Apleista chemijos laboratorija


Vienas paskutinių radinių - apleista chemijos laboratorija (o gal ir sandėlys, dabar sunku pasakyti), netikėtoje vietoje, visai šalia turistų pramintų takų. Bet netikėta čia ne tik vieta - tokios patalpos taip pat nėra dažnai sutinkamos - didelis senovinis dviejų aukštų rūsys, perstatytas sovietmečiu, labai aukštomis lubomis, paslėptas po žeme. Šiame rūsyje visai neblogai sugyvena skirtingi laikotarpiai - modernūs mėgintuvėliai bei kolbos puikiai dera prie pelėsiais padengtų senovinių skliautų, drėgmės prisigėrusių lentynų ir stelažų. Stebint šį neįprastą derinį norom nenorom prisimeni filmuose matytas alchemikų laboratorijas, kuriuose paslaptingieji pusiau mokslininkai, pusiau raganiai, ieškojo amžinos jaunystės eliksyro.

Rūsys didelis ir aukštas, skliautuotomis lubomis, dviejų požeminių aukštų, statytas iš senų molinių plytų, su vietomis įmūrytais akmenimis. Sovietmetis ir čia prikišo savo ranką - matosi tinkavimo ir kitokio tvarkymo žymės neseniai tvarkytame skliaute, o ir visa erdvė į du aukštus buvo, greičiausiai, padalinta sovietmečiu. Skliautas labai didelis - sunku jį nufotografuoti taip, kad būtų galima įvertinti jo gabaritus, ypač kai savo fish-eye objektyvo atsikračiau prieš pora metų. Kiekvienas rūsio aukštas yra padalintas į keturias patalpas, paliekant praėjimą per vidurį. Kiekvienoje iš tų patalpų - stelažai, pilni įvairiausių dalykų - kolbos, reagentai ir tie dalykai, kurių net paskirties nustatyti be chemiko pagalbos nepavyks - ko tik čia nėra. Tikrų tikriausia chemijos laboratorija.

Pirmame aukšte - gražus senovinis skliautas

Skliautas

Viena iš patalpų

Patalpa

Yra buteliukų su chemikalais

Chemikalai

Yra daugybė kolbų ir mėgintuvėlių

Kolbos

Talpos chemijos reagentams

Talpos

Šalia talpų - specializuoti indai

Indai

Didelės kolbos, kampe

Kolbos

Kitose patalpose - dar daugiau lentynų

Lentyna

Kita lentyna iš arčiau

Lentyna

Ir dar daugiau smulkios įrangos

Įranga

Yra mėgintuvėliai, buteliukai

Mėgintuvėliai

Po stelažais jų - dar daugiau

Mėgintuvėliai

Kažkas panašaus į svarstykles

Svarstyklės

Apšvietimo lempos likučiai

Lempos likučiai

Geležies trichloridas

Geležies trichloridas

Imersiniai skysčiai - įdomu, ką tai reiškia

Dokumentas

Imersinių skysčių mėginiai

Mėginiai

Laiptais galima nusileisti į antrą rūsio aukštą. Čia įrangos - daug mažiau, tačiau vistiek yra į ką pasižiūrėti. Asmeniškai man labiausiai patiko kontrastas tarp, palyginus, naujų stelažų ir senų į sienas įmūrytų akmenų.

Laiptai žemyn

Laiptai žemyn

Patalpos čia - daug tuštesnės

Patalpa

Ir daug labiau pažeistos drėgmės

Patalpa

Stelažas kontrastuoja su sena siena - labiausiai man patikusi vieta

Stelažas

O čia - dar ir sovietinis laikotarpis savo pėdsaką paliko

Plytinė siena

Nors ir nedaug - pilnų stelažų čia taip pat yra

Stelažas

Daugiau stelažų, kampe

Stelažai

Ant jų - keli įdomūs ir verti paminėjimo dalykai

Puodeliai

Labai tiktų gerti Sake arba kokį mandrą vyną

Puodelis

Kamšteliai kolboms - jų čia labai daug

Kamšteliai

Kita įranga - tiesiog suversta ant žemės

Įranga

Sutryptos ir sulaužytos svarstyklės

Svarstyklės

Puikus pelėsis, ant grindų

Pelėsis

Šalia laboratorijos - nedidelė carinė katilinė. Dalis jos perstatyta ir neįdomi, dalis - beveik autentiška ir fotogeniška, paliekanti teigiamą įspūdį. Ypač gražiai atrodo senos carinės krosnys, išsilaikiusios tikrai gerai.

Senovinės krosnys

Krosnys

Viena iš jų

Krosnis

Truputį kitokia forma

Krosnis

Durelės

Durelės

Su kolega

Kolega

Sovietmetis ir čia prikišo savo ranką - visur pilna ventiliacijos sistemų ir šiluminių trasų.

Krosnių patalpoje - ventiliacijos sistema

Šiluminės trasos

Dar daugiau

Šiluminės trasos

Kažkokie vamzdžiai

Vamzdžiai

Dar pora įdomių patalpų

Patalpa

Stelažai su reagentais

Stelažai

Ir pora spintų, netoli

Spinta

Lentynose - elektros ir kitokia įranga

Elektros įranga

Ir daug šiukšlyno, gretimai

Lentyna

Tai tiek šiam kartui, visiems ačiū už skaitymą. Man vieta visai patiko - puikus senovės ir šiuolaikiškumo derinys. Žodžiu, aš vietą užskaitau, dėl jūsų nežinau. Iki kitų kartų!

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Antanas parašė:

  Tos talpos cheminiams reagentams, dar vadinamos eksikatoriais (medžiagom džiovinti ir sausai laikyti), o tie maži "puodeliai" iš kurių norėtųsi gerti kažką tauraus yra tigliukai, skirti medžiagų kaitinimui krosnyje 🙂

  Tikriausiai po chemijos fakultetu tokio rūsio nelabai rasi, nors kažkoks tunelis yra, kuris korpusus sujungia.

  1. Jaras parašė:

   Visiškai sutinku dėl indų pavadinimo! O dėl rusio po ChemFaku, jis tikrai netoks, ten viskas kur kas tvarkingiau 🙂 o apie tunelį, sujungiantį du (kokius???) korpusus - įdomu 🙂

   1. Vytautas parašė:

    galima nueiti iš ChF'o rūsio į reagentų sandėlį lauke

   2. mastytojas parašė:

    ziuriu ir galvoju i apskritai visas vietas - nu nerealu!labai daug kur tikrai noretusi apsilankyti,padaryti fotesesijas(man kaip pradedanciam fotografui ir dar paciam papozuoti)!labai gaila,kad niekas nesako lokaciju,suprantama,bijoma,kad viska "isnes,sugriaus" ir t.t., bet pirmas dalykas tai tikrai nemanau, kad tokiuose tinklapiuose lankytusi tokie zmones, kurie tai daro.kad ir kazka isnestu, nematau didelio skirtumo, vis gi apleista, nes is tokiu vieteliu, asmeniskai as, esu kelias knygas pasiemui:) grafitti vel gi.galbut bereiksmiai uzrasai is esmes, bet vis gi yra street art'as,man asmeniskai grazu daugeliui atvejui,o nemanau,kad ten tiek ju daug ir atsiras kaip zinomoj laiptinej Vilniaus centre. cia galbut pamastymui siai komandai, nes manau, kad cia meniskiems zmonems galetu buti tiesiog kazkas tokio, o ne skinai lankytusi:)

  2. Nijole parašė:

   O jei jus jau radot sia patalpa, gal teko suzinoti ir jos paskirti, kam konkreciai ikurta? Nes chemija ne koks pasizaidimas, o rimtas mokslas su medziagomis, kurios gali pakenkti, o cia po zeme...Tikrai labai idomu, nes nuotraukos puikiai perteikia atmosfera. O ventiliacija kokia ten jei ne paslaptis, nes nuotraukose tokios nera?

   1. Julija parašė:

    Patalpa turbūt ir buvo naudojama cheminiam bandymam, galbūt vaistam kurti, kadangi visai šalia yra pastatas, irgi susijęs su chemija/medicina. Neišduosiu, kas tai. Labiau į ligoninę panašu. Todėl realu, kad ligoninei ir priklausė ši laboratorija.

   2. belekas parašė:

    Ilgiau paieškojus radau, ačiū už straipsnį.

 2. Lukas parašė:

  Sunku patiketi kad yra tokiu vietu Vilniuje ! Mistika. Idomus straipsnis ir nuotraukos aciu !

 3. nesvarbu parašė:

  Kur rasti šią vietą?? Tai nerealu!

  1. nervardo parašė:

   negausi tu vietos koordinaciu , tam kad ir liktu tokia vieta nes isnesios viska jeigu pasakys 🙂

  2. Asta parašė:

   KTU chemijos fakulteto rusy ne, užtai palėpėj dar prieš kelis metus viskas panašiai atrodė, gal tik skliautų senovinių nebuvo 🙂

  3. Romas parašė:

   Sveiki, kiek krosnys caro laikų tai abejočiau. Lygiai tokios pat (kaip antra krosnies nuotrauka) stovėjo kaimo katilinėje, kuri pastatyta po 1980 metų. Taip kad čia ne toks ir labai senas dalykas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *