Viešbutis "Britanika"


Kauno mieste viešbučiais buvo susirūpinta pakankamai vėlai. Ilgą laiką jam teko tenkintis kukliu, ankstyvu sovietmečiu statytu „Baltijos“ viešbučiu. Akivaizdu, kad antras pagal dydį Lietuvos respublikos miestas turėjo sulaukti įspūdingesnio statinio, todėl aštunto dešimtmečio pabaigoje šią problemą užsimota spręsti iš esmės - naujajame centrinės miesto dalies detalaus išplanavimo projekte (1977 m., vyr. architektas A. Steponavičius), be kitų centrinės Kauno dalies pertvarkymo darbų, buvo numatyta „tarp Gedimino ir Mickevičiaus gatvių, abipus Laisvės alėjos esančiuose kvartaluose, pastatyti du po penkis šimtus vietų turinčius viešbučius“. Buvo parengti monumentalūs vėlyvojo modernizmo formų projektai. Vienas iš jų, 14 aukštų, 500 vietų viešbutis „Britanika“ Kęstučio gatvėje stovi kaip pastatas - vaiduoklis iki šiol, simbolizuodamas sovietinį gigantizmą ir ambicijas.

„Britanikos“ viešbučio Kęstučio g. projektas buvo rengiamas Miestų statybos projektavimo instituto Kauno filiale. Buvo pateikti keli projekto variantai – ekspresyvus bangos pavidalo monolitinis tūris ir technologiškai pažangus bei estetiškai išraiškingas kabamųjų konstrukcijų projektas, kuris būtų buvęs vienintelis tokios konstrukcijos objektas Lietuvoje. Kaip prisimena architektas, dėl techninio sudėtingumo ir vieno, ir antro buvo atsisakyta. Teko kurti dar vieną projektą, jau gerokai skurdesnį ir paprastesnį.

Projekto pirmasis, antrasis ir galutinis variantai (autc.lt nuotr.)

Viešbutis kilti į viršų pradėjo 1986 metais, pagal architekto Alfredo Paulausko planą, tačiau netrukus, nepraėjus nei 5 metams, statybos buvo sustabdytos. Tuo pačiu metu buvo paliktas likimo valiai ir greta, dabartiniame Karaliaus Mindaugo prospekte statomas viešbutis "Respublika".

Tolesnė šio pastato istorija - apipinta teisminių bylų, utopinių projektų ir korupcijos. Nors Kauno miesto savivaldybė, stengdamasi projektą užbaigti, 1998 metais sudarė sutartį su įmone UAB "Britanika", kuri įsipareigojo per pora metų pabaigti įrenginėti sovietinį monstrą, bet įmonė savo įsipareigojimų neįvykdė, sukeldama tolesnes teismų virtines, kurios nesibaigia iki šiol.

Projektų šiam statiniui būta ir daugiau - nuo prabangaus daugiabučio iki studentų namų. Kai kurie projektai reikalavo kapitalinio pastato perstatymo, kai kurie - kelių aukštų nugriovimo, aukštų dastatymo ir netgi visiško pastato nugriovimo ir statymo iš naujo. Tačiau visi planai taip ir lieka planais - jau daug metų "Britanika" išlieka vienu žymiausiu Kauno apleistu pastatu, nuo kurio stogo atsiveria viena geriausių panoramų į Kauno centrą.

Vaizdas iš laiptinės

Vaizdas iš laiptinės

Į centro pusę

Vaizdas į centro pusę

Balkonai, paskutiniame aukšte

Balkonas

Į Soboro pusę

Į Soboro pusę

Gatvės menas

Gatvės menas

Nuo stogo atsiveria puiki panorama į Kauno centrą ir jo apylinkes

Stogas

Kauno centro panorama

Panorama

Laisvės alėja

Laisvės alėja

Kęstučio ir Mickevičiaus gatvės

Kęstučio ir Mickevičiaus gatvės

Laisvės alėja ir Mickevičiaus gatvė

Sankryža

Į "Respublikos" pusę

Respublika

Kauno soboras

Kauno soboras

Kristaus Prisikėlimo bažnyčia

Prisikėlimo bažnyčia

M. Žilinsko dailės galerija

Dailės galerija

Karo muziejus

Karo muziejus

Į senamiesčio pusę

Į senamiesčio pusę

Straipsnyje panaudota medžiaga ir istorinės nuotraukos iš Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro puslapio (http://autc.lt).

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Linas parašė:

  O kaip yra su tokių apleistų objektų lankymu? Būtų įdomu pasivaiksšiot, bet neprisistato kokia Policija ar apsauginiai? Narkomanų nėr? 😀

  1. AV stalkeris parašė:

   Nieko nėra, buvau su draugu! Tik visa bėda, kad tu neįlįsi į vidų, nes visur grotos pirmame aukšte, beto, tau teks perlipt tvorą, per kurią mes vos perlipom, beja, kartais tas grotas ant pastato pirmo aukšto, nupjauna ar atlenkia kiti.

   Sėkmės!

  2. Mantvydas parašė:

   Sveiki, gal zinot kiek € bus bauda jeigu prisistatys policija, ir pagaus ?

  3. Juozas parašė:

   Yra kazkokia pikta senmerge, pastoviai kveicia policija. 😀
   Dabar sake sudejo ant salimu pastatu kameras, paskutini karta matem, kai suseme apie 20 vaiku :O

 2. paulius parašė:

  Sveiki ;), gal atskleistumėte paslaptį, kaip jūs užsiropštėte į ši nuostabų objektą ? nes šiandien ėjau, ėjau ratais, bet angos įlįsti į jį, taip ir neradau 🙂

 3. TTT parašė:

  Per mazai stengeisi xDDDD

 4. Linas parašė:

  Dabar jau pirmas aukštas grotomis apstatytas, tai nelabai kaip įeiti ten. Nebent gal kas kitaip žinot kaip patekti? 🙂

 5. Tomas parašė:

  Tiek pirmas tiek antras aukštas pilnai grotuoti bei viduje per pirmus du aukštus praėjimai uzgrotuoti, tik zinant kelia gali ten patekti

  1. SSS parašė:

   Ar iš vis dar yra galimybė ten patekti, po to, kai užgrotavo visus įėjimus? Gal žinote kaip? Būčiau labai dėkingas 🙂

   1. Kamilė parašė:

    Paskutiniu metu yra vienoj vietoj perlipus tvorą pirmam aukšte atlenktos grotos šiaip kas nebijo aukščio ir palaipiot įmanoma iki trečio aukšto grotomis. Policijos prie pastato nematyt 🙂

   2. Džunė parašė:

    Lipk per tvora is angelo puses ir po to ten yra skyle i nama

 6. Klaidžiotojas parašė:

  Dar įmanoma patekti šiuo metu? Iš angelo pusės judesio detektorius 😀

  1. Petras parašė:

   1 ir 2 aukšte yra judesio davikliai, lipk grotom į trečią aukštą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *