindinė koncertų salė, su pusiau demontuotomis grindimis

Koncertų salė

Įeinančius pasitinka kareivis ir Leninas

Plakatai ir Leninas

Sporto salė

Sporto salė

Bendra nuotrauka su kolegomis

Su kolegomis

Kitoje keliuko pusėje, atokiau nuo gyvenamųjų pastatų - techninė dalinio sekcija. Čia buvo įrengti miestelio infrastruktūros priežiūros pastatai. Autonomiškumą garantavo pastatyta katilinė, mašinos buvo remontuojamos apleistuose garažuose, greta.

Į sekciją - tokie varteliai

Varteliai

Įėjimas į katilinę

Katilinė

Viduje - mūriniai pečiai

Pečiai

Dar vieni

Pečiai

Vado postas

Vado postas

Cisternos, antrame aukšte

Cisterna

Daugiau

Cisternos

Automobilių garažuose - dar yra autentikos. Daugiausiai tai - plakatai, informuojantys, kaip reikia tvarkyti vieną ar kitą dalinio automobilį.

Garažai

Garažai

Viduje

Garažo viduje

Visur - ant žemės numesti plakatai

Plakatas

Dar vienas

Plakatas

Ir dar vienas

Plakatas

Skydinė

Skydinė

O čia - valgykla

Valgykla

Kitu kampu

Valgykla

Į kairę nuo kontrolės punkto - dar vienas tvora. Čia buvo įrengti administraciniai miestelio pastatai - štabas, placas ir kareivių kalėjimas. Štabe - įdomus futuristiškas apsaugos postas, forma primenantis erdvėlaivį.

Prie štabo - dar vieni varteliai

Varteliai

Futuristiškas apsaugos postas

Apsaugos postas

Aparatūra, posto viduje

Aparatūra

Išplėštas ryšių mazgas

Ryšių mazgas

Paskutinė verta dėmesio vieta - sporto salė, įrengta pačiame teritorijos pakraštyje, išpuošta kariniais lozungais, ženkleliais ir kita armietiška pompastika. Sprendžiant iš stogo ir grindų būklės, greitu metu jos jau nebeliks.

Sporto salė

Sporto salė

Nuo kariuomenės čempiono ženkliuko link olimpinio medalio

Užrašai

Bendra kolektyvinė nuotrauka

Bendra nuotrauka

Papildyta. Iš 2014 metų digerių susitikimo, tradiciškai vykusio Skrundoje, parsivežiau kelias naktinės Skrundos nuotraukas. Naktį Skrunda pasikeičia - ištuštėję namai ir laukinė, beveik egzotiška gamta, mena kažką kraupaus ir paslaptingo. Atrodo, lyg gamta stengtųsi atsiimti tai, ką iš jos kažkada buvo atėmęs žmogus; naktį jis čia nelaukiamas, jis - pašalinis svečias. Pasigrožėkime, kaip ji atrodo vasaros naktį, prožektorių šviesoje.

Naktinė Skrunda

Išvados

Viena geriausių lankytų vietų, taip sakant - "Must see". Tiek autentika, tiek teritorijos maštabai palieka pačius geriausius įspūdžius. Norint ją pilnai apeiti, apžiūrint visus namus, prireiks visos dienos. O norint prasieiti link susprogdintų radarų, teks paaukoti dar daugiau laiko. Sėkmės!

Facebook:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *