Atėjo laikas tinkamai aprašyti vieną įspūdingiausių Vilniaus vietų, kurią lankydavome dar nuo 2011 metų - Švč. Jėzaus Širdies bažnyčią. Tada, ten patekę vieni iš pirmųjų, stengėmės ją maksimaliai apsaugoti - vaikščiojome tyliai ir atsargiai, kad niekas nepastebėtų, slėpėme dalį nuotraukų, kad niekas iš lankytojų nesuprastų, kur ji yra. Dabar, bažnyčiai jau tapus urbanistiniu popsu, slėpti istoriją bei nuotraukas nebeliko prasmės.
Istorija
Šios bažnyčios istorija yra neatsiejama nuo vienuolių vizičių įsikūrimo Lietuvoje. Plačiau jų istoriją esu aprašęs čia, todėl šiandien prisiminkime tik svarbesnius faktus. Šios vienuolės Vilniuje buvo įkurdintos vyskupo K. Bžostovskio iniciatyva, 1694 metais. Atvykusios vizitės, finansuojamos savo užtarėjo J. Bžostovski, pradėjo bažnyčios ir vienuolyno statybas. Bažnyčia buvo pabaigta 1756 metais, dabartinis vienuolynas - 1797 m.
1863 m. caro valdžios sprendimu, vienuolynas buvo uždarytas. 1865 m. jame buvo įkurdintos stačiatikės vienuolės, bažnyčia - perdaryta į Šv. Marijos Magdalenos cerkvę. Perstatant bažnyčią buvo nugriauta šalia stovėjusi keturkampė varpinė, pakeistos kai kurios bažnyčios vidaus ir išorės dekoro formos. 1915 m. stačiatikėms iš Lietuvos pasitraukus, 1919 m. vienuolynas buvo grąžintas vizitėms, kurios čia gyveno iki 1948 m. Po to, tiek vienuolyne, tiek bažnyčioje buvo įkurtas kalėjimas, ko pasekmė - perstatytos patalpos, pritaikant jas kalinių kameroms ir kalėjimo administracijai. Bažnyčios erdvė buvo padalinta į kelis aukštus, žemiausiuose aukštuose įkuriant administraciją ir pasirodymų salę, kupolą paliekant koplyčiai. Dabar ši koplyčia - vienintelis išlikęs religinis bažnyčios akcentas.
Vizitiečių bažnyčia - skirtingų laikotarpių senos nuotraukos
2006 metais, po pataisos namų uždarymo, bažnyčia ištuštėjo - niekam nereikėjo jau pradėjusių griūti apleistų patalpų. 2009-tais metais bažnyčia buvo trumpam atgijus - joje įsikūrę menininkai viduje padarė kelias parodas, bet neilgam - po metų bažnyčia vėl stovėjo tuščia. Ir niekas nebežino, ką su ja daryti.
Dabar vienuolyno vartai - užrakinti, prieiti prie bažnyčios galima nuo apleistų pataisos namų pusės, keliaujant vidiniame perimetre, tarp dviejų tvorų. Praėjus apleistą sargo bokštelį, patenkama į apleistą bažnyčios kiemą.
Bažnyčios kupolas ir kalėjimo siena
Sargo bokštelis, kieme
Iš čia bažnyčia atsiveria visame gražume
Bažnyčios balkonas ir kupolas
Sovietmečiu bažnyčios erdvė buvo padalinta į kelis aukštus, gelžbetoninėmis pertvaromis. Didžiausiame iš jų buvo įrengta kalinių pasirodymų salė, o pirmame - įrengta administracija, su visokiais kabinetais.
Įėjimas į vidų - per pirmą aukštą
Vienas iš kabinetų, viduje
Dar vienas
Informacija:
Čia - pasirodymų salė
Sukrauti suolai
Menų ženklai ant sienos
Salės scena
Dalis langų - su vitražais
Šitas jau numontuotas
Iš salės galima patekti į pagrindinę laiptinę. Čia galima rasti Sovietų Sąjungos baudžiamąjį kodeksą, ant sienos, bei ant grindų suverstas kino juosteles.
Laiptinėje
Baudžiamasis kodeksas
Užlipus aukščiau - tokia patalpa
Visur - dekoratyviniai piliastrai
Freska iš arčiau
Naktį šią patalpą gražiai apšviečia lauko prožektoriai
Per gretimą patalpą galima išeiti į balkoną
Prie išėjimo - visokie sunešti daiktai
Štai toks apgriuvęs bažnyčios balkonas
Laipteliai į viršų, link kupole įrengtos koplyčios
Kino juostos
Bažnyčios kupole - kalinių įrengta koplyčia. Tai, be abejonių, pati gražiausia bažnyčios vieta. Čia verta apsilankyti tiek dieną, tiek naktį - sunku pasakyti, kada vaizdas yra geresnis. Gal visgi dieną, kai kupolą užlieja saulės šviesa.
Bažnyčios kupolas
Tiesiai prieš įlipimą - sakykla
Sakykla iš šono
Nuostabūs vitražiniai kupolo langai
Čia, matosi, kartais pasėdi jaunimas
Visur išmėtyti suoliukai, nuolaužos, buteliai...
Suoliukas ir langas
Dar kartą - sakykla
Šviestuvas, viršuje
Per langus atsiveria puikūs vaizdai į Misionierių bažnyčią
Sudegusi varpinė, kitoje pusėje
Vaizdas naktį
Stebint miesto šviesas
Nebijant pasivaikščioti stogais, galima patekti į varpinę. Tiesa, po prieš keletą metų ją nusiaubusio gaisro, žiūrėti joje nelabai yra ką.
Varpinės vidus
Nuo čia puikiai matosi apleistas vizitiečių vienuolynas
Į kitą pusę
Kolega
Viena geriausių aplankytų vietų. Apsilankyti viduje - tiesiog privalu.
Kurioj vietoj ši bažnyčia ?
Koordinačių nedaliname.
Kokios konfesijos šita bažnyčia?
Koordinačių nedalinate, o patys iš kur sužinojot? Atradot netyčia?
Kai ką atrandame netyčia, pravažiuodami pro šalį. Kai ką surandame sistemingai "šukuodami" kokią nors miesto dalį. Būna, kad koordinatėmis pasidalina puslapio lankytojai arba kiti blogeriai, bet palyginus retai.
Šią bažnyčią, pavyzdžiui, radome "šukuodami".
O kai kurias vietas ( kaip tai juokingai beskambėtų) suradome skaitydami knygas ir interneto puslapius 😉
Sakyciau, dar visai gerai issilaikiusi, idomu kodel apleista
Gal galite i pasta imesti koordinates? aciu
viiwica@gmail.com
Koordinačių nedaliname.
Kažkaip labai itartinai tvarkingai apleista. Iš kitos dalies džiugu kad nėra kokio "solomon" ant sienos... 🙂 P.S:gražios foto!
Gražiai atrodo, nes apie ją mažai kas žino. Paskelbtumėme koordinates - po mėnesio būtų ir Solomon ir visa kita.
Gal kas zino kur buvo ar ira iejimas i ta baznycia, labai butu idomu suzinoti.
Zinau kur yra si baznycia, jeigu ka domina rastelkit ; )
Rastelk man kur jin thjustakid@gmail.com
bene kasdieną tenka praeiti pro šalį, niekada nebūčiau susimąščiusi kad viduje taip gražu. tik tiek kad yra didelė dilema kaip ten užeiti, reikia dar talentą tūrėt kad sugebėt ten užeiti ;DD
Deja, įėjimą sargai užrakino neužilgo po mūsų vizito. Nors yra ir teigiama pusė - žinodamas, kad patekti nebegalima paskelbiau kelias nuotraukas, kurių iš pradžių nerodžiau.
to pamiršta.lt. O jūs patys po savęs nepropoguojat užsandarint/užrakint vietas į kurias lindot? Pačiai teko būt šitoj vietoj, bet mes savo spyną užmetėm paskui, kad visi norintys nelandžiotų
Nemanau kad tai būtų teisinga - visada reikia palikti galimybę ir kitiems pamatyti vietą.
@akva: kokio velnio taip daryti? kad norintys nelandžiotų?? gan vaikiškai ir šikniškai skamba. suprasčiau, jei pasakytum: " kad nemalonių svečių nebūtų"...
Čia labai egoistiška būtų - pats pamačiau, bet neleisiu, kad kiti pamatytų. Įsivaizduoju, tokie žmonės matyt jaučiasi labai svarbūs, žinant kad jie vieninteliai turi spyną nuo tokios geros vietos. Paauglizmas kažkoks.
Vienas dalykas - neviešinti koordinačių ar kaip patekta į vidų, paliekant rimtiems žmonėms šansą susirasti, o kitas - kabinti savo spyną, darant prielaidą, kad visi mėgėjai patekti yra destruktyvūs.
O ji nesaugoma? Kai as buvau administracija mane greitai isvare is ten.
Tai sakyčiau tamsta pagyrų puodas. Bet jei nesidalini kaip patekti, tai geriau ir vaizdų nedėti... Dėl tos pačios priežasties dėl kurios nesakai kaip ten patekti.
Ten turėtų būt labai gražu kylant Saulei. Bandžiau ten patekt du kartus, bet deja nesėkmingai.
Gražu ten. Gerai, kad nerašei kaip patekt.
puiki vieta
parasyk kur yra sita baznycia ppavlekas@gmail.com, dekavoju:D
Kodėl neskaitot taisyklių? Juk aiškiai parašyta, kad nepažįstamiems koordinačių nedalinu.
Nebėda tos spynelės, yra ir virvių ir karabinų ir kablių ir akumuliatorinių diskinių pjuklų ir skysto azoto 🙂
Jeigu čia yra vilniečių, tai kokie jūs vilniečiai jei nepastebit kokia čia bažnyčia
O kas ja saugo? Kiek kartu bandziau patekti i baznycia, nepavykdavo, kiekviena karta tai statybininkai, siuksliu rinkiejai, santeknikai ju priziuretojai mane isvidavo.
O kas teoriškai gali grėsti, apsaugai pagavus besilanktant ten?
Jau gali rengti mokamas ekskursijas po ja.
Galėčiau ;D
nieks nesibara jei ten eini?
Barasi ;D
nu o jei rimtai? ;D
Taigi visai rimtai rašiau - barasi ;D Teritorija saugoma, pastatas - užrakintas. Jei neatsargiai elgsies ir pagaus - gali būti problemų ;D
Sveiki, o sita sitos baznycios rusi buvot?
Kad neradau ten rūsio.
Sitoje baznycioje, jei jos nemaisau ji stovi prie kalejimo neveikiancio vieno, o kitas veikia :). Jei sita baznycia, tai joje yra rusys, kur girdejau daug gandu ir internete skaiciau, kad tam rusi gyvena siela kunigo ar tai dvasininko, kuri saugo ta rusi ir jame vaidenasi, esu kalbejas su zmonemis, kurie ten buvo ir pasakojo,kad eini eini ir islenda siela to zmogaus. As baznycioje esu buves ir spec ieskojau to iejimo i rusi, bet tas iejimas yra pasleptas kaip supratau is lauko puses. Uz tat ir jusu klausiu gal zinot 🙂
Taip, tai ta bažnyčia. Dvasiomis netikiu, bet prie progos paieškosiu ;D
As ir netikiu, bet jei eini graziai ir turi stipru apsvietima tai labiau i kampus arba i virsu pasvietus tai galima pamatyti siela, silueta kitaip sakant to zmogaus. :). Kiek pazystamu buvo ten, tai daugiau nebeejo, kai pamate ta siela :D. Tam paciam kalejime buvau viduri dienos, tai ten apsaugos nebuvo kazkodel, Lipau per tvora ta murine, kad butu galima vidun patekt. Bet ant galo radom duris kur stipriau patraukus atsidare. :). Kai lankiausi tai prie tos baznycios nebuvo jokiu apsaugos zmoniu kazkodel. Dar noreciau pasiteiraut apie bunkerius, kuriuos nerandu informacijos,kad ten anksciau buvo 🙂
Manau, kad čia šviesos žaismas ;D O apie bunkerius teritorijoje nieko, deja, nežinau.
Tie bunkeriai jau visai kitoje teritorijoje. Gal zinot ten prie Akropolio po misku yra padaryti gal kokie 5-6 bunkeriai. Tik nerandu apie juos info, nors ten daug kartu buves esu. Bet niekaip nezinau kam jie naudojami buvo. 🙂
Tie bunkeriai buvo statyti lenkų, kaip gynybinio Vilniaus žiedo dalis, 1924-1926 metais. Tam gynybiniam žiedui priklausė bunkeriai Šnipiškėse, Antakalnyje, Rasų gatvėje, Vilkpėdėje ir t.t. Plačiau apie tavo bunkerius rašiau čia: http://pamirsta.lt/2012/07/10/seskines-kalno-lenk...
nu dekuj labai :). Paskutini karta buvau, tai ten panaudota kaip kontrabandinems cigeretems laikyt :D, yra ir durys padarytos ir pan 🙂
O mesos gamykloje esat buve? 🙂
Taip,ir ne kartą. Nuotraukų pilnas ir puslapis, ir pamirsta.lt facebook puslapis.
Supratau 🙂
Pagal lietuvoje galiojancius istatymus tu butum apkaltintas/ta vamdalizmu, seip manau jog pavyktu susitarti kad tu cia nebelisi ir galbut paleis. Arba turek ilgas kojas ir bek ; )
Lengva patekti i rusi, lauke yra veikiantys judesio detektoriai
Mane buvo pagavusi apsauginių trijulė. Ištikrino visus daiktus, kuriuos turėjau su savimi ir išvedė iš teritorijos.
parasyk i pieniskasriuba@gmail.com
Ar dabar ten galima papulti, nes mačiau, kad sudėliotos spynos?
Galima
Savo laiku buvo ką nunešt ant Tauro kalno.
Buvau siandiena 😉 labai super viskas ten 😛
Vakar bandžiau ten patekti, kadangi rengiu projektinį darbą apie šią gražią barokinę bažnyčią, tačiau mane sustabdė sargas. Nusivyliau, tačiau gerasis sargas pamatęs mano liūdnas akis, fotoaparatą rankose bei mokyklinę kuprinę, sutiko įleisti pro vartus. Akylai stebima nufotografavau keletą geresnių nuotraukų ir, deja, turėjau grįžti. Grįžusi namo pustuščiomis rankomis, nudžiugau radusi šias nuotraukas ir šį post'ą, jos man tikrai pravers:))
Planuoju kada nueiti, nes įėjimų tikrai yra, ir jei pavyks, tai ir į misionierių bažnyčią, nes ji irgi apleista, tik deja kamerų pilna 🙁
gab, gal galetum i email liuceje@gmail.com parasyt ?
Super portalas, daug geru nuotrauku ir idomiu vietu 🙂
Ačiū!
Labas! O gal yra žinoma kam dabar ši bažnyčia priklauso? Norėčiau koncertą ten surengt, tačiau nepavyksta rasti jokių kontaktų. Galbūt žinot ar nutuokiat?