Šiandienai – dar vienas apleistas dvaras, esantis netoli Baltarusijos sienos, pačiame Lietuvos pakraštyje, netoli nuo Šumsko miestelio ir šalia istorinio Juodojo trakto. Ši teritorija istorikams buvo žinoma nuo 1618-tų metų, kai ją, tuomet dar vadintą Laukininkais, nusipirko lenkų dvarininkas Kazimieras Šumskis ir pavadino savo vardu. Vėliau jo žemėse buvo pastatyta Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia, parapijinė mokykla, ligoninė bei vienuolynas, kuriame netrukus įsikūrė Domininkonai.
Šumsko dvaro sodyba bei jį supantis parkas susiformavo XIX a. pirmoje pusėje. Tarp dvaro trobesių buvo ledainė, svirnas, kluonas, arklidė, tvartas bei klasicizmo stiliaus rūmai - simetriškas, stačiakampio plano vieno aukšto pastatas, su antru aukštu, iškeltu virš centrinės dalies ir rūmų fasadą puošiančiu dviaukščiu portiku, su keturiomis dorėninėmis kolonomis. Sovietmečiu čia buvo įsikūręs sovtarybinis ūkis (sovchozas).
Rūmai XX a. pradžioje
Dabar rūmai ir parkas - apleisti, nors viename iš rūmų ūkinių namų gyvena žmonės. Dalis rūmų pagalbinių pastatų yra pastatyti iš natūralaus akmens, sutvirtinto kalkių skiediniu, prismaigstyto smulkių akmenėlių. Visa teritorija aptverta apgriuvusia iš to paties akmens pastatyta tvora, su vietomis išlikusiomis vartų stulpų liekanomis.
Apgriuvusi dvarvietės tvora
Matosi buvusi ledainė
Rūmų fasadas - apšiuręs ir išvandalintas, su užkaltais langais
Iš priekio
Iš kitos pusės
Terasos tvorelė
Už pagrindinių durų - vestibiulis ir ovalinės formos salė, su keliomis pagalbinėmis patalpomis, skaidanti rūmus į rytinio ir vakarinio rūmų korpusų vienaaukščius stačiakampius tūrius.
Rūmų vestibiulis
Ovalinė pirmo aukšto salė
Kambariukas
Po laiptais
Kolona
Laiptai iš viršaus
Visur - užkalti langai
Čia kažkada buvo sraigtiniai laiptai
Išlikusi konstrukcija
Ovalinė salė antrame aukšte
Išardytos grindys
Sukrauti išmontuoti langai
Kolega rūsyje
Čia - rūmų svirnas
Išlūžęs įėjimas
Antrame aukšte suversti buteliai
Gražių konstrukcijų senovinė palėpė
Reziumė - eiti neverta. Yra daug įdomesnių vietų.
kiek kainuoja. kiek savininku siam objektui?