Raketinė bazė Kopūstėliuose


Raketinių technologijų ištobulėjimas XX a. viduryje, visas supervalstybės privertė iš pagrindų peržiūrėti visas turimas branduolinio ginklo panaudojimo koncepcijas. Didžiuliai ir nepaslankūs strateginiai bombonešiai, branduolinių bombų galintys panešti vos vieną arba dvi, nebegalėjo konkuruoti su naujais priešlėktuviniais ginklais, dėl savo mažo gyvybingumo ir didelės kainos. Balistinės raketos, kurių dizainą nemažai inspiravo Vokietijos Antrąjame pasauliniame kare naudotos raketos V-1 ir V-2, branduolinio dominavimo strategijoje nustūmė aviaciją į antrąjį planą, už didelius bombonešius būdamos pigesnės, greitesnės ir beveik nesustabdomos, su tuometinėmis priešraketinėmis ar priešlėktuvinėmis priemonėmis.

1959-tų metų kovo 4-tą dieną, Sovietų Sąjungos kariuomenė gavo į ginkluotę naują ginklą - antžeminio bazavimo, vidutinio nuotolio raketų kompleksą Р-12 - pirmąją masiškai gamintą Sovietų branduolinę raketą. Netrukus, Dnepropetrovsko, Permės, Orenburgo, Omsko gamyklose buvo pradėta šio raketų komplekso serijinė gamyba. Pagrindinė komplekso dalis - raketa 8К63 - 21.1 metrų ilgio, 1.65 metrų skersmens agregatas, galintis nešti 1.6 tonos termobranduolinę galvutę 2200 kilometrų atstumu. Raketa buvo klasifikuojama kaip vidutinio nuotolio, kitaip tariant, Ispanijos, Portugalijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų, ji pasiekti negalėjo. Tačiau, jos kūrimo metu įgauta patirtis stipriai paskatino naujų branduolinių ginklų kūrimą.

Raketos būdavo saugomos ir prižiūrimos raketinėse bazėse, išmėtytose po visas Sovietų sąjungos pasienio respublikas. 1959 metais raketos Р-12 atkeliavo ir į Lietuvą. Lietuvai atiteko keturi raketiniai pulkai, iš dviejų antžeminių raketinių divizionų (raketinių bazių) kiekvienas - 79-asis raketinis pulkas Plungėje, 637-asis raketinis pulkas Tauragėje, 42-asis raketinis pulkas Karmėlavoje ir 324-asis raketinis pulkas Ukmergėje. Šiame, jau rodytame žemėlapyje, jos yra sužymėtos raudonais taškais. Geltoni namukai simbolizuoja jas aptarnaujančias raketų galvučių saugyklas, kurias pakankamai išsamiai esu aprašęs čia.

Branduolinis ginklas Lietuvoje

Šita raketinė bazė, esanti miške netoli Ukmergės, priklausė 324-ąjam Sovietų Sąjungos raketinės armijos pulkui. Jos teritorijos struktūra mažai skiriasi nuo bazės Karmėlavoje - keturios raketų paleidimo aikštelės, garažų, administracinių pastatų sekcija ir nedidelė raketų galvučių saugykla.

Teritorija

Apžvelkime visas šios bazės dalis išsamiau. Pradėkime nuo raketų paleidimo aikštelių, simetriškai išsidėsčiusių pagrindinio kelio atžvilgiu. Prie kiekvienos iš jų veda iš betono plokščių suklotas kelias, galintis išlaikyti sunkias raketų pervežimo mašinas. Prie kiekvienos iš šių aikštelių, apsuptų žemės pylimais, buvo po keletą angarų - saugoti raketoms ir jas transportavusiems vilkikams.

Kelias į paleidimo aikštelę

Į paleidimo aikštelę

Posūkis

Posūkis

Paleidimo aikštelė

Raketos paleidimo aikštelė

Raketų paleidimo aikštelėse - po starto bunkerį, skirtą pasislėpti personalui ir keletą kitų pagalbinių pastatų. Angarai vilkikams ir raketoms lieka kiek nuošaliau.

Starto valdymo bunkeris, aikštelėje

Valdymo bunkeris

Iš šono

Iš šono

Užrašas

Užrašas

Viduje

Angaras

Greta - dar vienas tuščias pastatas ir keletas angarų - generatorinė, tuščia raketų saugykla, angarai vilkikui ir oksidatoriaus cisternai.

Generatorinė

Generatorinė

Angaras raketoms

Angaras raketoms

Iš vidaus

Angaras raketoms

Vienas iš angarų - po renovacijos

Renovuotas

Angaras raketos vilkikui

Angaras vilkikui

Arba taip

Angaras

DOT'as

DOT'as

Netoli nuo paleidimo aikštelių - pastatų kompleksas. Čia buvo įsikūrusi dalinio administracija, štabas, kareivinės, valgykla, garažai, remonto dirbtuvės ir kiti dalinio pagalbiniai pastatai. Kai kuriuose iš jų dar galima pamatyti įdomių dalykų. Štai šiame pastate, matomai, buvo remontuojami dalinio automobiliai.

Automobilių remonto pastatas

Remonto pastatas

Užrašai, viduje

Užrašas

Išlaikykite švarą darbo vietoje

Užrašai

Greta remonto dirbtuvių - didelė, pusiau sugriauta garažų sekcija

Garažas

Garažo viduje

Garažas

Sprogstama

Sprogstama

Dar vienas garažas

Garažas

Atramos

Atramos

Čia - griuvėsis administracinėje sekcijoje

Griuvėsis

Kareivinės

Kareivinės

Arba taip

Kareivinės

Graffiti, viduje

Patalpa

Dar daugiau griuvėsių

Griuvėsis

Griovys kabeliui

Kabelis

Neaiški konstrukcija

Konstrukcija

Šios konstrukcijos priklausė po visą bazę išmėtytam įtvirtinimų ir apkasų tinklui. Tiesa, per daug metų didžioji dalis jų įgriuvę ir užvirtę žemėmis, todėl sunku pasakyti, kaip tas gynybinis tinklas atrodė bazės veikimo metu. Tokių bunkeriukų - ant kiekvieno kampo:

Nusileidimas į bunkeriuką

Nusileidimas

Tunelio susiaurėjimas

Susiaurėjimas

Pasibaigia akligatviu

Akligatvis

Įdomiausia bazės dalis - bunkeriai. Jų yra visokiausių dydžių ir formų. Visi dideli bunkeriai įrengti po supiltais kalneliais, mažesni - įkasti tiesiai į žemę. Šis bunkeris - kelių dešimčių metrų ilgio, su ventiliacijos šachta viršuje ir įėjimais, įrengtais bunkerio šonuose. Čia buvo įrengta raketų branduolinių galvučių saugykla - labiausiai saugoma raketinės bazės vieta.

Raketų galvučių saugykla

Galvučių saugykla

Vienas iš įėjimų

Įėjimas

Angaras saugyklos viduje

Angaras

Koridorius link išėjimo

Koridorius

Čia - dar vienas mažas bunkeris, greta

Bunkeris

Viduje

Viduje

O čia - prieiga prie raketinės bazės vadavietės

Vadavietė

Nedidelė patalpa vadavietės viduje

Vadavietė

Šiam kartui tiek.

Dalis straipsnyje panaudotų nuotraukų - Kipro Kaspučio

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Mantas parašė:

  Sita baze mano isvaiksciota skersai isilgai, pries 10 metu siek tiek daugiau buvo i ka paziuret, kuo toliau tuo labiau niokojama viskas...

 2. ddd parašė:

  viskas kas atiduodama ukmergės savivaldybei pasmerkta zlugti. tiesa, jau kai viskas buvo suzlugdyta parduota uz 8400 l;t. juokinga.... net as pirkciau. gal ka nors sugalvociau ir prikelciau. nes dabar visask visai numirti baigia. o gaila.

 3. ;)))) parašė:

  Atvaziuokite i Lentvari, jame yra karine baze. Butu idomu pamatyti vidu, nes pati nedrystu.

  1. Tomas parašė:

   Susisiekite egonas02@gmail.com

 4. vaidas parašė:

  o kur lentvry yra baze??

 5. Jonas parašė:

  Kopustelių bazės koordinatės Koordinatės: **°**'*"N **°**'**"E

 6. Sauliis parašė:

  Kur tiksliai rasti

 7. Misko broliai parašė:

  Visa buvusi raketine baze yra klubo "Misko broliai" nuosavybe ir privati valda.

  1. afa parašė:

   aciu misko broliams kad sunaikino pavelda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *