Šiandien bus baigiamoji Abchazijos kelionės dalis, kuri iš dalies jau bus matyta projekto Facebook sekėjams. Čia pasistengsiu papasakoti apie kelias dienas Gruzijoje, kur atsidūrėme jau kirtus Abchazijos sieną. Objektų iš Gruzijos nebus daug - besiruošiant kelionei pagrindinis dėmesys buvo Abchazijai, dėl ko, laiko pasiruošti Gruzijai beveik neliko. Reikalus apsunkino dar ir tai, kad Gruzijoje neturėjome jokio transporto, plius, orai pasitaikė ne iš geriausių.
Beveik 10 valandų mikriuke, kur nėra kur ištiesti kojų ir visą kelionę grojantis rusiškas popsas - taip galima apibūdingi kelionės dalį nuo Abchazijos sienos iki Tbilisio. Tbilisyje praleidome kelias dienas, per kurias suspėjome susitikti su vietiniais digeriais, plius savarankiškai patikrinti keletą vietų. Objektų Tbilisyje nebuvo daug - pora tuščių slėptuvių, dar kažkokios nelabai įdomios ir neįspūdingos vietos. Nors, aišku, pasiruošus nuodugniau, Tbilisyje būtų galima nuveikti labai daug - stogai, metro bei apleista technika.
Tbilisio metro statyba
Ko gero, įdomiausia Tbilisio dalis - užkonservuota vienos iš metro linijų statyba, į kurią nuėjome su vietiniais žmonėmis. Ji nėra labai didelė ir ilga - gal tik keli šimtai metrų, su šuliniu, labai panašiu į matytą nebaigtoje statyti vadavietėje Kijeve. Sutrūnijusiomis medinėmis kopėčiomis nusileidus žemyn, patenkame prie tunelių ir kasimo mašinų. Dalyje jų - jau išpiltas betonas, dalis - labiau primena šachtas ar kasyklas.
Tuneliai - tokie
Arba taip
Didžiulė šachta į viršų
Vietomis pasitaiko vagonetės bei panaši statybinė įranga
Išsišakojimas
Skydinė
Palikta statybinė technika
Vietomis - šachtos dar vos tik spėtos iškasti, dėl to, dar nėra sutvirtintos betonu. Tokiose vietose viskas primena olas arba B5 Richard - požeminę vokiečių tankų variklių gamyklą.
Štai taip atrodo nesutvirtinta dalis
Čia - tunelių betonavimo mašina
Du buliai, susikabinę ragais
Po jos lieka toks gražus tunelis
Prie vienos iš mašinų - nusifotografavome su vietiniais draugais
Grįžtant atgal - dar daugiau vežimėlių
Čiatura
Praleidus Tbilisyje keletą dienų, nusprendėme užsukti į Gruzijos kalnų miestelį Čiaturą, kuriame viešojo transporto funkcijas atlieka didžiulė lyninių keltuvų sistema. Miestelis, dar nenupopsėjęs ir nelabai lankomas turistų, mus pasitiko nelabai svetinga publika ir po naktį siautusios pūgos užpustytais keliais. Keltuvai, kurių didžioji dalis - labai nekokios būklės, aprūdiję ir netvarkyti nuo pat 60-tųjų, nuo miestelio centro kilo į kitas miestelio dalis, išsidėsčiusias ant kalvų. Dalis jų - nemokami, skirti greta dirbančių šachtų darbuotojams, o dalyje reikia pirkti bilietą, kaip kokiame troleibuse. Atvykę į miestą rytiniu traukiniu, turėjome vos pora valandų, iki miestą užkliumpant naujam iš vakarų atėjusiam sniego frontui.
Į kalnus kyla tokie keltuvai
Lynas eina aukštyn, ant kalvų
Iš čia keltuvas valdomas, viršuje
Atvažiuoja keltuvas
Nuo čia visa Čiatura - kaip ant delno
Nerealūs vaizdai
Arba taip
Manau, mums nerealiai pasisekė, dėl orų
Pradėjus snigti nei iš keltuvų, nei nuo kalnų, nebesimatė nieko
Štai tokia Čiatura nuo kalnų
Dėl tokio vaizdo verta pabraidyti sniege ir sušlapti kojas
Kolegos
Iš vakarų artėjant naujam sniego frontui, leidomės žemyn
Apačioje - keltuvų stotis
Toks streetartas
Kabina, mačiusi jei ir ne Staliną, tai bent jau Chruščiovą
Telefonas viduje - dar naudojamas
Kilti į viršų - labai nejauku
Pakilus, kabina viršuje
Miestą užnešė nauja sniego banga - vėl nieko nebesimato
Apleiti traukiniai
O pabaigai bus dar keli apleisti traukiniai, kurių pilna tiek Kutaisyje, tiek Tbilisyje - ne vien Abchazijoje. Tačiau, mes jų daug nelankėme - tik truputį pasivaikščiojome paskutinę kelionės dieną, tiesiai po Čiaturos, prieš jau išvažiuojant į oro uostą.
Štai toks geležinkelis
Apleisti traukiniai
Paskendęs pusnyse
Kabinos
Vagonas
Technikos kapinynas, kurio nepavyko paimti, pabaigai
Štai tokia nedidelė Gruzijos dalis. Čia, tikriausiai, sekančią žiemą sugrįšiu.
Nebaigta statyti hidroelektrinė
Antrosios kelionės į Gruziją metu (papildyta 2020.02.17) aplankėme vieną geriausių apleistų Gruzijos vietų - didžiulę nebaigtą statyti hidroelektrinę Gruzijos kalnuose, kurioje nusprendėme apsistoti nakčiai. Įveikus labai nesaugų, išardytą tiltą per kalnų upę su kuprinėmis ant pečių, pasistatėme palapines pagrindinėje elektrinės salėje.
Nakvynė atrodė taip
O čia - gigantiška salė dar prieš nakvojant
Didžiulius jos gabaritus nuotraukoje perteikti labai sunku
Atkreipkite dėmesį į žmogaus siluetą - čia drąsiai bus 20-ties metrų aukštis
Į salę atveda dar vienas didelis tunelis
Kiti gi tuneliai - mažesni
Dar vienas - čia tas kur ant balkono, salės gale
Čia - pagrindinio įėjimo tunelis
O čia dar nesutvirtinta betonu dalis
Labiau primena šachtą ar urvą
Dar vienas tuneliukas, pabaigai
O čia - kalnų upelis, kurį reikėjo kirsti, norint iki hidroelektrinės prieiti
Jį kerta toks tiltas
Tiltas LABAI nejaukus, eiti reikia permestomis lentomis
Tokia vieta - visiems labai rekomenduoju!
Apleistų sanatorijų miestelis Tchaltubo
Antrosios kelionės į Gruziją metu (papildyta 2020.02.17) dar spėjome užsukti į apleistų sanatorijų kurortinį miestelį Tchaltubo, netoli Kutaisi. Nemažą dalį jų skvotina vientiniai gyventojai, likusios gi sanatorijos yra paliktos likimo valiai ir lankomos nebent tokių kaip mes.
Čia didelių komentarų nebus, tiesiog pasigrožėkime nuotraukomis
Ačiū už dėmesį.