Kas yra Urban Exploration?

Urban Exploration (UE, Urbex, miesto tyrinėjimas) – gyvenamosios erdvės tyrinėjimo veiklų visuma, subkultūra, skatinanti žiūrėti į miestą kaip į savo asmeninę žaidimo aikštelę. Tai pasireiškia paprastam žmogui neprieinamų vietų paieška ir lankymu, dažnai ignoruojant visuomenės primestas etikos, saugumo bei nuosavybės normas.

Kokie objektai domina?

Domina apleisti pastatai, slėptuvės, stogai, nuo kurių atsiveria gražus vaizdas į miestą, požemiai – viskas, kas neprieinama paprasto žmogaus akims, nėra nuvalkiota ir turi bent kažkiek vizualinės arba istorinės vertės. Muziejai ir kitos oficialiai lankomos vietos – nėra įdomu, kaip ir objektai, kur reikia tartis dėl patekimo. Savarankiškumas subkultūrai yra labai svarbu – tai pagrindinis dalykas, kuo UE skiriasi nuo komercinės fotografijos ar žurnalistikos.

Kuo UE skiriasi nuo vandalizmo?

Paprasti žmonės šias sąvokas dažnai sutapatina, nors skirtumas yra labai didelis. Vandalizmas (įsilaužimas, piešimas ant sienų, inventoriaus vagystė) – piktybinis objekto niokojimas. Tokia veikla prieštarauja visiems Urban Exploration principams, todėl to netoleruos nei vienas rimtas UE entuziastas. Aplankius objektą nepalikti pėdsakų – kiekvieno tyrinėtojo aukščiausio meistriškumo išraiška bei siekiamybė, dėl ko, po mūsų apsilankymo objekte lieka tik čia publikuojamos nuotraukos ir aprašymai.

Kokiose šalyse ir miestuose?

Daugiausiai – Vilniuje ir jo apylinkėse, tačiau, reikalui esant, pavažiuojame toliau – į Latviją, Lenkiją bei kitas šalis, su kurių tyrinėtojais palaikome draugiškus santykius. Dažnai reprezentuojame Lietuvą ir Vilnių užsienio svečiams, kuriuos pažįstame asmeniškai arba per rekomendacijas.

Kur randasi/kaip patekti?

Jei straipsnyje neparašyta – norime išlaikyti paslaptyje. Aplankius vietą ją išsaugoti – mūsų aukščiausias prioritetas. Dėl to, visa turima informacija dalinamės tik subkultūros ribose, su tais, kuriuos asmeniškai pažįstame.

Ar galima prisijungti?

Vaikštome su uždara kompanija, naujų žmonių neieškome.

Kiti klausimai

Rašykite į pamirsta@pamirsta.lt.