Kas yra Urban Exploration?

Urban Exploration (UE, Urbex, miesto tyrinėjimas) – gyvenamosios erdvės tyrinėjimo veiklų visuma, skatinanti žiūrėti į miestą kaip į savo asmeninę žaidimų aikštelę. Tai pasireiškia paprastam žmogui neprieinamų vietų paieška ir lankymu, dažnai ignoruojant visuomenės primestas saugumo, etikos bei nuosavybės taisykles. Iš vienos pusės, tai sukuria konfliktą tarp tyrinėtojų ir visuomenės, balansavimą ant ribos tarp legalumo ir nelegalumo. Iš kitos - leidžia pamatyti miesto nefasadinius užkulisius, apie kuriuos paprastas žmogus dažnai net neįtaria - apleistus pastatus, požemius, slėptuves.

Kokie objektai domina?

Domina kolektoriai, apleisti pastatai, įvairios šiluminės trasos, stogai, nuo kurių atsiveria gražus vaizdas - viskas, kas neprieinama paprastam žmogui, gali būti aplankyta savarankiškai ir turi bent kažkiek vizualinės arba istorinės vertės. Tuo Urban Exploration skiriasi nuo žiniasklaidos ar komercininės fotografijos - savarankiškumu, taipogi, noru surasti kažką naujo ir nematyto, kažką palikti po savęs.

Kuo UE skiriasi nuo vandalizmo?

Nors žmonės šias sąvokas dažnai sutapatina, skirtumas yra labai didelis - vandalizmas (įsilaužimas, piešimas ant sienų, inventoriaus vagystė) - piktybinis objekto niokojimas, UE tikslas yra priešingas, todėl, aplankius objektą nepalikti pėdsakų - kiekvieno tyrinėtojo aukščiausia siekiamybė bei meistriškumo išraiška. Tą aiškiai įvardina vienas labiausiai už subkultūros ribų žinomų UE postulatų - Take nothing but pictures, leave nothing but footprints. Dėl to, nei vienas rimtas UE entuziastas tokios veiklos niekada nepalaikys.

Kokiose šalyse ir miestuose?

Daugiausiai - Vilniuje ir jo apylinkėse, tačiau, reikalui esant, pavažiuojame toliau - į Latviją, Estiją, Ukrainą bei kitas šalis, kuriose yra ką pamatyti. Dažnai reprezentuojame Lietuvą ir Vilnių užsienio svečiams.

Kur randasi/kaip patekti?

Jei straipsnyje neparašyta – norime išlaikyti paslaptyje, aplankius vietą ją išsaugoti - mūsų aukščiausias prioritetas. Dėl to, visa turima informacija dalinamės TIK subkultūros ribose, su patikimais žmonėmis, kuriuos asmeniškai pažįstame ir kuriais pasitikime.

Ar galima prisijungti?

Vaikštome su uždara kompanija, naujų žmonių neieškome.

Kiti klausimai

Rašykite į pamirsta@pamirsta.lt.