Belvederio dvaras


Šiandienos straipsnio vieta bus ne kiek pamiršta, kiek tiesiog suniokota, aplaužyta vandalų, vietinio jaunimo ir kitų destruktyviai nusiteikusių žmonių. Kalbėsime apie Belvederio dvarą, kurio pavadinti "pamirštu" neapsiverčia liežuvis - viena svarbiausių lankytinų vietų Jurbarko rajone pristatomo dvaro kasdien apžiūrėti atvyksta dešimtys žmonių. Tačiau, turistai įvertina tik dvaro išorę. Mes galime jį apžiūrėti iš vidaus.

Dvaras čia atsirado 1830-taisiais, po to, kai tuometinis žemių savininkas, turtingos Burbų giminės atstovas Kleopas Burba, perpirko žemę iš Tiškevičių ir pagal prancūzų projektą čia pasistatė romantizmo stiliaus, netaisyklingo plano, dviejų aukštų dvarą, išsiskiriantį savo architektūra ir prabanga. Dvaro vestibiulyje platūs ąžuolo laiptai vedė į antrą aukštą, prie reprezentacinių patalpų, dekoruotų mozaikomis, išklotų parketais, su tapyba lubose, kambariuose stovėjo auksu ir baltu laku dengti Liudviko XVI stiliaus baldai, kabojo reto violetinio atspalvio krikštolo sietynai. Rūmų statybą vainikavo triaukštis bokštelis, iš kurio atsiverdavo puikus vaizdas į apylinkes ir Nemuno skardį. Sakoma, būtent šis vaizdas inspiravo dvaro pavadinimą - iš italų belvedere - gražus reginys.

Senos nuotraukos

Po Pirmojo pasaulinio karo, išgrobstytas ir likęs be šeimininkų, Belvederio dvaras atiteko valstybei. Tarpukariu ir sovietizmu čia buvo įkurdintos įvairiausios švietimo įstaigos - 1921-1925 m. veikė Žemės ūkio mokykla, nuo 1944 - Pienininkystės technikumas, 1961–1969 m. Žemės ūkio technikumas, iki 1971 m. - Bitininkystės ir sodininkystės meistrų mokykla. Atgavus nepriklausomybę dvaras atiteko Jurbarko rajono savivaldybei, dabar - daug metų stovi apleistas, nors pastato savininkai kartkartėmis užkala naujai dvare atsirandusias skyles.

Belvederio dvaras

Fasadas

Netaisyklingas rūmų fasadas

Fasadas

Rytinis korpusas

Rytinis korpusas

Vaizdas nuo oranžerijos ir parko pusės

Dvaras

Dabar dvaro pastatas yra padalintas į dvi dalis - pagrindinį pastatą ir nuo jo atskirtą rytinį sparną. Į atskirą sparną - atskiras įėjimas, apsaugotas grotomis, tarp kurių pralįsti - nesunku.

Laiptai rytiniame sparne

Laiptai

Turėklas ir grotuotas įėjimas

Turėklas

Viena iš sparno patalpų

Patalpa

Vietomis išlikę baldai

Baldai

Senovinė krosnis

Krosnis

Geriausia ir įspūdingiausia dvaro dalis - puikiausiai išsilaikę autentiški ąžuoliniai pagrindinio vestibiulio laiptai, per tiek metų nesuvandalinti per kažkokį stebuklą. Mažai nuniokotos yra ir antro aukšto patalpų kesoninės lubos, puoštos karnizais ir gipso lipdiniais - ypač buvusiame valgomąjame kambaryje.

Čia - puikūs laiptai, pirmo aukšto vestibiulyje

Laiptai

Kitu kampu

Laiptai

Čia - antro aukšto vestibiulis

Antro aukšto vestibiulis

Laiptai ir baliustrada

Laiptai

Antrame aukšte - daugybė puikiai išsilaikiusių patalpų. Štai čia, pavyzdžiui, buvo valgomasis - su lubomis, dekoruotomis kvadratinės formos kesonais, su įterptomis rozetėmis, viduryje.

Valgomojo patalpa

Valgomasis

Kitu kampu

Valgomasis

Senovinė krosnis

Krosnis

Čia - gretimas kambarys, buvusi šokių salė

Šokių salė

Šokių salės langai

Šokių salės langai

Karnizas

Karnizas

Išpuošta krosnis

Išpuošta krosnis

Dar viena krosnis - kambaryje, su paremtom lubom

Krosnis

Rozetė ant lubų

Rozetė

Dar viena antro aukšto patalpa

Patalpa

Iš antro aukšto galima užlipti į triaukštį dvaro bokštą. Čia viskas taip supuvę, kad vaikščioti viršuje - nesaugu.

Laiptai į bokštą

Laiptai į bokštą

Bokšto trečio aukšto patalpa

Bokštas

Grįžkime į vestibiulį

Vestibiulis

Išlaužyta antro aukšto laiptų baliustrada

Baliustrada

Oranžerija iš vidaus

Oranžerija

Šiaurinės sienos iškyša

Šiaurinės sienos iškyša

Šiam kartui tiek.

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. Elona parašė:

    Gaila. Kiekvieną kart, važiuojant pro šalį, užsukame į šį dvarą. Buvau studijų laikais Kolūkyje, šiame dvare vykdavo šokiai. Jau tada įsimylėjau Belvėderį...

    1. gintas parašė:

      Gintas.Mus studentus lengvosios pramonės fak.kiekvienais metais apgyvendindavo šiuose rūmuose[talkos nuskinti obuolius].Netgi tada jie atrodė,palyginus su dabar nuostabiai.Atsimenu pirmame aukšte dar buvo išlikęs kortų lošimo kambarys-parketas kortų imitacija ir ąžuolinis stalas su liūto kojomis.

    2. algis parašė:

      buvau prie jo vasaros pabaigoje, turiu keletą foto. Iš lauko jau atrodo kiek geriau, matyt kažkas bando tvarkyt. O prieš rūmus esantis pastatas jau sutvarkytas (bent iš lauko taip atrodo).

    3. Regina parašė:

      Tai jau gera naujiena,jei sutvarke esanti pastata tai gal prades tvarkyti ir rumus

    4. Valerija parašė:

      Valerija Labai dziaugiuosi kad kazkas jau bando patvarkyti rumus jei galit nepaz Algi idekit foto nors viena paziureti kaip dabar atrodo rumai gal tikrai Dievas duos proto piniguociams ir gal mes dar sulauksim savo grazuoliu rumu atremontuotu ir paskutini karta matytu tik 1956 metais bet jau nelabai tikiuosi kad sulauksim

    5. Valerija parašė:

      Valerija Sveiki Belvederio rumu myletojai Rasiau jau kelis kartus ir vis titiu rumu atnaujinimo nors gyvenu Panevezyje bet susiskambinu su Serediskiais ir man pranese kad rumus pradeda remontuoti Labai dziaugiuosi tokia naujiena gal kas pro sali vaziuotu uzsukit ir nupaveiksluokit rumus ir idekit nuotrauka i Focebook Busiu labai dekinga

    6. Rwgina N. parašė:

      Girdejau kad pradetas remontuoti Belvederio dvaras,tai labai geros žinios,gal kas daugiau žinote tai parašykit,tai butu labai gera naujiena ,,,Regina N,

  2. Elvira parašė:

    Nusikaltimas neišsaugoti, kai sugebam statyti tik stiklines dėžutes. Einu pirkti loterijos bilietų!?

  3. Jurgita parašė:

    bet kaip gražu,kaip harmoninga,kad ir senas pastatas,bet dvelkia tokia prabanga..is vidaus,labai norėčiau aplankyti kada nors...

    1. Burba parašė:

      jau galima aplankyti

    2. Audre A puskorius parašė:

      My mother, Dalia Bartkus (Bartkeviciute) Puskoriene, lived at Belvederis with her family. Her father, Veceslovas Bartkus (Bartkevicius) was the principal of the school until around 1944. The Soviets were arresting prominent and educated people, so my mother and her family were forced to leave their country. My mother recently told me how she used to run up and down the stairs to Nemunas and she remembers counting 365 stairs. My mother, who is 87 years old now, has fond memories of her last home in Lithuania.

      1. Audra parašė:

        Hello,
        I would like to get in contact with Audre A. Puskorus. If your mother is still alive maybe she knew Pranciskus Bartkus or remember Justinas Bartkus.Among old photos at home I have found a photo sent to my father from Belvederis palace Mr. V.Leveris dated 1929/07 1937 Zarecku.
        According notes on the back side it looks like they were very good friends.

    3. Artras parašė:

      norėčiau kada apsilankyti įdomus dvaras .. Kai darysiu kelionė aplink Lietuva

  4. Brigita parašė:

    Sveiki, norėčiau panaudoti Jūsų nuotraukas savo bakalauriniam darbui "Renesanso ir baroko architektūra Lietuvoje". Gal galėtumėte pasigirti, kas šio nuostabaus straipsnio autorius? Tel.nr.:+37069031105 Brigita

    1. Pamiršta.lt parašė:

      Rašykite į pamirsta@pamirsta.lt, išsiaiškinsime.

    2. Marius parašė:

      sveiki, gal galit pasakyti ar eina ieiti i vidu?noretumem ten atlikti fotosesija

      1. Edita parašė:

        Neina,nes viskas užkalta 🙁

      2. Dalia parašė:

        Visi verkiat, sakot gaila.darykit ka nors. Rasykit projektus I europa darykit kazka. Nes grozi galit greitai prarasti kurio nebegrazinsit. O butu gaila. Apie si dvara girdziu jau antra karta .bet jau spejau isitikinti kad jis buvo ir dar vis yra nuostabus nors ir labai zmoniu ir laiko nuniokotas. Taigi imkites kazko!!!! Nelaukit!!!

        1. Edita parašė:

          Miela Dalia,kaip lengva pasakyti,imkit ir darykit...Kad viskas taip būtų paprasta,jau senei ir būtų padaryta.Deja,ne viskas nuo mūsų gerų norų priklauso...

        2. malvina parašė:

          .malvina.mokiausi cia -z.u.technikime 5.5 metus .tai buvo nuostabus rumai,puikiai priziureta aplinka.tai buvo musu antrieji namai.dabar kas 5 metai organizuojam susitikima ir visuomet pradedam nuo belvederio rumu.musu beliko tik puse is baigusiu.su dziaugsmu prisimenam moikslo dienas ,buvusius destytojus,aukletoja.su asaromis akyse ziurim i nuniokota pastata.skaiciau kad cia pradetas remontas.labai dziaugiames. metai bega ,bet gal ir mes sulauksim remonto pabaigos ir vel dziaugsimes matydami siu rumu didybe.

        3. juratė parašė:

          Serediškiai šneka ,kad dvarą nusipirko LINAS GUDELIS .Taigi linkime Jam sėkmės. Tikimės ,kad atstatytas dvaras nebus aptvertas tvora ,kad bus ir toliau lankomas ir visiems prieinamas.

    3. Rimantas parašė:

      Užvakar ten buvome. Žmogus iš Seredžiaus tinkuoja išvirtusius pamatus. Metalinių detalių nesimato, išskyrus grotas įėjimuose. Aplinkui rūmus metro aukštumo žolė, laiptai užžėlę. Vaizdas klaikus.

    4. Nijole parašė:

      Ten mokesi mano tevelai ( pienininkystes technikume-) kiek jie graziu pasakojimu man persake apie sio dvaro grozi!!! Gaila kaf patys ji suniokolom , o kabo lenta- valstybes saugomad objektas????

    5. Stasys parašė:

      1953 - 1957 metais mokinausi Belvederio Pienininkystės Technikume.Tiesiog nustėrau pamatęs tokius kraupius vaizdus,Ypač gaila parketo,kuris buvo nepakartojamas,nors tuo metu jau buvo tepamas su ,,soliarka" kad nedulkėtų.Nuostabus parketas buvo antrame aukšte taip vadinamame kortų kambaryje,kurio grindys buvo išklotos viena ant kitos sukryžuotomis kortomis.Tais laikais buvo prižiūrimas ir unikalus dvaro parkas su eile skiepytų medžių.
      Paskutinį kartą lankiausi dvare 2017 metais per mūsų dešimtos pokario laidos buvusių studentų susitikimą atžymint 50 metų Technikumo baigimą. Jau tada pastatas buvo ganėtinai nuniokotas,bet koks dabar,trūksta žodžių apibūdinti.Bežiūrint suspaudė širdį...

      1. Juozas parašė:

        Aš Belvederyje mokiausi 1961-1965 m. žemės ūkio technikume. Tuo metu čia dar veikė ir senasis pienininkystės technikumas , kuris 1964 m. buvo perkeltas į Kalvariją. Tuo laiku buvo Belvederio klestėjimo laikai. Ko verta Lietuvos valdžia, paveldosaugos institucijos, kad per 50 metų šitaip suniokoti puikų dvarą. Kažkas yra pasakęs, kad kas negerbia praeities, tas neturi ir ateities. Labai šis posakis asocijuojasi su Lietuvos ekonomika ir bendra tvarka, kur landsberginiai sugriauti daug gero labai gebėjo, o sukurti - ne. Likome išsivaikščiojanti šalis.

        1. Pamiršta.lt parašė:

          "Kas negerbia praeities, tas neturi ir ateities" - tobulai pasakyta. Ypač tai tinka sovietams, prie kurių Lietuvoje bažnyčios būdavo verčiamos sandėliais, dvaruose - sunaikinamas autentiškas interjeras, nudaužomi gipsiniai papuošimai, viską nudažant šlykščia balta spalva. Nenuostabu, kad tas laikotarpis neturėjo perspektyvų.

          1. Gis parašė:

            Daugiausiai sunaikinta per nepriklausomybės metus, deja...sovietmečiu nebuvo kiaurų stogų, o interjerą tvarkė pagal supratimą - buvo , labai gerai, buvo grubiai, kaimišku sovietiniu supratimu.

          2. Pelėda parašė:

            Gaila, kad dar yra gyvų, kurie garbina sovietmetį.

          3. Sigita parašė:

            Girdėjau,kad naujasis savininkas leis už mažus pinigėlius ekskursuoti po rūmus.Paskutinį kartą nenuniokotus rūmus mačiau 1962m.po mokslų baigimo

          4. Aušra parašė:

            Buvom vakar. Niekas nieko neremontuoja. Graudu žiūrėt, kaip suniokotas. Ar yra žinoma, kas savininkas?

          5. Aušra parašė:

            2005 m. pabaigoje dvaras privatizuotas – jį už 1,2 mln. litų įsigijo verslininkas Stanislovas Lapeika, vėliau VšĮ „Belvedrio dvaras“ jį pardavė vilniečiui verslininkui Arvydui Kvietkauskui. Tačiau dvaro renovacija taip ir nebuvo pradėta. Belvederio dvaras įtrauktas į labiausiai niokojamų Lietuvos dvarų sąrašą.[1]

        2. VALERIJA parašė:

          LABAI DZIAUGIUSI KAD DAR GALIT APSILANKYTI IR PAMATYTI TUOS RUMUS NEMACIU JU NUD TADA KADA BAIGIAU TECHNIKUMA 1956 M

        3. VALERIJA parašė:

          AS MOkiausi technikume 1952-1956 m ten prabego linksmos jaunystes dienos o kokie grazus buvo rumai parkas laiptai turejau geras drauges Asta vasiliauskaite VLada Matijosaityte valyte Valaityte kurios nebera gyvos Birute Mockute -jankeviciene otelefonais pasikalbu tik su Birute labai graudu ziureti i tokis apleistus technikumo rumus mano dukra buvo nuvaziavusi apie 2000 m bet tokie apleisti dar nebuvo valerija Simsonaite-Stancikiene

        4. VALERIJA parašė:

          Gal atsiras protingu pinigingu vyru kurie bandis remontuoti rumus

        5. Leokadija parašė:

          1977metais teko gyventi tame dvare.Kaip studentai skyneme braskes,juodus serbentus kolūkyje.Labai smagiai praleistas laikas.miegodavom dvare ant patiestų čiužinių.O koki šokių vakarai vykdavo...Labai gera aura tam dvare.

        6. Regina N, parašė:

          Man teko Belvederyje pieninkystes technikume mokitis tai 1956,1957 m tai tikrai buvo grazus tvarkingi rumai , o dabar kai paziuri tai tik verkti noris bet gal atsiras kas prades tavrkyti ir vel bus geri prisiminimai

        7. Regina N, parašė:

          Ramune perskaiciau tavo komentara ir susimasciau ar kartais tavo mamos ar tetos vardas nebuvo Ada ar Stasyte nes man teko tuo metu mokytis ir as gyvenau pas ju mama tai labai idomu nes pas juos buvo labai gera o ju mama buvo labai nuosirdi irmiela tai men labai dag padejo as esu Regina is Pvnevezio

      2. Regina parašė:

        tais metais ir aš mokiausi tai buvo nuostabus laikai ,pažinojau viena Stasi tai Ginaiti ar Galinaiti gerai nebeprisimenu dar ir nuotrauka turiu aš esu Regina

    6. Stasys parašė:

      Suklydau rašydamas. Lankiausi dvare 2007 metais.

    7. Ramunė parašė:

      Mano mama ,mamos sesė ir pusesere baigė pienininkystės technikumą ir mes jų vaikai užaugome Belvederio kaime o dabar graudu žiūrėti ką gobšūs ir neukiski valdininkai padarei

    8. Jonas parašė:

      Labai gaila kad pas mus saugomos teritorijom skiriami tokie pinigai lajų takams o tokie dvarai apleisti, nesuprantu valstybes

    9. Edita parašė:

      Toks grožis ir niekas nekreipia dėmesio!! Čia mūsų istorija,praeitis,paveldas o mes niokojam viską kaip kokie parazitai 🙁 Žodžių trūksta.Būdama vaikas,dažnai lankydavau šitą vietą.Čia būdavo kažkokia ramybės oazė...dabar liko...vaiduoklis su didinga praeitimi 🙁 Labai liūdna :'(

  5. Ineta parašė:

    Esu Belvederį lankiusi ne kartą, ir kiekvieną kartą randu vis labiau apgailėtinos būklės. Kad galėčiau kažką pakeisti, galvojau žiūrėdama su ašaromis į išdraskytus koklius, griūvančias lubas, trupantį fasadą. Atlaikė karą, ištvėrė sovietmetį ir tik tam, kad niekam nebereikalingas subyrėtų į užmaršties dulkes...
    Savininkams kažkodėl nerūpi( kam tuomet įsigyti!), kultūros paveldo departamentas vėlgi nesikiša, o valdžia atsikvošės tik tuomet, kai įvyks nepataisoma...

  6. Gidė Nijolė parašė:

    Galima užsisakyti ekskursiją po Jurbarko rajoną, užsukti į Belvederio rūmus. Jie jau tvarkomi. Turistai atsargiai ir į vidų įleidžiami. Nuostabiai raižytos durys restauruojamos, bet likę kambariuose autentikos trupinėlių- sienų , lubų puošybos elementų, vestibiulis su mediniais labai gražiais laiptų turėklais. Tikrai labai įdomu. Netoli ir koplyčia.

  7. Lankytoja parašė:

    Jau daugubę metų esu pamilusi šiuos rūmus. Šiandien kaip tik aplankiau rūmus, jie rekonstruojami, tai pats nuostabiausias dalykas, kuris jau vyksta. Rekomenduoju visiems nuvykti ir prisidėti prie nuostabių rūmų atgimimo.

    1. Pamiršta.lt parašė:

      Kad rekonstruoja šaunu, blogai kad savo puslapyje be leidimo naudoja tame tarpe ir mano nuotraukas, nesutikdami jas pašalinti, tuo pažeidžiant autorines teises.

  8. Sigute Mika parašė:

    Apsilankiau ir aš šiame dvare visai netyčia, keliaudama pagal nutrinamą žaidimą “Nutrink ir keliauk” Sužavėjo net ir ne kokios “formos” būdamas 😊 o kai pamačiau, kad buvusioj šokių salėj stovi fortepijonas…neatsilaikiau 😄 ir antrąkart jau nusifilmavom videoklipą 😉 https://youtu.be/4a2_egjkeJY?si=cXlvgYCngfN7fDo6

  9. Algimas parašė:

    Pamenu Belvederį tik sovietmečiu. Esu lakesnis, nors gyvenau Kriūkuose kitoje pusėje Nemuno. Pamenu dvaro parką su ten gyvenančiais povų klyksmais. Greta pastato buvo oranžerija,-šiltnamis su išdaužytais stiklais. Tėtis minėjo, kad Belvederyje buvo įsikūrusi ,,Normandija-Nemunas" prancūzų-aviacijos 1944 m. eskadrilės kareivinės. Vaikai būdami landžiojome po koplyčios rūsio kriptas. Dalis karstų buvo jau išardyta. Pirmame Belvederio pastato aukšte jau gyveno kelios šeimos

  10. Algimas parašė:

    Belvederis atrodė romantiška, su paslaptimis dvaras

    1. Jurate Burbaites palikuonis 3 x pro parašė:

      Burbos palikuoniai ir siandien yra kazkuo issiskiriantys is kitu, viskas su mintimi, apgalvota....

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *