Kas yra Urban Exploration?

Urban Exploration (UE, urbex, miesto tyrinėjimas) – gyvenamosios erdvės tyrinėjimo veiklų visuma, skatinanti žiūrėti į miestą kaip į savo asmeninę žaidimų aikštelę. Tai pasireiškia paprastam žmogui neprieinamų vietų paieška ir lankymu, ignoruojant saugumo, etikos bei nuosavybės normas. Veiklos balansavimas tarp legalumo ir nelegalumo dažnai sukuria konfliktą tarp tyrinėtojų ir visuomenės, tačiau, tuo pačiu leidžia pamatyti miesto užkulisius, apie kuriuos paprastas žmogus dažnai net neįtaria.

Kokie objektai domina?

Domina slėptuvės, kolektoriai, apleisti pastatai, šiluminės trasos, stogai, nuo kurių atsiveria gražus vaizdas - viskas, kas neprieinama paprastam žmogui, gali būti aplankyta savarankiškai bei turi vizualinės arba istorinės vertės. Savarankiškumas yra itin svarbu - tai esminis dalykas, kuo Urban Exploration skiriasi nuo žiniasklaidos ar komercinės fotografijos. Siekiame kad kiekviena nuotrauka ar straipsnis į subkultūrą atneštų kažką naujo istorine arba vizualine prasme, todėl stengiamės lankyti tik sąlyginai naujas vietas, visiems žinomus objektus paliekant fotografams bei kitiems prijaučiantiems mėgėjams.

Kuo UE skiriasi nuo vandalizmo?

Nors žmonės šias sąvokas dažnai sutapatina, skirtumas yra labai didelis - vandalizmas (įsilaužimas, piešimas ant sienų, inventoriaus vagystė) - piktybinis objekto niokojimas. UE tikslas yra priešingas, dėl to aplankius objektą nepalikti pėdsakų - kiekvieno tyrinėtojo aukščiausia siekiamybė bei meistriškumo išraiška. Tą įvardina vienas žinomiausių Urban Exploration postulatų - take nothing but pictures, leave nothing but footprints.

Kokiose šalyse ir miestuose?

Daugiausiai - Vilniuje ir jo apylinkėse, tačiau, reikalui esant, pavažiuojame toliau - į Latviją, Estiją, Ukrainą bei kitas šalis, kuriose turime draugų arba kuriose galime surasti objektus savarankiškai. Dažnai reprezentuojame Lietuvą ir Vilnių užsienio svečiams. Pastaruoju metu, mažėjant objektų Lietuvoje, vis dažniau važinėjame į tokias šalis kaip Lenkija, Vokietija, Prancūzija ir Belgija. Teko pabuvoti Abchazijoje, Gruzijoje, Italijoje bei kitose šalyse.

Kur randasi/kaip patekti?

Jei straipsnyje neparašyta – norime išlaikyti paslaptyje, aplankius vietą ją išsaugoti - mūsų aukščiausias prioritetas. Turima informacija dalinamės TIK su asmeniškai pažįstamais žmonėmis, subkultūros ribose. Ne kartą matėme, kaip net menkiausias vietos viešinimas priveda prie vėlesnio jos sunaikinimo, dėl to išimtys nėra taikomos nei fotosesijoms, nei filmavimams, nei kitiems žurnalistiniams ar meniniams projektams.

Visi komerciniai klausimai

Projektas yra nekomercinis, vystomas iš idėjos, išlaikomas tik iš autoriaus asmeninių lėšų, todėl netalpiname reklamos, nebendradarbiaujame su žiniasklaida ir nepasiduodame masiniam komercializmo trendui. Iš tų pačių asmeninių autoriaus lėšų yra perkama fototechnika bei finansuojamos kelionės, dėl ko bet kokia parama projektui visada yra laukiama.

Kiti klausimai

Rašykite į pamirsta@pamirsta.lt