Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia - padarykime išvadas


Visi žino, kad mūsų elgesys įtakoja mus supantį pasaulį. Tačiau, nepaisant to, retas žmogus prieš kažką darydamas sustoja ir akimirkai susimąsto, prie kokių konkrečiai pasekmių prives jo veiksmai. Šiandien apie tai ir norėčiau pakalbėti - kaip iš pirmo žvilgsnio nekalti dalykai griauną iš vidaus visą UE subkultūrą. Turėsime konkretų pavyzdį – Švč. Jėzaus Širdies bažnyčią, o tiksliau – tai, kas iš jos liko po trijų metų viešumos.

Niekada nepavyks aprašyti to jausmo, kai 2012-tų metų pradžioje įžengiau į tada dar beveik sveiką Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios kupolą, apšviestą vakarinės saulės šviesos. Visiškai sveiki langai ir vitražai, tvarkingai sustatyti suoliukai, prie pakylos, pilna dėžė naujojo testamento knygučių, nei purvo, nei šiukšlių, jei kas dar nematėte – užmeskite akį štai čia. Čia senas reportažas, nors dabar jau perrašytas ir papildytas naujomis nuotraukomis, po to kai kolega Donatas neapgalvotai savo straipsnyje paminėjo bažnyčios pavadinimą, kas leido šventovę surasti net didžiausiam dundukui.

Po to Donato straipsnio ir prasidėjo negėrybės - informacija pasklido tinklinio marketingo principu. Žmogus sužino, nuveda ten savo draugus, o jie savo ruožtu savo draugus ir antras puses ten nusiveda sutikti saulėlydį. Ir dar butelį alaus su savimi prigriebia, kad linksmiau būtų. Taip informacija plinta eksponentine progresija (jei kas nežinot, čia kai grafikas į viršų kuo toliau, tuo stačiau kyla), o visą šį procesą nuolatos lydi įtikinėjimai ir garantijos, kad niekas niekam nieko nesakys, tikrai tikrai, va dantį duodu.

Pasakysite. Ir ne todėl, kad esate blogi ar nemokate laikyti liežuvio už dantų, o tiesiog taip pasaulis sutvertas - kiekvienas žmogus turi silpnumo akimirkų, kurių metu išpasakos net ir nepažįstamam žmogui savo didžiausias paslaptis. Ypač nepažįstamam – už nepažįstamumo lengva pasislėpti, kaip už kokio šydo. Tą žinant geriausiai iš viso net neprasižioti, net ir geriausiems draugams, reikia suprasti, kad net savo antrąjai pusei prasitaręs, prie vietos sunaikinimo prisidedi ne mažiau nei metalistas su lomu ir bulgarke.

Kartu su tokiais garantijas dalinančiais bei kaulijančiais individais reikėtų paminėti ir suvenyrų rinkėjus, nuoširdžiai nesuprantančius, kas yra blogo iš objekto išsinešti ką nors sau į namus. Juk ten ir daugiau daiktų yra, negi čia kas tokios smulkmenos pasiges - taip jie demonstruoja savo nesupratimą. Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios atveju – rusiškų maldaknygių dėžė buvo ištampyta vos ne per pora mėnesių. Ir jie visi kaip sugedusi plokštelė kartoja, kad aš tik vieną paimu, dar nemažai liko, nesuvokdami, kad jie objekte vaikštinėja toli gražu ne vieni. Jie kaip skėriai, sunaikinantys ištisus kvadratinius kilometrus derliaus, nors pavieniui lyg ir nepavojingi. Bet pavieniui jie tiesiog nesiveisia.

Sumaišius kaulintojus su suvenyristais, gaunasi pavojinga kombinacija, kuri net geriausiai išsilaikiusias vietas per keletą metų paverčia šiukšlių pilnais sąvartynais. Net metalistai – metalo vagys ir panaši publika - tiek žalos padaryti nesugeba. Jie, ko gero, net nėra niokojimo priežastis. Jie – pasekmė. Pliurpiančių, kaulijančių ir suvenyrus renkančių piliečių veiklos pasekmė, kuri anksčiau ar vėliau nutinka visoms geroms vietoms.

Šiandien paminėkime Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios nurašymą į istorinį sąvartyną – pastate pabuvojo metalistai. Asmeniškai man tai būna ženklas, kad objekto nebeliko. Nebeliko ką slėpti. Nors pastate dar ko gero reikės apsilankyti, man vietos jau nebėra.

Buvusioje teatro salėje dabar - išdegintos grindys, sulaužyti suolai ir pripaišyta graffiti piešinių. Nors seku graffiti naujienas ir šią veiklą labiau palaikau, nei smerkiu, bet vyrai, bl*t, nejaugi nesuradot geresnės vietos savo piešiniui? Atsižvelkite kada į aplinkybes - čia juk kultūros paveldas, po galais.

Teatro salė

Teatro salė

Scena iš viršaus

Scena

Durys į teatro salę - išlaužtos

Durys

O taip dabar atrodo pagrindinė laiptinė, kuria galima pakilti į zakristiją

Pagrindinė laiptinė

Joje - išvartyti baldai

Zakristija

Nuverstas stendas

Stendas

Šioje sienoje buvusi išdaužytų kelių plytų skylė kadaise buvo vienintelis kelias patekti į bažnyčios patalpas. Tačiau kai kas patingėjo per ją šliaužioti (juk nepatogu, susitepi rūbus) ir negailėdamas freskos ją su kūvalda išgriovė iki apačios.

Skylė sienoje

Skylė sienoje

Kiauras stogas

Kiauras stogas

Gražiausia bažnyčios vieta dabar atrodo apgailėtinai

Kupolas

Pakylos vietoje - stalas, išdegintas ir nusėtas nuorūkomis

Apdegęs stalas

Suolai - sulaužyti ir suversti į krūvą kupolo šone

Sulaužyti suolai

Prie įėjimo - dar daugiau šiukšlių. Turėklai, stovėję prie įėjimo - išlaužyti

Įėjimas

Štai toks kupolas

Kupolas

Arba toks

Kupolas

Vienintelis nepakitęs dalykas - nuostabus vaizdas per dabar išdaužytus kupolo langus. Iš čia atsiveria kone geriausi Vilniaus senamiesčio vaizdai.

Vizitietės ir bažnyčia

Vizitiečių vienuolynas

Misionierių bažnyčia ir senamiestis

Misionierių bažnyčia

Išvados

Peržiūrėjus ir palyginus nuotraukas išvada peršasi savaime. Paprastai tariant, gerbiamieji, visi kartu sušikome tokią vietą, kurios ko gero, nebūtų gėda net užsienio svečiams parodyti. Ir raganų medžioklė post factum čia jau nieko nepakeis.

Vienintelis dalykas, kurį galime padaryti - išanalizuoti situaciją ir padaryti išvadas, kad situacija nepasikartotų. Bažnyčia juk priklausė ne vien Arkivyskupijos kurijai ar keliems urbanistams - ji priklausė mums visiems, dėl ko, mes visi už ją esame netiesiogiai atsakingi. Aš išvadas jau spėjau pasidaryti. Tikiuosi, pasidarysite ir jūs.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Justinas parašė:

  Nieko kito ir nebuvo galima tikėtis. Bet kokia reklama (net nuotraukų viešinimas), bet kokiam apleistam objektui neša pragaištį.

 2. Vilius parašė:

  Isvada: reikia panaikinti panasius blogus, kaip sis, nes tik del tokiu blogu dazniausiai ir ira niuokojimi tokie objektai.

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Objektai niokojami destruktyvių beraščių, kurių vienintelė pramoga yra alaus ir stipriųjų gėrimų gėrimas, profilaktiškai padaužant bet kokį po ranka patekusį inventorių. Dažniausiai jie pasižymi tuo, kad nemoka surišti sakinio be klaidų.

   1. Vilius parašė:

    Ir is kur istraukiai, kad berasciai tai niokotojai, juk ju ziniais netikrinai, o gal tikrinai? Bet tai vistek neko neirodo, to irodymas galeciai buti as is mano rasysinos galima pasakyti, kad as irgi galeciau buti berastis, bet taip nera, nes lietuviu kalba mano negimtoji kalba, o savo gimtaja kalba moku puikiai,o tai, ar kaskas ira berastis suzinoti galima butu tik apklausius ji ir parasius diktanta.
    Niokotoji gali buti bet kas, ir del ivairiu prezasciu, butu tai neticinis ar ticinis vandalizmas.
    Bet vistek tokie blogai ira skatintojai vandalams apolankiti tokius objektus ir nuniokoti, nes je vadavaujasi dazniaisiai viena taisykle, jei kaskas tai padare, tai kodel ir as negaliu tai padaryti?

    Tikiuosi supratai ka norejau pasakiti ir nerasysi ir nerasysi ilgu beprasmisku tekstu.

    1. Robke parašė:

     Beraščiu beraštis esi ir .

    2. Benas parašė:

     Tiesą sakant, pats buvau vienas tų, kuriem daugelyje vietų norėjosi išdaužt langą, ką nors sudaužyt, ir panašiai. Nors toje bažnyčioje nieko neliečiau, ir tokiuose pastatuose sau leidžiu nebent išspirt duris, jei jos užrakintos ir ant kelio yra, daugelyje kitų apleistų pastatų gan daug užsiimdavau niokojimu.

     Tačiau paskaičius šį straipsnį, man atsivėrė akys, suvokiau, kuo blogai ir kaip blogai yra niokoti apleistus pastatus, net jei tai "tėra vienas langas, kurį visvien kas nors išdauš, anksčiau ar vėliau". Dėl tokio mąstymo pastatai ir tampa šiknaskylėm, po kurias vaikščiot nebe taip įdomu. Esu dėkingas jums, straipsnio autoriau, kad man atvėrėte akis.

     Tačiau nesutinku, kad negalima niekam sakyti. Aš, pavyzdžiui, nemėgstu po apleistus pastatus vaikščioti vienas, nes esu gan lengvai įbauginamas. Todėl man reikia visad pasiimti vieną ar du žmones su savimi. Esmė yra, kad tie žmonės, jei jiems nepasiūlau, neexplorina, todėl nėra rizikos, kad patys . Manau, galima sakyti žmonėms, tačiau ne tiems, kurie žada niekam nesakyti, o tiems, kuriuos gerai pažįsti, ir kurie neturi iniciatyvos kažkam kitam persakyti apiie tą pastatą.

    3. viktoras parašė:

     O kas atstatys?

   2. kodel parašė:

    Nesuprantu kam ispradziu vesinti visems gera objekta, o poto gailetis, kad ji nuniokojo, kodel zmones nepasimoko is savo klaidu?

   3. jack parašė:

    Smerkiantys komentatoriai, ar jus kvaili? Lyg be sito blog'o internete daugiau nera informacijos saltiniu ir be interneto zmones nebendrauja. Jei objektas apleistas anksciau ar veliau jame bus isdauztas langas ir pan. o toliau eksponentine progresija. Ir visu apleistu objektu anksciau ar veliau laukia tas pats finalas. Pvz. Vytis niekam per daug neidomus, bet nuo neprieziuros stogas igriuvo.
    O paskaites toki blog'a, gali bent spet nuvykt apziuret kol dar nevisai isdraskyta.

    1. Vilius parašė:

     Nu matau dar vienas kvailas atsirado ir dar blogai matantis, nekas cia nerase, kad butinai sitas blogas kaltas, beto is kur zinai, kad visi objektai bus anksciau ar veliau nuniokoti, pvz as zinau kelis apleistu objektu, kurie jau 5 metai kaip apleisti ir dar nekas nenuniokojo, nors patekti i kaikurios be problemu galima.
     Taip, sutinku paskaites toki bloga, gali bent spet nuvykt apziuret, arba dar geriau apvogt ir nuniokot.

     1. jack parašė:

      Rase kad "...reikia panaikinti panasius blogus, kaip sis, nes tik del tokiu blogu..." 🙂 Objektuose esu sutikes ir metalistu(cia ne apie muzika o apie spizinius radiatorius) ir siaip lauzytoju, tai pirmi mano nuomone isvis internetu nesinaudoja, antri vargu ar tokius blog'us skaito.
      Dar yra antikvarininkai ir spalvotu metalu ieskotojai, bet situos domina kitokie objektai kuriu mazai belike, ir apie juos jie suzino ir kitokiais budais, tokie blog'ai jiems nebent kiek palengvina gyvenima.
      Taip pat, jei objektas nenaudojamas ir net nenuniokotas, tai i ji patenka dregme ir t.t. ir vistiek anksciau ar veliau bus galas. Taip tai ivyks ne per 2-3m, bet gal per 15-20m.
      Neisivaizduoju kaip antzeminis nepriziurimas pastatas mieste gali likti nenuniokiotas 5 metus. Del kitokiu(pvz. bunkeriu uz miesto ribu) sutinku.

     2. Vilius parašė:

      Ko tu nesupranti mano sakinyje:"...reikia panaikinti panasius blogus, kaip sis, nes tik del tokiu blogu..." ? gal zodzio "panasius"?
      Rasai cia nepatikrinta informacija.
      Vandalu ira ivairiu: metalistai, grafistai, uzsieneciai, visi zmones gali buti linke vandalizmui ir/arba noru gauti kaska nemokamai, net ir tavo pazistamas gali buti/tapti niokotoju.

      Apie objekto savaimini sugadinima, galiu pasakit tik tai, kad tai priklauso nuo jo konstrukcijos ir vietos, net ir priziurimas namas gali sugriuti.
      Apleistus objektus gali aptikti bet kas, bet tik no jo priklauso ar jis papasakos kitems apie ji ar ne. Objektas gali buti net tau po nosi, bet tu gali ji nepastebeti,pvz.: bunkeris gali buti tavo daugiabucio rusije, bet tu to nezinai ir tau i galva neateis apeiti savo rusi, kad surastum bunkeri, o tavo kaiminai tiesiog bunkeriais nesidomi, o praeivis negali patekti. Todel nuo vietos nepriklauso ar objektas bus nunioukotas, bet isimtis ira kai jis ira paviesintas.

     3. jack parašė:

      As juk parasiau, kad kalbu pirmiausia apie pastatus. Ir manau vieta tam turi labai didele itaka. Paimkim sita objekta, tai yra beveik ir centras ir stoties rajonas. Esu tikras kad bomzai, metalistai ir grafitininkai ji atrastu net jei apie ji nebutu niekur parasyta.
      Ir nors post'o autoriaus manymu didziausia zala cia padare "suvenyrų mėgėjai", jei jie nebutu suzinoje apie sita vieta, vistiek kitos grupes butu padariusios nemaziau. Ir pvz. tos maldakniges, kurias istampe kaip suvenyrus, butu panaudotos lauzui laidams nudeginti.
      Nepateisinu nei vienos grupes, ka as bandau pasakyti tik tai kad tokie blogai jei ka ir keicia tai tik siek tiek pagreitina neisvengiama finala. 90-ais interneta turejo vienetai, bet vietiniai puikiai isdrakonino visus paliktus tarybinius dalinius. Tokia jau tauta, bent kolkas.
      Taip pat, kaip rasiau zmones ir siaip bendrauja, o tokiu kaip tu kur rade vieta, ja nepasigirs manau yra tikrai tik vienetai, todel velgi manau kad "tokiu blog" buvimas ar nebuvimas nieko is pagrindu nekeicia.

     4. Pamiršta.lt parašė:

      Palaikau tamstos požiūrį. Praktika rodo, kad didžioji dalis metalistų yra vietiniai gyventojai, kurie apie objektą sužino daug anksčiau nei bet kokie fotografai ar urban exploreriai. Jau nekalbant apie tai, kad jie dažnai susitaria su objekto apsauga, jei tokia būna. Ranka ranką plauna.

     5. Vilius parašė:

      jackai
      Patarciau idemiau skaititi! As kalbejau apie savaimini sugadinima tai ira kai objektas pats "griuva" be nekeno pagalbos, as apie pastato vieta nekalbejau. BE TO kalbant apie si objekta, tai suprasti kad jis apleistas be papildomos informacijos labai sunku butu, tai parodo vienas dalykas: kai pataisos namu gamykla jau buvo apvogiama ir niokojima, baznycia buvo beveik nepalesta, kol nepavesino internete pataisos namu gamykla. Beto jei nebutu pavesinta si vieta tai butu maziau nuniokota, nes sulauktu maziau lankitoju, galbut ji dar butu nenuniokota dar kelis metus, o tai jau pliusas.
      Kaip tik tokie blogai keiciai objektu padeti, nes ira tokiu vietu, kuriu labai sunku rasti, ir sunku ira suprasti kad tai apleista ir nesaugoma vieta, o sis blogas prodo,ar objektas saugomas ar ne, ar jis apleistas, sis bloga atskleidzia visa reikiama informacija objektui aplankiti. Ir pats sakai trecioj pastraipoj, kad tokie blogai pagreitina objektu neisviangima finala(nuniokojima).Nereikia sau priekaistauti.

      Pamirsta.lt
      Nesuprantu, gal as blogai zinau lietuviu kalba, bet prie ko cia metalistai, jei kalbama apie vandalus?

     6. jack parašė:

      As tau irgi patariu atidziau skaityti. Jau trijose komentaru sakose gincijiesi del to pacio ir jei perskaitytum ka pries tai prirasei pastebetum kad pradedi pats priestarauti kai kuriems savo teiginiams.
      Mano gi mintis buvo tik viena, kad tavo parasymas (zr 2 komentara po straipsniu) "kad TIK del TOKIU blogu dazniausiai ir yra niokojami objektai" yra neteisingas. Nes kaip as bandau paaiskinti (mano manymu pakankamai argumentuotai), jei blogu nebutu, is pagrindu niekas nepasikeistu. Issilaikytu maks. kelis metus ilgiau, bet finalas butu tas pats. Rasai kad keli metai pliusas, bet ka tai keicia is esmes? Turesi tik isskirtine vieta aplankymui, bet cia tavo egoistinis interesas 🙂 Beto visada gali viska tiesiog nugriauti ir pradeti statyti kazka naujo.
      Na nebutu apie sita objekta niekur rasyta, metalistai vistiek ji atrastu, o paskui ir kiti apie ji suzinotu. Ivykiu seka kita, finalas tas pats. Su kitu popsovu objektu taip buvo, bet pirstais nerodysim.
      Tarkim nebutu tos info cia, yra pilna kitu keliu ja gauti. Internete yra ne tik blogai ir gyvenime yra ne tik internetas.
      Matau, kad nieko tau neirodysiu, todel is tolimesnes diskusijos pasitraukiu. Peace. 😉

     7. Vilius parašė:

      Nesamones rasai:
      1.Pirma rasai, kad gincijames del to pacio, bet antroje pastraipoje rasai skirtumus.
      2.Rasai, kad turiu egoistiska interesa, nes noriu ilgiau islaiki objekta nepalesta, kur cia logika?
      3.Is kur zinai kad visu apleistu objektu likimas laukia toks pats? neirodei
      4.Tavo argumentai kaskokios pievos, nelabai sejamos su parasytu tekstu.

      p.s. nerasyk nepatikrintos informacijos.

     8. Edas parašė:

      Sutinku su jack, kad objektas seniau ar vieliau bus nuniokotas, juk nieko nera amzino, gaila, kad Pamirsta.lt blogeris nesutinka su tokia nuomone.

     9. Martynas parašė:

      Kad pletkai pasklistų, reikia labai mažai.. Tarkim aš pamačiau, sumąsčiau aplankyt šitą vietą. Pasiėmiau draugą. Nuėjom, nieko neniokodami aplandžiojom objektą. Draugas penktadienį prie alaus bokalo su savo draugais pasidalino įspūdžiais. Jie susidomėjo. Patys nuėjo. Ir ta grandinė tęsiasi iki tol, kol kažkas nusprendė "nuvandalint" objektą. Tokie jau tie žmonės ir nieko nepakeisi. Kyla tik klausimas, kaip toli informacija pasklinda.

     10. Klausimas parašė:

      Klausimas Pamirsta.lt blogeriui: Kam atreipineti sio blogo lankitoju demesi, kad tokie objektai ira niokojimi, jei pasak jusu tarp blogo lankitoju retai buna vandalistu?

     11. Pamiršta.lt parašė:

      Straipsnis akcentuoja ne vandalizmą, o nemokėjimą laikyti liežuvį už dantų, kas skatina vandalizmą. Ir aš ne blogeris.

     12. Klausimas parašė:

      Atsiprasau ne taip supratau.
      Pataisiau klausima: Kam atkreipineti sio blogo lankitoju demesi, kad del ju ilgu lezuviu informacija apie objekta patenka ne i reikiamas ausys, jei pats panasiai darote: darant ekskursijas po vilniu, keiciates objektu koordinatemis su lankitojais?

    2. Miskinis parašė:

     Mano nuomone tai ka atliko jusu vadinamieji "vandalai" yra fenomenalu . Jie rizikavo savo kailiu lysdami i sia vieta tik tam kad paliktu dalele saves kurios tikriausiai niekas nepamatys . Visi mes norime palikti si pasauli kazka palike , pasizymeja . Sie vaikai ar jaunimas susirado savo buda kaip palikti savo zyme musu gyvenime , man tai begalo grazu 🙂 Manau kad paziureja is kito kampo galetumete ir jus iszvelgti kazka artimo . Pasikartosiu bet manau kad sie vaikuciai turetu ne i kaleimus keliauti uz sienu marginima o siusti juos i meno mokyklas ar kitas institucijas kuriuose juos nukreiptu i geresnes meno israiskos fazes . Dazyti sienas nera siu dienu issigalvojimas pirmyksciai zmones ant sienu pusdami dulkes palikdavo savo rankos trafareta , tai yra naturalus zmogaus mastymas , poreikis yra zmones nori piesti ir juos reiketu ne bausti o padeti jiem save realizuoti , jie gi tik pasimete vaikai o ne siuskles 🙂 Maziau pykcio ir daugiau supratimo tik to prasau 🙂

     1. susimastom visi... parašė:

      siusti i meno mokyklas uz tai kad prisideda prie gražaus kulturinio paveldo suniokojimo? Kurioj vietoj grazu yra graficiais ispaisytos BAŽNYČIOS durys ir teatro salės?
      Siaubinga net pagalvot kai žmonės taip žlugdo tokius gražius, įsūdingą vaizdą turinčius pastatus...

     2. juozas parašė:

      gall turite apleistos Trinitorių bažnyčios ir vienuolyno. labai reikia filmui.juozas matonis, kino dokumentininkas

 3. Just. parašė:

  Kažkodėl nemanau, jog reikėtų labai dramatizuoti apie pragaištį, sąlygojamą vien panašių blog'ų su interjerinėmis foto ar juo labiau jų atsisakyti.. Užtektų prafiltruot akivaizdesnes nuorodas ir jų atsisakyti, bet neatimti galimybės pasigrožėti atradimais, kurie, pavyzdžiui, užgavę mano smalsumą, pamažu išugdė aštresnį fiksuojantį žvilgsnį į aplinką ir praplėtė ,,miestovaizdį".. Kad tokių vietų užkonservuot neįmanoma, savaime aišku.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *