Goštauto institutas ir terasos


Praėjo pusantrų metų nuo paskutinio skelbto apleisto objekto iš Vilniaus centro - Raudonojo kryžiaus ligoninės, greitai patekusios į skaitomiausių straipsnių dešimtuką. Tačiau, su ja apleistos vietos Vilniaus centre nesibaigė, nors jų ir pamažėjo - pabaigta "Vilija", prasidėjo "Skaiteks" užstatymo darbai. Šiandien pakalbėsime apie dar vieną tokią vietą, prie kurios kiekvieną dieną nesusimąstydami parkuojasi šimtai Vilniaus centro darbuotojų - institutą Goštauto gatvėje, iš kurio fasado ir nepasakysi, kad jis seniai tuštauja.

Bendrai, įspraustas tarp Gedimino prospekto, Goštauto gatvės ir Lukiškių aikštės kvartalas man visada buvo keisčiausia ir nesuprantamiausia Vilniaus vieta - iš vienos pusės kaip ir centras, kuriame dienos metu neįmanoma surasti vietos automobiliui, iš kitos - vieta, kur po darbo valandų, ypač žiemą, gali ramiai vaikščioti nesutikdamas nei vieno žmogaus, kaip kokiame provincijos miestelyje. To priežastis aiški ir suprantama: miesto erdvė nenuteikia čia leisti laiko - nesutvarkyta aplinka, prastas apšvietimas, nėra visuomeninių erdvių, vieninteliai gyvybės šaltiniai - Alaus namų baras bei jaunimo pamėgtas Goštauto gatvės Circle K. Tikiuosi, sulauksiu to meto, kada čia bus viskas sutvarkyta ir virs naktinis gyvenimas.

Bet grįžkime prie instituto pastato, kuris, būdamas tuščias, mums įdomus nebent savo terasomis, nuo kurių atsiveria puikūs vaizdai į Nerį ir dangoraižių miestelį. Iš visko panašu kad čia buvo įsikūrę daug įmonių ir įstaigų, kurios dabar išsikraustė, palikusios patalpas tuščias, netgi be baldų. Kiek suprantu, perspektyvoje ši teritorija bus užstatyta gyvenamaisiais namais, bet kol kas visa tai tiesiog palikta likimo valiai ir neprieinama paprastiems žmonėms. O Vilniaus miesto tyrinėtojai turi progą pasidžiaugti miesto vaizdais nuo terasų.

Instituto pastatas atrodo taip

Ir tik užėjus į kiemą galima pamatyti, kad pastatas nėra naudojamas

Viduje - nieko labai įdomaus

Laiptinė

Antro aukšto foje

Patalpos - daugiausiai tuščios

Visos įmonės jau seniai išsikraustė

Nieko nebeliko

Dalyje pastato buvo įsikūrusios laboratorijos

Jų įranga jau seniai išmontuota, bet, liko kažkokia santechnika

Bei chemijos keiksmažodžiai, ant sienos

O čia - virtuvė, rūsyje

Dalyje pastato dar išliko nekurie baldai

Nors nieko įspūdingo nepamatysi

Negalėjau nepastebėti įdomios konstrukcijos durų

Senas Sąjūdžio plakatas

Televizorius

Viename iš antro aukšto kabinetų buvo įsikūręs Lietuvos socialinių tyrimų centras

Išeidamas jis paliko senas vizitines korteles

Kas čia išliko, tai vaizdai pro langus

Vilniaus dangoraižių miestelis

Ne ką prastesni vaizdai atsiveria ir nuo terasų

Jų čia kelios - kaip į Neries, taip ir į Lukiškių aikštės pusę

Tokie vaizdai

Greta įsikūręs Fizinių ir technologijos mokslų centras - dar veikia

Vaizdas į Geležinio Vilko tiltą

O ant šio raudono ženklo buvo Coca Cola reklama 🙂

Ačiū už dėmesį ir iki kitų kartų!

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. Senbuvis parašė:

    Šio pastato istorija siejasi su dvasiomis, misticizmu, nes pastatytas and buvusių kapinių. Lūkiškės buvo senojo Vilniaus priemiesčio totorių gyvenvietė ir jų amžinojo atilsio vietovė. Pokario metais kapinių ramybę drumstė visureigiai, velkdami pelkėtais keliais medieną, džeržgė lentpjūvės pjūklai. Plečiant mokslo miestelį, buvo nugriauta kapinių mečetė. Jos viršugalį su pusmėnuliu kažkuris mokslinčius stengėsi dar išsaugoti instituto laboratorijos kambary. Gal dėka nevisiškai išblėsusio gebėjimo gerbti praeities kartas, šiame pastate gimė pirmasis Lietuvoje, oficialiai pripažintas, mokslinis atradimas puslaidininkių fizikos kryptyje. 1990/91 metais šis pastatas (jo darbuotojai) buvo Nepriklausomos Lietuvos Seimo gynėjų forpostas. Jie ir ant pastato užkabino akmens lentelę su Totorių atminimo žodžiais. Reportažo autorius rašo: "Kiek suprantu, perspektyvoje ši teritorija bus užstatyta gyvenamaisiais namais (...) bus viskas sutvarkyta ir virs naktinis gyvenimas." O kaip istorinė atmintis? Ar bus visiškai ištrinta?

  2. Jonas parašė:

    Jega, kad toks puslapis yra, tik man nlb nuotrauku apsvietimas, tok netikroviskas, neperteikia auros.

    1. Sarunas parašė:

      Sviesk kaip nori, aura vistiek ten visai neidomi:) Dar pernai ar uzpernai ten pilnu tempu dirbo zmones, po iskraustymo, ko ne visi vertingesni daiktai buvo parduoti aukcione, todel nieko gero autentisko ir nebeliko:)

    2. x|RAY parašė:

      O ką reiškia tas simbolis ant medinių durų, mačiau mieste tokių prierliota?

    3. Kibiras parašė:

      simbolis ant medinių durų panašus į spekas ir ko logotipą https://www.spec.lt/imone/spekas-ir-ko-uab

    4. Nesvatbu parašė:

      Ne viena kart teko lipti ant sito stogo pasedeti tiek diena tiek vakare. Paskutiniu metu (dveju paskutiniu savaiciu begyje) norejau taip pat uzsilipti vel ant stogo. Abu kartus ejau nakti. Dabar siektiek konteksto tai pirma kart atejes nuodugniai pastata isexplorinau, kiekviena atrakinta kambari, kiek bandziau degti sviesas, elektros nebuvo, nedege. Tiesa, kiekvieno kambario nebandziau. Ir dabar du paskutinius kartus einant nakti, kaikuriuose pastato aukstuose/kabinetuose dege sviesos. Kazkaip pabijojau brautis. Tai gal jau sitai vietelei kaput, prasidejo remontai? Ar kandziuliai rado kuriuose kambariuose elektra veikia? 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *