Apleista ligoninė


Besibaigiant žiemai ir vis dažniau saulei išlendant iš už debesų, grįžau prie to, ko nedariau jau seniai - apleistų pastatų fotografijos su natūraliu apšvietimu. Vienas iš pirmųjų tokių bandymų - nedidelė fotosesija vienoje geriausių šio sezono vietų - apleistoje ligoninėje, kurios tikro pavadinimo ir istorijos minėta nevalia.

Taip, apie šią vietą galiu paminėti tik tiek, kad čia buvo įsikūrusi ligoninė - nenoriu, kad į ją, papasakojus istoriją patrauktų minios susidomėjusių žmonių. Rašydamas straipsnį taip pat turėsiu nutylėti pastato paskirtį, amžių ir kitą informaciją, padėsiančią jį surasti, be ko straipsnis taps labiau nuotraukų rinkiniu, nei pilnaverčiu straipsniu. Bet norint vietą išsaugoti ir nepakartoti apleistos bažnyčios istorijos, turėsime su tuo susitaikyti. Prašau tokio pačio supratingumo ir iš kitų.

Pastatas didelis, bet tuščias - nei baldų, nei kitų autentikos likučių čia nėra. Tačiau nepaisant to, išlikusios dekoracijos pilnai tą tuštumą atperka. Pradėsime nuo pirmo aukšto - nuo įėjimo pusės. Už pagrindinių durų - koridorius, vedantis į ligoninės foje. Koridoriaus lubų puošyba - turtinga ir puošni, nors ir nukentėjusi nuo drėgmės.

Paradinės durys - užrakintos

Paradinės durys

Koridoriaus lubų puošyba

Lubų puošyba

Į šonus nuo koridoriaus - kelios pagalbinės patalpos. Vienoje iš jų, ant lubų, per negrabiai užteptą dažų sluoksnį, matosi freskos likučiai.

Kambarys su freskomis

Kambarys su freskomis

Freskos likučiai, viršuje

Freska

Kampas

Freska

Patalpa kitoje pusėje

Patalpa

Kambario langai

Kambario langai

Vienas iš kambarių

Vienas iš kambarių

Koridorius išeina į foje - ko gero, pačią puošniausią ir gražiausią visos ligoninės vietą. Grindis čia dengia gražios plytelės, gipso lipdiniai dailina lubas, kolonų paskirtį atliekančios kariatidės, puošia ėjimą į pagrindinę laiptinę.

Pirmo aukšto foje

Pirmo aukšto foje

Kariatidė

Kariatidė

Arba taip

Kariatidė

Iš arčiau

Kariatidė

Nuskelta ranka

Kariatidė

Foje iš kitos pusės

Foje

Foje sustatytos durys dvelkia senove - storas, tvirtas medis, tikrai nebūdingas sovietiniam laikotarpiui. Tikriausiai jos autentiškos, tik negrabiai nudažytos - pritaikant jų spalvą prie nuobodžios ir niūros ligoninės spalvų visumos. Durų viršų puošia paveikslai, įrėminti masyviuose gipsiniuose bareljefuose, taip pat paryškinti dažais - tokia žiauroka sovietinė kolūkinio stiliaus meno kūrinių restauracija.

Foje durys

Foje durys

Iš arčiau

Foje durys

Paveikslas - bareljefas

Paveikslas

Laiptinė

Laiptinė

Arba taip

Laiptinė

Dekoracijos

Dekoracijos

Laiptinė iš viršaus

Laiptinė

Daugiau dekoracijų

Dekoracijos

Antro aukšto foje - taip pat išpuoštas ir vertas dėmesio. Tiesa, karnizų ir kariatidžių čia nėra, tačiau, yra gražiai išpuoštos durys ir ant sienos pakabintas senovinis veidrodis.

Antro aukšto foje

Antro aukšto foje

Per vidurį - senovinis veidrodis

Senovinis veidrodis

Šis foje - tinkamiausia vieta sutemus išbandyti prožektorius. O tuo pačiu - pažaisti su skirtingų spalvų šviesomis.

Laiptinė naktį

Laiptinė naktį

Kariatidė

Kariatidė

Dar viena kompozicija

Laiptinė naktį

Turėklai

Turėklai

Kolegės siluetas

Kolegės siluetas

Senovinės durys

Senovinės durys

Raganius

Raganius

Su veidrodžiu

Veidrodis

Kitos ligoninės patalpos - tuščios. Baldai, įranga - viskas seniai išgabenta, liko tik tuščios sienos ir pavieniai užrašai.

Rentgeno kambarys

Rentgeno kambarys

Langai bokštelyje

Langai bokštelyje

Durys į tualetą

Durys į tualetą

Operacinė

Operacinė

Seno židinio vieta

Seno židinio vieta

Sovietmečiu perstatytas kambarys

Sovietmečiu perstatytas kambarys

Matosi lubų puošyba

Matosi lubų puošyba

Papildoma laiptinė, vedanti į palėpę

Papildoma laiptinė

Palėpė - nenaudojama ir visiškai tuščia

Palėpė

Dešinėje - senesnio mūro liekanos

Senasis mūras

Suversta medicininė įranga

Medicinos priemonės

Atramos

Atramos

Rūsys

Rūsys

Buvusi skalbykla

Buvusi skalbykla

Kambarys su knygomis - vienintelis įdomus akcentas

Kambarys su knygomis

Menas

Menas

Ačiū už dėmesį ir iki kitų kartų!

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Anonimas parašė:

  Taškiukai ant skulptūros gal 3D skanavimo tikslais..

  1. Paulius parašė:

   Vėjaraupiai...

  2. Rūta parašė:

   o galbūt po injektavimo kokių nors konservavimo skysčių restauravimo metu?

  3. Gabriele parašė:

   Dar apie apleistas ligonines. Gyvenu vienos iš tokių, bendrabučio pastate. Tai yra, buvę buto šeimininkai pasakojo, kad ligoninė, ankščiau buvo tuo pačiu ir mokykla. Prieš metus buvo pradėtas projektas rekonstruoti ligoninę ir taipogi padaryti gyvenamuosius butus, tačiau šiais metais jokie darbai nebevyksta. Vienas iš projekto vykdytojų pasakojo, jog ligoninė turi dideli, bei klaidų rūsį, kuriame pilna įvairiausių ligoninės gėrybių. Plius kieme stovi dar pora ligoninės pastatų ir aukštas raudonas kaminas, mano žiniomis ten buvo deginamos įvairios pooperacinės atliekos. Šalia, buvo ir morgas, kaip šeimininkai pasakojo, morgas buvo 3-4 aukštų milžiniškas pastatas. Tačiau vietoje jo dabar jau 8 metus stovi naujai pastatytas gyvenamasis. Būtų įdomu prieš ligoninės rekonstrukciją pamatyti kaip dabar viskas ten atrodo.

  4. Karolina parašė:

   Sveiki,

   Gal visdėlto išduosite, kur šis grožis?

  5. Tiesiog parašė:

   Pastatas atrodo tikrai labai labai įdomiai. Permečiau akim komentarus, tai mačiau kad kažkas rašo, jog nereikia išduoti šios buvusios ligoninės vietos, nes nereikia kad ten kažkas eitų pistis ar pan.. Nu manau, kad tokie žmonės kuriem rūpi tik kažką apipaišyt ar dar ką blogo padaryt, tikrai neieškotų pastatų per tokius puslapius. Jei labai norės ką sugadint ar kur pagert susiras ir taip. Tad nemanau, kad būtų katastrofa, je būtų atskleista buvimo vieta 🙂 Nes tikrai labai sudomino šis pastatas, tikrai labai įdomiai atrodo. Na žinoma, aš suprantu autorių, kad nelabai norisi atskleisti kur yra šis kvapą gniaužiantis pastatas.... Na bet kokiam mieste tai tikrai galima atskleisti 🙂

  6. Manrafj nifbjffhb parašė:

   Uztrukau 3 min kol issiaiskinau kas cia per ligonine, per daug informacijos suteikiat:)

   1. giedre parašė:

    gal būtų galima sužinoti 🙂 norisi projektą padaryti ne blogiems tikslams tikrai 🙂

  7. asdsad parašė:

   Ypatingai nusišnekėta: "autentikos likučių čia nėra". Šitą pastatą galima restauruoti pilnai, išsaugoti dabar esamas savybes ir neprikurti nieko naujo, buko, daabrtinio. Ten gausybė, begalė AUTENTIKOS.

 2. Sn. parašė:

  Pagal išplanavimą ir dekorą panašu, kad čia buvę klasicizmo stiliaus rūmai, kurie buvo pritaikyti naudoti kaip ligoninė. Gaila, kad tokia prasta jų būklė.

  1. Mindaugas parašė:

   Neoklasicizmo gal labiau

  2. Anonimas parašė:

   Kam rasyti tokius straipsnius,jei nenori,kad apie juos kas zinotu.. Na gerai,zinai,kur ta vietele,na ir dziaukis ja rades. Nereikia,zmoniu erzinti. Dauguma turbut pamate pastata,uzsinorejo ji rasti. Nereikia taip daryti. Jei rasai,tai buk malonus atskleiti visa info,jei ne,tai ir nereikia rasyti tada. Atrodo,kad norejai pasipuikuoti,koks saunuolis esi rades ta pastata

   1. Paulius parašė:

    Manau Pamiršta.lt komanda išduotų vietą, jeigu įrodytum, kad neturi tikslo metalo ir kitų daiktų pasiimt...

    1. Andrius parašė:

     tie, kas tokius tikslus turi jau seniai viska aplanke ir isnese ka galejo 🙂

   2. Indre parašė:

    Atsiprašau, bet nesuprantu tokio egoizmo apraiškų 🙂 Ko gi gaila taip autoriui? Ar nebūtų puiku, jei ir kiti norintys galėtų gyvai pasidžiaugti ir pajausti tos vietos dvasią, galų gale pelėsių kvapą? Vieta įspūdinga, bet ne nuotraukos.

    1. vic parašė:

     Taigi autorius labai aiskiai viska paaiskino, tai jei nesupratot, tai arba metu per mazai arba taip ir nedaeis. Butent del tokiu, kurie " siaip jau nieko blogo", bet neturi supratimo nei pagarbos ir neskelbiama.Ir egoiste jus, o ne autorius, todel, kad sudirbinejat reportaza vien del to, kad pati negalit ten nueit. Reportazas ir nuotraukos puikios, ir jei ne jis, tai jus is viso neturetumet galimybes ta vieta pasigeret. Viskas, kas verta demesio ir idomu nufotkinta ( nu ne viskas ,zinoma, publikuojama), galite grozetis per atstuma, nes ta vieta ne pramogu parkas, ji nera atvira visuomenei ir lankytojams, ji yra trapios bukles jau ir taip todel nera reikalo ten visokiems prasalaiciams landzioti " pelesiu pauostyt" ir tai nera jokia jusu negincyjama teise. Ir kaip bebutu, anonimiskumas yra tos vietos islikimo salyga, tam, kad ji egzistuotu ne tik nuotraukose.
     Autorius nuejo, uzdokumentavo ja, kokia ji yra ,( uz ka labai labai aciu) tai grozekites is tolo ir, nu bukit zmones, neleiskit SAVO egoizmui susikt dar vienos nuostabios,jautrios vietos.

    2. Edva parašė:

     nusuprantu autoriaus, kam viesinti objekto nuotraukas, jei nenori, kad ji suniokotu, cia tas pats kaip parodyti suniui desros gabala, o poto ji paslepti, suprasciau dar jei nors nuotraukos butu "meniskos"

    3. Laura parašė:

     Slepti ??? Ne slepti , i valstybes pavelda irasyti ir kaip muzieju padaryti ... Geda , turime toki pastata ir jis tokioj buklej... Cia juk grozis.. Kuriam sutvarkyti juk netaip daug pinigu kaip Valdovu rumams reikia.. Fotografas iamzino graziai sioj buklej esanti pastata , bet juk nieko neliks greitai, jei slepsite.. Visiems Vilniuj gyvenantiems ir gyvenusiems ir taip aisku kas cia...

    4. Aivas parašė:

     Turiu pripazinti, kad reportazo pavadinime esantis zodis "ligonine" ganetinai suklaidino, bet per pora dienu vis tik pavyko rasti, kas tai ir kur yra. Nesuprantu, kam slepti tikraji pavadinima? Norintys suras ir prisiks bet kokiu atveju. Gerai kazkas pasake - tokiu nuotrauku viesinimas, kaip desros rodymas suniui pries snuki.

     1. AmiDa parašė:

      Sveiki,
      Gal galėtumėt pasakyti kur ši vieta ? 100% užtikrinu, tik fotografijos tikslams!

     2. Just parašė:

      Gal kas radote atsakymą?

    5. Vytas parašė:

     Ko gero tai bus ligonine prie Jokubo ir Pylipo BAZNYCIOS, NES JI DABAR UZDARYTA, IR BUVO SENIAUSIA Vilniuje.

    6. juste parašė:

     buve rumai... Gal Tyzenhauzu?

    7. Severina parašė:

     Cia gal Jokubo baznycia prie Balto tilto?

    8. tomas parašė:

     autorius p..daras, tik erzinti moka.

    9. Kamilė parašė:

     Nebūtų puiku, nes daugeliu atvejų atsiranda žmonių, kurie sumano pasidaryti "savitą interjerą", o tiksliau viską mėgsta niokot ir nepalikt kitiems jokio grožio... Faktas, jog norint rast įmanoma viskas ir autorius labai gerai pasielgė neatskleisdamas tikslios vietos o norint rast užuomenų pakanka.. ligoninė apleista ir Vilniui.

   3. vic parašė:

    aciu uz puiku reportaza! Geros nuotraukos, o vieta tikrai ispudinga.Tokie vaizdai + ligonines kontekstas, wow, kazkas fantastisko. Tam tikra prasme net netiketo, nes taip retai matoma, mazai zinoma, kad pacirsutiniskai atrodo, jog tarsi Lietuvoje nebut buve aukstesnes kulturos, rafinuotumo, poreikio groziui,menui,elegancijai, tarsi Lietuvoje but buve tik kaimietiski trobesiai ir sovietine grubijanstva,nors taip nera. Sitas reportazas labai geras priminimas, vaizdai verti 1000 zodziu ir tuesiog vercia kunkuliuoti vaizduote.
    Kaip puiku butu pamatyti visa, pilna reportaza, be nutylejimu, be dangstymo, suzinoti to pastato istorija, seimininkus,transformacijas...ypac kol dar ta istorija pakankamai arti, kol yra zmoniu, pvz. te dirbusiu, su ta vieta susijusiu, galinciu papasakoti savo istorijas,prisiminimus is ten. Kaip tai idomu, kaip vertinga ir kaip butu puiku, turint omeny, kad to taip mazai Lietuvoje, nedaug kas tuo uzsiima, o jei ir taip , tai nera placiai prieinama.Cia ne koks Paryzius, kur kiekvienas kampas ir jo istorijos 100 kartu aprasytos, ispaskotos,nuzulintos, vos ne mintinai zinomos, cia tikri, neatrasti lobynai, uzmirsti,nematomi, neisnagrineti. Ir taip pasiutusiai pikta, kad vis tik neimanoma, nes tai reikstu pasmerkti sunaikinimui, nes aplink sitiek daug nieko nevertinaciu idiotu, kurie nemoka tausoti,nemoka gerbti, nemoka grozetis,didziuotis, saugoti, bet butinai turi uzsikti savo sleivarankiska, nulines vertes taga, kuri uzvakar sugalvojo ir suraite tusinuku suraite sasvinio gale pasiklauses repo gabalo apie ne konformizma kokiam Detroite ,ar megdzioti "thug life" dauzant ir lauzant,vagiant,lupant,siukslinat ir t.t. Nes neateina niekaip suvokimas, kad jei nera salia muziejaus priziuretojo, jei niekas uz nugaros nestovi, nesielgia kaip su potencialiai neprognozuojamu,tai nereiskia, kad galima draskyt, sikt, naikint. Kazkaip nedaeina, kad cia musu, musu miesto, musu visu didelis turtas, netgi dar labiau, nes neinstitucionalizuotas, nes be priziuretoju, nes nuo kiekievieno laisvos valios priklauso.

   4. lord parašė:

    Vieta zinau ir patekti ten gan sunku reikia leidimo jus chebrika gal ten per langus lendate bet vien tik pasakymas kad apleista ligonine vilniuje yra iskarto asocijuojasi su sienamesciu o kur kitur tokios vietos buvo steigiamos? jei nenorite kad tokias vietas lankytu isviso patarciau ju ne publikuoti ir ne erzinti megeju su tokiais pasisakymais jei turi galva ant peciu tikrai rasi ta viet ir be konkreciu nuorodu.

 3. Labas parašė:

  Kažkas nuostabaus... Bet kuriam fotografui tokia vieta būtų tobula fotosesijai..

 4. Kara parašė:

  Taškiukai - vėjaraupiai 😀

  1. Paulius parašė:

   Briliantinė žaluma 🙂

 5. Giedre parašė:

  Dekui uz reportaza. I vidu tik pro krastuka buvo pavyke pazvelgti

  1. Paulina parašė:

   Gal zinot kurioj vietoj mazdaug cia randasi?

 6. cathsd parašė:

  Žinant tą vietą, iš kai kurių vaizdų per langus, galima bandyti spėti. Ypač ta lempa. Gal geriau pašalint. Aišku, jei neklystu.

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Parašyk į pamiršta@pamirsta.lt, kurios nuotraukos, tavo nuomone, kažką išduoda. Pašalinsiu.

  2. romas parašė:

   taskiukai ant skulpturos skirti tiksliai ismatuoti dydzius norint padaryti tikslia skulpturos kopija pvz is akmens

   1. Kmynas parašė:

    Taškiukai buvo skirti postprodukcijai. Čia buvo filmuojama reklama ir joje skulptūra turėjo "atgyti".

  3. cathsd parašė:

   Nebūčiau net pagalvojęs, kad tokios paprastos sienos gali slėpti tokį nepaprastą grožį viduje.

  4. kusia parašė:

   …na ir kas…Kas is to reportazo..??? Nei adreso nei minciu,ka su too daryti..!! cia Lietuva..nepamirskit..

   1. Ramunė parašė:

    na, su tokiu mąstymu tikrai toli niekur nenueisim. kūrybingiems žmonėms visada kyla kūrybingų minčių, tik va tų milijonų pritrūksta dažnai..

   2. expnowhere parašė:

    Geros nuotraukos, i tokia mistiska vieta patekes irgi belekiek paveiksluociau 🙂

   3. Gute parašė:

    Eilini karta pamacius toki grozi norisi pamatyti, paliesti... Nors ir zudo smalsumas, bet pritariu nuomonei, nereikia visiems zinoti.

   4. akva parašė:

    Labai gražu, net nebūčiau pagalvojusi, kad pas mus dar tokių gražumu pamatyti galima. Tokį meną reikia prižiūrėti, tvarkyti ir rodyti

   5. Rasa parašė:

    Ačiū už nuostabią kellionę laiku. Puikios nuotraukos. Butų idomu sužinoti pastato istoriją.

   6. VDA studentas parašė:

    Ten virš durų paveikslai yra freskos arta tapytos ant tekstilės, medžio pagrindo? Kokia jų būklė maždaug? Studentai iš paminklotvarkos katedros gali restauruoti nemokamai tokius kūrinius diplominiam ar net praktikai.

   7. Kasandra parašė:

    Ačiū už puikų reportažą. Mama dirbo toje ligoninėje, tai net ašarą nubraukė pamačiusi dabartinę pastato būklę. Liūdniausia, kad dar prieš maždaug 15 metų čia buvo darytas kapitalinis remontas ir dauguma freskų, skulptūrų ir kitų elementų atrestauruota, o tada iškart ligoninę uždarė ir viską paliko velniop 🙁

  5. Laura parašė:

   neįtikėtina, kad Lietuvoje yra tokių vietų 🙂

  6. Edva parašė:

   cia gi visems zinomas objektas

   1. Andrius parašė:

    na aš nežinau, nors vilniuje daug laiko praleidžiu.aišku rastum lengvai dabar su palydovu 🙂
    pasakyk
    **********@gmail.com

    1. paulina parašė:

     gal zinot adresa?

    2. Ruslanas parašė:

     sanatorija ne ligoninė 😉

    3. nei parašė:

     Sveiki, pastatas tikrai nuostabus, įdomu koks jo likimas dabar?

    4. Kamilė parašė:

     Sveiki, labai norėtųsi sužinoti kur ši ligoninė randasi. Norėčiau pamatyti pati realybėje, nufotografuoti galbūt, jei kas nors žinote prašau parašykite į gmail **********@gmail.com arba skype **********

    5. erika parašė:

     yra daug zmoniu pasaulyje kuriem oati ka apziurineti apleistas vietas ir noretusi kad pasakytumet kur viskas yra ne visi zmones juk tokie kad viska ateje niokotu

    6. Irena parašė:

     kur cia randasi tas pastatas, adresaskoks, noriu pamatyt]

    7. irena parašė:

     norėčiau ta pastatą nupirkti, restauruoti ir prikelti naujam gyvenimui, čia rimtai, galit parašyt į privatų

    8. Karlas parašė:

     super

    9. Mili parašė:

     "Šaunuoliai". Veidrodis buvo sveikas jums ten lankantis, o dabar išdaužtas. Man dėl to labai pikta. Jeigu tikrai siekiate išlaikyt vietą nežinomą, tai nefotografuokite LANGŲ. Ir išvis geriau skelbt nuotraukas tik pačių interjero detalių, neminint apskrities kur tas pastatas randasi. Dabar kvailas jaunimėlis ten landžioja.

    10. Elena parašė:

     Teko ir man šį šeštadienį čia apsilankyti. Net kvapą gniaužia, kaip ten gražu!

    11. Kustinas parašė:

     ********************@gmail.com

   2. Ben parašė:

    Labas, mes rengiam fotosesija ir mane labai domina sis objektas. Butu nuostabu jeigu parasytum kur tai galima rasti: **************@gmail.com

   3. Ligonis parašė:

    Teko pavargti, bet surast įmanoma, vieta tkrai turi savo žavesį. Sutinku su autorium nėra ko skelbti tokias vietas viešai.
    Kas ieško, tas randa, gyvenkim draugiškai. 😀

   4. Lakunas parašė:

    Nu vo as ir jau netaip sunkiai atradau sia ligonine

   5. Aidas parašė:

    Sveiki, gal kas zino konkretu sio objekto adresa, labai tiktu sis pastatas muziejui ir atgaivinti jo istorini veida. Labai su nekantrumu lauksiu Jusu visu palaikimo ir aciu is anksto uz suteikta pagalba

    1. bardakas parašė:

     Nereikia cia jokiu adresu skelbti, kas turi komerciniu galimybiu, noro prisideti, investuoti, restauruoti ir panasiai, gali kreiptis i pavelda ar begales kitu instanciju. Cia svetaine pazinciai per atstuma o ne pakvietimas uzvaziuoti i svecius.

    2. Nio parašė:

     nepergyvenkite, tikrai greituoju metu bus ruošiamas šios vietos restauravimo projektas 🙂

  7. Darius parašė:

   cia Vilniuje randasi?

  8. Jurate parašė:

   Kiek nykstancio grozio. Ir kodel nenorima jo isgelbeti?

   1. egur parašė:

    Lietuvoje istatymai kuriami labai idomiai. Pavyzdiui, paveldosaugos istatymai sukurti taip, kad tie pastatai patys sunyktu ir butu galima pasiteisinti: uppsss, pats sugriuvo, mes nekalti.
    Bet tiesa pasakius, nesuprantu, kodel tokiu dalyku nieks nenori issaugoti...

 7. LIUCIJA parašė:

  ar buvot kas kaziuko mugej?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *