Nedidelis pastatukas senamiestyje


Mane, mėgstantį pasivaikščioti po Vilniaus senamiestį, visada stebino, iš kur jame tiek apleistų pastatų. Ir čia kalbu ne apie nutriušusius Užupio kiemus, kur net kanalizacijos nebuvimas nieko nebestebina, o apie pačias  prestižiškiausias Vilniaus centro vietas - Gedimino prospektą, turistų lankomas senamiesčio gatves. Sunku patikėti, kad tokiose vietose esantys pastatai gali būti niekam nereikalingi, ypač kai žemės kaina Vilniaus centre tokia, kad ohoho. Tačiau, metai bėga, o tie pastatai savininko taip ir nesuranda - galbūt dėl biurokratinių problemų, galbūt dėl teisinių, o gal dėl paprasčiausio žmogiško apsileidimo.

Šiandien pakalbėkime apie vieną iš tokių pastatų, mano akį traukusį jau nuo seno - gražų trijų aukštų namą Savičiaus gatvėje, įspaustą tarp baro "Balzac" ir kito gyvenamojo namo Rotušės aikštėje, su uždaru kiemeliu ir puikiu vaizdu į Rotušės aikštės fontaną. Kadaise čia buvo visai prabangus gyvenamasis namas, statytas ankstyvuoju sovietmečiu - erdvios laiptinės, aukštos lubos - galėtų būti prestižinė vieta. Dabar jis patapo smirdančiu šiukšlynu, "puošiančiu" Vilniaus centrą, kuriame gyvena nebent laukinės katės, maitinamos gretimų namų gyventojų, per užrakintus vidinio kiemo grotuotus vartelius.

Vieną neramų ir karštą vakarą, kol vilniečiai poilsiavo senamiesčio kavinėse ir miesto parkuose, nutarėme pasivaikščioti viduje. Iš užversto šiuklėmis kiemo nesunku patekti į visas namo patalpas. Užbėgant už akių - tą daryti nėra verta. Pirmame aukšte dar matosi remonto likučiai - plastikiniai langai, žaliuzės ir naujoviška buvusio ofiso apdaila.

Įėjus - laiptinė

Laiptinė

Per ją patenkame į tuščias gyvenamąsias patalpas

Gyvenamosios patalpos

Krosnis - ko gero, įdomiausias pastato akcentas

Krosnis

Krosnis ir kastuvėlis iš arčiau

Krosnis ir kastuvėlis

Visa kita - tuštuma ir nykuma

Kambarys

Vieniša taburetė - iš nedaugelio likusių baldų

Baldai

Virtuvėje - viryklės liekanos ir sukabinti darbininko rūbai

Virtuvė

Spintelė ir neaiškaus turinio "butelizmas"

Buteliai

Prie šios atmosferos puikiai tinka kažkur surastas agurkų stiklainis

Agurkai

Virtuvė yra, agurkėliai - taip pat. Belieka tik suvaidinti žiaurų sovietinį alkorealizmą. Tą su mūsų kompanija padaryti buvo visai nesunku.

Pikti buitinių alkoholikų snukiai

Alkoholikai

Depresijos momentas - "prie ruso buvo geriau..."

Alkoholikai

Susimąstymo akimirka

Alkoholikai

Ir daug žadantis finalas prie šikinyko

Prie šikinyko

Bet mes keliaukime toliau

Kambarys

Antrame aukšte

Antras aukšts

Iš kur ta durna sovietinė mada visur statyti kriaukles?

Kriauklė

Fortočkė ir lempos plafonas

Fortočkė

Kairysis pastato fligelis - rekonstruojamas. Tiksliau - kažkada buvo rekonstruojamas, dabar per paliktas skyles matosi palėpė.

Rekonstrukcija

Rekonstrukcija

Baro "Balzac" kiemelis

Baras

Balkonas į vidinį kiemą - galima pakvėpuoti grynu oru

Vidinis kiemas

Galima pažvelgti į Savičiaus gatvę ir ją stebinčias kameras

Savičiaus gatvė

O čia - prisėsti prie lango ir pasigrožėti vaizdu į Rotušės gatvės fontaną

Prie lango

Fontanas, visame gražume

Fontanas

Tai tiek.

Daugiau straipsnių

Komentarai

 1. Edva parašė:

  kazkas naujo, nutare neslepti objekto vieta

 2. Nerijus parašė:

  Tai, kad nera nieko vertingo ar unikalaus ka butu galima sugadinti, suniokoti. Gi slepiama ne todel, kad gaila, o del paprasciausio vandalizmo.

 3. Super duper parašė:

  Sovietinio realizmo nuotraukoms duodu 10 balų!

 4. vilnietis parašė:

  Geras reportazas, n kartu pro saviciaus gatve praeinu/pravaziuoju, bet niekad nesusimasciau ir nepastebejau, kad tas namas visai apleistas 🙂

 5. DAFA parašė:

  Ten ne balsac o blusyne 😉

 6. Sima parašė:

  Ten ne kastuvas, o vadinama "šiūpėlė" pelenams semti 🙂

 7. Baltramiejus. parašė:

  Sveiki, galima jums rekomenduoti įdomų objektą? Tai - Irbenės radioteleskopas (-ai) Latvijoje. Ten viskas atitinka jūsų tematiką: viduje sovietinė technika, galimybė užlipti ant "lėkštės" viršūnės, pusantro kilometro ilgio požeminis tunelis iš teleskopo pastato, apleistas inžinierių-kareivių miestelis,kuriame, iš kai kurių pastatų galima ilįsti į kilometrinius tunelius, jungiančius teleskopus su inžineriniais pastatais... Beję, ten nebebus galima patekti jau po pustrečio mėnesio dėl pradedamos rekonstrukcijos.
  Pagarbiai, Baltramiejus.

  1. Pamiršta.lt parašė:

   Žinau tą vietą, bet specialiai važiuoti nesiruošiu - miestelis beveik sugriautas, teleskopas dabar naudojamas ir tvarkomas.

  2. Tomas parašė:

   Buvau siandien. Viduje gyvena zmogelis, kuris saugo sita pastata. Sake jis jau nupirktas ir menesio begyje bus restauruojamas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *