Kas yra Urban Exploration?

Urban Exploration (UE, Urbex, miesto tyrinėjimas) – gyvenamosios erdvės tyrinėjimo veiklų visuma, skatinanti žiūrėti į miestą kaip į savo asmeninę žaidimų aikštelę. Tai pasireiškia paprastam žmogui neprieinamų vietų paieška ir lankymu, dažnai ignoruojant visuomenės primestas saugumo, etikos bei nuosavybės normas. Iš vienos pusės, tai sukuria konfliktą tarp tyrinėtojų ir visuomenės, dažnai balansuojant ant ribos tarp legalumo ir nelegalumo. Iš kitos – leidžia pamatyti miesto nefasadines vietas, apie kurias paprastas žmogus dažnai net neįtaria.

Kokie objektai domina?

Domina požemiai, apleisti pastatai, slėptuvės, stogai, nuo kurių atsiveria gražus vaizdas – viskas, kas neprieinama paprasto žmogaus akims, nėra nuvalkiota ir turi bent kažkiek vizualinės arba istorinės vertės. Aplankant vietą savarankiškumas yra labai svarbu – tai pagrindinis dalykas, kuo UE skiriasi nuo žurnalistikos ar komercinės fotografijos. Dėl to, muziejai ir kitos oficialiai lankomos vietos – nėra įdomu, kaip ir tie objektai, kur reikia tartis dėl patekimo.

Kuo UE skiriasi nuo vandalizmo?

Paprasti žmonės šias sąvokas dažnai sutapatina, nors skirtumas yra labai didelis. Vandalizmas (įsilaužimas, piešimas ant sienų, inventoriaus vagystė) – piktybinis objekto niokojimas, prieštaraujantis visiems Urban Exploration principams, todėl, to nepraktikuos nei vienas rimtas UE entuziastas. Aplankius objektą nepalikti pėdsakų – kiekvieno tyrinėtojo aukščiausio meistriškumo išraiška bei siekiamybė. Tą aiškiai įvardina vienas žinomiausių UE postulatų – Take nothing but pictures, leave nothing but footprints.

Kokiose šalyse ir miestuose?

Daugiausiai – Vilniuje ir jo apylinkėse, tačiau, reikalui esant, pavažiuojame toliau – į Latviją, Lenkiją, Ukrainą bei kitas šalis, su kurių tyrinėtojais palaikome draugiškus santykius. Dažnai reprezentuojame Lietuvą ir Vilnių užsienio svečiams, juos kartais konsultuodami, o kartais – pavedžiodami.

Kur randasi/kaip patekti?

Jei straipsnyje neparašyta – norime išlaikyti paslaptyje, aplankius vietą ją išsaugoti – mūsų aukščiausias prioritetas. Dėl to, visa turima informacija dalinamės TIK subkultūros ribose, su patikimais žmonėmis, kuriuos asmeniškai pažįstame ir kuriais pasitikime.

Ar galima prisijungti?

Vaikštome su uždara kompanija, naujų žmonių neieškome.

Kiti klausimai

Rašykite į pamirsta@pamirsta.lt.