Karosta


Viena iš mėgstamiausių mano vietų Latvijoje, kurią kasmet stengiuosi aplankyti - karinis Karostos rajonas, administraciškai priklausantis Liepojai - "karinis uostas", iš latvių kalbos. Kiekvienas čia suras, kuo užsiimti - galima maudytis, galima su alpinistine įranga laipioti į įspūdingus stebėjimo bokštelius, išmėtytus palei visą pakrantę, galima tiesiog, ramiai ir neskubant, vaikščioti tarp sugriuvusių senovinių fortų, mėgaujantis nekasdieniška aplinka. Žodžiu - viena geriausių vietų pasibūti prie jūros, nebėgant toli nuo urbanizmo ir UE.

Kaip galima sužinoti iš interneto, Karosta, arba, jei oficialiai - imperatoriaus Aleksandro III-ojo uostas - kadaise buvo didžiausia Baltijos jūros karinė bazė, faktiškai - nepriklausomas miestas. Pirmasis karinis miestelis čia atsirado XIX a. pabaigoje, Rusijos imperijos imperatoriaus Aleksandro III iniciatyva. Tvirtovė buvo uždaro tipo ir pilnai autonomiška - turėjo savo nuosavą mokyklą, paštą, elektrinę. 1901-ais metais čia buvo įkurta viena didžiausių Liepojos įžymybių - Šv. Nikalojaus cerkvė, išliekanti aukščiausiu kupoliniu statiniu Baltijos šalyse iki šiol. Vėliau miestelyje buvo įkurtas karinis kalėjimas, kuriame teko kalėti daliai 1905-tų metų revoliucijoje dalyvavusių jūreivių ir daug kitų pagalbinių statinių.

Nuo pat savo įkūrimo iki Latvijos nepriklausomybės paskelbimo, miestelis buvo uždarytas nuo paprastų žmonių. Iš pradžių, čia bazavosi pirmieji Rusijos imperijos povandeniniai laivai, vėliau - buvo įkurtas vienas iš Baltijos jūros laivyno štabų, kariškių tarpe pramintas "Gorškovo vila". Ilgus metus perstatinėjama, Karosta liko prifarširuota įvairiausių gynybinių įrengimų - bunkerių, fortų ir panašių objektų. Didžiausia jos pažiba - šiaurinių fortų kompleksas, bandytas sprogdinti po 1908 metų Rusijos imperijos taikos sutarties su kaizerine Vokietija. Sprogdinimo metu dalis pakrantės fortų suskilo ir nuvirto ant pakrantės, pasėdami visur krūvą gelžbetoninių nuolaužų aplink. Dalis tvirtovėje buvusių pabūklų buvo išlydyta, kita dalis - išvežta į tuo metu nuolat tobulinamą Kauno tvirtovę. Dabar tik šie susprogdinti fortai mena apie kadaise vieną svarbiausių Rusijos imperijos fortifikacijų Baltijos šalyse.

Šios nuotraukos - iš paskutinio apsilankymo, ištaikius ilgąjį savaitgalį liepos viduryje. Tada Karostoje apsistojome nakčiai, keliaudami per Latviją link Ventspilio ir Rygos.

Pradėkime nuo baterijų, prie stovėjimo aikštelės

Baterija

Pabūklo vieta

Pabūklo vieta

Už jos - prasideda griuvėsiai

Griuvėsiai

Viskas nusėta nuolaužomis

Nuolaužos

Arba taip

Nuolaužos

Fortai - atskilę nuo savo pozicijos

Fortas

Ir atsirėmę į pakrantės smėlį

Atskilęs fortas

Nuskilęs fortas iš apačios

Nuskilęs fortas

Viena iš skilimo vietų

Nuolaužos

O taip tai atrodo iš forto vidaus

Fortas

Buvusių kazematų liekanos

Kazematai

Suskilę praėjimai

Praėjimai

Sovietmečiu statyti angarai

Angaras

Pabūklų pamatai

Pabūklo vieta

Kai kur - nežiūrint po kojomis lengva nusisukti sprandą

Praėjimas

Nukristi galima iš aukštai

Nuolaužos

Kai kur - galima išsisukti koją, vaikštant tarp betoninių griuvėsių

Griuvėsiai

Kai kur - nors įsikurk ir gyvenk

Kambarys

Beveik normalus kambarys

Kambarys

Beeinant pakrante toliau - tolimačio bokšteliai ir pasvirusi baterija. Prieš keletą metų ji dar nebuvo tiek nuslinkusi link vandens.

Pasvirusi baterija

Baterija

Įėjimas ir paplūdimys

Įėjimas

Baterijos viduje

Viduje

"Pasviręs" kolega

Kolega

Išėjimas

Išėjimas

Greta - įvairiausių formų tolimačio bokšteliai

Bokštelis

Su kitokia kepure

Bokštelis

Įėjimas

Įėjimas

Kopėčios

Kopėčios

Čia - dar viena baterija, miške

Baterija

Kadaise čia tarnavusių dembelių vardai

DMB

Ir viską vainikuoja didelė ir įspūdinga vėjo elektrinė, įrengta prie pat stovėjimo aikštelės - vienintelė vieta, kur tokią elektrinę galima pamatyti iš arti.

Vėjo elektrinė

Elektrinė

Virš nuolaužų

Griuvėsiai

Elektrinė, nuo stovėjimo aikštelės

Elektrinė

Štai čia ir įsikūrėme nakčiai - tos elektrinės ir dviejų sugriautų fortų apsuptyje. Žmonių aplinkui praktiškai nebuvo, čia buvo galima tiek pasimaudyti, tiek ramiai pavakaroti.

Pakrantė

Pakrantė

Palapinė

Palapinė

Nuolaužos, iš vienos pusės

Nuolaužos

Betoniniai luitai, iš kitos

Betoniniai luitai

Žodžiu, tokia nedidelė, smagi vieta - visiems, kurie čia nėra buvę, labai rekomenduoju aplankyti. Iki kitų kartų ir gero savaitgalio visiems!

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. jneviera parašė:

  Tikrai ten įspūdinga.
  Gal šalia išlikusiuose įtvirtininuose darėte nuotraukų? Ten be tinkamų pasišvietimo priemonių nelindom, kai lankėmės prieš kelis metus.

 2. Pamiršta.lt parašė:

  Iš ten nuotraukų galima rasti sename straipsnyje.

 3. Valdas parašė:

  Gal galyma kordinaciu? Nes turbut buvau nuvazeves prie kitokio

 4. Pamiršta.lt parašė:

  Atsiųskite į pamirsta@pamirsta.lt. Bus labai įdomu pamatyti.

  1. Gintarė Rapševičiūtė parašė:

   Sveiki. Labai domintų fotografijos ! Susisiekite gintarerapseviciute@gmail.com !

  2. Liucija parašė:

   Laba diena, o kurioje konkrečiai tai yra miesto dalyje? Norint padaryt tokį maršrutą nuo kurios čia vietos reikia pradėti ir kur link keliauti. Gal kokius taškus žemėlapyje galite įvardyti? Ačiū 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *