Raketinių technologijų ištobulėjimas XX a. viduryje, visas supervalstybės privertė iš pagrindų peržiūrėti visas turimas branduolinio ginklo panaudojimo koncepcijas. Didžiuliai ir nepaslankūs strateginiai bombonešiai, branduolinių bombų galintys panešti vos vieną arba dvi, nebegalėjo konkuruoti su naujais priešlėktuviniais ginklais, dėl savo mažo gyvybingumo ir didelės kainos. Balistinės raketos, kurių dizainą nemažai inspiravo Vokietijos Antrąjame pasauliniame kare naudotos raketos V-1 ir V-2, branduolinio dominavimo strategijoje nustūmė aviaciją į antrąjį planą, už didelius bombonešius būdamos pigesnės, greitesnės ir beveik nesustabdomos, su tuometinėmis priešraketinėmis ar priešlėktuvinėmis priemonėmis.
1959-tų metų kovo 4-tą dieną, Sovietų Sąjungos kariuomenė gavo į ginkluotę naują ginklą - antžeminio bazavimo, vidutinio nuotolio raketų kompleksą Р-12 - pirmąją masiškai gamintą Sovietų branduolinę raketą. Netrukus, Dnepropetrovsko, Permės, Orenburgo, Omsko gamyklose buvo pradėta šio raketų komplekso serijinė gamyba. Pagrindinė komplekso dalis - raketa 8К63 - 21.1 metrų ilgio, 1.65 metrų skersmens agregatas, galintis nešti 1.6 tonos termobranduolinę galvutę 2200 kilometrų atstumu. Raketa buvo klasifikuojama kaip vidutinio nuotolio, kitaip tariant, Ispanijos, Portugalijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų, ji pasiekti negalėjo. Tačiau, jos kūrimo metu įgauta patirtis stipriai paskatino naujų branduolinių ginklų kūrimą.
Raketos būdavo saugomos ir prižiūrimos raketinėse bazėse, išmėtytose po visas Sovietų sąjungos pasienio respublikas. 1959 metais raketos Р-12 atkeliavo ir į Lietuvą. Lietuvai atiteko keturi raketiniai pulkai, iš dviejų antžeminių raketinių divizionų (raketinių bazių) kiekvienas - 79-asis raketinis pulkas Plungėje, 637-asis raketinis pulkas Tauragėje, 42-asis raketinis pulkas Karmėlavoje ir 324-asis raketinis pulkas Ukmergėje. Šiame, jau rodytame žemėlapyje, jos yra sužymėtos raudonais taškais. Geltoni namukai simbolizuoja jas aptarnaujančias raketų galvučių saugyklas, kurias pakankamai išsamiai esu aprašęs čia.
Branduolinis ginklas Lietuvoje
Šita raketinė bazė, esanti miške netoli Ukmergės, priklausė 324-ąjam Sovietų Sąjungos raketinės armijos pulkui. Jos teritorijos struktūra mažai skiriasi nuo bazės Karmėlavoje - keturios raketų paleidimo aikštelės, garažų, administracinių pastatų sekcija ir nedidelė raketų galvučių saugykla.
Teritorija
Apžvelkime visas šios bazės dalis išsamiau. Pradėkime nuo raketų paleidimo aikštelių, simetriškai išsidėsčiusių pagrindinio kelio atžvilgiu. Prie kiekvienos iš jų veda iš betono plokščių suklotas kelias, galintis išlaikyti sunkias raketų pervežimo mašinas. Prie kiekvienos iš šių aikštelių, apsuptų žemės pylimais, buvo po keletą angarų - saugoti raketoms ir jas transportavusiems vilkikams.
Kelias į paleidimo aikštelę
Posūkis
Paleidimo aikštelė
Raketų paleidimo aikštelėse - po starto bunkerį, skirtą pasislėpti personalui ir keletą kitų pagalbinių pastatų. Angarai vilkikams ir raketoms lieka kiek nuošaliau.
Starto valdymo bunkeris, aikštelėje
Iš šono
Užrašas
Viduje
Greta - dar vienas tuščias pastatas ir keletas angarų - generatorinė, tuščia raketų saugykla, angarai vilkikui ir oksidatoriaus cisternai.
Generatorinė
Angaras raketoms
Iš vidaus
Vienas iš angarų - po renovacijos
Angaras raketos vilkikui
Arba taip
DOT'as
Netoli nuo paleidimo aikštelių - pastatų kompleksas. Čia buvo įsikūrusi dalinio administracija, štabas, kareivinės, valgykla, garažai, remonto dirbtuvės ir kiti dalinio pagalbiniai pastatai. Kai kuriuose iš jų dar galima pamatyti įdomių dalykų. Štai šiame pastate, matomai, buvo remontuojami dalinio automobiliai.
Automobilių remonto pastatas
Užrašai, viduje
Išlaikykite švarą darbo vietoje
Greta remonto dirbtuvių - didelė, pusiau sugriauta garažų sekcija
Garažo viduje
Sprogstama
Dar vienas garažas
Atramos
Čia - griuvėsis administracinėje sekcijoje
Kareivinės
Arba taip
Graffiti, viduje
Dar daugiau griuvėsių
Griovys kabeliui
Neaiški konstrukcija
Šios konstrukcijos priklausė po visą bazę išmėtytam įtvirtinimų ir apkasų tinklui. Tiesa, per daug metų didžioji dalis jų įgriuvę ir užvirtę žemėmis, todėl sunku pasakyti, kaip tas gynybinis tinklas atrodė bazės veikimo metu. Tokių bunkeriukų - ant kiekvieno kampo:
Nusileidimas į bunkeriuką
Tunelio susiaurėjimas
Pasibaigia akligatviu
Įdomiausia bazės dalis - bunkeriai. Jų yra visokiausių dydžių ir formų. Visi dideli bunkeriai įrengti po supiltais kalneliais, mažesni - įkasti tiesiai į žemę. Šis bunkeris - kelių dešimčių metrų ilgio, su ventiliacijos šachta viršuje ir įėjimais, įrengtais bunkerio šonuose. Čia buvo įrengta raketų branduolinių galvučių saugykla - labiausiai saugoma raketinės bazės vieta.
Raketų galvučių saugykla
Vienas iš įėjimų
Angaras saugyklos viduje
Koridorius link išėjimo
Čia - dar vienas mažas bunkeris, greta
Viduje
O čia - prieiga prie raketinės bazės vadavietės
Nedidelė patalpa vadavietės viduje
Šiam kartui tiek.
Dalis straipsnyje panaudotų nuotraukų - Kipro Kaspučio
Sita baze mano isvaiksciota skersai isilgai, pries 10 metu siek tiek daugiau buvo i ka paziuret, kuo toliau tuo labiau niokojama viskas...
viskas kas atiduodama ukmergės savivaldybei pasmerkta zlugti. tiesa, jau kai viskas buvo suzlugdyta parduota uz 8400 l;t. juokinga.... net as pirkciau. gal ka nors sugalvociau ir prikelciau. nes dabar visask visai numirti baigia. o gaila.
Atvaziuokite i Lentvari, jame yra karine baze. Butu idomu pamatyti vidu, nes pati nedrystu.
Susisiekite egonas02@gmail.com
o kur lentvry yra baze??
Kopustelių bazės koordinatės Koordinatės: **°**'*"N **°**'**"E
Kur tiksliai rasti
Visa buvusi raketine baze yra klubo "Misko broliai" nuosavybe ir privati valda.
aciu misko broliams kad sunaikino pavelda