"Kuro aparatūros" gamyklos slėptuvė


Šiandien be didelių įžangų pasidalinsiu nuotraukomis iš slėptuvės, įrengtos po cechu vienoje iš didžiausių ir žinomiausių Vilniaus gamyklų - Kuro aparatūros. Slėptuvės slėpti prasmės jau nėra - pašalinus apsaugą viduje apsilankė vandalai, išnešę iš vidaus viską, kas neprikalta prie grindų. Tačiau, skirti jai bent keletą minučių reikėtų.

Slėptuvė - įspūdingo dydžio, talpinanti daugiau nei 1800 žmonių. Tiesa, jeigu kalbėti grynai techniškai, iš tiesų slėptuvių yra dvi - Nr.1 ir Nr.2, o jos dabar sujungtos tarpusavyje, išgriovus jas jungiančią sieną. Kiekvienoje iš jų galėjo pasislėpti po 900 žmonių - tik nedidelė dalis Kuro aparatūros gamyklos personalo. Iš šių vietų po 720 vietų buvo sėdimos, 180 - gulimos.

Vienas iš įėjimų į bunkerį - per atidarytas hermetines duris. Tokių įėjimų slėptuvė turėjo kelis - o kur dar kelios avarinės šachtos, dabar sulygintos su žeme. Už jų - koridorius, supantis pagrindines patalpas iš visų pusių, su išsišakojimais į kabinetus.

Štai toks koridorius

Į šonus nuo jo šakojasi kambariai

Ventiliacijos sistemos patalpa

Sandėliukas

Kai kur - dar likusi sena įranga

Vienas iš dviejų geriamojo vandens bakų

Filtravimo patalpa - užrašas ant durų

Maisto podėlis - sandėliukas

Vietomis slėptuvėje dar liko seni stelažai

Čia buvo saugoma slėptuvės įranga

Dabar viskas suversta ant žemės

Kitose patalpose - šiek tiek išlikusios įrangos. Štai čia - dėžės su asmeniniais anticheminiais paketais ИПП. Šiuo skysčiu būdavo sutepamos atviros kūno vietos, kontaktavusios su nuodingomis medžiagomis.

Dėžės su IPP

Štai taip atrodė tie paketai

Dar viena dėžė

Regeneraciniai patronai

Šitie - sveiki

Didžiausioje bunkerio patalpoje - būta gaisro. Dėl to, visas bunkerio vidus – stipriai apanglėjęs, ant žemės pilna sudegusių dujokaukių.

Štai taip viskas atrodo

Sutryptos vaistinėlės

Sudegusių dujokaukių metalinės "akys"

Plakatai

Tokių plakatų yra visur

Kaip ir lentelių

Užrašų

Yra netgi civilinės gynybos signalai

Bei - slėptuvės planas

Instrukcijos dezaktyvacijai

Informacija

Budėjimo grafikas

Ko dar yra slėptuvėje? Yra lentynos, stelažai

Lentyna, koridoriuje

Kas liko iš baldų

Yra - dar vienas koridorius

Štai tokia ta kuro aparatūros slėptuvė

Eiti tkrai verta. Vienas geresnių lankytų objektų.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Mantas parašė:

  Gali patekti, bet kas i t a bunkeri?

 2. Dovydas parašė:

  Labai faina vieta jei kas ten bus dar,numeskit kordinates butinai noreciau apsilankyti 🙂

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Koordinačių nedalinu. Tokie puslapio principai.

 3. Vytas parašė:

  Iš visų vaistinėlių išimtas vienas ir tas pats dalykas. Gal žinote kas? Tiesiog įdomu.

  1. Karolis parašė:

   Nuskausminamasis, gal būt morfinas.

  2. Tomas parašė:

   Tarenas

  3. Ernis parašė:

   Vietoi sechu dabar statomi loftai. Ar vis dar yra galimybe patekti i bunkeri?

   1. Pamiršta.lt parašė:

    Turėtų dar būti. Nebent aš kažko nežinau.

   2. Žygis parašė:

    Šiandien , buvom bunkeryje, TIKRAI PATARIU Nueiti 🙂 labai įdomu ten 🙂 Tik šiurpoka...

    1. Tadas parašė:

     Kurioi vietoi bunkeris yra ?

    2. Edas parašė:

     Septintoje nuotraukoje pavaizduota "Asmeninė cheminė apsauga", tai paprastas odekolonas, kuri dabar parduoda kioskose po 3 litus.

    3. Mindawozas parašė:

     Ir taip ir ne. Tai IPP-8 (Individualus priešcheminis paketas) susidedantis iš binto/vatos tamponų ir dezinfekuojančio skysčio (Odekolonas). Puikiai prisimenu, kaip vaikystėj visi jį gerdavo, ir jo buteliukų buvo visur pilna 😀

     1. Edas parašė:

      Nu nu, idomu kas ji gere, juk odekolonas (dezenfikojantis skystis) susideda is spirto, juodo ir vandens, jei ji paskanautum visa burna nudegintum.

   3. Saulius parašė:

    Idomu butu suzinoti kiek is viso "kuro aparaturos" teritorijoje ira bunkeriu?

   4. Buvau parašė:

    buvau ten pazystu dabartini savininka kuro aparaturos

   5. zinukas parašė:

    sys nuostabus bunkeris jai neklystu yra zirmunuose prie parkas outlet (jai neklystu)

   6. Marius parašė:

    Sveiki, noreciau paklausti, ar dar galima patekti i si bunkeri, nes kai ieskojau ieima, suradau 2 nuotraukoja pavaizduota tuneli, bet jis buvo uzmuritas.

  4. jappy parašė:

   penatatalas

  5. Tadoos parašė:

   o kaip su apgriautais gamybiniais pastatais? viena is ju padare loftu o kitus apgriove ir stovi keli metai nejudinami. vis gi nusprende, kad pavojinga sveikatai ten gyvent, del per didelio kiekio tersalu isigerusiu i sienas? siandien ten lankiausi, nieko jau idomaus nebelike, radau tik kelias bomzu irstvas ir iejimus i sleptuve (vienas uzvirintas, o kitas su tvora, gaila buvo plesyt rubus norint ten patekt)

  6. Paulius parašė:

   Šiandien pro šalį keliaujant norėjome užsukti, radome įėjimą, bet lendant po tvora, ką sunku greitai padaryti, iš greta esančio pastato pro langą galvą iškišęs pilietis paklausė, ar reiks kviesti policiją. Mandagiai atsisakėme, ir palikome šį objektą kitam kartui

 4. Linas parašė:

  visi darbuotojai tikrai netilptų, kadangi jų buvo apie 10 tūkst.

  1. Zenka parašė:

   Tarenas greiciausiai..

  2. Mr. White parašė:

   Pala pala pala, tai jeigu tas tarenas taip duoda per smegenus, kaip jis tada buvo tinkamas naudoti kaip priešnuotis? Nu gerai apsaugos ten žmogų kažkiek, bet tai išgėres tablete tas zmogus nesugebetu nei apsauginio kostiumo apsivilkt, nieko.

   1. Pamiršta.lt parašė:

    Galbūt tai buvo apsaugos pašalinis poveikis. O galbūt jokios apsaugos iš viso nebuvo - tabletė padėdavo apsinuodijusiam savo konvulsijomis nedemotyvuoti aplinkinių.

   2. Mindawozas parašė:

    Nea, tokias individualias "aptiečkas" turėjo ir sovietinės armijos kariai - tik su dar keliais preparatais. Jei apsinuodija užteršoj aplinkoj, suvartoja preparatus, kurie geriausiu atveju tik keliom valandoj prislopina nuodus patekusius į organizmą. Per tas kelias valandas karys atakuoja priešą - eina "na pralom", nes mūšio lauke vargu ar būtų galima gauti rimtesnės med.pagalbos 😉 Tokie vat tie vaistukai.

   3. Jonas parašė:

    Tarenas skirtas skausmui sumazinti, kai zmogus ira sunkiai suzeistas, kad jis negautu soko,o apsinuodijusiam zmogui jis neko nepadeda, daugiau info galima rasti wikipedijoje rusu kalba.

 5. Fedotas parašė:

  Аčiū už reportą. Tik dvi pastabos: sleptuvė nėra bunkeris, ir hektaras yra 10 000 kv. metrų.

  @Vytas: tarenas išimtas (ir matyt suvalgytas).

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Urban exploration kontekste - bunkeris ir slėptuvė yra tas pats ;D

  2. Nokia parašė:

   Tarenas

   Tarenas arba Aprofenas - grynai sovietinis išradimas, vaistas, kuris esą nuo apsinuodijimo fosforo organiniais cheminiais ginklais, kitaip tariant, nuo nervus paralyžuojančių medžiagų. Būdavo vaistinėlėse. Skirtas profilaktikai: išgeri tabletę ir tada tave daug silpniau tie nuodai veikia. Ne tai, kad visiškai neveiktų, bet jei esi užsidėjęs dujokaukę ir apsirengęs guminiu kombinezonu, tai tikimybė numirti gerokai sumažėja. Teoriškai, vieną tokią tabletę reikdavo išgerti, išgirdus specialų civilinės saugos pranešimą (jei esi civilis) arba pagal vadovybės komandą (jei esi kareivis).

   Įdomumas čia tos tabletės toksai, kad per smegenis ji duoda taip, kad maža nepasirodo. Pavienės tabletės poveikis yra tokio stiprumo, kad paskui žmogus neatsimena, nei ką darė, nei kur buvo, nei kiek laiko viskas užtruko, o atsimena tik visiškai išskydusius vaizdus apie neaišku, ką. Su aprofeno prisirijusiu narkomanu susišnekėti sunku, nes jis pamiršta, apie ką kalbėjęs anksčiau, nei spėja iki galo tai pasakyti. Taigi, tokių narkomanų šneka būna panaši į ganėtinai nerišlų žodžių kratinį, o patys jie neatsimena netgi to, ką patys pasakė vos prieš kelias sekundes. Visai natūralus tareno pavartojusio narkomano dialogas su policija:
   - Oj, jūs kas?
   - Policija
   - Oooo, kas jūs?
   - Policija mes.
   - Kas jūs tokie?
   - Policija. Mes esam policija. Mes esame policija. Ar aišku?
   - Kas aišku, o kas jūs?
   - Policija. Policija. Mes esame policija.
   - Policija? Ką čia veikiat? Kas jūs?
   - Mes policija esam.
   - Kas jūs?

   Ir čia svarbu suprast, kad taip šnekantys narkomanai neišsidirbinėja, o šneka nuoširdžiai. Jie tiesiog spėja užmiršti ir savo klausimą, ir išgirstą atsakymą. Ir negana to, nesugeba įžiūrėti, kad prieš juos yra uniformuoti pareigūnai.

   Būdingas tareno poveikis - įvairios haliucinacijos, susijusios su matomų daiktų dydžių, formų, ir pan. pasikeitimais. Visiškai sutrinka atstumų suvokimas, žmonės neskiria, koks daiktas yra už metro, o koksai - už kelių dešimčių metrų. Daug smulkių haliucinacijų - laksto tarakonai ir žiurkės, skraido drugeliai ir paukščiukai. Blyksėjimas akyse ir bendras regėjimo sutrikimas. Būdingas nesugebėjimas atpažinti žmones, narkomanas pirma kalba su vienu žmogumi, paskui nusprendžia, kad tai kitas žmogus, paskui - kad trečias, tačiau pats net nepastebi, kad pašnekovas nepasikeitė. Sunkesniais atvejais gali būti pilnas realybės praradimas - narkomanas įsivaizduoja, kad vaikšto miške, skraido ar pan., nors visą laiką guli pririštas prie lovos.

   Panašiai, kaip ir atropinas, tarenas kraštutinai smarkiai išplečia vyzdžius, dėl to akys pasidaro kraštutinai jautriomis šviesai. Nuo bent kiek stipresnės šviesos akis tiesiog skauda, o saulėtą dieną tasai skausmas darosi nepakeliamas, todėl tareno pavartoję narkomanai slapstosi kuo tamsesniuose užkampiuose. Aptikus tokių kokiame nors rūsyje ir į akis jiems pašvietus žibintuvėliu, visada matoma tipinė reakcija: narkomanai užsimerkia, dengiasi akis rankomis ir ropoja į tamsiausią kampą - kuo toliau nuo šviesos. Pagal tai milicija, o vėliau - ir policija tokius apsinarkašintojus visada atpažindavo ir diagnozuodavo tiesiog vienareikšmiškai.

   Kadangi, skirtingai nuo visokių švirkštų, tarenas nebūdavo iš vaistinėlių šalinamas iš anksto, tai jo gauti būdavo itin lengva, narkomanai tų tablečių prisirinkdavo be problemų. Negana to, vienoje vaistinėlėje būdavo buteliukas su ištisom 6 tabletėm, taip kad vienos vaistinėlės užtekdavo savaitei.

   Vienok kaip ir vartojant kitus preparatus iš vaistinėlių, taip ir su tarenu: dozės milžiniškos, pavojingos gyvybei, todėl apsinuodyti juo yra išskirtinai lengva. Vidutinis žmogus gali numirti nuo poros tablečių. Mažamečiam narkomanui neretai pakanka ir pusės. Kombinacijoje su alkoholiu mirtinos dozės sumažėja bent keletą kartų: stikliukas degtinės su puse tabletės tareno gali į lavoninę paguldyti ir suaugusį vyrą.

   1. Pamiršta.lt parašė:

    Žodžiu, nevartokit Tareno 😀 Patiko pokalbis su policija ;D

    1. Fedotas parašė:

     Tarenas tikrai nėra "kaifas" ir jokių malonumų nuo jo nebūna. Tik stresas, baimė, orientacijos praradimas ir jokio savo veiksmų supratimo ir kontrolės. Tikrai nevartokite.
     (tealeis mane Mindawozas).

    2. Mindawozas parašė:

     Aš nesuprantu kai kurių žmonių... pvž apie tareną nukopijavo ir įkėlė visą straipsnį iš vikipedijos... tai dar ir apie afiną pakopinkit. Bus rojus narkomanams arba kažkas dar bizniuką susigalvos pasidaryt... žodžiu.

     1. Pamiršta.lt parašė:

      Mindaugai, viskas gerai. Kam buvo įdomu Tareno poveikis - jį nesunkiai galėjo susirasti toje pačioje wikipedijoje. Iš šios perspektyvos, paviešinęs neigiamą Tareno poveikį šis asmuo kaip tik gerą darbą padarė.

 6. Mindawozas parašė:

  Fedotai, taip slėptuvė nėra bunkeris, bet čia dvi slėptuvės(slėptuvės nr.1 ir nr.2) yra sujungtos, todėl supaprastintai vadinkim tai bunkeriu. Dėl hektarų, klaida žinoma, kai tik puslapio administracija gryš po išvykos - manau ištaisys šią klaidą.
  Dėl tų vaistinėlių, irgi viskas žinoma, tačiau tokios informacijos būtų geriau neviešinti. O tiem kam tikrai tokios informacijos reikia - ją susirastų. Tiesiog, yra daug panašių slėptuvių su tokiom vaistinėlėm...
  Pamiršta.lt administracijos paprašyčiau ištrinti arba apkarpyti komentarus susijusius su vaistinėlėm ar jų turiniu.

 7. Masha parašė:

  Tai taisingai supratau ira du iejimai vienas kiemia, kitas pastate? Pro kuri saugiau patekti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *