Artėjant naujam kelionių sezonui skubu pabaigti straipsnius apie liniją Mažino, prie kurios artimiausiu metu neplanuoju sugrįžti. Šis fortas, kurio pavadinimo nusprendžiau neslėpti, buvo aplankytas antros kelionės pirmą dieną, ką tik pralėkus per visą Lenkiją ir Vokietiją, faktiškai paryčiais. Beliko tik prasibrauti per ganyklų, elektrinių tvorų bei krūmų ruožą, iki pasiekiant fortą, per kurio ambrazūrą įšliaužėme į vidų. Fortas buvo labai neblogai išsilaikęs, nors nepasakyčiau kad kažkas labai nematyto, po visko, ką teko aplankyti anksčiau.
Savaime fortas nedidelis. Aišku, tik lyginant su kitais Prancūzijoje lankytais megamonstrais - Lietuvoje visviena nerasi nei vieno objekto, prilygstančio jam savo dydžiu. Soetrich turi visus dideliems fortams būdingus atributus, įskaitant atskirus įėjimus personalui bei amunicijai, kareivines bei arsenalą. Kodėl jį nusprendėme aplankyti? Dėl to, kad fortas turėjo labai nebūdingą ir retą įėjimą amunicijai - liftus vietoje nuožulnaus tunelio, vedančio į paviršių. Tą mačiau pirmąkart, nepaisant to, kad Mažino linijos fortų jau esu apvažiavęs keliolika.
Gros Ouvrage Soetrich - planas
Ką vertėtų žinoti apie Soetrich? Tai, kad fortas buvo pradėtas statyti 1930-tais metais, pabaigtas 1935-tais, statybos kainavo 86 mln. frankų. Prasidėjus karui jis iš pradžių buvo nesėkmingai šturmuotas vokiečių kariuomenės, tačiau, neužilgo pasidavė, kartu su visa prancūzų gynybos linija. Vėliau, 1953-iais, fortas buvo atstatytas ir atnaujintas, o 1960-tais, kaip ir neseniai lankytas fortas "R" - paverstas NATO vadaviete, į tai įkišant dar 54 mln. frankų. Forto ginkluotė (kurios dalį dar galima rasti šarvuotuose bokšteliuose) buvo tokia:
- 1 blokas: 7.5mm kulkosvaidis bokštelyje, šarvuotas kupolas GFM + šarvuotas kupolas su kulkosvaidžiu;
- 2 blokas: 7.5mm kulkosvaidis bokštelyje, šarvuotas kupolas GFM + apžvalgos kupolas;
- 3 blokas: 7.5mm kulkosvaidis sienoje ir 47mm prieštankinis pabūklas + dvivamzdis kulkosvaidis sienoje + 2 81mm minosvaidžiai sienoje + 2 šarvuoti kupolai GFM;
- 4 blokas: dvi 135mm haubicos iškeliamame bokštelyje + šarvuotas kupolas GFM;
- 5 blokas: dvi 75mm haubicos iškeliamame bokštelyje + šarvuotas kupolas GFM;
- 6 blokas: dvi 75mm haubicos iškeliamame bokštelyje + šarvuotas kupolas GFM + 50mm granatsvaidis kupole;
- Amunicijai: 7.5mm kulkosvaidis sienoje ir 47mm prieštankinis pabūklas + 2 kupolai GFM;
- Personalui: 7.5mm kulkosvaidis sienoje ir 47mm prieštankinis pabūklas + kupolas GFM;
Pradėsime nuo įėjimo amunicijai, kuris, kaip jau minėjau viršuje, čia buvo sukonstruotas kitoks, nei įprasta. Vietoje nuožulnaus tunelio, vedančio nuo paviršiaus iki kovinių blokų čia buvo du liftai, kuriais amunicija būdavo nuleidžiama tiesiai į apačią - gana įdomus projektuotojų sprendimas. Deja, šalia nebuvo jokių laiptų ar kopėčių užlipti viršun, dėl to, nepavyko apžiūrėti amunicijos bloko - truputį gaila, būtų labai įdomu apžiūrėti kone vienetinį tokį sprendimą.
Nuo tų amunicijos liftų ir pradėsime
Kairėje ir dešinėje - liftų varikliai
Užlipti į viršų nepavyks - iš liftų seniausiai nieko nebeliko
Toliau prasideda jau daug kartų matyti tuneliai
Vietomis juos perkerta šarvuotos durys
Kartais - ambrazūros
Yra vagonečių
Įdomi forma
Išsišakojimas į kovinius blokus
Sakydamas, kad fortas niekuo neišsiskiria iš kitų truputį apsimelavau - į kovinius blokus čia vedantys tuneliai dažnai netinkuoti, dėl ko, matosi akmens, iš kurio statybininkai mūrijo tunelių vidų, blokai. Atrodo tai nerealiai, ypač šviečiant su priešpriešine šviesa.
Taip tai atrodo
Kolega ir tunelio posūkis
Dvejos šarvuotos durys saugo įėjimą į kovinį bloką
Viduje - viskas plius minus matyta
Yra amunicijos saugykla, su šaudmenų dėžėmis
Yra įvairaus dydžio bėgių sistemos joms gabenti
Yra liftai į kovinį bloką paviršiuje
Spiralė žemyn nuleisti gilzėms
Mažytis liukas pažiūrėti į vidų
Viena iš priežasčių, kodėl mane taip veža linija Mažino - būtent tokios detalės. Juk būtų galima pataupyti ir atsisakyto to mažo langelio su storu stiklu, bet projektuotojai tą numatė, kad būtų izoliacija nuo dulkių ir nuo triukšmo. Linija išsiskiria tuo, kad čia visur pagalvota apie žmogų, kaip jam suteikti maksimalų komfortą karo metu.
Iš tos pačios temos - praustuvai čia įrengti vos ne ant kiekvieno kampo
Kaip ir tualetai. Jie, beje, buvo cheminiai, kanalizacijos fortas neturėjo
Telefonistų kambarys
Pakilus į kovinį bloką
Koviniame bloke matome tuos pačius bokštelių iškėlimo mechanizmus
Jų yra visokių dydžių ir visokių formų
Oro filtrai, nuo dujų atakų
Gultai garnizonui
Grįžtant prie iškėlimo mechanizmų - jie būdavo iškeliami sukant rankeną
Norit tikėkit, norit ne, tačiau, sekančią dieną, jau su ukrainiečių ekipažu viename forte pradėjus tą rankeną sukti, bokštelis pradėjo pamažu judėti į viršų! Beveik 90 metų praėjo, o suteptos sistemos vis dar veikia.
Sukti reikia čia
Detalės
Koviniame bloke fotkinau nedaug - viskas jau daug kartų fotkinta
Čia buvo įrankiai
Dar vienas mechanizmas
Lipant į bokštelį, prie pabūklo
O čia - bokštelio viduje
Matosi pagaminimo data
Vis dar sutepti mechanizmai
Grįžimas į tunelių sistemą, žemyn
Dar kartą pereikime per gražų plytinį tunelį
Ilgas kelias link išėjimo
Šiuo straipsniu seriją apie liniją Mažino baigiu, artimiausiu metu jos daugiau lankyti neplanuoju. Visiems ačiū už skaitymą, Mindaugui - už pagalbą su informacijos rinkimu straipsniams, Šarūnui ir Eglei - už mosikavimą prožektoriais, visiems kartu - už kompaniją keliaujant. Iki kitų kartų!