Tingiai ir nenorom sėdu rašyti svarbiausią šių metų straipsnį. Ne įdomiausią, ne labiausiai įspūdingą, o svarbiausią man pačiam, manančiam, kad vieną dieną reikia vienoje vietoje aprašyti paskutinį neaprašytą Vilniaus miesto aspektą - priešlėktuvinę gynybą, atmetant į šoną gandus ir prielaidas, besiremiant faktais. Straipsnį parašyti užtrukau nemažai, dar daugiau laiko užtrukau ieškodamas senų nuotraukų ir dėliodamas į vieną mozaiką padraikus faktus iš rusiško interneto. Dėl to įspėju iš anksto - klaidų gali būti.
Visiems tingintiems skaityti istoriją - nedidelis turinys. Jo pagalba bus galima nukeliauti į konkrečią straipsnio dalį, neskaitant istorijos ir įžangos. Nors aš ir jas rekomenduoju paskaityti, jei norite suprasti viską nuo pradžių iki galo.
Turinys
|
Kas yra ПВО?
Pradėsime nuo sąvokų. ПВО - rus. "противовоздушная оборона", lietuviškai turėtų išsiversti kaip priešlėktuvinė gynyba, sutrumpinant - PLG (nors čia gal koks lituanistas ir prisikabintų). Po Pirmo pasaulinio karo stipriai išpopuliarėjusi karo aviacija vertė pergalvoti visas prieš tai turėtas gynybos koncepcijas - palyginus nedideli priešo lėktuvų daliniai galėjo padaryti rimtą žalą tiek sausumos kariuomenei, tiek miesto infrastruktūrai. Dėl to visos valstybės pradėjo formuoti specialius dalinius, skirtus efektyviai kovoti su aviacija, tam tikroje teritorijoje.
Sovietų Sąjungoje teritorija buvo padalinta į vienetus, kurių kiekvieną saugojo skirtingo dydžio PLG junginiai. Mūsų atveju, Lietuvos TSR, Latvijos TSR ir Kaliningrado sritį dengė 27-asis PLG korpusas, su vadavietė Rygoje. Vilnių saugojo 466-oji PLG brigada (k/d nr. 36839) - iki 1987 metų žinoma kaip 529-asis PLG pulkas. Apie šią brigadą šiandien ir pakalbėsime.
Zenitinės raketos
Prieš pereinant prie brigados (ar pulko - kaip pavadinsi) istorijos, reikia išklausyti trumpą Sovietų Sąjungos raketų kūrimo istoriją. Dar kartą patikslinu - kalbėsiu tik apie priešlėktuvines raketas, balistines raketas palikime kitam kartui. Taigi XX a. 6 dešimtmečio viduryje, reaktyviniams lėktuvams galutinai išstūmus propelerinę aviaciją, įprasti zenitiniai pabūklai (tada naudoti 100 ir 130 mm) pasidarė nebeefektyvūs - į aukščiau ir didesniu greičiu skrendančius lėktuvus pataikyti būdavo pakankamai sudėtinga. Dėl šios priežasties, tiek Sovietų Sąjunga, tiek jos oponentai, pradėjo naujų anti-aviacinių ginklų kūrimą.
S-25 ir žiedai aplink Maskvą
Pirmasis sovietų sukurtas priešlėktuvinių raketų kompleksas buvo dabar mažai kam žinomas S-25, kariuomenę pasiekęs 1955 metais. Nepaisant jame pritaikytų daugybės technologinių inovacijų, dėl savo didelės kainos, mažo veikimo nuotolio ir nemobilumo, ši raketų sistema niekada netapo masinė. Ją panaudojo tik svarbiausiam šalies miestui - Maskvai - apsupti dviems gynybiniais žiedais. Ir nors masinei sienos apsaugai ši sistema netiko, jos idėjos stipriai įtakojo kitų, daug efektyvesnių, priešlėktuvinių ginklų kūrimą.
S-25 raketos, paruoštos startui
S-75 ir masinė gamyba
1957 metais sovietų kariuomenė gavo kompleksą S-75 - naujos kartos zenitinių raketų sistemą. Dėl savo prieinamos kainos, dalinio mobilumo ir tikrai neblogų kovinių charakteristikų ji tapo pirmąja sovietų masiškai gaminama priešlėktuvine raketa, naudojama ne vien Sovietų Sąjungoje, bet ir kitose komunistinio bloko šalyse, kai kur tebenaudojama ir iki šiol. Pagrindinė komplekso dalis - raketa B-750B - turėjo dvi pakopas, kietojo ir skystojo kuro, maksimalų veikimo atstumą iki 32 kilometrų ir veikimo aukštį nuo 500 metrų iki 25 kilometrų.
Raketa S-75 ant stovo
S-75 puikiai pasirodė Vietnamo kare, per visą konflikto laikotarpį numušusi daugiau nei 1200 amerikiečių lėktuvų. Taip pat, būtent ši sistema 1960 metais numušė liūdnai pagarsėjusį Gary Powers pilotuojamą JAV žvalgybinį lėktuvą U2, pabaigusi iki to laiko nebaudžiamus amerikiečių žvalgybinių lėktuvų skrydžius Sovietų Sąjungos oro erdvėje.
Raketa S-75
Raketa ir kiti sistemos S-75 komponentai buvo nuolat modernizuojami. Viena žinomiausių modifikacijų buvo 1967 metų S-75M "Volhov" su išplėstu veikimo nuotoliu iki 43-55km. Tačiau, visų problemų šios modifikacijos neišsprendė - laikui bėgant atsirado naujas poreikis.
S-125 ir žemi skrydžiai
Pilnai mobilių ir nebrangių zenitinių raketų sukūrimas pakeitė aviacijos panaudojimo taktiką visame pasaulyje. Turint S-75M ar analogišką raketų sistemą iš vakarų, net ir pakilus į maksimalų aukštį, lėktuvas turėjo mažai šansų išgyventi. Dėl šios priežasties, pilotai vis dažniau pasirinkdavo priešingą variantą - skristi pažeme, kur, nors ir pavojingai manevruojant, buvo įmanoma išvengti tiek priešo radarų, tiek PLG raketų. Todėl, netrukus, 1961 metais, Sovietų Sąjunga pradėjo masiškai gaminti naują raketų kompleksą, skirtą kovoti su žemai skraidančiais objektais - S-125. Pirmosios komplekso versijos galėjo pamatyti ir numušti lėktuvą, skrendantį 200, vėlesnės - vos 20 metrų aukštyje. Raketa buvo daug paprastesnė - vienos kieto kuro pakopos, todėl, nors jos veikimo nuotolis nebuvo didelis, priežiūros jai beveik nereikėjo.
S-125 raketos ant paleidimo stovo
S-200 ir dideli atstumai
Ir nors priėmus į ginkluotę S-75M ir S-125, Sovietų Sąjunga turėjo efektyvius priešlėktuvinius ginklus, viena tapo aišku - dėl palyginus mažo S-75M raketos veikimo nuotolio, visą šalies sieną jais "apkamšyti" buvo sudėtinga. Reikėjo ginklo, kuris galėtų padengti daug didesnį nuotolį ir veikti didesniame aukštyje, nei S-75M. Raketos projektavimas prasidėjo netrukus.
Nauja sistema, pavadinta S-200, buvo pristatyta 1967 metais. Raketa buvo varoma skystu kuru, su keturiais išoriniais kieto kuro greitintuvais, kurie gerai matosi nuotraukose ir leidžia ją iš tolo identifikuoti. Galutinis variantas galėjo pasiekti taikinius beveik 40-ties kilometrų aukštyje, su veikimo nuotoliu iki 180 kilometrų. Raketa taip pat išvystydavo didesnį greitį, nei S-75M, todėl teoriškai visai sėkmingai galėjo būti panaudota kaip priešraketinė priemonė arba pati nešti taktinį branduolinį ginklą, skirtą naikinti strateginių bombonešių eskadrilėms.
Raketa iš viršaus
S-200 ant paleidimo stovo
Paruošta paleidimui
Nuo 1967 metų S-200 divizionai pradėjo dygti visuose Sovietų Sąjungos pakraščiuose. Lietuvai atiteko du tokie divizionai, Latvijai ir Estijai - po keturis ir penkis, Baltarusijai ir Ukrainai jų atiteko dar daugiau. Pastarose šalyse jie ir šiandien sėkmingai funkcionuoja.
S-300 - paskutinė modernizacija
Pradedant 1979-tais, Sovietų Sąjungos priešlėktuviniai daliniai buvo paskutinį kartą modernizuoti. Tuo metu raketos buvo perėjusios nuo skysto kuro prie kieto, kas kelis kartus padidino jų patikimumą ir atpigino aptarnavimo kaštus. Nauja kietu kuru varoma raketų sistema, pavadinta S-300, buvo pilnai mobili, beveik nereikalavo priežiūros ir galėjo efektyviai kovoti tiek prieš aukštai, tiek prieš žemai skraidančius taikinius, pakeisdama ne tik S-75M, bet ir sistemą S-125. Kompleksas buvo pilnai mobilus, jo paruošimas darbui užtrukdavo vos kelias minutes, todėl diviziono perdislokavimas į naują vietą galėjo būti padarytas itin greitai.
Sistema S-300
Naujos raketos, montuojamos ir saugomos sandariose kapsulėse, beveik nereikalavo priežiūros ir buvo daug ilgaamžiškesnės, leidžiančios raketą eksploatuoti beveik be priežiūros keletą metų. Šios raketos, kartu su kompleksu S-200, daugelyje buvusio komunistinio bloko valstybių, tebėra naudojamos ir iki šiol, kaip vienas efektyviausių priešlėktuvinių ginklų.
Ties šia vieta skyrelį ir pabaikime. Tiesa, istorija ties tuo nepasibaigia, priešlėktuvinių raketų kompleksai tebėra tobulinami ir iki šiol (C-400 Tриумф), tačiau, kadangi mus domina tik sena Vilniaus priešlėktuvinė gynyba, į mūsų straipsnį jie neįeina.
466-osios PLG brigados istorija
Dabar, kai jau žinome, kuo S-200 skiriasi nuo S-75M, galime trumpai susipažinti su Vilniaus PLG istorija. Priešlėktuvinių dalinių permetimas į Lietuvos teritoriją prasidėjo 1945 metų pabaigoje, iš karto po Antro pasaulinio karo. Tarp Lietuvoje dislokuotų karinių dalinių į Vilnių pateko pulkas, po ilgų ir kelis metus trukusių performavimų pavadintas 529 zenitinės artilerijos pulku, įkūręs ugnies pozicijas tiek Vilniaus miesto kalvose, tiek už jo ribų. Viena iš tų pozicijų buvo įrengta ant Tauro kalno, dabartinių Santuokų rūmų vietoje. Pulko ginkluotė nuolat tobulėjo - 100 ir 130 mm. pabūklus 1960-tais metais, pakeitė sistemos S-75, o juos, 1967 metais - modernizuotos raketos S-75M "Volhov". Nors S-125 Vilniaus pulkas neturėjo, bet 1970 metais jį papilde kitas nemažas dalinys - S-200V divizionas, iš dviejų kovinių baterijų, su 180 km veikimo nuotoliu, įsikūręs Vilniaus šiaurėje, prie Raudondvario (dar vadinamo Kalinu) miestelio. Tada, be minėto S-200V Raudondvaryje, Vilniaus PLG pulkas turėjo dar keturis S-75M divizionus - Lentvaryje, Mickūnuose, Molėtuose ir Vidiškiuose, prie Ukmergės. 1971 metais Vilniaus priešlėktuvinė gynyba buvo dar kartą atnaujinta - į naują, automatizuotą sistemą АСУ «Вектор», kurios pagalba galima buvo tiesiogiai duoti komandą priešlėktuvinių raketų daliniams, išmetus žmogiškąjį elementą iš grandinės. Naujai sistemai buvo pastatyta nauja vadavietė, nuošalioje vietoje Visorių miške. Nuo 1987 metų, pulką perginklavus nauja S-300 modifikacija PS, pulkas buvo pervadintas į 466-ąją zenitinę raketinę brigadą, kurios pavadinimas išliko iki pat Sovietų kariuomenės pasitraukimo. Naujos raketos pakeitė senas S-75M raketas Lentvario ir Mickūnų pozicijose. 1992 metais šios pozicijos buvo apleistos - iš jų pirmųjų buvo pradėtas Sovietų kariuomenės išvedimas.
Kaip viskas funkcionavo
Žemėlapyje sužymėjau, kaip 466-oji Vilniaus PLG brigada atrodė jos išformavimo išvakarėse. Tiesa, čia reikia turėti omenyje, kad dėl kai kurių jos dalių ir dabar kyla neaiškumai, dėl to, jei pastebėjote klaidų, arba žinote kažką, ko aš nežinau - rašykite el. paštu arba komentaruose.
Vilniaus PLG brigados schema
Raudona spalva žemėlapyje pažymėjau valdymo ir priežiūros objektus - brigados štabą, vadavietę, S-75 techninį divizioną ir automobilių parką. Mėlyna spalva pažymėtos raketų paleidimo pozicijos. Brigados vadavietė, šaukiniu "Откол", turėjo tiesioginį ryšį su "Arka" - pagrindine Baltijos regiono oro erdvės vadaviete. Plačiau apie "Arką" esu aprašęs čia, todėl į jos istoriją čia nesiplėsiu. Žodžiu, į "Arką" ir sueidavo informacija iš prie kiekvieno pulko esančių radiotechninių divizionų, stebėjusių oro erdvę, Vilniaus atveju - iš diviziono Liepkalnyje. Tam atvejui, jei "Arka" nefunkcionuotų, netoli Rygos buvo įrengtas rezervinis punktas, dabar taip pat sunaikintas. Šiose vadavietėse buvo sprendžiama, kaip reaguoti į vieną ar kitą oro erdvės pažeidimą. Įvertinus situaciją, sprendimai keliaudavo į brigadų/pulkų vadavietes, Vilniaus atveju - į bunkerį Visoriuose, o iš ten - į raketų paleidimo pozicijas.
Baltijos oro erdvės gynyba
Žemėlapyje yra pavaizduota visa sistemos veikimo schema: Liepkalnio radiotechnikos divizionas (geltona spalva) pamato objektą ir perduoda informaciją apie jį į vadavietę Visoriuose (raudona). Vadavietė Visoriuose apie tai informuoja "Arką" arba rezervinę vadavietę prie Rygos, kur priimamas sprendimas lėktuvą numušti. Vadavietė Visoriuose, gavusi komandą numušti lėktuvą, duoda įsakymą pilka spalva pažymėtoms raketų pozicijoms.
Vilniaus PLG brigada dabar
Kai jau maždaug aišku, kaip viskas atrodė ir kaip funkcionavo, galime grįžti prie Vilniaus ir to, kas jame liko iš Vilniaus brigados. Šioje dalyje pabandysiu kiekvieną brigados komponentą aprašyti atskirai, pateikiant daugiau detalių, senų ir naujų nuotraukų ir kitokių pastabų.
Vilniaus PLG brigados vadavietė - "Откол"
Pradėsime nuo vadavietės - paties žymiausio ir įdomiausio išlikusio brigados objekto, žinomo praktiškai visiems. Dalis nuotraukų bus naujos, dalis - perkeltos iš senesnio straipsnio.
466-osios PLG brigados vadavietė, šaukiniu "Otkol", atokioje vietoje Visorių miške buvo įkurta 1971 metais. Dėl senesnės vadavietės kyla daug neaiškumų - internete yra minimos bent kelios hipotezės. Viena iš jų teigia, kad senoji vadavietė buvo įkurta dabartiniame Ozo parke, priešais Vichy, kita - kad ta pati vadavietė buvo įsikūrusi Šiaurės miestelyje, viename iš pastatų, nors gal ir tai ir nėra labai tikėtina. Kita ir paskutinė teigia, kad vadavietė buvo įkurta neseniai aprašytame Vismaliukų poligone - del P-14 radaro, ir vadavietę primenančio bunkerio teritorijoje. Kadangi šių versijų dabar nei pagrįsi, nei paneigsi, diskutuoti šia tema ilgai nesiruošiu - nebent atsirastų tą tiksliai žinantis žmogus. Naujoje vadavietėje buvo įrengta automatinė valdymo sistema АСУ «Вектор», kurią vėliau atnaujino į АСУ «Байкал». Šios sistemos buvo suderintos su sistemomis divizionuose, todėl galėjo juos valdyti tiesiogiai.
Lietuvai paskelbus nepriklausomybę 1992 metais, pirmieji sunkvežimiai su karine technika ir įranga pajudėjo būtent iš čia. Viename iš šių sunkvežimių galima įžiūrėti kontūrus, būdingus АСУ «Байкал» - sunkvežimis viduryje, vežantis įrangą.
Sovietų kariuomenės išvedimas iš Visorių
Iki vadavietės miške vedė siauras keliukas, dengtas betonu, kurio dabar jau iš viso nesimato. Teritorijoje buvo įrengtas požeminis bunkeris su visa oro erdvės stebėjimui reikalinga įranga - ekranais, skaičiavimo mašinomis, garažais S-200/S-300 moduliams bei mobiliems dyzeliniams generatoriams. Dabar teritorija priklauso kariškiams, nors čia jie būna retai. Teritorijoje vyksta pratybos, kartais apsilanko žaidėjai iš Airsoft, tačiau, ją aplankyti gali kiekvienas panorėjęs.
Vadavietės schema
Internete radau senų bazės nuotraukų, tiesa, ne tiek daug, kiek norėčiau. Daugumoje jų - kareiviai pirmame plane, bet čia mus domina detalės, matomos už jų. Štai čia - originalūs vartai, prie įvažiavimo ir KPP, dabar pakeisti nauju šlagbaumu.
Prie įvažiavimo vartų
Už jų - keliukas link vadavietės
Kariškiai prie įėjimo į bunkerį
Pereikime per teritoriją virtualiai, peržiūrėkime kas liko iš kadaise vieno geriausiai saugomų Vilniaus karinių objektų.
Prie įvažiavimo - kontrolės punktas - valgykla
Viduje
Virtuvė
Kariškiai, prie jos
Už jos - keliukas link vadavietės
Paėjus keliuku kelis šimtus metrų į viršų, prieinamas placas ir vadavietės bunkeris. Virš įėjimo į jį - apsaugos bokštelis ir sunkaus kulkosvaidžio pozicija, apžvelgianti placą ir įėjimą.
Laiptai link placo ir pagrindinio įėjimo
Betoninės placo konstrukcijos
Išrašinėti dembelių vardai, ant jų
Čia - dalinio ženklo vieta
Įėjimas į vadavietę
Virš įėjimo - apsaugos bokštelis
Greta įrengta kulkosvaidžio pozicija
Iš čia galima nusileisti į vadavietę
Bunkerio vidus - stipriai išniokotas. Ir nieko keisto, kai į vidų gali be problemų patekti kiekvienas panorėjęs. Viduje - daug tuščių patalpų, tarp jų - kareivinės su dušais, tualetais ir kitomis bendro naudojimo patalpomis, ryšio mazgas, ginklinė bei kitos pagalbinės patalpos.
Štai taip atrodo įėjimas iš vidaus
Tiesiai - užlipimas į apsaugos bokštelį
Ventiliacijos sistemos likučiai, ant grindų
Šarvuotų durų rakinimo mechanizmas
Už posūkio - pagrindinis vadavietės koridorius
Vienas jo galas išeina į angarą
Prausykla, angaro krašte
Kitas - link oro erdvės stebėjimo patalpos
Iš šios patalpos ir vyko oro erdvės stebėjimas. Informacija apie Lietuvos oro erdvę buvo pateikiama ant prie sienos sukabintų planšetų. Ją stebėdavo prie pultų budėję karininkai.
Pulto vieta
Čia kabojo planšetai
Antrame bunkerio aukšte - daugiau patalpų
Ventiliacinė patalpa
O čia - išlikęs darbo stalas
Antro aukšto koridoriuje - ventiliacijos sistema
Koridoriaus vienas galas veda prie balkono oro erdvės stebėjimo patalpoje
Vaizdas į kitą pusę
Kitas - į jau matytą angarą su prausyklomis
Iš oro erdvės stebėjimo patalpos galima išeiti į du didžiulius angarus. Šiuose angaruose buvo laikomi S-200V PLG sistemos moduliai. Jų pagalba buvo galima užmegzti ryšį su prie Kalino dislokuotu S-200V divizionu. Angarų išėjimus saugojo storos šarvuotos durimis, kurių dabar jau nebepamatysi. Jos galėjo pilnai apsaugoti valdymo modulius nuo aviacijos antskrydžio ar netiesioginio branduolinio smūgio.
Išėjimas prie angaro
S-200V modulio angaras
Išėjimas į lauką, iš jo
Angarai tiesiai
Šalia angarų - aikštelė, su mobilių dyzelinių generatorių garažais
Angaras S-300 moduliui, greta
Viduje
Išvažiavimas iš kitos pusės
Sutvirtintas šlaitas ir kelias link placo
Už pagrindinės vadavietės – pratybų laukas ir kalniukas užvelkamam radarui. Čia kartais apsilanko pratybas rengiantys kariškiai iš buvusio brigados štabo.
Iš padangų suręsta patalpų imitacija
Ugnies taškas
S-75 techninis divizionas Burbiškėse
Sekantis techninis objektas - S-75 ir S-75M raketų techninis divizionas Burbiškėse. Nors šį objektą taip pat buvau kažkiek aprašęs atskirai, nutariau jį sukelti prie visos kitos Vilniaus PLG gynybos, kad matytųsi visas paveikslas. Deja, šiuo atveju - paveikslas nėra labai aiškus. Pirmiausiai, dėl to, kad Burbiškės buvo perstatytos tiek kartų, kad tiksliai kažką teigti jau nebeįmanoma. Bet paklausykime prielaidų.
Burbiškės
Pirmiausiai, ši teritorija buvo sukarinta dar lenkmečiu. Čia buvo įkurta dalis lenkų gynybinio žiedo antžeminių sandėlių - tai vienintelis dalykas, kurį tiksliai žinau. Vėliau čia įsikūrė sovietai, perstatę viską iš pagrindų, po to - vokiečiai, užėmę Vilnių. Sovietams Vilnių atsiėmus, čia buvo įkurta sovietų amunicijos bazė (bent taip šią vietą pažymėjo vokiečių žvalgyba, vienoje savo aeronuotraukų, apie ką jau esu rašęs čia). O kas vėliau ten buvo - velnias žino.
Vienas šaltinis teigia, kad pietvakarinėje bazės dalyje, prie geležinkelio atšakos, buvo geležinkelio perkrovos punktas. Tai skamba logiškai, ypač kai ta teritorijos dalis tikrai šiek tiek primena geležinkelio stotį, o visa infrastruktūra drąsiai galėjo išlikti nuo lenkų siaurojo geležinkelio laikų. Kitas gi šaltinis sako, kad Burbiškių šiaurėje, buvusių lenkų, o vėliau - sovietų amunicijos sandėlių vietoje, buvo įrengtas Vilniaus PLG baterijos S-75 techninis divizionas - vieta, kur būdavo gabenamos priešlėktuvinės raketos inspekcijai ir priežiūros darbams. Aš būčiau linkęs šiais šaltiniais patikėti, pridėdamas nuo savęs, kad įsikūrus techniniam divizionui, greičiausiai, teritorija buvo sukarinta visa.
Papildyta 2015.10.27
Vėlesnė analizė rodo, kad Szymon Kucharski žemėlapyje, kuriuo remiasi nemažai prielaidų dėl lenkų amunicijos sandėlių, Burbiškių amunicijos sandėliai yra pažymėti neteisingai. Tikslesnė šių sandėlių lokacija yra detaliau išnagrinėta šiame straipsnyje.
Internete pavyko surasti retos medžiagos iš analogiško S-75 techninio diviziono. Nors muzika parinkta labai ne į temą, peržiūrėti video tikrai rekomenduoju, bent jau iki 12-tos minutės. Jame pamatysime standartinius darbus, atliekamus su S-75 raketomis. Mūsų Burbiškėse įkurtame dalinyje, darbai su raketomis būdavo atliekami analogiški.
S-75 techninis divizionas - video
Pažvelkime savo akimis į perkrovimo stotį ir techninį divizioną. Jo būklė - nekokia, ir su kiekvienais metais vis blogėja. Dalyje pastatų anksčiau buvo įsikūrusi lentpjūvė, kituose būdavo ardomos mašinos ir vykdavo kiti neaiškūs dalykai. Pradėsime nuo geležinkelio perkrovos punkto dalies, į kurią traukiniai patekdavo dabar apleistu tiltu.
Apleistas tiltas
Naudojamas tiltas ir Tūkstantmečio gatvė
Anksčiau čia važiuodavo traukiniai
Vietomis matosi seni mediniai pabėgiai
Pabėgiai veda prie pakrovimo stoties
Pakrovimo stoties pastatas
Didžioji dalis pastatų - be stogo
Arba taip
O tie, kurie su stogu - visiškai tušti
Dar vienas pastatas
Buvęs kabinetas
Nedidelis placas, t.y. rikiuotės aikštė, greta
Netoli placo - slėptuvė, o gal ir vadavietė. Struktūra labai panaši į karinę slėptuvę, bet kaip jau minėjau, apie šią vietą nieko negali teigti konkrečiai.
Vadavietė
Per visą jos ilgį eina koridorius
Į šonus nuo jo - tuščios slėptuvės patalpos
Į kitą pusę
Šarvuotos durys
Greta vadavietės - daug daug garažų
Dar vienas
Sugriauta automobilio rampa
Pastato pastatymo metai - 1966
Visur viskas ištepliota graffiti bei užrašais
Ant pakrovimo stoties
Linkėjimai dviratininkams
Šiek tiek religijos ir brutalumo
Šiauresnė dalinio dalis - visiški griuvėsiai
Per visą bazę veda kelias. Būtent palei jo kairįjį kraštą, pasak šaltinių, buvo išsidėstę lenkų amunicijos sandėliai. Dabar iš jų seniausiai nieko nebeliko, tačiau vietomis išliko pylimai, supę sandėlius iš trijų pusių.
Keliukas palei sandėlius
Panašu į pylimą - lenkų sandėlio vieta
Betoninės konstrukcijos - kranų likučiai
Šaudymo pozicija, kalne
Šiek tiek atokiau - sugriuvusi katilinė
Kuro cisternų vieta
Dar viena cisterna - įkasta kalne
Atokiau stovintis pastatas - labiausiai autentiškas
Jame dar išliko kai kurie užrašai
Dar vienas užrašas - reikia kažką patikrinti
O šio užrašo nepavyksta perskaityti
Prie pat išvažiavimo į Burbiškių gatvę - garažas
Gatvės menininkų darbas
Kelios naktinės nuotraukos, žiemą
Žodžiu, tiek apie Burbiškes. Čia dar toli gražu ne viskas - dar nesakiau nei žodžio apie požeminę kuro bazę, esančią šiek tiek piečiau. Bet ji į mūsų straipsnio temą neįeina.
Pulko štabas ir techninis parkas Lavoriškėse
Šiuos objektus sieja tai, kad apie juos rašyti nėra ką - štabą naudoja kariškiai, nuo pašalinių atsitvėrę tvorom, o Lavoriškėse seniausiai nieko beliko, išskyrus prišiukšlintus garažus.
Techninis parkas Lavoriškėse
Sugriuvęs garažas iš arčiau
Visur - išlaužytas asfaltas
Kažkokios šiukšlės
Medelis
O čia - visai stogo nėra
Iš vidaus
O čia - buvęs štabas Visoriuose, dabar naudojamas kariškių. Žiūrint per palydovą atrodo kaip gyvenamasis kompleksas, jei ne didelė antena, išduodanti karinę komplekso paskirtį.
Štabas Visoriuose
Raketų pozicijos
Prieš išformuojant Vilniaus PLG gynybą, Vilniaus oro erdvę saugojo kelios raketų pozicijos, kurias čia ir aptarsime. Tiesa, dalis šių pozicijų, nors ir priklausė Vilniaus PLG brigadai, labiau saugojo prie Ukmergės dislokuotas raketines bazes, tokias kaip raketinė bazė Kopūstėliuose, nei patį Vilniaus miestą. Bet joms vadovaudavo iš Vilniaus.
Pozicija Lentvaryje
Lentvario miške bazavosi pirmasis PLG brigados S-75 divizionas. Tą galima nesunkiai pasakyti iš palydovinės nuotraukos, matant klasikinę S-75 struktūrą - žiedo formos kelias su buvusiomis paleidimo aikštelėmis. 1987 metais jos PLG raketos buvo pakeistos mobiliomis S-300PS. Čia buvo dislokuoti du S-300 divizionai. Tačiau jos čia prabuvo neilgai, iki 1992-tais Sovietų kariuomenės išvedimo.
Lentvario pozicija
Lentvaris 1991 metais, prieš pajėgų išvedimą
Bendra nuotrauka prie radaro 5Н66М
Dabar teritorijoje jau nieko nebeliko, tik pylimai ir keliukų struktūra. Rinkdamas palydovinę nuotrauką Lentvariui pasirinkau kuo senesnį vaizdą iš Google Earth, kad kuo labiau matytųsi dirbtiniai pylimai, turėję sugerti raketų starto ugnį. Dabar teritorija nuniokota, žiūrėti ten per daug nėra ką, vienintelis dalykas, menantis karinį dalinį - taip vadinama "prūškė" (nuo žodžio ПРУ - противорадиационное укрытие), kuri jau kelis metus turi savininką, aptvėrusį ją tvora su signalizacija. Pasižiūrėkime patys.
Pylimas raketos ugniai absorbuoti
Arba taip
Paleidimo aikštelėje - garažas dyzeliniam generatoriui. Dyzeliniai generatoriai garažuose būdavo slepiami ne šiaip sau - veikdami jie skleisdavo bangas, lengvai susekamas iš žvalgybinių palydovų.
Garažas generatoriui
Iš vidaus
Čia - nedidelė ugnies pozicija, beveik nematoma nuo keliuko dėl žolių
Įėjimas iš arčiau
O čia - garsioji PRU-škė, kurioje anksčiau būdavo saugomos Volgos ir kiti rakandai. Ko gero, įdomiausias visos teritorijos statinys.
PRU-škė
Iš kitos pusės
Ir teritorijos planas, ant tvoros
Greta bunkerio - KPP ir sargybos bokštelis
Nuo keliuko pusės
Garažai, su hermetinėmis durimis
Daugiau Lentvario pozicijoje nieko įdomaus nėra. Teritorija perėjo per ugnį ir vandenį - vandalus, miškininkus ir karingai nusiteikusius vietinius gyventojus. Po dar kelių metų niekas nebežinos, kad čia kažkada buvo viena svarbiausių pozicijų Vilniaus oro erdvei ginti.
Mickūnai
Panašus kompleksas - iš dar dviejų S-300PS baterijų - buvo įsikūręs ir Mickūnuose. Kadangi dabar viduje šeimininkauja pasieniečiai, į vidų paprastai nepakliūsi - įvažiuojant pasitiks graži nauja tvora ir nesukalbami uniformuoti pareigūnai. Bet teritorija iš pirmo žvilgsnio panaši į Lentvarį, iš palydovo matosi tie patys pylimai. Žodžiu, analogiška Lentvariui situacija - buvo S-75, vėliau - S-75M, o jau po jų, prieš nepriklausomybės atkūrimą - modifikacija S-300PS. Sovietams iš bazės pasitraukus, ją užėmė nepriklausomos Lietuvos kariuomenė.
Pozicija Mickūnuose
Kadangi bazė veikianti, į vidų lįsti nerekomenduoju, ypač dabar, kai dėl įvykių Ukrainoje, sustiprėjo karinių objektų apsauga. Peržiūrėkime keletą senų nuotraukų ir judėkime toliau - link kitų brigados dalių.
Mickūnai, 1983 metai
Pajėgų išvedimas iš Mickūnų, 1992 metai
Bajorai
Pozicija Bajoruose pakankamai įdomi. Teoriškai, nieko ypatingo joje būti neturėjo, eilinė 1987 metais įrengta rezervinė S-300PS pozicija, į kurią galima buvo greitai perkelti divizioną iš sukompromituotos vietos. Tačiau kokią funkciją atliko čia du į žemę įkasti angarai ir pastatas už jų, nežino niekas. Galbūt kažkada čia buvo įrengta rezervinė vadavietė, o gal dar koks senesnis karinis dalinys - dabar jau nepatikrinsi, teritorija - privatizuota, angaruose gyvena gyvuliai, dirbtiniai pylimai ir kita teritorijos dalis jau sulyginta su žeme.
Teritorija Bajoruose
Kaip matosi iš palydovo - įkasti angarai ir pastatai, kurių funkcija lieka neaiški. Visa likusi teritorija sukasinėta įrenginėjant trasą keturračiams. Žodžiu, jokios galimybės pamatyti kažką autentiško nebėra, išskyrus tuos angarus. Tačiau 2002 metų palydovinėje nuotraukoje pylimai ir paleidimo aikštelės matosi labai aiškiai.
Pozicija Bajoruose, 2002 metai
Dalinį lankiau ne vieną kartą, bet naktį ir be foto įrangos, dėl ko, nuotraukos kokybe nežibėjo. Dėl šios priežasties straipsniui pasiskolinau svetimas - fotografo Gintaro Girdenio, darytas per LUNI ekskursiją, kurią organizavome prieš pora metų. Iliustracijai jų pilnai pakaks.
Angarai
Placo betoninės sienos likučiai
Divizionas prie Ukmergės
Divizionas prie Ukmergės niekuo nesiskiria nuo kitų čia aprašytų divizionų. Tik tiek, kad S-300 čia niekada nebuvo - kai S-75M buvo pakeistas į S-300, strateginės reikšmės saugoti Kopūstėlių raketinę bazę jau nebebuvo. Teritorijoje beveik nieko nėra - tik keletas sugriuvusių garažų. Specialiai čia važiuoti nėra ko, nebent užsukti kur važiuojant, pakeliui.
Teritorija
Garažų sekcija
Nedidelis garažas
Įspėjimas - nerūkyti
Saugykla
Nedidelis gynybinis bunkeriukas
Divizionas Molėtuose
Analogiškas divizionui prie Ukmergės buvo ir divizionas Molėtuose - klasikinė S-75M raketų bazė. Deja, viduje dabar įsikūrusi lentpjūvė (o kai kurie šaltiniai prieštarauja, bet čia mums skirtumo nėra), kuri sunaikino praktiškai viską, ką buvo galima pamatyti. Galima tik dar kartą žvilgtelėti į poziciją iš palydovo ir pamatyti klasikinę S-75 poziciją.
Divizionas Molėtuose
|
Garažai atrodo štai taip
Dalis jų - užrakinti
Kita gi dalis - atrakinta ir užkrauta medinėmis paletėmis
Kalinas ir S-200
Pabaigus vaikščioti po šiukšlynus, pereikime prie man įdomiausios Vilniaus PLG dalies - S-200 diviziono, įkurto Kaline. Čia buvo įkurtos pačios galingiausios sovietų PLG raketos - S-200V, kurių skridimo nuotolis siekė 180 km. Raketos konstrukcija leido nešti branduolinį sprogmenį, skirtą detonuoti ore ir ištaškyti priešo strateginių bombonešių formuotę. Tiesa, teisybės dėlei reiktų pastebėti, kad tokią pačią funkciją turėjo ir S-75, bet tai buvo labiau teorinė galimybė.
Šie daliniai, nors ir nebuvo mobilūs, raketų S-300 nebuvo iki galo išstumti. Dėl šios priežasties dabar jų pozicijose yra ką pamatyti - bent jau prieš tai niekur nematytą struktūrą. Kaip matome - trys dideli žiedai, kiekvieną kurių sudaro 6 raketų starto pozicijos su valdymo bunkeriu žiedo viduryje. Atokiau - radarų pozicijos, taikinių sekimui. Mūsų Kalino S-200 - labai panašus, tik paskutinė baterija nebuvo pabaigta.
Bazės schema
S-200 Kaline
Žodžiu, viskas atitinka planą - trys žiedai (iš jų vienas taip ir nebuvo pabaigtas), gyvenamoji, techninės sekcijos bei atokiau įrengtos radarų pozicijos. Bet palaukite, ar man vienam akys užkliūna už neaiškios konstrukcijos, matomos žemėlapio apačioje? Prizoominkime iš arčiau ir pasigrožėkime didžiuliais bunkerio gabaritais iš paukščio skrydžio.
Bunkeris Kaline
Tikra tiesa, čia požeminė raktų galvučių saugykla, pritaikyta saugoti branduolinį ginklą. Patikslinu - ne strateginį, o priešlėktuvinės paskirties, bet branduolinį, su visais iš to išplaukiančiais niuansais. Tiesa, kiek teko girdėti, čia jo niekada nebuvo, bet infrastruktūra tam buvo sukurta - sovietai bet kada galėjo jį atsivežti. Aišku, karo atveju, branduoliniai sprogimai, naikinantys priešo strateginius bombonešius Vilniaus oro erdvėje, kažin ar patiktų Vilniaus gyventojams, bet kada sovietams rūpėjo jų nuomonė.
Ar galima bunkerį apžiūrėti gyvai? Dabar jau ne. Visa S-200 teritorija dabar yra naudojama Lietuvos kariuomenės. Nors vietomis viduje pasivaikščioti nesunku, prie bunkerio taip paprastai neprieisi - dabar, prasidėjus konfliktui Ukrainoje tokių objektų apsauga kaip niekada suaktyvėjusi. Tik kolegai Mindaugui kažkada seniai seniai teko pasivaikščioti prie bunkerio, teritorijos viduje (vėliau, tiesa, šiek tiek pabėgioti nuo apsaugos, bet tai buvo seniai ir netiesa), o jau kalbų apie patekimą į vidų ir būti negali. Dabar mums nepavyko priartėti net prie vidinio perimetro - viduje stovi karinės mašinos ir visada būna daug žmonių.
Tačiau, kitose didžiulės bazės dalyse šiek tiek pasivaikščioti galima, svarbu tą daryti tyliai ir atsargiai. Štai čia - pirmasis (dešiniausias žemėlapyje) žiedas, kuriame buvo įsikūrusi pirmoji S-200 baterija. Raketų paleidimo aikštelių dabar jau nesimato - viskas apaugo krūmais, bet baterijos bunkeris-vadavietė išliko. Viduje - skylės nuo kareivių mokomųjų kulkų. Taip, čia dažnai treniruojasi kariškiai - bėgioja pagrindiniu keliu, šaudo mokomaisiais į taikinius ir organizuojasi pratybas.
Baterijos valdymo punktas
Kulkų skylės
Mokomųjų šovinių gilzės, ant žemės
Kampe - mėtosi taikinys
Valdymo patalpą saugo hermetinės durys
Valdymo patalpa iš viršaus
Nors raketų paleidimo aikštelių dabar nesimato, internete radau retų jų nuotraukų - iš šito pačio dalinio, Kaline.
Raketos starto pozicija, Kalinas
Raketos surinkimas techninėje dalyje
O čia - jau surinkta raketa, ant vilkiko
Po likusią dalį taip pat šiek tiek galima pasivaikščioti. Deja, pačią įdomiausią dalį - gyvenamąją sekciją ir techninį divizioną - teks aplenkti, ten visada būna labai daug žmonių. Nors kažkada po šį dalinį teko labai išsamiai pasivaikščioti, nuotraukų turiu tik nuo radarų pozicijų, į kurias keliavome antrą kartą, kol neužsirovėme ant apsaugos.
Prie radiolokatorių - dar vienas nedidelis pagalbinis bunkeris
Greta jo - sukrautos malkos
Koridoriukas
Išsišakojimas
Garsinės granatos liekanos
Ir dar daugiau mokomųjų gilzių
Netoli nuo bunkerio - kalniukas radarui, pažymėtas schemoje. Nuo jo atsiveria neblogas vaizdas į bazės teritoriją.
Kliūčių ruožas - beeinant prie kalniuko
Šiuo keliuku į viršų buvo užvelkamas radaras
Radaro vieta, viršuje
Šioje vietoje anksčiau stovėjo radiolokatorius 5Н62В. Internete galima surasti daug nuotraukų, kaip jie atrodė.
Radiolokatorius 5Н62В
Teritorija, nuo kalniuko
Papildyta 2021.06.01
S-200 teritorijoje yra dar vienas bunkeris - garažas, jau prie pat mokomųjų pozicijų. Daug metų ant jo kabojo spyna, dabar gi radome bunkerį atidarytą.
Bunkeris - garažas atrodo taip
O taip atrodo jo vidus
Pagrindinis koridorius
Į visas puses nuo jo - garažai technikai
Arba taip
Gražuolės hermetinės durys
Garažai dabar užkrauti visokiais rakandais
Amunicijos dėžė
Prieštankinio granatsvaidžio Carl Gustav raketų transportavimo konteineriai
Daugiau taikinių
Hermetinės durys
Grįžimas į garažą
Visas bunkeris užverstas mokomosiomis gilzėmis
O čia - pastatukas virš jo
Kaip ir bunkeris, jis paverstas treniravimosi baze
Tam pačiam tikslui, matyt, prie bunkerio privarytas autobusas
Štai jis, iš arčiau
Apleistas automobilis ir bunkeris - garažas, tolumoje
S-200 divizionui priklausė ir dar viena, mažiau žinoma vieta - rezervinė vadavietė, įrengta atokioje vietoje, 2.5 km nuo dalinio atstumu. Tiesa, dėl šios vietos paskirties galima suabejoti, nors preliminarūs šaltiniai skamba pakankamai patikimai. Sprendžiant iš vidinės patalpų būklės vadavietės struktūra buvo ne kartą perdaryta, daug vėliau. Tikriausiai, ją kaip sandėlį naudojo kokia nors įmonė arba netoliese gyvenantys gyventojai.
S-200 rezervinė vadavietė
Iškasinėtoje buldozerių vadavietės teritorijoje - neaiškios paskirties pylimai ir požeminis bunkeris, su perstatyta patalpų struktūra. Dėl šio perstatymo autentikos jame jau galima nebeieškoti.
Pylimai, supantys bunkerį
Laipteliai link bunkerio
Įėjimas
Viena iš patalpų bunkerio viduje
Ventiliacijos sistemos vamzdžiai
Data ant šviestuvo - 1976
Išvados
Tai tiek šiam kartui, apie Vilniaus rajono PLG. Tiesa, daugybė klausimų taip ir liko neatsakyti, bandysiu juos aiškintis ir toliau. Ačiū kolegai Mindaugui už pagalbą!
Nuostabus straipsnis! Tačiau Visoriuose nebėra vartų, dabar stovi šlagbaumas su pranešimu, kad tai yra karinė teritorija ir į ją pašaliniams patekti draudžiama. Gali būt, kad taip sutapo, bet atvažiavus prie teritorijos žaist laser tag'o, prisistatė karininkai ir paprašė išvykt.
Spėju, kad istorijos mokytojo darbas jums sektusi labai gerai 😀 Nuostabus ir labai informatyvus straipsnis.
dekui idomu toki dalykai,sekmes ir toliau taip
Niekad nė nebūčiau pagalvojęs, kad tokie dalykai visai čia pat egzistavo 🙂
gal galima sužinoti kada fotografuota Lentvario bazė?
Didžioji dalis nuotraukų - šių metų.
s200 vakar buvau nieko gero ten
O ahrana labai daug buvo?
Penktoj iš apačios nuotraukoj ne kliučių ruožas, o iš padangų suriesta patalpų imitacija. Beje, teritorijoj but pavojinga. Joje pratybos vykdo "Aitvaro" kariai ir šaudymai vyksta ir su koviniais šoviniais, tai netyčio alima "paragaut" švyno
Gal kas žino plačiau apie šią vietą: http://www.maps.lt/map/default.aspx?lang=lt#obj=5... ?
manau tai yra Rudininku girioj sovietmeciu buvusio "bombadromo teritorija.lektuvai metydavo sprogmenis i ta vietove.iki siol pilna sprogmenu liekanu ir ispejamuju zenklu.
as ten tarnavau.raudondvaris.pozyvnoj gretckij
O kas ten,yra todėl,kad noriu ten atvežiuoti pamatyti
Sveiki. O is kur nuotrauku gavote su kareiviais? 🙂
ar apie kuro baze esancia pieciau,turejot uomeny Valciunuose esancia kuro baze>gal ka nors apie ja galite papasakot ar galit imest nyoroda apie ta objekta?
Dėl Burbiškių karinės bazės, ar galėtumėte aiškiau lokalizuoti, kur radote tą vadavietę su požeminiais arkiniais sandėliais-angarais nuotraukose? Buvau šiuo metu, ar tai vieta, kur dabar yra vykdomos "Miško ardai" gyv. statybos?
Rodos taip, sprendžiant iš google maps.
Kita S-200 buvusi vieta Lietuvoje yra netoli Šilutės prie kelio link Žemaičių Naumiesčio.