Vilniaus elektros skaitiklių gamykla


Po vasaros kelionių - į Latviją ir Baltarusiją, trumpam sugrįškime į Vilnių. Toliau tyrinėjant apleistą Vilniaus centrą, negalime praleisto šios visiems žinomos, nors ir dar neturinčios išsamaus aprašymo vietos - Vilniaus elektros skaitiklių gamyklos, miestiečių ir kitų tyrinėtojų vadinamos tiesiog "Skaiteks". Ir nors šios gamyklos vietoje, užimančioje didelę dalį istorinio Paupio rajono, jau prieš kurį laiką turėjo būti įrengtas naujas, modernus ir prie senamiesčio architektūros priderintas miegamasis rajonas, žaliosios zonos, poilsio vietos prie sutvarkytos Vilnelės krantinės, kol kas ši vieta vilniečius pasitinka purvu, nešvara ir neaiškia publika, slampinėjančia vienoje iš labiausiai apleistų Vilniuje Kranto gatvių.

Istorija

Vilniaus elektros skaitiklių gamykla (VESG) buvo atidaryta 1948 metų spalį, alaus daryklos ir technikos gimnazijos vietoje. 1950 metais ji pirmoji Sovietų Sąjungoje pradėjo gaminti buitinius vienafazius elektros skaitiklius, kurie greitai tapo pačia populiariausia gamyklos produkcija. Gamykla sparčiai plėtėsi - netrukus jos produkcija buvo eksportuojama į 50 užsienio šalių. 4200 gamyklos darbuotojai, kurių patogumui 1962 metais net buvo atidarytas atskiras troleibusų maršrutas, kursuojantis nuo Katedros aikštės, per metus pagamindavo daugiau nei 3.2 milijonus buitinių elektros skaitiklių ir kitų elektros įrenginių, užtikrindami gamyklai geras ateities perspektyvas. Elektros skaitiklių gamykla Vilniuje paliko gilų pėdsaką - jos pagamintus vienafazius skaitiklius ir dabar galima surasti daugelyje Vilniaus daugiabučių laiptinių.

Pirmasis gamintas vienafazis skaitiklis СО-И446 ir jo techninis pasas

1973 metais išleistame informaciniame buklete galima pamatyti gamyklą pačiu jos žibėjimo metu - tvarkinga aplinka, veikiančios gamybinės linijos. Darbuotojai besišypsodami pozuoja prie surinkimo linijų.

Senos gamyklos nuotraukos

Kurdami ir tobulindami naujus elektros skaitiklius, gamyklos darbuotojai užsiimdavo ir moksliniu darbu - VESG priklausė dešimtys sovietinių patentų - nuo elektros matavimo komponentų mechanikos iki objekto dydžio atpažinimo iš vaizdinės medžiagos - pakankamai šiuolaikiškos srities.

VESG patentai

Mažai kas žino, kad be pagrindinės produkcijos - skaitiklių ir kitų elektros apskaitos įrengimų, Vilniaus elektros skaitiklių gamykla gamino dar ir lietuviškus kompiuterius, sėkmingai konkuruodama su dar viena vilnietiška legenda - skaičiavimo mašinų gamykla "Sigma". 1964 metais buvo pradėtas gaminti pirmasis VESG kompiuteris - pirmosios kartos skaičiavimo mašina "Vilnius", sugebanti atlikti šešias aritmetines operacijas. Po pirmojo kompiuterio sėkmės laukė ir nauji modeliai - "Rasa", "Igla" ir kitos skaičiavimo mašinos.

Skaičiavimo mašina "Vilnius", 1966 metai

Tolesnė istorija - mažai skiriasi nuo kitų gamyklų. Sugriuvus Sovietų Sąjungai, didžiulio kiekio skaitiklių niekam nebereikėjo, gamyba sustojo, prasidėjo finansinės problemos. 1995 metais prasidėjo VESG privatizacijos procesas, gamyklos pavadinimas pasikeitė į AB "Skaiteks" - šiuo pavadinimu gamyklą visi vadina ir iki šiol. "Skaiteks" skaitliukai buvo su permaininga sėkme parduodami tiek Lietuvoje, tiek užsienio rinkose.

1995 metai, "Skaiteks" skaitiklis

Pabaigus privatizacijos procesą, gamykla kurį laiką dar sugebėjo verstis, pamažu mažindama apimtis, atleisdama vis daugiau darbuotojų. 2002 metais, pilnai pabaigus privatizacijos procesą, gamyklos pavadinimas buvo paskutinį kartą pakeistas į AB "Vilskaitas". Deja, 2008 metais ištikusios krizės gamykla išgyventi nesugebėjo - 2009 metais jai buvo paskelbta bankroto byla. Tuo metu gamykloje jau buvo belikę tik apie šimtą darbuotojų.

Paskelbus bankrotą patalpos galutinai ištuštėjo. Mažą jų dalį išsinuomojo įvairios įmonės ir kontoros - nuo menininkų loftų iki automobilių remonto garažų, bet didelė dalis korpusų buvo tiesiog palikti likimo valiai. Tokia situacija netenkino nei Vilniaus savivaldybės, nei greta gyvenančių gyventojų - netrukus Vilniaus savivaldybė paskelbė projektą "Architektūros parkas", pagal kurį iš istorinių Paplaujos ir Markučių teritorijų, esančių tarp Vilnios upės, Maironio g., Subačiaus g. ir Pavilnio g., turėjo būti iškeltos didžiosios ir merdinčios pramonės gamyklos - AB „Vilniaus Kailiai“, UAB „Audėjas“, UAB „Markučiai“ ir jau bankrutavęs „Skaiteks“. Iškėlus gamybą buvo siekiama šią zoną užstatyti gyvenamaisiais namais ir visuomeninėmis vietomis, integruojant ją į Vilniaus miesto centrą. Pirmoji šio plano dalis - "Skaiteks" utilizavimas" - turėjo paversti griuvėsių pilną teritoriją moderniu ir jaukiu gyvenamuoju rajonu.

Skaiteks teritorijos užstatymas - planai

Deja, pirmasis etapas jau daugelį metų nesugeba pajudėti iš vietos: finansinės problemos, greta gyvenančių gyventojų pasipriešinimas, žemės užterštumas cheminėmis atliekomis - su tokiomis problemomis tenka susidurti projekto rangovams. Ir nors pagal pirminį planą teritorijos užstatymas turėjo prasidėti 2014 metais, jokių darbų viduje nevyksta. Gamyklos teritorija tapo dar vienu Vilniaus centro vaiduokliu, aptvertu aukšta tvora, traukiančiu apleistų vietų ir aštrių pojūčių mėgėjus.

VESG dabar

Pasivaikščiojime gamykloje. Tam reikia skirti daug laiko - VESG teritorija savo dydžiu nenusileidžia nedideliam miesteliui - daugybė tuščių pastatų, takelių, praėjimų. Vaiduokliški pastatai išdaužytais langais pamažu yra, drėgmė ardo pamatus ir sienas, vietomis vaikščioti viduje - nesaugu. Visa teritorija apaugusi medžiais ir krūmais, per kuriuos reikia brautis, norint apeiti visą teritoriją - taip gamta pamažu atsiima teritoriją iš žmogaus. Čia būtų tinkama vieta filmuoti filmą apie Stalingradą - tyla, griuvėsiai ir net antifašistiniai plakatai ant sienų.

Apeikime visą gamyklą, pradėkime nuo vidinio kiemo, esančio už pagrindinio korpuso. Dabar, patalpoms pilnai ištuštėjus, nebepasakysi, kurioje iš jų kas yra buvę, todėl aprašyme pastatus vadinti savo pavadinimais nepavyks. Pagrindinio korpuso kiemas - kaip ir visas gamyklos perimetras - apaugęs krūmais ir medžiais.

Vidinis pagrindinio korpuso kiemas

Vidinis pagrindinio korpuso kiemas

Per medžių šakas čia vos matosi pastatai

Pastatas ir žaluma

Kai kurie - apjuosti štai tokia STOP juostele

Apjuosta juostelė

Sujungimas tarp cechų

Sujungimas

Šio korpuso viduje - vieni griuvėsiai

Griuvėsiai

Tuščios gamybinės patalpos

Gamybinės patalpos

Išrauta ventiliacijos sistema

Ventiliacijos sistema

Kažkas čia buvo

Užrašas

Kampinis kambariukas, išdaužtas langais

Kambarys

Pailga cecho patalpa

Cechas

Kolega prie korpusų sujungimo

Kolega prie perėjimo

Kabinetas

Kabinetas

Per langą matosi paskendusi žalumoje teritorija bei sekančio korpuso sienos, išpieštos antifašistiniais užrašais. Realiai, čia galima filmuoti karinius filmus WWII tema.

Pro langą

Pro langą

Kuo ne Stalingradas?

Užrašai

Kolega

Kolega

Dar vienas piešinys ant cecho

Piešinys

Viduje

Cechas

Ant žemės čia - krūvos šiukšlių

Ant žemės

Sulaužyti filtravimo įrenginiai

Filtravimo įrenginiai

Dar vienas filtras

Dar vienas filtras

Cecho antras aukštas

Antras aukštas

Vaizdas į pagrindinį korpusą

Pagrindinis korpusas

Prie atokiau įrengtos garažų sekcijos - fontanas

Fontanas

Viduje - nieko įdomaus

Garažas

Lentom užkaltas įvažiavimas ir sargo kambariukas

Garažas

Surūdijusi tepalų kanistra

Bidonas

Greta - nedidelis įrankių kambarys

Įrankių kambarys

Užsukime į gamyklos didžiausią cechą. Jo pirmame aukšte - gamybinė erdvė. Galbūt čia ir buvo įrengta pagrindinė skaitliukų gaminimo linija.

Pirmo aukšto cechas

Cechas

Visur primėtyta nuolaužų ir plytų

Nuolaužos ant žemės

Kolonos

Kolonos

"Nenugalimoji" raudonoji armija

Raudonoji armija

За родину, твою мать - pirmą kartą perskaičiau taip

Motina

Prie pat laiptinės ir išėjimo

Prie laiptinės

Kylame į antrą aukštą

Į antrą aukštą

Persirengimo spintelės, antrame aukšte

Spintelės

Per visą korpuso ilgį veda koridorius

Koridorius

Prie sujungimo su kitu, senesniu korpusu - kartoteka

Kartoteka

Kitu kampu

Kartoteka

Į šonus nuo koridoriaus - patalpos

Patalpa

Viskas tuščia

Antro aukšto patalpa

Tai, kas išliko - suversta į krūvas

Šiukšlių krūva

Per langus matosi kiti apgriuvę gamyklos pastatai

Per langą

Dar vienas cechas

Dar vienas cechas

Garažų sekcija ir dalis administracijos

Garažai

Kitos patalpos - didelės, erdvios

Patalpa

Per langus šviečia besileidžianti saulė

Besileidžianti saulė

Išėjimas ant žemesnio stogo

Išėjimas ant žemesnio stogo

Metalinės kolonos

Įdomi metalinė kolona

Aukštu aukščiau - dar vienas didelis cechas. Jį dėl šviesumo ir sienų spalvos iš karto pakrikštijau baltąja sale. Čia 2012 metais vyko LMTA studentų šokių kolektyvo performansas.

Baltoji salė

Baltoji salė

Iš kitos pusės

Baltoji salė

Kolega prie lango

Kolega prie lango

Į Užupio pusę

Užupis

Koridoriaus pabaiga

Koridoriaus pabaiga

Iš čia nesunku užsilipti ant pagrindinio korpuso stogo. Nuo čia į žalumoje paskendusią gamyklą atsiveria puikūs vaizdai.

Į senamiesčio pusę

Į senamiesčio pusę

Viskas paskendę žalumoje

Cechai medžiuose

Dar daugiau cechų

Cechai

Į Vilniaus kailių pusę

Vilniaus kailiai

Perėjus teritoriją kertantį keliuką patenkame prie kitų gamyklos pastatų

Gamta ir griuvėsiai

Čia kažkada buvo Tado Vėbros dirbtuvės

Dirbtuvės

Pagrindinis korpusas, iš kitos keliuko pusės

Pagrindinis korpusas

Čia gamtos ir griuvėsių - dar daugiau

Gamta ir griuvėsiai

Kartais per medžius nesimato absoliučiai nieko

Medžiai

Užsukime į mažesnį pastatą

Pastatas

Viduje – viskas išgriauta ir demontuota

Griuvėsiai

Fotografuojant griuvėsius

Griuvėsiai

Rūpestinga apsauga pakabino įspėjimą

Apsaugos įspėjimas

Dar daugiau sugriuvusių pastatų

Sugriuvę pastatai

Čia - dar vienas, greičiausiai, administracinis pastatas

Administracinis pastatas

Viduje

Dar vienas kabinetas

Pro langus matosi daugiau griuvėsių

Griuvėsiai

Viskas tuščia ir nyku

Griaučiai

Dalis pastatų jau pradėti ardyti

Ardomi pastatai

Dėl to, visur voliojasi plytos

Keliuku prieiname prie antro pagal dydį cecho gamykloje

Cechas

Cecho viduje

Pirmas antras

Kolega

Kolega

Numestas gesintuvas

Gesintuvas

Čia galima pakilti į antrą aukštą

Laiptinė

Antrame aukšte - daugiau erdvės

Erdvė

Greta - įrankių kambariukas

Įrankių kambariukas

Per langus matosi buvę kultūros namai

Kultūros namai

Cechas iš kitos pusės

Cechas iš kitos pusės

Trečias aukštas

Trečias aukštas

Per išgriautą sieną matosi Šv. Jėzaus širdies bažnyčios kupolas

Kupolas

Sulūžusiomis medinėmis kopetėlėmis galima užlipti ant stogo. Iš čia atsiveria dar viena panorama į gamyklos teritoriją.

Administracinis pastatas, prie pagrindinio įvažiavimo

Administracinis pastatas

Visa kita gamykla

Gamykla

Pagrindinis korpusas

Pagrindinis korpusas

Grįžkime į keliuką

Keliukas

Čia buvo įrengta kino salė

Kino salė

Tuščias projektorių kambarys

Projektorinė

Originalus šviestuvas

Šviestuvas

Dar prisimenate Tele Bim-Bam?

Tele Bim-Bam

Visur išmėtytos 90-tųjų lietuviškos roko grupės "Volis" plokštelės

Plokštelės

Tokių plokštelių čia - labai daug

Plokštelių dėžės

Laiptai į palėpę

Laiptinė į palėpę

Dėklai nuo muzikinių instrumentų - trombono ir trimitų

Dėklai nuo instrumentų

Ventiliacijos vamzdžiai, gretimame kambaryje

Ventiliacijos vamzdžiai

Čia - administracinis pastatas

Administracinis pastatas

Didelė skaičiavimo mašinų patalpa, joje

Skaičiavimo mašinų patalpa

Apie tai skelbia lentelė

Lentelė ant durų

Išėjimas

Išėjimas

Kituose aukštuose - koridoriai

Koridorius

Kampinis kambarys

Kampinis kambarys

Paskutinis pastatas - sunkiausiai prieinamas. Viduje - darbininkų rūbai, maketai ir elektronikos dalys.

Kambarys

Kambarys

Ant sienų - senos nuotraukos

Senos nuotraukos

Paupio teritorijos 3D modelis

Modelis

Dar daugiau schemų

Schema

Cigarečių pakelių kolekcija

Kolekcija

Literatūra

Literatūra

Dokumentai

Dokumentai

Sena dokumentacija

Dokumentacija

Ant žemės suversta elektronika

Elektronika

Pagaminta Lietuvoje

Skaitiklis

Šiandienai tiek.

Išvados

Tikiuosi, perstatymo darbai pagaliau pajudės į priekį. Juk Vilniaus NT dabar sparčiai atsigauna, kur pažiūrėsi - kyla nauji namai. Ir net istorinėse Vilniaus dykynėse - dešimtmečiais netvarkytose ir niekam nereikalingose, dabar naujų namų statybos prasidėjo. Atėjo ir eilė ir Paupiui pasikeisti - blogiau, žinia, tikrai nebus.

Ačiū už dėmesį.

Taip pat rekomenduoju paskaityti

Socialiniai tinklai:

Daugiau straipsnių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *