Lenkų sandėlių beieškant


Šis straipsnis prikelia jau seniai aprašytą ir pamirštą temą - lenkų sandėlius iš 1922-1925 metais statyto Vilniaus gynybinio žiedo, kurį jau prieš kurį laiką esu detaliai išnagrinėjęs štai čia. Tas straipsnis užpildė informacinę spragą Lietuvos internetuose, sujungęs viską - istoriją, fotografijas į aiškų ir logišką paveikslą. Tik vienas klausimas liko neatsakytas - kur dingo lenkų sandėliai, iš Burbiškių miško? Dabar, tikiuosi, atsakysiu ir į tai.

O prasidėjo viskas taip - vieną savaitgalio popietę besibastant Burbiškių miške, užtikome pylimus ir pamatus, labai primenančius tai, ką jau ne kartą matėme - Saltoniškėse, Antakalnyje ir kitose vietose, kur buvo lenkų antžeminių sandėlių. Panašumas buvo akivaizdus - tie patys dirbtiniai pylimai, iš trijų pusių supantys betoninius pamatų likučius. Tolesnis pasivaikščiojimas davė dar daugiau - suradome ne tik sandėlius, bet ir praktiškai sveiką priešgaisrinį vandens rezervuarą, kurio likučius taip pat dar galima pamatyti Antakalnio miškuose, netoli Kraujo centro. Žodžiu, lenkų laikų amunicijos sandėlių komplekso likučiai visame gražume.

Kodėl anksčiau apie jį nieko nežinojau? Tam yra dvi priežastys. Pirmoji - susijusi su laukine gamta, - užaugę krūmais ir medžiais, apaugę žolėmis ir užversti šiukšlėmis pylimai, paslėpti tarp išvešėjusių medžių lapų, tapo praktiškai nematomi. Ir tik ruduo, kai krenta lapai, atvėrė juos žmogaus akims. Kita priežastis - autoriaus Szymon Kucharski žemėlapis, iš knygos "XX amžiaus fortifikacija Lietuvoje", kuria besivadovaudamas rašiau lenkų gynybinio žiedo straipsnį - jame jie pažymėti neteisingai. Štai, pažvelkime į tą žemėlapį dar kartą.

Lenkų kariniai objektai Vilniuje, Szymon Kucharski žem.

Gynybinis žiedas

Žemėlapis sako, kad sandėliai buvo išsidėstę palei dabartinę Burbiškių gatvę, einančią per apleistą sovietų karinę bazę, kurioje kadaise buvo taisomos priešlėktuvinės raketos. Plačiau apie tą bazę ir bendrai esu aprašęs čia, todėl daugiau į jos istoriją nesiplėsiu. Sandėlius dabartiniame žemėlapyje būtų galima sužymėti kažkaip taip.

Sandėliai Burbiškėse

Sandėliai

O štai kaip jie yra išsidėstę iš tikrųjų. Sandėliai (pažymėti geltona spalva), sužymėti ne iš akies, o tiksliai, išmatavus koordinates - akivaizdus neatitikimas.

Sandėliai Burbiškėse - kaip yra iš tikrųjų

Sandėliai dabar

Visiems, norintiems tuo savo akimis įsitikinti, sudėsiu koordinates. Numeracija skaičiuojama nuo Burbiškių gatvės posūkio, karinės bazės viduryje.

  • Sandėlys Nr.1: 54.656431,25.251120
  • Sandėlys Nr.2: 54.656359,25.249666
  • Sandėlys Nr.3: 54.656163,25.249077
  • Sandėlys Nr.4: 54.655833,25.249203
  • Sandėlys Nr.5: 54.655717,25.249487
  • Rezervuaras: 54.655454,25.248855

Tai kaip gi iš tikrųjų buvo su tais nelemtais sandėliais? Juk kiekvienas kompleksas turėjo po 10 antžeminių sandėlių ir po vandens rezervuarą, tai kur dingo likusieji? Vietos analizė šiuo atveju nieko neduos - didžioji dalis teritorijos dar 6-tame dešimtmetyje buvo iš pagrindų perstatyta. Norėdami tą išsiaiškinti, peržiūrėkime dar vieną žemėlapį. Tiksliau, ne žemėlapį, o 1944 metais vokiečių žvalgybinio lėktuvo darytą Vilniaus pietvakarinės dalies aeronuotrauką, kurią jau nagrinėjome, kai keliavome vokiečių oro uostų pėdomis.

Vokiečių aeronuotrauka, 1944 metų gruodis

Porubanek ir Zascianki

Išdidinkime Burbiškes ir dar kartą įsitikinkime, kad Szymon Kucharski žemėlapyje jie pažymėti su klaida - 1944 metais nėra buvę net apatinės Burbiškių dalies keliuko, nekalbant apie sandėlius ar kitus karinius įrengimus. Gerai, sandėliai gal ir galėjo būti nugriauti, bet kelias tai negalėjo užaugti be jokios žymės vos per keliolika metų. O ir šiaip, į ką jums panašu tie balti stačiakampio formos taškeliai, išsidėstę palei vingiuotą keliuką, viršuje?

Pritraukus Burbiškes

Burbiškės

Kairėje pusėje, pritraukus, jie jau per daug išsiliejo, kad būtų galima nors ką konkretaus pasakyti, bet dešinėje pusėje viskas dar pakankamai ryšku. Ar gali tai būti tie patys lenkų sandėliai, kurie, kaip mes dabar jau žinome, buvo dengti baltu šiferiu ir/ar blizgančia skarda? Man atrodo, kad tai daugiau nei realu.

Pritraukus dar arčiau

Burbiškės

Padarykime dar vieną bandymą - atidėkime šiuolaikiniame žemėlapyje žinomus sandėlius ir pabandykime žemėlapius tarpusavyje sugretinti. Žinoma, čia reikia turėti omenyje, kad keliukas ir pats miškas per 70 metų pasikeitė nemažai, todėl begretindami pažymėkime panašius žemėlapio elementus.

Burbiškės 1944-2015

Burbiškės 1944-2015

Visa kairė pusė - kabliukas - praktiškai sutampa. Tiesa, iki pilno atitikimo trūksta vieno sandėlio, tarp Nr.1 ir Nr.2, bet jo pylimą galėjo dar PLG bazės statybos metu sulyginti su žeme sovietų darbininkai. Žodžiu galima kelti sau klausimą - gal iš tikrųjų, vokiečių žvalgybinio lėktuvo nuotraukoje, matėsi tie patys lenkų gynybinio žiedo sandėliai, statyti 1922-1925 metais? Be visa ko - aeronuotraukos aprašyme Burbiškių teritorija yra pavadinta Munilager, kitaip tariant, amunicijos bazė. Tikėtina, kad sovietai, okupavę Vilnių, nespėjo, o gal ir nenorėjo perdaryti senos lenkiškos infrastruktūros ir iki pat 6 dešimtmečio ją naudojo miesto gynybai, nepakeitę iš esmės.

Apsiginkluokime šia hipoteze ir pasvarstykime, kur iš tikrųjų galėjo būti lenkų sandėliai ir siaurasis geležinkelis. Geltona spalva žemėlapyje pažymėkime tuos pylimus ir pamatus, kurie išliko iki šiol, raudonais šauktukais - vietas, kur, atsižvelgiant į seną vokiečių aeronuotrauką, galėjo būti išsidėstę jau sunaikinti sandėliai. Pro juos vingiavęs geležinkelis yra pažymėtas tamsiai mėlynai, o šviesiai mėlyna banga - išlikęs priešgaisrinis šulinys.

Lenkų sandėliai Burbiškėse - galutinė versija

Ar taip tikrai galėjo būti? Nežinau. Bet ši versija, nors ir remiasi prielaidomis, yra daug tikslesnė, nei ta, kuria tikėjau iki šiol. Deja, tiksliau, bent kol kas, pasakyti nieko nesigaus - Burbiškių teritorija buvo per daug kartų perstatyta. Ir net pamačius pylimus, kurių Burbiškėse apstu, negalima vienareikšmiškai spręsti, kada jie buvo pastatyti.

Lenkų sandėlių likučiai šiandien

Palikime istoriją ir apžiūrėkime, kaip visa tai atrodo gyvai. Įspėju, nuotraukose matosi nedaug - sunku tuos pylimus nuotraukose perteikti pakankamai informatyviai. Bet visi norintys gali patys nuvažiuoti ir juos pamatyti savo akimis - pylimai ir pamatų likučiai dabar matosi aiškiau nei bet kada. Pasivaikščiojimą pradėsime nuo pagrindinio kelio posūkio.

Prie posūkio

Prie posūkio

Vaizdas į dešinę, link betoninių kranų

Keliukas link kranų

Keliukas prie neišlikusių sandėlių

Keliukas

Keliaukime pirmyn, buvusio geležinkelio bėgiais

Sandėliai

Netoli atokiau stovinčio garažo - sandėlys Nr.1

Sandėlio pylimas

Per šakas matosi nedaug, bet nepatingėjus prasibrauti, pamatysime vietomis išlikusius senus pamatus, atitinkančius lenkų sandėlių 5mx15m arba 5mx6m dydžio pamatų struktūrą.

Pamatas

Pamatas

Keliukas eina gilyn, į mišką. Juo, greičiausiai, kažkada ir važinėjo lenkų traukinys. Tiesa, tiesioginių įrodymų nėra - skirtingai nei prie Burbiškių perkrovimo stoties, senų pabėgių liekanų čia rasti nepavyko. Tik akmens skaldą, vietomis, bet ji čia galėjo atsidurti daug vėliau.

Keliukas ir geležinkelio linija

Keliukas

Dešinėje - betoninių konstrukcijų likučiai

Konstrukcijos

Sandėlys Nr.2

Sandėlys Nr.2

Nr.3 - nors nieko nuotraukoje ir nesimato

Sandėlys Nr.3

Praėjus trečią sandėlį - priešgaisrinis vandens rezervuaras - būtinas visų antžeminių lenkų sandėlių kompleksų atributas. Deja, didžiosios jų dalies šiandien nepamatysi. Šis rezervuaras - beveik nenukentėjo, išliko ir jo betoninis šulinys, ir viduje esanti apvali, raudonų plytų požeminė talpa.

Rezervuaras

Rezervuaras

Į keliuko pusę

Rezervuaras

Žiūrint tiesiai

Žiūrint tiesiai

Už jos - sandėlys Nr.4

Sandėlys

Sandėlys Nr.5

Sandėlys Nr.5

5 sandėlio pamatas

Pamatas

Išvados

Žodžiu, dabar viskas paaiškėjo. Tikriausiai, paaiškėjo tik kuriam laikui, kol neatsirado dar daugiau medžiagos, bet paskutinė versija man skamba visai įtikinamai. Jei kažkas su tuo nesutinka, ar šiaip, turi ką pridurti - kviečiu į diskusiją komentaruose.

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. Karolis parašė:

    Siauruko tiltas į lenkų Burbiškių bazę buvo sugriautas tiesinat Tūkstantmečio g. T.y. jo buvimo vieta nėra tas plačiojo geležinkelio tiltas į sovietų bazę. Čia užfiksuotas atkastas tiltas 2007m. iki jį sugriaunant. : https://www.miestai.net/forumas/forum/bendrosios-...

    1. Pamiršta.lt parašė:

      Ghmz, labai įdomu. Pabandysiu panagrinėti.

    2. Dainius parašė:

      Dažnai bėgioju panašiu maršrutu kur spėjama buvo sandėliai ir vietomis tenka prabėgti akmenimis gristais takeliais. Vis pagalvoju, kad tai ne sovietinių laikų paveldas. Bet ar tai galėtų būti susiję su lenkų statytais sandėliais?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *