Žydų kultūra Vilniuje paliko gilų ir svarų pėdsaką. Nors žydai čia apsigyveno palyginus vėlai (1567 m.), anot 1784 metų surašymo, Vilniuje jau gyveno apie 5000 žydų, o 1897 - jau virš 60000 - daugiau nei 38 proc. visų miesto gyventojų. Dėl didelės žydų kultūrinės įtakos, Europoje Vilnius buvo vadinamas "Rytų Europos Jeruzale". Nuo XVI a. vidurio, kai žydams buvo oficialiai leista įsigyti nuosavybę, čia buvo pastatyti ištisi žydų namų kvartalai - gyvenamieji namai, ligoninės, bibliotekos, daugybė sinagogų ir ješivų.
Lietuvoje žydai ypač domėjosi gamyba ir prekyba. Sudarydami tik apie 10% Lietuvos gyventojų, XIXa. pabaigoje žydai jau valdė apie 80% Lietuvos pramonės ir prekybos. Nemaža dalis naujųjų pramonininkų ir pirklių kūrėsi Naujamiestyje - rajone tarp tuometinių Didžiosios ir Mažosios Pohuliankų (dabartinės J. Basanavičiaus ir Kalinausko gatvės). Vienas iš jų, žydų tautybės pirklys Isaakas Smaženevičius, 1897 metais pasistatė iškilų keturių aukštų istorizmo stiliaus pastatą, gausiai išpuoštu fasadu - su piliastrais, dekoratyvinėmis kariatidėmis tarp langų ir portretų galerija, viršutiniame aukšte.
Dabar pastatas apleistas, aptvertas statybine tvora. Nepaisant bandymų jį uždaryti, po vidų nebaudžiami vaikštinėja benamiai ir kitokia nelabai aiški publika, nešdama iš vidaus inventoriaus likučius. Tačiau, nepaisant visko, pastato įrengimas dar yra visai neblogas - baldai, dokumentai, knygos bei kiti užrašai. Čia pora kartų pavyko ir man pasivaikščioti.
Fasadas
Laiptinės langas - puošyba
Koridorius, viduje
Patalpose - apleisti biurai
Oda aptrauktos durys
Biuro viduje
Išmėtyti dokumentai
Daugiau dokumentų
Sovietinės knygos
Šautuvo likučiai
Dar vienas koridorius
Vienas iš kabinetų
Tuščia spinta
Išversta spintelė
Seifas
Lempos
Šviestuvai, viršuje
Laiptine galima pereiti visus pastato aikštus - nuo rūsio iki palėpės, kurioje, nebeliko nieko įdomaus. Pereikime per kitų aukštų patalpas.
Pagrindinė laiptinė
Kolonos kapitelis, per langą
Užkaltos įėjimo durys
Kituose aukštuose - panašūs biurai
Arba - toks
Dar vienas kambarys
Viename iš kambarių - ant sienų sukabinti piešiniai
Natiurmortas, ryškiom spalvom
Kitame - ant sienų sukabintos senos nuotraukos
Skirta automodelių sportui
Laiptais galima nusileisti į rūsį
Viena iš rūsio patalpų
Nuverstas šaldytuvas
Kambarys ir smėlis
Paskaičiuojam?
Ačiū už dėmesį.
pastatas naujamiestyje tai viniui ar kur kitur
Taip, Vilniuje. Kadangi daugiausiai fotografuojame Vilniuje, tai to specialiai ir nerašau. Jei būtų kitame mieste - būčiau aiškiai paminėjęs.
asmeniskai jums " target="_blank">http://www.pamirsta.lt " target="_blank">http://www.opacity.us
yra kaune daug pamirsta pastatu ????
Ten iejimas ira i pastata, ar patekti galima tik su kaskeno leidimu?
Yra įėjimas
Dar vienas klausimas: iejimas ira pro langa ar duris?
Ir dar manau kad, 6 ir 21 nuotrauka atskleidzia kur sis pastatas gali buti.
Įėjimą susiraskit patys, nėra sunku.
Nuotraukos, jei nežinai kur ieškoti, nieko neatskleidžia. Tokių pastatų apstu. O jei kiek ir atskleidžia - telieka tai užuomina kitiems ieškantiems.
Nu aisku. Aciu uz atsakima.
Sitame pastate jau lanketes ir anksciau jei neklystu 😀 Joo, vieta idomi, nes sunku is pradziu issiaiskinti, kur tai yra, nors pats zinau jau 😉
Tikrai, esame buvę anksčiau, bet neturėjome galimybių padaryti kokybiškų nuotraukų.
Aplankiau si pastata, vaizdas buvo ne koks viskas isardyta, reikalingi daiktai sulauziti pvz.: kietasis diskas, zaidimo konsole, o nereikalingi pvz.: printerio kaskokios detales graziai sudetos, toks ispudis, kad toi jas isves pardavineti. Norejau apziureti sautuva 12 nuotraukoj, bet jo nebera, Pamirsta.lt gal tu ji paslepiei kaskur?
Šiaip ten ne šautuvas, o šautuvo likučiai, t.y. tik medinės dalys. Niekur neslėpiau, viską palikau kaip buvo.
Nu aisku, turbut taip kasnors pasieme, nes matiti buvo, kad kaskas nesenei buvo aplankes ta pastata ir paliko netgi savo petsaku, labai riskiu.
Gaila.. Todėl ir nesinori lengva ranka dalinti koordinačių.
kokioje gatvėje yra šis pastatas
Cia tas pats pastatas, kur dabar jau renovuojamas?