NATO ACE High projekto antenos


Pabaigus Kroatiją keliaukime toliau - prie rudeniškos Italijos ir jos puikių apleistų vietų. Be mėlynos bažnyčios ir nerealaus grožio apleistų rūmų, lankytų kelionės metu, čia radome projekto ACE High (ACE - Allied Command Europe, NATO padalinys) troposferinio radio ryšio kompleksą. Kompleksas, nustebinęs savo dydžiu, buvo sudarytas iš keturių didžiulių antenų. Visa infrastruktūra buvo įrengta kalno viršuje, su į visas puses atsiveriančiais nuostabiais vaizdais į greta esančius kalnų masyvus.

Istorija

Sistemos ACE High pradžia galima laikyti 1949-tus metus, kada sustiprėjo oponavimas tarp Sovietų Sąjungos ir NATO bloko. Europai besibaiminant naujo karo pradžios, iškilo poreikis kurti vieningą komunikavimo sistemą, gynybai koordinuoti. Sistema turėjo sujungti visus esminius šalių infrastruktūros mazgus patikimu tinklu, leisiančiu net ir karo atveju organizuoti efektyvią gynybą. Įprastas ryšys tam nelabai tiko, dėl labai didelių atstumų, nemažos kainos ir karo atveju, sąlyginai nedidelio sistemos gyvybingumo.

Čia NATO projektuotojams ir papuolė po ranka nauja ryšio sistema, besiremianti įdomia troposferos savybe. Pati tokio ryšio esmė - siųsti į troposferą bangas, kurių atspindį gaudo kita dideliu atstumu esanti antena. Aišku, toks atspindėjimas buvo sąlyginis ir veikė ne visur - jį smarkiai įtakojo klimatas, vietovė, temperatūra bei atmosferos savybės. Tačiau, kariškiams tai buvo didelis žingsnis pirmyn - tiek duomenų perdavimo greičiu, tiek kanalų skaičiumi, tiek pačio perdavimo kanalo gyvybingumu.

Kaip veikia troposferinis ryšys

Darbai turėjo apimti 11 šalių - beveik visą tuometinį NATO bloką. Pagal planą, nuo ryčiausios Norvegijos dalies iki pat Turkijos rytų turėjo būti įdiegta magistralė, per Daniją, Vokietijos Federacinę Respubliką, Olandiją, Belgiją, Prancūziją, Italiją bei Graikiją. Į šonus nuo jos turėjo eiti atskiros tinklo atšakos, iš Paryžiaus - į Londoną ir Islandiją, iš Graikijos - į Kretą. Tada, kai palydovinio ryšio dar nebuvo ir komunikavimui buvo naudojami įprasti laidai, ši sistema turėjo smarkiai palengvinti visų šių šalių kariuomenių koordinavimą.

NATO ACE High žemėlapis (usarmygermany.com nuotr.)

Projektavimo darbai prasidėjo 1956-tų pradžioje, o  metų pabaigoje jau pilnu tempu vyko troposferos ryšio pastočių statyba. Iš viso jų buvo pastatyta 49, dalis iš kurių turėjo didžiules, keliolikos metrų skersmens ryšio antenas. Sistemos vadavietė, mazge Paris Nord, buvo įrengta 40-ties kilometrų atstumu nuo Paryžiaus. Pradėtus darbus spartino sovietų vykdomi analogiškos ryšio sistemos kūrimo darbai,  iš pradžių, Р-122 "Лодка", vėliau - sistemos "BARS", su Varšuvos pakto šalyse išdėstytoms pastotėms. Sunku pasakyti, kada tiksliai sistema buvo išjungta. Žinoma tik tiek, kad jos strateginis svarbumas sumažėjo 1970-tais, iškėlus į geostacionarią orbitą pirmąjį ryšių palydovą. Dabar dalis jos pastočių - paliktos likimo valiai, didžiulės antenos tebestovi ant kalnų, kaip koks monumentas, paminklas pasibaigusiam Šaltajam karui.

 

Pirmoji pastotė

Prie vieno iš tokių kompleksų ir privažiavome Italijos kelionės pradžioje, net nežinodami, ar ten kur važiuojame, bus iš tiesų apleista. Palikę apačioje automobilį, patraukėme į kalno viršų pėsčiomis, grožėdamiesi iš visų kalno pusių atsiveriančiomis panoramomis.

Keliukas į viršų

Tokie vaizdai

Iš čia jau matosi visas kompleksas

Pastatai

Teritorijoje - keturios didžiulės antenos

Sekančios dvi, truputį atokiau

Antenų skersmuo - apie 20 metrų

Ar nuotraukoje įžiūrite žmogų?

Iš karto už antenų - šlaitas žemyn

Matosi spygliuotos vielos perimetras

Kur bepažiūrėsi - pasakiški vaizdai

Kalnai

Kalnas ir įvažiavimas į teritoriją

Antenas laiko masyvios konstrukcijos

Arba taip

"ACE High" - projekto pavadinimas

Kolega nusprendė užlipti į viršų

Dar viena proga įvertinti gabaritus

Greta antenų - kiti komplekso pastatai. Dalis jų - tušti ir išdaužyti, kiti - užrakinti, su viduje dūzgiančia aparatūra.

Pastatai

Kažkiek primena kareivines

Viduje - tušti kambariai

Dyzelinis generatorius

Prie vieno iš pastatų - bokštas, apkabinėtas antenomis

Iš šono

Nuo jo atsiveria puiki panorama į visą ryšių kompleksą

Kolega

Įvažiavimas

 

Antroji pastotė

Antro vizito į Italiją metu (papildyta 2022.09.03) aplankėme dar vieną ACE High sistemos antenų kompleksą - šįkart šiaurinėje Italijos dalyje. Antenos šiame komplekse yra kiek kitokios formos, bet funkciją atliko tokią pačią - signalo siuntimas į troposferą ir jo gaudymas.

Antenų kompleksas atrodo taip

Iš viso jų čia dvi - mažiau nei praeitame komplekse

Atrodo jos taip

Arba taip - su žmogumi (vos galima įžiūrėti)

Antenos konstrukcijos

Nuo kalno atsiveria nuostabūs vaizdai į apylinkes

Dar daugiau antenų

Kolega užsilipo greta buvusio apsauginio bokšto

Kelias žemyn, prie automobilių

Ačiū už dėmesį, šiam kartui tiek. Užsukus į Italiją, visiems rekomenduoju aplankyti.

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. Tomas parašė:

    toki pat lekstuciu komplekta nufotkinau vakarinej Grenlandijos daly: https://photos.google.com/share/AF1QipNn3oW1sMCUf...

    1. Pamiršta.lt parašė:

      Labai gali būti susiję - Europa su JAV troposferiniu ryšiu tuo metu buvo sujungta būtent per Grenlandiją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *