Baltijos apskrities PLG atsarginė vadavietė


Šiandien аpžiūrėsime vieną didžiausių Latvijos požeminių objektų, kuriuos, prieš pora metų, dar buvo galima ir verta aplankyti. Kalbėsime apie rezervinę Baltijos apskrities priešlėktuvinės gynybos vadavietę Kadagoje, veikusią nuo XX a. 7 dešimtmečio pradžios, priklausiusią 27-ąjam priešlėktuvinės gynybos korpusui, saugojusiam Baltijos regiono oro erdvę. Suskambus pavojaus signalui ji buvo paruošta perimti visas pagrindinės vadavietės funkcijas. Taipogi, čia turėjo slėptis dalis Baltijos karinės apskrities vadovybės.

Bunkeris, užimantis daugiau nei 7000 kv.m., turėjo tris atskiras sekcijas, sujungtas tarpusavyje koridoriais. Kiekvienas iš šių jų turėjo po du požeminius aukštus ir po atskirą įėjimą, kadaise apsaugotą dvejomis hermetinėmis durimis. Vienoje iš dalių buvo įrengtas techninis skyrius, su generatorine (4 generatoriai, po 500KW), elektros skydine, katiline, arteziniu gręžiniu, oro padavimo ir filtravimo sistemomis ir panašiais įrenginiais, užtikrinančiais vadavietės funkcionavimą. Kitoje buvo įrengtas skaičiavimo centras (tuometiniai kariniai kompiuteriai) kartu su ryšio aparatūra, automatine telefonijos sistema (ATС), telegrafo bei ryšių sutankinimo įranga. Trečioje ir pačioje svarbiausioje dalyje buvo dvi pagrindinės salės, kuriose ant sienos iškabintų didžiulių planšetų buvo stebima regiono oro erdvė.

Paini vidaus struktūra gerai matosi šiame plane. Jame, išlaikant mastelį, yra sužymėtos visos bunkerio sekcijos ir jų vidinė struktūra, iš viršaus panaši į raidę "T". Šiaurinis korpusas yra plokščias, panašus į jau lankytą rezervinį ryšių centrą Nemenčinėje, tuo tarpu, pietrytinis ir pietvakariniai korpusai - 13 metrų pločio skliautuotas angaras.

Vadavietės planas

Planas

Nusileisti į vadavietę galima per nedidelį, niekuo neišsiskiriantį pastatuką, savo dydžiu primenantį paprastą elektros skydinę. Tokių pastatukų teritorijoje daug - kiekvienas iš bunkerio skyrių turėjo savo pagrindinį ir avarinį išėjimą.

Įdomiausia patalpa - oro erdvės stebėjimo

Oro erdvės stebėjimo patalpa

Apklijuota garsą sugerenčiomis plokštėmis patalpa, greta

Patalpa

O kitos patalpos - visiškai tuščios

Tuščia patalpa

Panašu į buvusį sanitarinį mazgą

Sanitarinis mazgas

Sekcijas tarpusavyje sujungia tokie koridoriai

Koridorius

Laiptai į antrą vadavietės aukštą

Laiptai

Antrame aukšte - dar vienas koridorius su kabinetais

Koridorius

Tik jie visi tušti

Patalpa

Ko gero, įdomiausias vadavietės akcentas - informacinis skydas, ant kurio surašyti visi kiti svarbūs PVO sistemos mazgai. Prie jų turėjo degti lemputės, indikuojančius apie jų būklę. Šio bunkerio šaukinys - "Осмотр", o pagrindinė vadavietė buvo "Арка". Vilnius turėjo savo vadavietę šaukiniu "Откол", o Rygos vadavietė vadinosi "Форсаж".

Skydas

Skydas

Ant šių lentynų kažkada stovėjo ryšio aparatūra

Spintos

Vienos iš durų dar išliko

Durys

Įrangos likučiai generatorinėje

Įranga

Išardytas generatorius

Generatorius

Ventiliacijos sistemos likučiai

Ventiliacija

O čia - dyzelinio variklio liekanos

Variklis

Seni užrašai

Užrašai

Išėjimas

Išėjimas

Nors bunkeris visiškai tuščias, jame apsilankyti tikrai verta, vien dėl įspūdingų gabaritų. Retai surasi tokią įdomią ir atmosferingą vietą. Ačiū Grauzti.lv komandai.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Nieko Naujo parašė:

  Gerai, kad ši vieta bėgant laikui mažai kinta. Praktiškai niekas per metus nepasikeitė.

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Nelabai yra kam pasikeisti - tuščios patalpos ir griuvėsiai.

   1. Nieko Naujo parašė:

    Turiu omeny tablo, generatorių, elektros spintos rėmus ir pan. bent kiek vertingus likučius.

   2. Telefontubbie parašė:

    Some time ago, in 2008 some latvian explorers - Māris from grauzti, one funny guy and me had an idea to measure this bunker and draw a plan, but it ended unsuccesfully - i haven't seen the complete version of plan until this day. 😀 I helped to measure this place, i took a long,long time to do that. 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *