Vilniaus koncertų ir sporto rūmai


Atėjo laikas pristatyti naują Vilniaus įžymybę - jau gerą dešimtmetį apleistu laikomą pastatą, su kuriuo nesugeba nuspręsti ką daryti nei valdžia, nei nuolat besikeičiantys pastato šeimininkai. Kalbėsime apie visiems vilniečiams gerai pažįstamus Vilniaus koncertų ir Sporto rūmus, užstrigusius biurokratinių rokiruočių nelaisvėje, kol pastato būklė tik blogėja - fasado ir aikštelės betonas byra nuo drėgmės ir vandalų, stikliniai fasado langai pamažu užkalami faniera ir medinėm lentom. Pakol šis Vilniaus simbolis dar galutinai nėra sulygintas su žeme - užsukime į vidų ir virtualiai pasižvalgykime.

Istorija

Atsimenate žydų kapinių konfliktą, neseniai vėl atsidūrusį žiniasklaidos akivaizdoje? Jame yra tiesos - Vilniaus koncertų ir sporto rūmai iš tiesų buvo pradėti statyti buvusių žydų kapinių vietoje, 1965-tais metais. Tiesa, jau XX a. pradžioje tų kapinių beveik nebuvo išlikę - tik keli paminklai ir nedidelis miškelis/parkelis išgyveno dar caro laikais čia pradėtus statyti gynybinius įtvirtinimus, skirtus modernizuoti ir sustiprinti Vilniaus tvirtovę. Formaliai, tų kapinių ten jau nebebuvo - bent jau tuometiniuose Vilniaus miesto planuose.

1912 metai, žydų kapinių likučiai

1912, žydų kapinių likučiai

Ir čia, po karo dar labiau nukentėjusioje, tiksliau - galutinai sugriautoje teritorijoje, pokariu ir buvo pradėtos didžiulio sovietinio sporto komplekso statybos. Pirmiausiai, laukuose už žydų kapinių, buvusių kareivinių teritorijoje, išdygo dabar seniausiu Lietuvoje laikomas Žalgirio stadionas, tada vadintas "Spartako" sporto draugijos vardu. Netrukus, 1958 metais, dabartinių Karaliaus Mindaugo apartamentų vietoje, atsirado ir uždaras baseinas, kiek tolėliau - atviras, su pagalbinėmis patalpomis, o jau vėliausiai, 1971, paskutinis vietos akcentas - Vilniaus koncertų ir sporto rūmai.

Šie rūmai buvo pastatyti Žalgirio stadiono ašyje, pagrindinį fasadą atgrežiant į upę ir į miesto centrą. Šių rūmų architektūra buvo įtakota XX a. šeštame ir septintame dešimtmetyje išpopuliarėjusios moderniosios architektūros bruožų - lengvas ir dinamiškas siluetas, įtaigios sunkių ir lengvų detalių kombinacijos. Statybos prasidėjo 1965 metais ir buvo pabaigtos 1971 metais; kartu su statybomis buvo sutvarkyta ir sulyginta su žeme likusi žydų kapinių teritorija - dabar ten įrengta Rinktinės gatvės automobilių stovėjimo aikštelė.

Sporto rūmų statybos, 1965 metai

Sporto rūmų statybos

Architektai, projektuojantys pastato struktūrą, paruošė įdomų ir ambicingą projektą - vantinę salės perdangos konstrukciją - vienintelę tokio pobūdžio konstrukciją Lietuvoje. Šio lenkto stogo pamatas - įtempti plieniniai trosai, laikantys betoną, įtempti per visą sporto rūmų plotį. Tokia konstrukcija, dėl savo lengvumo ir lankstumo, leido išgauti neįprastas ir įdomias formas, nors ir reikalavo specialios priežiūros. Už nuopelnus architektūroje, netrukus po atidarymo, 1973 metais, rūmų achitektų komanda buvo apdovanota LTSR valstybine premija. Dabar šis, kadaise revoliucingas sprendimas, kelia daugiau problemų nei naudos - jiems būtinai reikia renovacijos, o ji kainuoja tikrai nepigiai.

Lenkta stogo forma - vantinė stogo architektūra

Lenkta stogo forma – vantinė stogo architektūra

1975 metais kompleksas buvo užbaigtas. Šio pastato statyba užpildė ir užbaigė sporto kompleksų visumą dešiniąjame Neries krante. Sporto rūmų salė iš karto tapo viena reikšmingiausių salių krepšinio turnyrams, koncertams, spektakliams ir kitiems renginiams.

Sporto rūmų kompleksas po pastatymo

Sporto rūmų kompleksas po pastatymo

Jų pagrindinės salės struktūra leido operatyviai keisti salės konfigūraciją, priklausomai nuo renginio ir nuo žiūrovų skaičiaus. Krepšinio varžybas čia galėjo stebėti 4520 žiūrovai, boksą – 5400. Bendrai, žiūrovų skaičius čia svyravo nuo 3176 iki 6000.

Sporto rūmų pagrindinė salė

Sporto rūmų pagrindinė salė

Atsižvelgiant į fasado dinamiškumą, buvo parinktas ir sporto rūmų vidaus interjeras. Pagrindinėje salėje gelžbetonis buvo derinamas su baltai dažyto medžio sienomis, foje interjerą puošė didelis medinis banguojančių medžio juostelių pano.

Foje puošyba, 1982 metai

Sporto rūmų pagrindinė salė

Vakariniame vestibiulio sparne buvo įrengta kavinė-baras, vėlyvajam modernizmui būdingų plastinių formų, dekoruota rudu dermatinu ir veidrodžiais. Sudėtos kėdės savo forma labai priminė kėdes kitoje Vilniaus legendoje - alaus bare "Tauro ragas".

Sporto rūmų baras

Sporto rūmų baras

Iki 1990 m. sporto rūmai buvo viena reikšmingiausių salių krepšinio turnyrams, koncertams, spektakliams ir kitiems renginiams. Sąjūdžio metu rūmuose vyko daug Lietuvai reikšmingų renginių: 1988 m. čia įvyko Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigiamasis suvažiavimas, 1991 m. visuomenė atsisveikino su žuvusiais prie Vilniaus televizijos bokšto. Vėliau pastatas buvo naudojamas kaip laikina prekybos salė. Paskutinis rimtas renginys - 2003 m. Kaušpėdo "Anties" koncertas - vainikavo laikotarpį, kai Vilniaus koncertų ir sporto rūmai pelnytai buvo laikomi vienu iš miesto simbolių.

Rūmų smukimas prasidėjo 2004 metais, juos įsigijus Ūkio banko investicinei grupei (ŪBIG). Netrukus Ūkio banko investicinė grupė parengė detalų teritorijos rekonstrukcijos planą, tikėdamasi gauti nemažą paramą iš Europos sąjungos, tačiau nesėkmingai. Pastato būklė vis blogėjo, tol, kol 2009, surūdijus stogo konstrukcijoms, jį buvo uždrausta eksploatuoti. Pagal tuometinius skaičiavimus, vien stogui renovuoti reikėjo virš 100 mln. litų, o tiek lėšų pastato tvarkymui ŪBIG skirti negalėjo. Pastatas buvo uždarytas, tik nedidelė dalis jo buvo naudojama kaip sandėliai ir nedideli biurai.

2013 metais Sporto rūmai vėl spėjo sužibėti, greičiausiai paskutinį kartą. Nors tuo metu jau nebeveikė šildymas, kanalizacija, priešgaisrinės ir kitos sistemos, lapkričio mėnesį rūmuose buvo surengtas VCO ROCK muzikos renginys. Žmonės turėjo puikią progą apžiūrėti pastatą, prisiminti čia vykusius reikšmingus sporto ir meno renginius. Deja, tada mums nepavyko ja pasinaudoti. Bandysime atsigriebti dabar.

Nuotraukos

Apšiuręs sporto rūmų fasadas - groteskiškai įsipaišęs tarp modernių ir prabangių namų Vilniaus centre. Dėl likimo ironijos, jį iš visur supa metalas ir plienas, turtas ir prabanga. Labiausiai jis dera prie prabangių namų komplekso "Karaliaus Mindaugo apartamentai", jis puikiai kontrastuoja su suskilusiomis plytomis ir nušiurusiu betonu.

Sporto rūmų fasadas

Koncertų ir sporto rūmai - fasadas

Čia kartais renkasi jaunimas

Koncertų ir sporto rūmai - apatinis aukštas

Šoninė pusė pasitinka smarve, drėgme ir sudaužytais stiklais

Koncertų ir sporto rūmai - iš šono

Ant sporto rūmų stogo visi lipa per čia

Koncertų ir sporto rūmai - kopėčios ant stogo

Bevaikštant galima stebėti visus fasado pažeidimus

Koncertų ir sporto rūmai - fasado pažeidimai

Objektą saugo "Argus"

Koncertų ir sporto rūmai - apsauga

Ji ant kampų įrengė kameras ir judesio daviklius

Koncertų ir sporto rūmai - apsaugos sistema

Pakankamai prisižiūrėjus griūvančios aplinkos, traukiame į sporto rūmų vidų. Pradėkime nuo pagrindinės ir įdomiausios dalies - foje ir pagrindinės salės. Ši salė - svarbiausias vietos akcentas, įspūdingiausia ir įdomiausia, ką galima rasti viduje.

Pirmo aukšto foje

Koncertų ir sporto rūmai - foje

Krenta šviesa iš lauko

Koncertų ir sporto rūmai - foje

Antrame aukšte - pano, jau matytas senoje nuotraukoje

Koncertų ir sporto rūmai - foje pano

Iš čia galima įeiti į pagrindinę salę

Koncertų ir sporto rūmai - įėjimas į salę

Salė iš viršaus

Koncertų ir sporto rūmai - salė

Pačiame salės viršuje - daugiau apleistų patalpų. Kadaise čia sėdėjo sporto komentatoriai ir renginių vedėjai, inžinieriai ir garso operatoriai.

Koridorius viršuje

Koncertų ir sporto rūmai - tarnybinės patalpos

Komentatorių patalpa - užuolaidos ir šiukšlės ant žemės

Koncertų ir sporto rūmai - komentatorių patalpa

Žemė - nusėta dokumentais bei įrangos likučiais

Koncertų ir sporto rūmai - ant žemės

Ant sienų - sovietų agitaciniai plakatai

Koncertų ir sporto rūmai - plakatai

Labai netikėtas radinys - neišardytas ir šiaip, beveik sveikas, apšvietimo valdymo pultas. Tokio dar niekur neteko matyti.

Valdymo pultas

Koncertų ir sporto rūmai - apšvietimo valdymo pultas

Kolega valdo šviesas

Kolega

Visokios valdymo rankenėlės

Koncertų ir sporto rūmai - pulto rankenėlės

Iš viršuje esančių patalpų galima pažvelgti į apačioje esančią milžinišką salę. Jos gabaritai tikrai palieka įspūdį - užtenka tik palipti laipteliais aukštyn, iki pačio viršaus, kad tą savo kojom pajustum.

Salė iš viršaus

Koncertų ir sporto rūmai - pagrindinė salė

Eilės numeris

Koncertų ir sporto rūmai - numeravimas

Abiejuose salės pusėse įrengti balkonai

Koncertų ir sporto rūmai - balkonas

Iš čia gerai matosi visos sėdimos vietos

Koncertų ir sporto rūmai - nuo balkono

Į apačią galima nusileisti tokiais sraigtiniais laiptais

Koncertų ir sporto rūmai - nusileidimas

Salė iš apačios

Koncertų ir sporto rūmai - pagrindinė salė

Arba taip

Koncertų ir sporto rūmai - pagrindinė salė

Pajudinus elektros jungiklį, salė sužiba šviesomis

Koncertų ir sporto rūmai - įjungus šviesą

Už salės - dar vienas įėjimas ir daugiau administracinių patalpų

Koncertų ir sporto rūmai - tarnybinis įėjimas

Budėtojo vieta

Koncertų ir sporto rūmai - budėtojo vieta

Administracija

Koncertų ir sporto rūmai - administracija

Laiptai į antrą aukštą

Koncertų ir sporto rūmai - laiptinė

Čia - dar daugiau kambarių

Koncertų ir sporto rūmai - administracija

Sporto rungtynių bilietai

Koncertų ir sporto rūmai - palikti bilietai

Rūmų rekonstrukcijos projektas

Koncertų ir sporto rūmai - rūmų rekonstrukcijos projektas

Sporto rūmų baras - antra pagal įdomumą vieta

Koncertų ir sporto rūmai - baras

Pozuoja kolegos

Koncertų ir sporto rūmai - baras

Sporto rūmų rūsiai - atskira tema. Kadaise čia stovėjo gremėzdiški oro filtrai, patalpų šildymo sistemos, priešgaisrinės pompos ir kiti svarbūs įrenginiai. Dabar mus pasitinka tuštuma, visi įrengimai - išmontuoti, metalas - išpjautas, ir spėju, ne be pastato savininkų žinios. Tikiuosi, tos lėšos buvo turiningai panaudotos.

Tuščias šiluminis mazgas

Koncertų ir sporto rūmai - šiluminis mazgas

Čia taip paprastai nepateksi - reikia leistis su virvėmis

Koncertų ir sporto rūmai - šiluminis mazgas

Kolega, prie šildymo valdymo spintos

Koncertų ir sporto rūmai - rūsiai

Temperatūros reguliatorius

Koncertų ir sporto rūmai - temperatūros valdymas

Ventiliacijos šachta palieka įspūdį savo dydžiu. Taip, mes galime prieiti prie to grybuko, matyto vienoje iš nuotraukų, prie rampos. Ko gero, čia anksčiau ėjo ventiliacijos vamzdžiai - dabar jau sunku kažką vienareikšmiškai pasakyti.

Didžiulis koridorius veda link ventiliacijos šachtos

Koncertų ir sporto rūmai - link ventiliacijos šachtos

Koridorius - pora kartų aukštesnis už žmogų

Koncertų ir sporto rūmai - link ventiliacijos šachtos

Dabar, kai jau pabuvome viduje, būtų visai logiška perkelti nuotraukas iš seno straipsnio, skirto sporto rūmų stogui, čia, kad viską būtų galima surasti vienoje vietoje. Nežinantiems arba nesusimąsčiusiems - nuo sporto rūmų stogo atsiveria puikus vaizdas į Vilniaus centrą ir Karaliaus Mindaugo apartamentus. Pasigrožėkite patys.

Sporto rūmų stogas

Sporto rūmų stogas

Į centro pusę - geriausi vaizdai

Sporto rūmų stogas

Prie jų galima pasidaryti nuotrauką

Sporto rūmų stogas

Matosi lenkta stogo forma

Sporto rūmų stogas

O čia - Gedimino kalnas visame gražume

Sporto rūmų stogas

Dangoraižiai ir Maskvos namai

Sporto rūmų stogas

Tai tiek šiam kartui, kviečiu dalintis įspūdžiais komentaruose. Man vieta paliko labai gerą įspūdį, buvo verta visų įdėtų pastangų. Iki kitų kartų!

Šaltiniai ir nuotraukos

Daugiau straipsnių

Komentarai

  1. C64 parašė:

    Super

  2. Apšvietejas :) parašė:

    Pultas ne garso , o apšvietimo valdymo

    1. Pamiršta.lt parašė:

      Ačiū, pataisiau.

    2. vilnietis parašė:

      ispudingas reportazas, buvo labai idomu paskaityt ir paizuret nes kai sporto rumuose paskutini karta buvau dar iki 2000m, o pro sali tenka matyti vos ne kas dien, tikrai gera proga atsiminti ir pamatyti, kas ten dedasi.

    3. Preserve the History parašė:

      O tu stogo konstrukciju neimanoma pamatyti is vidaus? Niekada pats nesu buves Sporto Rumu viduje, todel sis straipsnis man buvo labai idomus. Gali buti, kad sios nuotraukos bus paskutines. Gaila, bet is kur 150 mln litu paims kas, ypac sovietinio stiliaus pastatui. Nugriaus, pastatys koki gaidi, ir Vilniaus simboliu taps Mindaugo-Savizudziu tiltas...

      1. Pamiršta.lt parašė:

        Prie stogo konstrukcijų taip paprastai neprieisi - visur kabo spynos.

      2. Ignas parašė:

        Taip lengvai nenugriausi sporto rūmų, kadangi, kiek žinau jie yra įtraukti į architektūros paveldą 🙂 jei būtų galėję, jau seniausiai būtų ten pastatę kokį dvylikaaukštį :))

      3. Www parašė:

        http://www.delfi.lt/pramogos/muzika/d-ibelhauptai...

        stai kodel siuksliu nebuvo 🙂

      4. Gyventojas r.ok. parašė:

        Man šitas pastatas asocijuojasi su Sąjūdžio suvažiavimu. Buvo įspūdingas laikmetis, kai sekėm kiekvieną naujieną iš televizoriaus 🙂 Pasisekė pamatyt viską iš arčiau, Sąjūdžio renginį ir tą keistą pastatą iš vidaus su milžiniška trispalve palubėj 🙂
        Vėliau, baiginėjant mokyklą teko ten pabuvoti "Urban Cookie Colective" ir kituose kocertuose 🙂 Jei gerai pamenu, ~2001-aisiais ten dar vyko bene paskutinis koncertas, kuriame pirmasyk teko išgirsti "Aivarą", kurį po to išsiuntėm į Euroviziją.

      5. Vilnietis parašė:

        Sveiki, kaip patekti į vidų? Buvome priš keletą dienų vėlai vakare, prie įėjimo iš žalgirio stadiono pusės yra skaitmeninių kortelių aparatas, iškaba jog įejimas tik su kortelėmis ir kad stebima vaizdo kameromis. Jokių kamerų nemačiau, tačiau labiausiai nustebino tai, jog pusrusyje degė šviesa. Iš tiesų labai abejoju ar kažkas šį pastatą naktim saugo, būtų labai įdomu patekti į vidų. 🙂 Dar klausimų sukėle vienoje iš patalpų deganti žvakė, kurią mačiau pro langą. Dėkui už šį straipsnį, tačiau dar labiau laukiu atsakymo :))

      6. Arki parašė:

        Puikus pažintinis straipsnis. Smagu buvo pakeliauti kartu tupint prie monitoriaus :)) Drasi mergina beje nusifotkino ant stogo krašto.Respekt

      7. Ольга parašė:

        Спасибо. Удивительные фотографии. Эх, а когда-то такие концерты и представления там устраивали. Жаль, что разваливается.

      8. Kompensacija parašė:

        Be jokių abejonių, visagalis Izraelis turėtų sumokėti Lietuvai kompensaciją už lietuvių tautos genocidą,kurį vykdė,dabar gyvenantys Izraelyje žydų tautybės Kremliaus komisarai,NKVD-KGB nusikaltėliai. Lietuvos vyriausybė yra neveiksni,Butkevičius -eilinis buvęs komunistas,kolaborantėlis -LUZERIS,siurbiantis tautos syvus didžiulės mėn. algos pavidalu..Specialybė -demagogijos mokykla sovietinės okupacijos metais.

      9. Edgaras parašė:

        Labas diena, norėčiau paklausti kaip patekti į vidų? Ant visų durų spynos, o langų daužyt nesinori.. Labai noriu ten patekti, nes esu sovietmečio architektūros ir taip pat technikos ar kitų apleistų sovietmečio dalykų fanas! Tikrai pritraukė straipsnis. Prašau, kas buvo ar tiesiog žino kaip arba pro kur galima patekti į vidų 🙁

        1. Edgaras parašė:

          parašykit man prašau į edgariux1999@gmail.com

        2. ema parašė:

          laba dienaa, noreciau paklaust kaip pateket i vidu?

          1. Niekas parašė:

            Isdausti langai gali keliauti ,bet jutikliai su signalizacija veikia :)) sendien buvome ten tai nu teko iseiti :))

          2. MiroslavaS parašė:

            Mane UŽBURIA TOKIOS VIETOS APleistos....._ mano mob. tel. nr : *********_ MirkoS

          3. Ore.lt parašė:

            Dar 2007-aisiais Sporto rūmuose buvo rodomas įspūdingas Castelluci spektaklis festivalyje "Sirenos". Buvo pilna salė žiūrovų ir dekoracijų. http://www.ore.lt/2007/10/sirenos-fabre-ir-castel...

            o 2008-aisiais pogrindiniame klube "New Style" (dešinėje pastato pusėje, kur buvo baras ir aplinkinėse patalpose) savo paskutinį oficialų koncertą sugrojo grupė dr.Green. Šurmuliavo pliusminus 500 žmonių, daugiau nelabai tilpo...

        3. mergaitė parašė:

          Kaip patekti į vidų, mane irgi labai domina?

        4. 3CNB Music parašė:

          Laba diena , esu muzikos prodziuseris ir noreciau nufilmuoti truma klipuka , viename is esanciu kambariu , butu lb malonu jei susisiektumete su manimi elektrniniu pastu , arba per facebooka : Vytautas Palaima. Labai dekoju is anksto !

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *