Miestas vaiduoklis "Skrunda"


Dažnai žmonės klausia, kur keliaučiau, jei turėčiau marias laisvo laiko ir neribotą biudžetą. Į tai jie paprastai tikisi klišinio atsakymo - Černobylio su savo Pripete ir apleista AS. Bet paprastas žmogus nežino, kad tikrų tikriausią černobylį galima sutikti ir daug arčiau, vos už kelių šimtų kilometrų, Latvijos vakaruose - miestelyje Skrunda, kur nukeliauti galima daug paprasčiau.

Teisybės dėlei prisipažinsiu, kad į šį miestą - vaiduoklį esu keliavęs ne kartą. Prieš pora metų keliaudamas per Liepoją, Rudbarzi ir Vainode buvau ten trumpam užsukęs - pasižvalgyti ir įvertinti situaciją. Tada man į vidų patekti nepavyko - iš vienos pusės bazę miestelį saugojo pelkės, o iš kitos - karingai nusiteikę sargai apsaugos būdelėje. Tačiau, tada aš per daug nesigraužiau - maniau, kad nieko ypatingo nepamatysiu. Ir kaip aš klydau.

Miestelio istorija

Jau įpusėjus šaltąjam karui ir ištobulėjus balistinėms raketoms abiejų supervalstybių dėmesys nukrypo į specialias radiolokacines pastotes, gebančias susekti balistinių raketų paleidimus. Įspėjus apie branduolinį smūgį iš anksto, laiko suorganizuoti tinkamą atsaką būtų daug daugiau - tiek pasiruošti atsakomąjam smūgiui, tiek pasislėpti specialiose slėptuvėse šalies bei kariuomenės vadovybei. Todėl jau 7 dešimtmečio pradžioje visoje Sovietų Sąjungoje pradėjo dygti įslaptinti miesteliai su sudėtingomis radarų sistemomis, pilnai autonomiški, turintys savo katilines, elektros pastotes, maisto sandėlius ir vandens gręžinius.

Ne išimtis buvo ir Skrunda. Tiesa, sakyti "Skrunda" būtų ne visai korektiška, kadangi taip vadinasi visai greta karinio miestelio esantis paprastas taikus miestelis. Tikslus dalinio pavadinimas buvo "Skrunda-1", в/ч 18951, «Комбинат», t.y. "kombinatas", dar kartą pakeistas į "Skrunda-2" po paskutinės modernizacijos. Nors pats miestelis buvo įkurtas 1980 metais, teritorija kariškiams jau priklausė nuo 1963-tųjų, kai netoliese buvo pradėtos tuo metu naujausio ankstyvojo įspėjimo radaro Dnestr-M statybos. Radaras, konstruotas 5 metus, savo išvaizda priminė ilgą dviaukštį pastatą, ant kurio stogo kyšojo dvi antenos. Šis kompleksas galėjo susekti ir identifikuoti dangaus kūnus, 2500 km atstumu.

Днестр-М kompleksas Skrundoje, wikimapia.org bei ss-op.ru nuotr.

Įsibėgėjus šaltąjam karui, balistinėms raketoms skiriamas ypatingas dėmesys skatino spartų jų tobulėjimą. Patobulėjusioms raketoms aptikti reikėjo esamų radarų modernizacijos. Viena iš tokių modernizacijų, pavadinta Dnepr (Днепр), Skrundoje buvo pradėta statyti 1968 metais, netoli nuo pirmojo, vos paleisto į eksploataciją Dnestr-M radaro. Naujasis kompleksas buvo stipriai patobulintas - išplėstas jo matymo kampas, raketų aptikimo atstumas buvo padidintas iki 4800 kilometrų.

Radaras Днепр, http://ss-op.ru nuotr.

Štai čia ir atsirado Skrunda-1 - didėjant specialistų skaičiui, atsirado poreikis kurti karinį miestelį, kuriame jie galėtų apsigyventi. Statybų metu buvo pastatytos gyvenamosios, medicininės paskirties patalpos, štabas, ligoninė, sporto salė, karininkų klubas, sauna ir vaikų darželis. Apsaugos daliniui buvo skirti du triaukščiai kareivinių pastatai, įkurti miestelio pakraštyje. 1980 metais miestelyje jau gyveno virš 600 šeimų (virš 5000 žmonių), kurių tarpe buvo technikai su šeimomis bei radarus aptarnaujantys specialistai.

Teritorijos schema

1984 metais atėjo laikas dar vienai modernizacijai - šalia dviejų veikiančių radarų buvo pradėtas statyti naujas kompleksas "Darjal" (Дарьял), savo charakteristikomis pranokęs visus prieš tai įrengtus radarų kompleksus. Tiesa, iki Sovietų Sąjungos griūties jo taip ir nesuspėjo pabaigti. Miestelio pavadinimas buvo eilinį kartą pakeistas, iš Skrunda-1 į Skrunda-2, jame atsirado nauji pastatai, tarp jų ir dabar nebaigta statyti katilinė.

Radiolokacinis kompleksas Дарьял, schema, http://ss-op.ru nuotr.

Radaro statybų sovietai pabaigti nesuspėjo - sugriuvo Sovietų Sąjunga. Po jos griūties Rusija ir naujai susikūrusi Latvijos vyriausybė pasirašė susitarimą, pagal kurį Rusija įsipareigojo iki 1998 metų nutraukti radarų eksploataciją ir išvesti iš karinio miestelio visus specialistus. 1995 metais iš karinio miestelio pradėjo trauktis Rusijos kariuomenė. Tais pačiais metais tiek Dnepr, tiek Dnestr, tiek tuo metu dar įslaptintas radaras Darjal buvo susprogdinti besitraukiančių Rusijos kariškių. Pastarojo radaro sprogdinimo procedūra turėjo nemažai atgarsių žiniasklaidoje, todėl dabar ją nesunku surasti internete.

Дарьял radaro sprogdinimas

1999 iš Skrunda-2 miestelio pasitraukė paskutinis Rusijos kariškis. Teritorija iš karto ištuštėjo - dešimtys gyvenamųjų namų, kuriuose anksčiau gyveno radarų specialistai su savo šeimomis, liko apleisti ir užkalti. Internete pavyko surasti senų nuotraukų, kuriose matosi tiek pati Skrunda, tiek joje tarnavęs personalas. Labai rekomenduoju peržiūrėti prieš toliau skaitant straipsnį - yra tikrai įspūdingų vaizdų.

Senoji Skrunda

Skrunda šiandien

Visą teritoriją galima apžvelgti viršuje pateikta schema - joje matosi tiek pastatyti radarai, tiek dvi didžiosios sekcijos, su sužymėtais pastatais. Užbėgant už akių, radarų pozicijos - nėra vertos dėmesio. Po jų susprogdinimo teritorijos buvo gražiai išvalytos ir dabar apie radarų kompleksus mena tik betoniniai pamatai. Dėl to pradėsime nuo gyvenamosios dalies, kuri pravažiavus kontrolės punktą lieka dešinėje. Joje - dešimtys tuščių plytinių penkiaaukščių, kaip kokiame Vilniaus Antakalnyje ar Žirmūnuose - tie patys takeliai, skverai bei kiemai.

Keliukas, kertantis teritoriją

Keliukas

Prasideda gyvenamoji dalis

Daugiabučiai

Kur pažiūrėsi - černobyliški daugiabučiai

Daugiabučiai

Pasivaikščiokime tarp jų

Daugiabučiai

Čia - galima prisėsti ir pailsėti

Suoliukas

Kuo ne Žirmūnai?

Daugiabutis

Tik nuotaika čia kiek slogesnė

Daugiabutis

Vaistinė

Vaistinė

O čia - jau vėlesnė, panelinė statyba

Panelinė statyba

Užėjus į bet kurio namo vidų galima iki soties pasivaikščioti per ištuštėjusius kambarius. Kai kuriuose iš jų - palikti baldai, plakatai ant sienų ir kiti reliktai, menantys čia gyvenusius žmones. Viename tokių kambarių teko pora kartų nakvoti - keistas jausmas, tuo pačiu ir traukiantis, ir baugus.

Daugiabutis iš arčiau

Daugiabutis

Išlaužtas įėjimas į laiptinę

Laiptinė

Čia - namo numeris ir butai

Lentelė

Laiptinė

Laiptinė

Prasimuša gamta

Gamta

Įėjimai į butus - išlaužti

Įėjimas į butą

Virtuvė, kambariai - viskas tuščia

Kambarys

Tik vietomis - palikti seni daiktai

Arbatinukas

Kambariuose - seni piešiniai ant sienų

Piešiniai

Plakatai

Plakatas

Iš balkono - tokie vaizdai

Balkonas

Iš paskutinio aukšto galima išlipti ant stogo

Išlipimas ant stogo

Išklijuota laikšraščiais pusrūsio siena

Pusrūsis

Viena įspūdingiausių ir tuo pačiu, šiurpiausių Skrundos vietų - apleistas vaikų darželis. Kadaise čia mokėsi kariškių vaikai, dabar liko gyventi tik praeities vaiduokliai.

Vaikų darželis

Vaikų darželis

Koridorius, trupančiomis sienomis, viduje

Koridorius

Foje - paliktas likimo valiai gėlynas

Gėlynas

Turėklai

Turėklai

Antrame aukšte - dar vienas koridorius

Koridorius

Čia pilna klasių, dabar taip pat tuščių

Klasė

Dar viena klasė - šiek tiek švaresnė

Klasė

Kas liko iš mechaninių žaislų

Žaislai

Greta klasių - tarnybinės patalpos

Tarnybinė patalpa

Valgykla

Valgykla

Dar viena laiptinė žemyn

Laiptinė

Persirengimo kambarys

Persirengimo kambarys

Spintelės

Spintelės

Paliekame vaikų darželį ir traukiame link teritorijos pakraštyje įrengtos slėptuvės. Slėptuvių teritorijoje yra dvi, viena kurių išsilaikiusi geriau, kita - prasčiau. Priėjus mūsų vedliai nustemba - dar visai neseniai šios įėjimo durys buvo sveikos. Dabar jos - nuluptos ir supjaustytos į mažesnius gabalus, išvežimui.

Įėjimas į slėptuvę

Įėjimas į slėptuvę

Matosi supjaustytos slėptuvės durys

Supjaustytos durys

Slėptuvės viduje - stelažai

Stelažai

"Griežtai laikykis išėjimo iš slėptuvės taisyklių" - sako užrašai

Užrašas

Slėptuvės patalpose - suversti ventiliacijos sistemos filtrai

Filtrai

Daugiau supjaustytų hermetinių durų

Hermetinės durys

Dujinio degiklio žymuo

Dujinio degiklio žymės

Už šios slėptuvė - karininkų pirtelė, apjuosta tvora su spygliuota viela

Pirtis

Pirtelės pirmame aukšte - rusiška krosnis

Rusiška krosnis

Yra ir baseinas, rūsyje

Baseinas

Visas antras aukštas - paverstas poilsio kambariu

Poilsio kambarys

O čia - apleista ligoninė, greta

Apleista ligoninė

Koridorius - kaip ir visose ligoninėse

Koridorius

Informacinis stendas, viename kambarių

Informacinis stendas

Čia - panašu į buvusią operacinę

Patalpa

Galima pasimokyti, kaip reikia stabdyti kraujavimą

Plakatas

Ginekologinis skyrius

Ginekologinis skyrius

Dar vienas kabinetas

Kabinetas

Geriausiai visa Skrundos-2 teritorija matosi nuo vandens bokšto, įrengto miestelio pakraštyje. Prieiti prie bokšto nėra taip paprasta nesušlampant kojų - neprižiūrimoje teritorijoje pilna supelkėjusių vandens telkinių.

Vanduo

Vanduo

Matosi vandens bokštas

Vandens bokštas

Griūvanti platforma, bokšto viduje

Platforma

Vandens bako viršus - laikosi ant garbės žodžio

Vandens bako viršus

Skrunda-2 nuo vandens bokšto

Skrunda-2

Kolega

Kolega

Netoli vandens bokšto - antroji Skrundos slėptuvė

Slėptuvės įėjimas

Dėl nuošalios vietos ji nuo vagių nukentėjo labiau

Patalpa

Dar viena patalpa ir išėjimas link ventiliacijos šachtos

Patalpa

Daugiau skelbimo lentų ir užrašų

Užrašai

Vienas iš įdomiausių miestelio pastatų - buvęs karininkų klubas, kitoje teritorijos pusėje nei vandens bokštas ir karininkų pirtis.

Karininkų klubas

Karininkų klubas

Viduje - erdvios patalpos

Patalpa

Foje - gražūs vitražai, su sovietine simbolika

Vitražai

Biblioteka, antrame aukšte

Biblioteka

Tokių kambarių čia ne vienas

Kambarys

O čia - pagrindinė koncertų salė, su pusiau demontuotomis grindimis

Koncertų salė

Įeinančius pasitinka kareivis ir Leninas

Plakatai ir Leninas

Sporto salė

Sporto salė

Bendra nuotrauka su kolegomis

Su kolegomis

Kitoje keliuko pusėje, atokiau nuo gyvenamųjų pastatų - techninė dalinio sekcija. Čia buvo įrengti miestelio infrastruktūros priežiūros pastatai. Autonomiškumą garantavo pastatyta katilinė, mašinos buvo remontuojamos apleistuose garažuose, greta.

Į sekciją - tokie varteliai

Varteliai

Įėjimas į katilinę

Katilinė

Viduje - mūriniai pečiai

Pečiai

Dar vieni

Pečiai

Vado postas

Vado postas

Cisternos, antrame aukšte

Cisterna

Daugiau

Cisternos

Automobilių garažuose - dar yra autentikos. Daugiausiai tai - plakatai, informuojantys, kaip reikia tvarkyti vieną ar kitą dalinio automobilį.

Garažai

Garažai

Viduje

Garažo viduje

Visur - ant žemės numesti plakatai

Plakatas

Dar vienas

Plakatas

Ir dar vienas

Plakatas

Skydinė

Skydinė

O čia - valgykla

Valgykla

Kitu kampu

Valgykla

Į kairę nuo kontrolės punkto - dar vienas tvora. Čia buvo įrengti administraciniai miestelio pastatai - štabas, placas ir kareivių kalėjimas. Štabe - įdomus futuristiškas apsaugos postas, forma primenantis erdvėlaivį.

Prie štabo - dar vieni varteliai

Varteliai

Futuristiškas apsaugos postas

Apsaugos postas

Aparatūra, posto viduje

Aparatūra

Išplėštas ryšių mazgas

Ryšių mazgas

Paskutinė verta dėmesio vieta - sporto salė, įrengta pačiame teritorijos pakraštyje, išpuošta kariniais lozungais, ženkleliais ir kita armietiška pompastika. Sprendžiant iš stogo ir grindų būklės, greitu metu jos jau nebeliks.

Sporto salė

Sporto salė

Nuo kariuomenės čempiono ženkliuko link olimpinio medalio

Užrašai

Bendra kolektyvinė nuotrauka

Bendra nuotrauka

Papildyta. Iš 2014 metų digerių susitikimo, tradiciškai vykusio Skrundoje, parsivežiau kelias naktinės Skrundos nuotraukas. Naktį Skrunda pasikeičia - ištuštėję namai ir laukinė, beveik egzotiška gamta, mena kažką kraupaus ir paslaptingo. Atrodo, lyg gamta stengtųsi atsiimti tai, ką iš jos kažkada buvo atėmęs žmogus; naktį jis čia nelaukiamas, jis - pašalinis svečias. Pasigrožėkime, kaip ji atrodo vasaros naktį, prožektorių šviesoje.

Naktinė Skrunda

Išvados

Viena geriausių lankytų vietų, taip sakant - "Must see". Tiek autentika, tiek teritorijos maštabai palieka pačius geriausius įspūdžius. Norint ją pilnai apeiti, apžiūrint visus namus, prireiks visos dienos. O norint prasieiti link susprogdintų radarų teks paaukoti dar daugiau laiko. Sėkmės!

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. toli grazu ne profas parašė:

  Daug geriau nei Černobylis, I must say 🙂

 2. viktoras parašė:

  super,kur galima gaut smulkesnes informacojos kaip ten patekti pro apsauga ?

 3. pagalvokit parašė:

  nepagalvojat kad apsauga ne siaip sau ten yra ?

 4. Ramunas parašė:

  3x buvau šalia, - neikart neišėjo su sargu sutart, kad įleistų 🙁

  1. asdasd parašė:

   kada buvai paskutini kart? as irgi zadu ten atvaryt, man raso pazystami is latvijos kad ten nebera apsaugos ir galima drasiai ir lengvai patekt

   1. Egle parašė:

    Siandien aplankiau Srunda 1. susimokejome iejimo mokesti (4€ - vienam) mokesti ir i leido.

   2. Asta parašė:

    2018m kovo 17d. buvome nuvažiavę ir jau neileido,saugo kareiviai ir sakė,kad jau niekada neleis,buvo labai gaila,kad negalėjom pamatyti.

   3. Tomas Motorrader parašė:

    Taip, nuo 2018 metu Skrunda atiduota Latvijos kariuomenei ir ekskursiju jau nebebus.

   4. Tomas parašė:

    Sveiki, norėčiau sužinoti, ar įleidžia į miestą?

   5. z.z. parašė:

    Miestelis Skrunda dabar perduotas armijos žinion ir niekas ten nebeleidžia. Galima patekti per miškus, tačiau labai greitai kareivis išvarė lauk. Buvom 2018-05-26.

   6. vaidiga parašė:

    2018.11.03 buvom kariskiai visiskai neleido eiti,net paveiksluoti is toli neleido.

   7. Gabrielė parašė:

    2018.01.27, gal kasnors nesenai buvote? ar dar įleidžia tenai?

   8. Romualda parašė:

    Ka tik buvom (2019 04 06). Ilindom is sono, pavaiksciojom po gyvenamuosius namus, ligonine, valgykla, karininku ir kareiviu klubus, bunkerius, prie vandens boksto. Nemazai apejom, matem kareivi, keleta automobiliu prie pagrindinio ivaziavimo, taciau ar musu nepastebejo ar tingejo terliotis, aisku labai i akis nelindom, bet nieks nesikabino. Praleidom beveik 3val. Langu niekur nelike, viskas isnesta, liekanos tapetu, lentynu daugiabuciuose, grindys ispuvusios visur, piesiniu nelike. Kareiviu klube dar radom islikusia Lenino stikline "mozaika". Karinej zonoj, pvz valgykloj, visas pastatas apdeliotas "apkasais" is maisiuku tarsi pratyboms paruosta. Daug dazasvydzio zymiu ir nesuskaiciuojama tusciu soviniu visur teritorijoj. Verta pamatyti tikrai, tik neaisku kiek dar liks viso to, kas belike.

   9. Neringa parašė:

    Vakar ten buvome nuvyke su šeima (2019-04-22d.) galvojome sumokėsime 4€ ir pasidarysime ekskursija, bet dėja... nepavyko. Visa teritorija ir įvažiavimas uždarytas šlagbaumais, apvažiuojant iš kitos pusės visur įvažiavimai uždaryti spygliuotomis vielomis, sustatyti draudžiamieji ženklai, kad vaikščioti draudžiama. Tad mūsų kelionė į Skrunda 3val. buvo išmesta veltui nes ten patekti nebegalima 🙁
    Gal kas žinote panašių objektų ir vietų kur būtų galima vaikščioti ir vykdomos legalios ekskursijos? Nes nesinorėtu išmesti puse dienos vien kelionėje ir grįžti nusivylusiai ir nieko nepamačiusiai :-/

   10. Andrius parašė:

    Sveiki, norėjau paklausti ar dar įmanoma patekti į teritoriją ir pasidairyti? Ar jau nebegalima patekti?

   11. Vileris parašė:

    Sveiki. Šiandien (2019-05-26) su draugu patekom į miestelį. Prie pagrindinio įvažiavimo stovėjo automobilių, bet mes apvažiavom aplinkui miestą ir įėjom per šoną. Stovi visur ženklai, kad zona priklauso kariuomenei ir pašaliniams eiti draudžiama. Nepaisėm draudimų ir vistiek ėjom vidun. Viską sėkmingai apžiūrėjom, išexplorinom. Beabėjo autentikos beveik nelikę, bet atmosfera tikrai nereali! Užlipom ir ant vandens bokšto. Vis dar laikosi 😀 Vaizdais išties įspūdingas. Tai va sėkmingai aplankėm ir niekas negaudė 🙂

  2. Giedrė parašė:

   labai labai įdomu, dėkui autoriui už virtualią ekskursiją 🙂

  3. Tadas parašė:

   Vakar 2014-08-10 buvau Latvijoje, ten vis dar kaba moters plakatas kuris yra užfiksuotas ir jūsų nuotraukose. Visko apeiti nespėjome, važiuosime antrą kartą kad nueiti prie susprogdintos vietos, super super super

  4. Augustas parašė:

   Kokie padugnės tie metalo vagys... Tokią autentiką gadinti. Kaip kieta būtų jei viskas išliktų ten nebepaliesta žmogaus rankos ir stebėti gamtos invaziją...

  5. yurij parašė:

   ten apsauga yra? turbut labai jau silpna kad viska sugriove ir nesenai durys supjauste

  6. Justinas parašė:

   Buvom 2015m 01men 09 diena.
   Buvo slapia ir niuru, todel buvo dar siurpiau:)

   Bet kazkaip nepasiruose vaziavom, nesaugiai jautemes, dar sargas labai itartinas buvo, tai isvaziavom toli grazu ne viska apeje. Bet vaziuosim vasara vel.

   1. linas parašė:

    tai yleida jumis ten ponas aspsauginis? koke ten situacija? sunku patekt?

   2. Saulius parašė:

    Vasara zadu varyt kiek sargui mokat? 😀

   3. Vasia parašė:

    Buvome savaitgali. Tikrai labai idomu buvo, bet ir visos dienos neuzteko pilnai viska aplandziot. Jai tik nebutu viskas isnesiota, butu tikrai panasiai kaip Pripiati, nes visi miestelio medziai ispjaustyti, takai ir takeliai isardyti..

   4. rvd parašė:

    zodziu jei kas norit dar pamatyt kazka islikusio idomesnio, siulau apsilankyt kuo greiciau, nes pradeta viskas naikint masiskai. Praeitau metu kovo dar buvo beveik visi daugiabuciu stiklai savo vietose, katilinej peciai, dar daug virykliu ir pan. dalyku. Vasara kazkodel buvo pradetas isiminet visos gelzbetonines plokstes (takai), o pries keleta savaiciu jau buvo sunku apskritai kazkoki metalini daikta rast, pvz virykle ar kriaukle, viskas isnesta,daugelis langu sudauzyti, katiline sugriauta, panasu kad susprogdinta-peciai visi isnesti. Taip pat iskirsta daugelis medziu. Na neaisku kas ten pradeta daryt ir ar dar liks kazkas po metu kitu, bet dar bent kol kas, galima uzlipt i boksta,nes metalines kopecios tebera (manau nebeilgam 🙂 ) Tai va, jei kas norejote apsilankyt, patariu paskubet

    1. Martins parašė:

     O tai norint ten patekti reikia su kazkuom tartis, ar galima nuvaziavus eiti i teritorija?

     1. Osvaldas parašė:

      buvau vakar 2015 04 06 jokio sargo nebuvo, vaizdas ispudingas, bet kaip sake metalo vagys sparciai darbuojasi

     2. Mažeikiškis parašė:

      Buvau šendien 15-04-09 viska islandziojome su hebra ispudingai atrodo galite vazuoti drasiai nera jukios apsaugos bet kartais sake atvazuoja apsauga ten 🙂 bet patariu paskubet nes po men ten gali niek nebelikti tik pelenai ir betonas:)

     3. gedas parašė:

      sveikas, gali parasyt man i fb Gedas Gedas, kretinga, noreciau truputi informacijos.

     4. Sandra parašė:

      Super! aciu blogo autoriui, sio blogo vedini patraukeme i Skrunda, ispudziu begalybe. Kazkas nerealaus. Priejimas lengvas, nera jokiu apsauginiu. Mes buvome absoliuciai vieni visoje teritorijoje, is pradziu buvo labai nejaukus jausmas, bijojom net patys savo seselio. Paskubekite aplankyti!

     5. Liudas parašė:

      Buvau uzvakar, zadu vel vaziuot, nes visko neapejom,lijo buvo niuru,buvau vandens bokste, ant katilines kamino, bet manau visko neapejau, meginsiu dar karta 🙂

     6. Irma parašė:

      Kap faine

     7. Pateliškė parašė:

      Vykom 2015.07.07 visiškai jokios apsaugos,žmonės vaikštinėja ten su vaikais...dar įdomiau vykti žinant daugiau istorijos apie vietą

     8. Pelesis parašė:

      siandien 2015 06. 22 o jus jau pabuvojot ateity 😀

     9. Aušra parašė:

      :)))))

     10. Alvydas parašė:

      Ten nepeciai o vandens filtrai 🙂

     11. wnd parašė:

      Ne peciai ir ne vandens filtrai, o orpūtės.

     12. Arūnas parašė:

      skubiai: ar dar yra galimybė ten pernakvoti palapinėje? poryt ten vykstame, planas praleisti naktį, ir girdėjau gandą, kad Skrunda dabar turi "darbo valandas", t.y., nakvojimas tampa sunkiai įmanomas, jeigu teisingai supratau. gal kas nors žinote tiksliau?

     13. Stalker parašė:

      Chebra šnekat nesąmones, nori ir važiuoji. Verta ar neverta turi spręst pats, o ne skaityt tuščius komentarus. Šeip tikrai verta apsilankyt, gerų foto galima padaryt. Aišku nebėr tos nuotaikos kuri buvo 2014, dabar ten jau popsas pasidaręs, turistų pilna, nebėr tos nuotaikos, kai reikia lyst pro perimetro šona, nes pagrindini iėjimą saugo ir neleidžia užeit. Eini, slapstaisi nes kai pamatys velnių gausi ir išmes lauk, galėsi namo važiuot nieko nepešęs... To jau nebėr ... Tas pats reikalas ir su cernobiliu darosi.

     14. Vardas parašė:

      Andžėjau, mes sekmadienį varom pasivaikščioti, gal norit prisijungt? 🙂

     15. EvaShinoda parašė:

      Buvau siandien 2017 05 20 4 Eurai iejimas asmeniui vaikams iki 7 nemokamai plytu kruvos viskas pasikeite visiskai latviai kariskiai saudo pratybose gal siaip svencia... I ligonine neleido ieitti Pastatai griuva.Metalistai gerai darbuojas toks jausmas lyg juos tycia ten ileidzia langai isdauzyti supuve atsilupe dazai viskas isdauzyta BAISU Deja radom tik viena sleptuve su buda ant virsaus boksteliu DOT u vadinamu Viska apeiti neskubant reikia beveik visos dienos Nors tu daugiabuciu kareiviniu pastatai turi vienodus isplanavimus kur beeisi kambariai tiepatys beveik viskas taspats tuoaletu kambariai tose paciose vietose spinteles taipat. O berzai auga balkonuose ir ant stogu reikejo apsilankyti pries 10 13 metu. Antra kart turbut nebevaziuosiu Nes viskas bus dar blogesnes bukles..... Nuotraukas galiu atsiusti kaip atrodo dabar.

     16. Explorer parašė:

      2017-06-30

      Moteriškė(būdėtoja) pasitiko keliais lietuviškais žodžiais, prisirašėm, sumokėjom 4 eur ir gavom leidimą į eit. Iš pat pradžių pribloškė dideli apleisti pastatai, bet pradėjus vaiksčioti šiek tiek nuvylė, sveikų langų beveik neįmanoma rast, viskas išlaužyta, išnešta. Žiūrint Pamirsta.lt kolektyvo nuotraukas prieš keletą metų, tai visiškai skiriasi vaizdas. Verta, važiuot pasivaiksčiot ir palandžiot visur. Verta važiuot, bet tik viena kartą manau, nes aparts pastatų, nelabai yra į ką žiūrėti.

     17. Raimonda parašė:

      Buvome ir mes nuvaziave, pries savaite.. Labai gaila, kad zmones nesupranta, jog imti kazko ir veztis namo negalima... Viskas isplesta, isvezta. nei vieno daikto nepamatysi. Drauge dar buvo pries menesi, siunte nuotrauka is darzelio, kur ant spintutes vaikiskos senovines basutes, po poros savaiciu ju jau nebebuvo. ko noreti, kai zmoniu mentalitetas toks... nevaziuokite, neverte. pataupyt geriau 200e ir vykt i cernobily, ten bent jau nieko negalima tikrai issinesti 😀

     18. Skaistė parašė:

      Buvom praėjusį savaitgalį. Taip, įėjimas 4eu.
      Keliavome 4, tai smagiai pasivaikščiojome 5 valandas. Šiaip iškart pasakau, kad tikrai jau nebepamatysit nieko, kas matyti šiose nuotraukose. Labiausiai norėjau pamatyt darželį, o jis buvo aptvertas stop juosta. Velniop, vis tiek nuėjom. Stogas įgriuvęs, labai nepatvarios grindys. Tie matomi vitražai laiptinėse jau neblogai apdaužyti.
      Prie vandens bokšto neprieisi, nes pelkynai. Daugiabučių langai visi iki vieno išdaužyti, viskas išnešta.
      Bet šiaip pasivaikščioti tiems, kurie mėgsta laipiot stogais tikrai yra į ką pasižiūrėt. Labai gražus atsiveria vaizdas į miškus, upelį.
      Pasitiko maloniai, davė ir lietuvišką žemėlapiuką. Teko matyti ir girdėti kaip šaudo kareiviai.
      Žodžiu, jei ieškot kažkokių turtų ir norėsit kažką išsinešti, tai be šansų, nes jau viskas apart senų vodkės butelių bei šiaip šiukšlių, nieko nerasit.
      Ak taip, jaunimas pasidarbavo ir kai kuriuose holuose per visą sieną buvo galima išvysti lytinių organų. 🙂

     19. tomas parašė:

      keliukite nakti, iejimas nemokamas ir efektas nepalyginamas, 🙂

     20. Modestas parašė:

      Gal kas žino pratybų grafika?

     21. maryte parašė:

      kokia situacija dabar ?
      ar iejimas mokamas ?

     22. agne jančauskiene parašė:

      2017-04-30 nebėra nieko, griuvėsiai ir degėsiai. muplėšyti tapetao ir dar ima pinigis už įėjoma...gaila kad nesugebėjo išsaugoti tokio paveldo

     23. Mantas parašė:

      Buvome siandien, geguzes 2 d 2017m. Nieko idomaus, vaziuoti neverta. Iejimas 4 eur,

     24. virrus parašė:

      vaziuojam ryt aplankyt sito istorinio objekto.tiesa su zmona nesenai pradejom dometis .tikimes nebus visiskai viskas isnesiota.jai ka domina pranesim ka beradom

     25. Avengeress parašė:

      Buvome siandien, puse dalyku, kas pavaizduota net nebera 🙁 zmoniu buvo lb daug, jautemes, kaip lankytinoje vietoje su daug turistu 🙂 gaila, kad vyksta ziaurus vandalizmas 🙁 jei mums bunant jaunimas uzsilipes ant vieno daugiabucio namo stogo laide plytas i salia stovincio namo langus, sudrausminti bandeme, bet gavome kruva keiskmazodziu ir baigesi visas sudrausminimas 🙁

     26. Sigita parašė:

      2015 09 20 Buvome su šeima, lankytojų begalė ir viskas išplėšta (nebėra kriauklių, radiatorių ir pan.), nuniokota, langai keli belikę. Greičiau besirjošiantys važiuokite, nes nyksta sparčiai( lyginant pagal komentarų laiką).

     27. svajunas parašė:

      sveiki.planuoju vaziuoti si savaitgali.verta dar vaziuoti?kiek girdejau jokios apsaugos nenera.tiesa?

     28. svajunas parašė:

      ir gal galima gauti tos vietos koordinates?

     29. Atsakymas parašė:

      tu svajunai daunas. nevaziuok niekur.

     30. katyte parašė:

      svajunai nebesvajok:DD

     31. Egzorcistas parašė:

      kodel rasot kad nevaziuot ?

     32. Dovydas ir Silvija parašė:

      Šiandien buvom su žmona. Tai jau viskas išlaužyta, išdaužyta, išplėšyta, kai kas sudeginta. Likę labai mažai autentiškų detalių. Stogai jau įgriuvinėja angarų ir salių, o kurie neįgriuvę, tai vis tiek vanduo leidžia. Kadangi šiandien lijo, tai kai laša nuo stogų, tai visokių garsų prisiklausai, atrodo lyg ne vienas būtum teritorijoje ir pastatuose. Visų pastatų pilnai neišvaikščiojome, bet bendras vaizdas tikrai paliko didelį įspūdį. Tikrai verta dar ir dabar nuvykti, kad ir nebėra daug daiktų ir viskas išlaužyta, bet tikrai patiks daugumai. Apsaugos nebuvo, tik prieš įvažiavimą esančiuose pastatuose kažkas ar tai gyvena, ar tai dirba. Bet jie kaip suprantu nesusiję su šia teritorija.

     33. Egidijus parašė:

      Ar beverta važiuoti? Ar buvo kas nors ne seniai? Paskutibis komentaras prieš 12 savaičių

     34. Virginija parašė:

      Buvome siandiena 2016.02.13.
      Naujiena - iejimas i miesteli apmokestintas 4 eurais vienam zmogui,israsomas kvitukas,kasininke ispejo,jog kvituko nepamestume,nes atvyksta policija,gali tikrinti,taip ir buvo.
      Autoriaus straipsnis puikus,bet deje vandalai stipriai nuniokojo vietove.Langai isdauzyti absoliuciai visi,metalo kiek buvo,kone visa isvilko.Isvartyti baldai,ismecioti per langus butu daiktai: durys,klozetai,dujines virykles,visur pilna stiklu.
      BUKIT ATSARGUS,vaiksciokite tik gerai matomu keliu,nes nebera kanalizacijos dangciu.
      Kadangi ilgai ieskojome vietoves,gan velokai nuvykome,kas vykstat,patarciau paaukoti visa diena,nes tiek jos reikia norint apvaikscioti namu kai kuriuos butus ir kitus pastatus.Pacia vietove rasti yra nesunku,jeigu zinai kuriuo geliu is Skrundos pasukti.
      Planuojame pakartotinai nuvykti vasara.Gaila,jog nebera daug idomiu dalyku pastatuose,bet vistiek si vieta labai labai idomi,sukelianti ivairiausiu jausmu,nuo baimes iki adrenalino.Kai kas sukelia nostalgija,primena vaikyste 🙂
      Kam idomu,susiraskite facebook"e Skrunda 1,rasite naujausias nuotraukas.

     35. Andželija parašė:

      Sveiki,
      Mano komentaras - toks: kadangi esu žmogus, kuris mėgsta ekstreem'ą ir neįprastus pojūčius, iš dalies nusivyliau. Viskas SUPER, tačiau, tai kad ten yra saugoma ir reikia mokėti, sunaikina visą apleistumo žavesį. Ten pilna turistų. Taip pat tikrai baisiai viskas nuniokota. Net gi prižiūrint policijai, atvykėliai ir toliau viską niokoja: mėto stiklus pro langą, duris, vonias ir pan.. Dėl to labai greitai nusibosta viską apžiūrėti, nes nebesitiki nieko viduje rasti ir pamatyti, išskyrus interjero likučius. Pliusas tik už tai, kad ta pati policija saugo atvykėlių transporto priemones.

     36. Julius J parašė:

      Sveiki,
      buvom nuvažiavę pasižvalgyti kas beliko po 3jų metų (2016 03 12). Tai galiu pasakyti vaizdelis jau nekoks. Realiai liko tik sienos 🙁 metaliniai daiktai praktiškai visur išplėšti, langai beveik visi išdaužyti. Sporto salei sudegintas stogas, na vandalai labai prasisuko. Labai gaila kad nebėra autentiškų daiktu, sveikų vonių, kriauklių, ar kokių baldų nėra - viskas sunaikinta (bent jau kiek ejome niekur nebemateme).
      Bendrai paėmus buvo įdomu tikrai verta nuvykti ir pavaikščioti 🙂 tik batai turi būti labai kietu padu, pilna stiklų, butuose medinės grindys pradėtos ardyti (gal vietiniams malkų pritrūko?).Tiesa Po kažkiek laiko nusibosta po tuščius bendrabučius landžioti. Į vandens bokštą jau saugiai neįlipsi, bet pasistengs įmanoma 🙂
      Tiesa įvažiavimas, mokamas, po 4 eur, (mano nuomone brangoka) ir mus patikrino ar turim bilietą. Bet už tai gerai, kad saugo automobilius ir dar žmonių PILNA 😀 tai kažkaip nesijaučia, kad apleistas kompleksas.

 5. Yulia parašė:

  It was my home before 😔 where I ate a lot of apples, knew every cats’ name and was riding my bicycle everywhere..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *