Tarp Kijevo požemių yra ne tik kolektoriai ir metro, bet ir daugybė po miestą išsiraizgiusių inžinerinių trasų. Tarp jų - vamzdžiai, kuriais į namus paduodama šiluma, kabelių kolektoriai bei tuneliai gyventojų aprūpinimui vandeniu. Šįkart, antros kelionės į Kijevą metu, aplankėme vieną iš tokių objektų - magistralinį vandens tunelį, esantį pačiame Kijevo centre - netoli nuo Dnepro ir metro stotelės. jame praleidome keletą valandų, tačiau, nesugebėjome jo pereiti.
Kadangi šis tunelis - strateginės reikšmės, jis iškastas giliau už kitas komunikacijas - virš šimto metrų gylyje. Dėl to, juo vaikštant, iš viršaus girdisi metro traukinių bildesys - neišpasakytas ir keistas jausmas, prie kurio sunku įprasti. Bendrai, tokių magistralinių tunelių paskirtis - aprūpinti geriamu vandeniu Kijevo rajonus. Dažname rajone gyvena 400-500 tūkst. žmonių - beveik tiek pat, kiek visame Vilniuje, jei jau lyginame dydžius.
Šis tunelis - ilgas ir aukštas, nors ir neprilygstantis metro, bet buvo statytas tuo pačiu uždaru principu. Bevaikštant juo matosi tunelio kaita - nuo gražiai sutvarkyto ir renovuoto, kelionės pradžioje, iki vietomis iki kelių užpilto vandeniu, einant į pabaigą. Pirmoji tunelio atkarpa - pilnai sutvarkyta, su tunelio šonuose įrengtais stovais laidams bei metalinėmis plokštėmis, iškeltomis virš žemės. Dėl jų, nepaisant į tunelį prasisunkusio vandens, galima vaikščioti, nebijant sušlapti kojų.
Pirmoji tunelio atkarpa
Tunelio šonuose - aliumininės lentynos laidams
Apvalus tunelis veda link patalpos - tarpinio mazgo
Šiom sklendėm galima užsukti vandenį visam gyvenamajam rajonui
O šiaip - viskas atrodo taip
Variklis, tarpinėje patalpoje - veikiantis (išbandyta)
Viena iš atšakų - akligatvis
Kitoje - daug įdomiau. Čia vietos daugiau - yra vos vienas, nors ir storesnis, vamzdis, pastatytas ant betoninio pamato. Greta vamzdžio - nutiesti bėgiai, kuriais važinėjo vagonetės bei vaikščiojo darbininkai.
Pamatas vamzdžiui
Suradome vagonetę
Pasivažinėjimo akimirka
Pirmasis šulinys ir išlipimas į paviršių
Dalis tunelio - sausa ir apšviesta mirgančiomis lempomis
Dalis - apšviesta, nors ir užpilta vandeniu
Vietomis tunelis iš vidaus padengtas metalu
Per čia į tunelį sunkėsi vanduo
Retkarčiais galima surasti vieną kitą užstrigusią vagonetę
Dar viena
Čia galima trumpam prisėsti ir pailsėti
Artėjame prie antrojo šulinio - mūsų kelionės pabaigos
Tunelio pabaigoje - dar daugiau vagonečių
Va taip
Tunelis, kuriuo ėjome
Toliau vedantis tunelis, kuriuo galima išeiti iki metro sustojimo
Bet mes to nedarėme - vaikščiojimas iki kelių vandenyje užtruko per daug laiko ir atėmė per daug jėgų. Beliko tik traukti atgalios, laikas nuo laiko stabtelint nuotraukai padaryti.
Gaila, kad nebuvo nueita iki tunelio galo, kur jungiasi su metro. Manau derėtų pabaigti tokias keliones dar esant Kijeve, nes negi norėsis grįžti vien tam, kad išbandyti tą praėjimą. Spėju - ne. Tad ir liks nepaexplorinta, kai būtų užtekę kažkiek daugiau laiko.
Pagrindinė priežastis, kodėl grįžinėjome - eidami pirmyn nedarėme nuotraukų. Geriau jau grįžti atgal ir nenueiti iki metro sustojimo, nei nueiti iki jo ir neturėti nei vienos nuotraukos parodymui.