Kas yra Urban Exploration?

Urban Exploration (UE, Urbex, miesto tyrinėjimas) – gyvenamosios erdvės tyrinėjimo veiklų visuma, skatinanti žiūrėti į miestą kaip į savo asmeninę žaidimų aikštelę. Tai pasireiškia paprastam žmogui neprieinamų vietų paieška ir lankymu, dažnai ignoruojant visuomenės primestas saugumo, etikos bei nuosavybės normas. Iš vienos pusės, tai sukuria konfliktą tarp tyrinėtojų ir visuomenės, dažnai balansuojant ant ribos tarp legalumo ir nelegalumo, iš kitos - leidžia pamatyti miesto užkulisius, apie kuriuos paprastas žmogus dažnai net neįtaria.

Kokie objektai domina?

Domina slėptuvės, kolektoriai, apleisti pastatai, įvairios šiluminės trasos, stogai, nuo kurių atsiveria gražus vaizdas - viskas, kas neprieinama paprastam žmogui, turi bent kažkiek vizualinės arba istorinės vertės ir gali būti aplankyta savarankiškai. Savarankiškumas yra itin svarbu - tai pagrindinis dalykas, kuo Urban Exploration skiriasi nuo žiniasklaidos ar komercinės fotografijos. Taipogi, stengiamės lankyti tik naujas vietas - visiems žinomus objektus paliekame fotografams ir kitiems prijaučiantiems mėgėjams. Siekiame, kad kiekviena nuotrauka ar straipsnis į subkultūrą atneštų kažką naujo, istorine arba vizualine prasme.

Kuo UE skiriasi nuo vandalizmo?

Nors žmonės šias sąvokas dažnai sutapatina, skirtumas yra labai didelis - vandalizmas (įsilaužimas, piešimas ant sienų, inventoriaus vagystė) - piktybinis objekto niokojimas. UE tikslas yra priešingas, todėl, aplankius objektą nepalikti pėdsakų - kiekvieno tyrinėtojo aukščiausia siekiamybė bei meistriškumo išraiška. Tą aiškiai įvardina vienas žinomiausių UE postulatų - take nothing but pictures, leave nothing but footprints.

Kokiose šalyse ir miestuose?

Daugiausiai - Vilniuje ir jo apylinkėse, tačiau, reikalui esant, pavažiuojame toliau - į Latviją, Estiją, Ukrainą bei kitas šalis, kuriose turime draugų arba kuriose galime surasti objektus savarankiškai. Dažnai reprezentuojame Lietuvą ir Vilnių užsienio svečiams. Pastaruoju metu, mažėjant objektų Lietuvoje, vis dažniau važinėjame į tokias šalis kaip Lenkija, Vokietija, Prancūzija ir Belgija. Teko pabuvoti Abchazijoje, Gruzijoje, Italijoje bei kitose šalyse.

Kur randasi/kaip patekti?

Jei straipsnyje neparašyta – norime išlaikyti paslaptyje, aplankius vietą ją išsaugoti - mūsų aukščiausias prioritetas. Turima informacija dalinamės TIK subkultūros ribose, su asmeniškai pažįstamais žmonėmis. Ne kartą matėme, kaip net menkiausias vietos viešinimas priveda prie vėlesnio jos sunaikinimo, dėl to, išimtys nėra taikomos nei fotosesijoms, nei filmavimams, nei panašiems projektams.

Visi komerciniai klausimai

Projektas yra nekomercinis, vystomas iš idėjos, išlaikomas tik iš autoriaus asmeninių lėšų. Dėl to, netalpiname reklamos, nebendradarbiaujame su žiniasklaida ir bendrai, nepasiduodame masiniam komercializmo trendui. Iš tų pačių asmeninių autoriaus lėšų yra perkama fototechnika bei finansuojamos kelionės, dėl ko, bet kokia parama projektui visada laukiama.

Kiti klausimai

Rašykite į pamirsta@pamirsta.lt