Kaip lankėme latvius


Galbūt tą žino ne visi, bet exploreriai dažnai keliauja vieni pas kitus. Dažniausiai tai būna puiki galimybė susipažinti tiek su kitos šalies kultūra, tiek su jos nematytomis vietomis. 2012 metų rudens latvių komandos Grauzti.lv vizitas buvo būtent toks - seni puslapio sekėjai tą, tikriausiai, prisimena. Tada Vilniui atstovavome dviese, su Donatu, parodę jiems geriausias Vilniaus ir Lietuvos vietas. Dabar atėjo laikas atsakomąjam vizitui.

Kelionė buvo sugalvota, kaip visada, spontaniškai - asmeniškai man visos geriausios idėjos kildavo ne planuotai, o "čia ir dabar". Savaitę skyrus namų darbams - visa Latvijos medžiaga buvo klaikiai pasenusi, reikėjo per naujo sužiūrėti, kas įdomu, kas ne - gimė planas, šiek tiek panašus į Kauno kelionės planą - šeštadienio dieną pajudame link Rygos, pakeliui lankydami kas verta dėmesio, sutemus - lipame ant stogų, grožėdamiesi naktine panorama ir pernakvoję Rygoje grįžtame namo, pakeliui užsukdami į šachtinę raketinę bazę "Elėja" - vietą, kurią norėjau jau seniai aplankyti. Ir šį planą įgyvendinome, bent iš dalies.

Su latviais susitikome prie Balozi miestelio, netoli Rygos. Kolegos parodė iniciatyvą ir paruošė mums visą šeštadienio vakaro planą savo nuožiūra, dėl ko, aplankėme tas vietas, kurių nebuvome planavę. Pradėsime nuo slėptuvės, prie kurios susitikome - tokių slėptuvių kelionės metu buvo daug, dėl ko, fotografavau tik kai kuriose iš jų. Šiame nedideliame straipsnyje parodysiu tai, ką suspėjau nufotografuoti..

Pirmoji slėptuvė - štai tokia

Čia buvo įsikūrusi parduotuvė

Atsarginis išėjimas

O čia - dar viena slėptuvė, kurioje vietiniai digeriai sutikinėja naujus metus. Į ją įlipimas - per solidolu išteptą ventiliacijos šachtą, kurią nuvalyti galima ten pat besivoliojančiom tašytėmis nuo dujokaukių.

Slėptuvė

Kolegos

Civilinės gynybos kampelis

Prie plakato

O ši slėptuvė buvo įdomi ne kiek savo išsilaikymu, kiek patekimo į vidų būdu, pareikalavusiu pasivartyti purve, lendant į vidų senomis, XIX a. pab. šiluminėmis trasomis, sujungiančiomis visus gamyklos pastatų rūsius į požeminį labirintą.

Šiluminės atrodo štai taip

Vietomis tuneliai susiaurėja

Vietomis - kaip tik, išplatėja

Didesnė patalpa, su arkomis

Žalios spalvos atspindys - nuo kolegos žalio lazeriuko

Per ventiliacijos šachtą galima patekti į didelę slėptuvę, įrengta po gamyklos teritorija. Joje – šiukšlės, šiek tiek plakatų, įrangos bei niekur nematyti skliautiniai koridoriai.

Slėptuvės skliautai atrodo taip

O pati slėptuvė - taip

Visiškas šiukšlynas

Nors ant sienų dar tebekabo plakatai

Užrašai

Stelažas

Viena geriausių Rygos kanalo panoramų atsiveria nuo elektros laidų bokštų, įrengtų abiejose Rygos kanalo pusėse. Dėl specifinės vieno iš bokštų formos vietiniai tyrinėtojai šiuos bokštus pakrikštijo "šakutė" ir "šakutė 2" arba dar paprasčiau - "morderiu".

Vienas iš bokštų

Fotografuoti nuo jo sunku - viršūnė stipriai svyruoja nuo vėjo

Kanalas nuo čia atsiveria visame gražume

Miestas, tolumoje

Dar viena vakaro vieta - kranas industrinėje teritorijoje

Ant krano lipome po tris

Matosi garažai ir servisai

Prie jo - industrinės paskirties pastatai

Indai chemikalams

Iš arčiau

O čia - viena žymiausių Rygos ir bendrai, Latvijos gamyklų - Radiotechnika RRR. Tiksliau, vienas iš jos cechų, į kurį patekome per šiluminių trasų koridorius.

Štai taip jis atrodo dabar

Kolega

Antrame aukšte - administracinė dalis

Buvę kabinetai

Dokumentai ir laikraščiai - suversti ant žemės

Po kojomis

Bendra nuotrauka, prieš pasišalinant

Jau pernakvojus - dar viena vieta, Suži desantininkų miestelis. Didžiulė teritorija, nusėta kareivinėmis ir namukais, buvo statyta prie caro, o išplėsta sovietmečiu.

Teritorija

Koridorius kareivinėse

Stalas mūšio lauko maketui

Čia turėjo stovėti lovos

Jaunciema popieriaus fabrikas. Iš karto gavau pasirinkimą (make your choice) - arba lipti ant bokšto, arba apžiūrėti tuščią bunkerį, arba pasibastyti gamykloje. Pasirinkau pirmą variantą. Nuo bokšto visai neblogas vaizdas. Tiesa, nuotraukų nedariau - kopetėlių apsauga labai siaura, sunku lipti su foto kuprine. Nusileidęs dar spėjau pasivaikščioti teritorijoje.

Fabrikas

Antrame aukšte

Dar vienas cechas

Atsisveikiname su latviais, dar kartą kviečiame į Vilnių ir traukiame atgalios. Pakoregavus planą belieka tik vienas objektas - šachtinė raketinė bazė "Elėja". Ją pasiekėme jau temstant, nesunkiai suradome patekimą vidun ir ten praleidome dar pora valandų.

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. Karolis parašė:

    Na super 🙂 kas toliau Estija?

    1. Pamiršta.lt parašė:

      Greitu laiku - dar kartą Latvija, vėliau - bus matyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *