Kas yra Urban Exploration?

Urban Exploration (UE, Urbex, miesto tyrinėjimas) – gyvenamosios erdvės tyrinėjimo veiklų visuma, subkultūra, skatinanti žiūrėti į miestą kaip į savo asmeninę žaidimo aikštelę. Tai pasireiškia paprastam žmogui neprieinamų vietų paieška ir lankymu, dažnai ignoruojant visuomenės primestas saugumo, etikos bei nuosavybės normas.

Kokie objektai domina?

Domina apleisti pastatai, slėptuvės, stogai, nuo kurių atsiveria gražus vaizdas į miestą, požemiai – viskas, kas neprieinama paprasto žmogaus akims, nėra nuvalkiota ir turi bent kažkiek vizualinės arba istorinės vertės. Savarankiškumas mums labai svarbu – tai pagrindinis dalykas, kuo UE skiriasi nuo žurnalistikos ar komercinės fotografijos. Dėl to, muziejai ir kitos oficialiai lankomos vietos – nėra įdomu, kaip ir objektai, kur reikia tartis dėl patekimo.

Kuo UE skiriasi nuo vandalizmo?

Paprasti žmonės šias sąvokas dažnai sutapatina, nors skirtumas yra labai didelis. Vandalizmas (įsilaužimas, piešimas ant sienų, inventoriaus vagystė) – piktybinis objekto niokojimas. Tokia veikla prieštarauja visiems Urban Exploration principams, todėl, to netoleruos nei vienas rimtas UE entuziastas. Aplankius objektą nepalikti pėdsakų – kiekvieno tyrinėtojo aukščiausio meistriškumo išraiška bei siekiamybė. Dėl to, po mūsų apsilankymo lieka tik čia publikuojamos nuotraukos, aprašymai ir nieko daugiau.

Kokiose šalyse ir miestuose?

Daugiausiai – Vilniuje ir jo apylinkėse, tačiau, reikalui esant, pavažiuojame toliau – į Latviją, Lenkiją, Ukrainą bei kitas šalis, su kurių tyrinėtojais palaikome draugiškus santykius. Dažnai reprezentuojame Lietuvą ir Vilnių užsienio svečiams, pažįstamiems asmeniškai arba iš rekomendacijų.

Kur randasi/kaip patekti?

Jei straipsnyje neparašyta – norime išlaikyti paslaptyje. Aplankius vietą ją išsaugoti – mūsų aukščiausias prioritetas. Dėl to, visa turima informacija dalinamės tik subkultūros ribose, su patikimais žmonėmis, kuriuos asmeniškai pažįstame ir kuriais pasitikime.

Ar galima prisijungti?

Vaikštome su uždara kompanija, naujų žmonių neieškome.

Kiti klausimai

Rašykite į pamirsta@pamirsta.lt.